Рішення від 30.01.2026 по справі 420/36584/25

Справа № 420/36584/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.06.2025 р. №155250028685;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 27.05.2024 року перевести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIIІ «Про державну службу», у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного в довідках від 27.05.2024 №1676/0/31-24, №1677/0/31-24, виданих Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації, здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року в адміністративній справі № 420/32835/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.06.2024 року № 155250028685 про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі заяви № 1092 від 27.05.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 з 27.05.2024 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу». 02 вересня 2025 року, через вебпортал Пенсійного фонду України, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою ВЕБ-06001-Ф-С-25-182223, в якій прохала надати інформацію про виконання рішення від 16.04.2025 по справі № 420/32835/24 та виписку з розпорядження про призначення пенсії з інформацією про періоди стажу державної служби та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано відповідь за №32974-30347/Л-02/8-0600/25 від 01.10.2025, в якій зазначено: «Ваше звернення від 02.09.2025 (вх. №30347/Б-0600-25 від 03.09.2025) з питання пенсійного забезпечення розглянуто в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, (далі - Головне управління) відповідно до Закону України «Про звернення громадян», в межах компетенції. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 №420/32835/24, далі - Рішення суду №420/32835/24, яке надійшло до Головного управління, виконано в межах покладених судом зобов'язань. Рішенням суду №420/32835/24 зобов'язано Головне управління зарахувати періоди Вашої роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», далі - Закон №3723 та призначити з 27.05.2024 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723. На виконання Рішення суду №420/32835/24 повторно розглянуто Вашу заяву №1092 від 27.05.2024 та провести перерахунок щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 та зараховано періоди роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону №3723. За поданими документами, встановлено, що здійснити перерахунок щодо переходу на пенсію за віком згідно Закону №3723 недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшується, в результаті чого Головним управлінням на виконання Рішення суду №420/32835/24 винесено рішення про відмову в переході на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 в зв'язку з недоцільністю. Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України.

Від представника відповідача ГУ ПФУ в Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що На виконання Рішення №420/32835/24 Позивачу зараховано до стажу державного службовця періоди роботи з 01.04.1992 року по 16.08.1999 року в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 року по 21.04.2009 року в органах місцевого самоврядування та проведено переведення з 27.05.2024 року на пенсію державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Після перерахунку пенсії стаж державної служби станом на 01.05.2016 з урахуванням Рішення № 420/32835/24 становить 21 рік 11 місяців 29 днів. З 01.01.2024 набрала чинності постанова КМУ від 29.12.2023 № 1409 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі Постанова № 1409), якою затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році та Перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Пунктом 10 Прикінцевих положень Закону № 3460-ІХ установлено, зокрема, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад. Крім того, постановою КМУ від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», встановлено порядок призначення таких пенсій. Постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» від 12.07.2024 №823, яка набрала законної сили з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024, внесені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб». Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюють з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку. Відповідно до пункту 4-2 Порядку для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28.01.2002 р. № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27.11.2023 р. № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавка за ранг та вислугу років враховується в розмірах установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року. Заробітна плата для призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» враховується у межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Розмір посадового окладу визначається за останнім місцем роботи на державній службі. ОСОБА_1 звільнена з Департаменту економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації 28.09.2021 року. Позивачем до заяви від 27.05.2024 року № 1092, щодо переходу на пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу», подала такі документи:- Паспорт громадянина України;- Довідку про присвоєння ідентифікаційного номера;- Трудову книжку;- Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №1676/0/31-24 від 27.05.2024 станом на 27 травня 2024 року, видана Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної адміністрації;- Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №1677/0/31-24 від 27.05.2024 станом на квітень 2024 року, видана Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної адміністрації. Проте, Довідки від 27.05.2024 року №1676/0/31-24, №1676/0/31-24 містять неактуальні на час звернення Позивача (27.05.2024) відомості про складові заробітної плати, оскільки сформовані на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату станом на 27 травня 2024 року, що свідчить про невідповідність змісту такої довідки формі, передбаченої пунктом 4-2 Порядку. Пунктом 4 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки Довідки від 27.05.2024 року №1676/0/31-24, №1676/0/31-24 містять відомості про нараховану заробітну плату станом на дату звернення за перерахунком до Пенсійного фонду України (27.05.2024 року), а не на дату за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі відповідно до Порядку, тобто на грудень 2023 року, тому дані довідки про складові заробітної плати не враховані при переведенні на пенсію державного службовця, в зв'язку з цим основний розмір пенсії зменшується, тому Головним управлінням Пенсійного фонду України винесено рішення про відмову №155250028685 від 09.06.2025.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та відзив на позовну, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив наступне: ОСОБА_1 з 10.05.2024 року перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком, яку призначено на підставі заяви про призначення пенсії від 17.05.2024 року, відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення».

27.05.2024 року, через Веб-портал Пенсійного фонду України, позивач звернулась із заявою про призначення пенсії (Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами) та надала відповідні документи, які визначають право на пенсію за віком державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.06.2024 р. №155250028685, за результатами розгляду заяви від 27.05.2024 р., позивачу було відмовлено у переході на пенсію відповідно Закону України «Про державну службу».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року в адміністративній справі № 420/32835/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.06.2024 року № 155250028685 про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», на підставі заяви № 1092 від 27.05.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 з 27.05.2024 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».

02 вересня 2025 року, через вебпортал Пенсійного фонду України, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою ВЕБ-06001-Ф-С-25-182223, в якій прохала надати інформацію про виконання рішення від 16.04.2025 по справі № 420/32835/24 та виписку з розпорядження призначення пенсії з інформацією про періоди стажу державної служби та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» передбачено опрацювання заяв про призначення/перерахунки пенсії бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від місця подачі заяви та місця проживання пенсіонера.

Відповідно до п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22- 1 від 25.11.2005 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, - Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, яке було уповноважене розглянути подану позивачем заяву.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надано відповідь за №32974-30347/Л-02/8-0600/25 від 01.10.2025, в якій зазначено: «Ваше звернення від 02.09.2025 (вх. №30347/Б-0600-25 від 03.09.2025) з питання пенсійного забезпечення розглянуто в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», в межах компетенції. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 №420/32835/24, далі - Рішення суду №420/32835/24, яке надійшло до Головного управління, виконано в межах покладених судом зобов'язань. Рішенням суду №420/32835/24 зобов'язано Головне управління зарахувати періоди Вашої роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», далі - Закон №3723 та призначити з 27.05.2024 пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723. На виконання Рішення суду №420/32835/24 повторно розглянуто Вашу заяву №1092 від 27.05.2024 та провести перерахунок щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 та зараховано періоди роботи з 01.04.1992 по 16.08.1999 в органах державної податкової служби та з 20.08.2001 по 21.04.2009 в органах місцевого самоврядування до стажу державної служби, що враховується при призначенні пенсії за віком державного службовця, відповідно до статті 37 Закону №3723. За поданими документами, встановлено, що здійснити перерахунок щодо переходу на пенсію за віком згідно Закону №3723 недоцільно, оскільки розмір пенсії зменшується, в результаті чого Головним управлінням на виконання Рішення суду №420/32835/24 винесено рішення про відмову в переході на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 в зв'язку з недоцільністю.»

Вважаючи неправомірним рішення щодо відмови в призначенні пенсії пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», позивач звернулась до суду з даним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими частковому задоволенню у зв'язку з наступним.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VIII, згідно з частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Таким чином, визначені умови на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Підставою для відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" слугував той факт, що перерахунок є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується. Водночас, спірним рішенням відповідач не встановив право позивача на перехід пенсії з одного закону на інший.

Суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Отже, кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії.

Перерахунок пенсії, за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії, у зв'язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством.

Спірні правовідносини в цій справі стосуються переведення позивача з одного виду пенсії - за віком відповідно до Закону №1058-IV на інший вид - пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII.

Вказані види пенсії відрізняються підставами їх призначення та механізмами визначення їх розміру, а наявність правових підстав для переведення позивача на пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ пов'язана виключно з дотриманням вимог, визначених пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

У постанові від 25.05.2023 у справі № 580/3805/22 Верховний Суд зазначив, що ні Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ, а ні стаття 37 Закону №3723-XII не містять обмеження щодо неможливості призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII особам, яким до 01.05.2016 (дата набрання чинності Закону №889-VІІІ) призначалась пенсія відповідно до Закону №3723-XII.

Разом з тим, зазначене рішення від 09.07.2024 про відмову в перерахунку пенсії прийняте без дослідження наявності умов для призначення позивачу пенсії за віком на умовах статті 37 Закону № 3723-XII.

Тому рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" без встановлення права позивача на вказаний перерахунок є протиправним та підлягає скасуванню.

Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.

Відповідачі не перевірили та не надали правової оцінки на підставі належних та допустимих доказів обставинам, з якими норми Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ пов'язують збереження в особи права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №3723-XII, оскільки таке право підтверджене Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року в адміністративній справі № 420/32835/24

Отже, оскільки право позивача на призначення пенсії за віком порушено, а предметом розгляду зазначеної справи є саме рішення ГУ ПФУ в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії, то воно підлягає відновленню у спосіб, яким є визначений позивачем, а саме зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 27.05.2024 року перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIIІ «Про державну службу», у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного в довідках від 27.05.2024 №1676/0/31-24, №1677/0/31-24, виданих Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації, здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивача, а тому, виходячи з вимог вищенаведеного чинного законодавства України та обставин, встановлених в ході розгляду справи, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м. Житомир, вул. О. Ольжича, 7, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 09.06.2025 р. №155250028685.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 27.05.2024 року перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIIІ «Про державну службу», у розмірі 60 % від заробітку, зазначеного в довідках від 27.05.2024 №1676/0/31-24, №1677/0/31-24, виданих Департаментом економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації, та здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.К. Василяка