про зупинення провадження у справі
№ 380/1723/26
03 лютого 2026 р.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка), від імені якої діє представник Ліпенко Ю.К., звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону (далі - відповідач) про визнання протиправними дій. Суд ухвалою від 13.01.2026 відкрив провадження в адміністративній справі за цим позовом та ухвалив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Ухвалою від 30.01.2026 суд роз'єднав позовні вимоги ОСОБА_1 в самостійні провадження, у провадженні цієї справи розглядаються такі вимоги:
- визнати протиправними дії Військово-медичного клінічного центру Західного регіону щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у період з 20.05.2023 по 21.11.2025 включно грошового забезпечення (основних та додаткових видів грошового забезпечення), одноразових додаткових видів грошового забезпечення, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року;
- зобов'язати Військово-медичний клінічний центр Західного регіону здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату грошового забезпечення (у тому числі посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за кваліфікаційну категорію, щомісячної премії та інші доплати у відсотковому значенні, що виплачені при проходженні служби) за період з 20.05.2023 по 21.11.2025 включно, одноразових додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби) та компенсації за невикористані календарні дні щорічної основної відпустки, додаткової відпустки як учаснику бойових дій та додаткової відпустки військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей, які були виплачені у вказаному періоді, виходячи з посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на 01.01.2024 та на 01.01.2025, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно додатків 1 і 14 до постанови Кабінет Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, та провести його виплату з урахуванням раніше виплачених сум, а також із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
Ухвалою від 03.02.2026 року суд прийняв справу № 380/1723/26 до провадження та ухвалив розглянути цю справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд за даними Єдиного державного реєстру судових рішень встановив, що колегія суддів КАС ВС передала на розгляд Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду справу №520/5814/24 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/132334922); колегія визначила, що оскаржена відмова відповідача оформити та направити до органу ПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного станом на 01 січня 2024 року обґрунтована тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 року № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», яка набрала чинності 20 травня 2023 року, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою № 103, та внесено зміни до пункту 4 Постанови № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14». Отже, ключовим у справі №520/5814/24 питанням, яке підлягає вирішенню Судом, є визначення того, яка саме редакція пункту 4 Постанови № 704 підлягає застосуванню під час обчислення розмірів посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням станом на 01 січня 2024 року - первісна редакція, що передбачала використання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня календарного року, чи в редакції Постанови № 481, якою визначено фіксовану розрахункову величину (1762,00 грн).
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Для вирішення цієї справи також слід визначити норму права, що регулює спірні правовідносини, а саме - редакцію пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704, що визначає розмір грошового забезпечення військовослужбовців станом на 01.01.2024.
У справі №520/5814/24, яка перебуває на розгляді Палати КАС ВС, вирішується питання про формування правового висновку щодо редакції пункту 4 Постанови №704, який визначає розмір грошового забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб станом на 01.01.2024: (1) в первісній редакції чи (2) в редакції після внесення змін Постановою № 481 у період дії останньої (з 20.05.2023 по 18.06.2025).
Зважаючи на перебування у провадженні Судової палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду справи №520/5814/24, у межах якої суд касаційної інстанції повинен усунути різні підходи колегій касаційного суду та забезпечити єдине правозастосування судами пункту 4 Постанови №704, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у цій справі.
Керуючись ст.ст. 236, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд -
Зупинити провадження в адміністративній справі №380/1723/26 до набрання чинності судовим рішенням Судової палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 520/5814/24 (касаційне провадження № К/990/36443/24).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк з дати складання ухвали.
Суддя Москаль Р.М.