Ухвала від 02.02.2026 по справі 420/19033/25

Справа № 420/19033/25

УХВАЛА

02 лютого 2026 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До суду з позовом звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), у якому, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст.43, 63 Закону України від 09,04.1992 року № 2262-ХІІ, щодо сплати з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 із обмеженням її максимальним розміром 31977,40 грн і невиплаті до пенсії з 01.02.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/23624/24 від 11.09.2024 року, невиплаті до пенсії індексації за 2022 рік з 01.02.2023 року з коефіцієнтом 0.140 ОСНП 25456,2 ) розмірі: 3563.87 грн. та письмової відмови вих. 16538-14525/П- 02/8-1500/25 від 13.06.2025 року сплатити пенсію 01 лютого 2023 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми 36813.92 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 лютого 2023 року в розмірі фактично нарахованої суми: 36813.92 грн., з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/23634/24 від 11.09.2024 року без обмеження підсумка пенсії максимальним розміром в сумі 31977, 40 грн і з виплатою до пенсії з 01.02.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн, із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/23634/24 від 11.09.2024 року, із виплатою з 01.02.2023 р. індексації за 2022 рік з коефіцієнтом 0.140 ОСНП 25456,21 в розмірі 3563,87 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом сплатити заборгованість із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. 16538-14525/П-02/8-1500/25 від 13.06.2025 року ОСОБА_1 відновити нарахування та виплатити до пенсії з 01.02.2023 року щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., які не відповідають вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р вимог Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та рішенню Одеського окружного адміністративного суду в справі № 420/23634/24 від 11 .09. 2024 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити перерахування і сплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.02.2023 р. без обмеження будь-яким тимчасовим періодом, щомісячну доплату в сумі: 2000,00 гривень до розміру пенсії визначеної відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі№ 420/23634/24 від 11.09. 2024 року із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо письмової відмови вих. 16538-14525/П-02/8-1500/25 від 13.06.2025 року сплачувати до пенсії ОСОБА_1 індексацію за 2023 рік з 01.03.2023 року з коефіцієнтом 0.197.(29020.07*0.197) в розмірі: 1500 грн із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі № №420/35357/24 від 17.01.2025 року;

- зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відновити нарахування та сплатити до пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2023р. індексацію за 2023 рік із кофіцієнтом 0.197 (28429,86*0.197) в розмірі:1500, - грн із врахуванням рішення Одеського окружного адміністративного суду в справі №420/35357/24 від 17.01.2025 року та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст. 43,63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, щодо сплати з 01 січня 2025 року пенсії ОСОБА_1 з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деякими категоріями осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 із обмеженням її максимальним розміром 28028,03 грн та відмови вих.№ 14195-12565/П-02/8-1500/25 від 19.05.2025 року сплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми 38446,58 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025 року в розмірі фактично нарахованої суми 38466,58 грн., з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки. доплати, підвищення, премії та індексації), без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним роміром в сумі 28028,3 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що не відповідають вимогам ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ щодо сплати з 01 березня 2025 року пенсії ОСОБА_1 з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 із обмеженням її максимальним розміром 28028,03 грн. та відмови вих. №14195-12565/П-02/8-1500/25 від 19.05.2025 року сплачувати проіндексовану пенсію ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми 39946,58 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області сплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2025 року в розмірі фактично нарахованої суми: 39946,58 грн з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення премії та індексацій, без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 ропі у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним розміром в сумі 28028,3 грн та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум.

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нараховану, але невиплачену з 01.01.2025 пенсію ОСОБА_1 з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини доходів по день фактичної виплати відповідно до частини другої статті 55 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ухвалою суду від 18.06.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи, що від сторін не надходило клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Як встановлено судом, 04.07.2025 року представником відповідача разом з відзивом на позовну заяву подано клопотання про зупинення провадження у справі, обґрунтовуючи тим, що вимогами позивача є визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо сплати з 01 січня 2025 року пенсії ОСОБА_1 з застосуванням обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деякими категоріями осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 із обмеженням її максимальним розміром 28028,03 грн та відмови вих №14195-12565/П-02/8-1500/25 від 19.05.2025 року сплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року в розмірі фактично нарахованої відповідачем суми: 38446,58 грн та зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області сплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025 року в розмірі фактично нарахованої суми 38466,58 грн з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки. доплати, підвищення , премії та індексації), без застосування обмежуючих коефіцієнтів передбачених постановою Кабінету Міністрів України «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану» від 03.01.2025 № 1 і без обмеження підсумка пенсії максимальним роміром в сумі:28028.3 грн. та сплатити заборгованість, що виникла у зв'язку з перерахуванням пенсії на час ухвалення рішення судом із врахуванням раніше виплачених сум. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 відкрито провадження у справі № 320/2229/25 щодо визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідних коефіцієнтів. Відтак, вважає, що існує об'єктивна неможливість розгляду справи № 420/19033/25 до вирішення справи Київського окружного адміністративного суду № 320/2229/25, що розглядається в порядку адміністративного судочинства, тому просить зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в справі № 320/2229/25.

При вирішенні клопотання про зупинення провадження у справі суд керується таким.

Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі- КАС України) передбачено обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

За змістом наведеної норми для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд повинен у кожному конкретному випадку з'ясувати: чи існує вмотивований зв'язок між предметом судового розгляду у справі, яка розглядається адміністративним судом, з предметом доказування в конкретній іншій справі, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства; чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду цієї справи.

Об'єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої полягає в тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у цій справі, зокрема факти, що мають преюдиційне значення. Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені в цьому процесі, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено.

Тобто, у клопотанні про зупинення провадження у справі заявник повинен надати чітке обґрунтування, у чому полягає об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

Разом з тим, клопотання відповідача про зупинення провадження не містить об'єктивної неможливості розгляду справи, яка розглядається, до вирішення Київським окружним адміністративним судом справи № 320/2229/25.

При цьому, суд зауважує, що предметом оскарження у справі № 320/2229/25 є нормативно нормативно-правовий акт, а саме, абзац перший пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Згідно з частиною другою статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, рішення у справі № 320/2229/25 не може вплинути на спірні правовідносини, які виникли у цій справі, відтак підстави для зупинення провадження у справі відсутні.

З огляду на викладене, клопотання ГУ ПФУ в Одеській області про зупинення провадження у справі є необґрунтованим, а тому не підлягає задоволенню.

Щодо клопотання ГУ ПФУ в Одеській області про залучення третьої сторони не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Міністерство соціальної політики України, то суд вказує про таке.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Отже підставою для залучення особи до участі у справі у якості третьої особи є наявність реальної можливості впливу рішення суду, яке буде ухвалене за результатами розгляду справи, на права чи обов'язки такої особи.

Як вбачається зі змісту даного клопотання, то необхідність залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, обґрунтовано тим, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080. При цьому, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.

Разом з тим, суд зауважує, що предметом оскарження у даній справі є дії пенсійного органу щодо відмови в поновленні позивачу виплати пенсії з урахуванням індексації та без застосування обмеження максимальним розміром.

Отже, в межах даних спірних правовідносин рішення суду у справі ні яким чином не впливає на права та обов'язки Міністерство соціальної політики України, а тому відсутні підстави для його залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

При цьому, доводи відповідача, покладені в обґрунтування вказаної заяви, вмотивовані здійсненням Міністерством соціальної політики України функцій головного розпорядника бюджетних коштів, що не є предметом розгляду у даній справі.

Оскільки відповідачем не доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки Міністерства соціальної політики України; суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ГУ ПФУ в Одеській області про залучення третьої особи.

Керуючись ст. ст. 49, 236, 257-262, 248, 294, 295 КАС України,

ухвалив:

У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі - відмовити.

У задоволенні клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про залучення третьої сторони не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Міністерство соціальної політики України - відмовити.

Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала окремо від рішення оскарженню не підлягає, заперечення на неї включається до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.А. Дубровна