Рішення від 03.02.2026 по справі 360/2242/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2242/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24.11.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якій представник позивача просить:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення з 01.04.2025 перерахунок пенсії позивача згідно ч. 4 статті 42 по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з врахування заробітків за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 за його заявою від 10.04.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити позивачу з 01.04.2025 перерахунок пенсії згідно ч. 4 статті 42 по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з врахування заробітків за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 за його заявою від 10.04.2025.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 10.04.2025 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії по стажу, а також по заробіткам згідно ч. 4 статті 42 (по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») так як при попередньому перерахунку він був здійснений без врахування заробітків, набутих на дату звернення за перерахунком.

В порядку екстериторіальності ця заява була розглянута відповідачем.

22 червня 2024 року позивач отримав пенсію в новому розмірі, однак її розмір не відповідав очікуванням позивача, оскільки відповідач здійснив перерахунок пенсії виключно по стажу, але не врахував раніше не враховані заробітки, а саме за період з 01.04.2022 по 31.03.2025.

Жодних рішень з цього приводу відповідач не приймав. Згідно відомостей, що містяться у пенсійній справі вбачається, що для розрахунку розміру пенсії позивача враховано його заробітки по 29.02.2020. Водночас відомостями з Реєстру застрахованих осіб підтверджується наявність у позивача заробітків за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 року, що сумарно складає понад 24 місяці, водночас ці заробітки не були враховані пенсійним органом при здійсненні перерахунку пенсії.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 28.11.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.12.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою від 10.04.2025 про перерахунок пенсійної виплати.

За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 розглядало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

ОСОБА_1 здійснено перерахунок з врахуванням пільгового стажу роботи, без врахування заробітку, оскільки відповідно до індивідуально масового перерахунку з 01.04.2024 ОСОБА_2 відпрацьовано 1 рік 10 місяців 21 день.

З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Ухвалою суду від 27.01.2026 позов залишено без руху.

Ухвалою суду від 03.02.2026 продовжено розгляд справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області з 22.02.2022 як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

10.04.2025 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії по стажу, а також по заробіткам згідно ч. 4 статті 42 (по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), так як при попередньому перерахунку він був здійснений без врахування заробітків, набутих на дату звернення за перерахунком.

Вищевказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.

З матеріалів справи встановлено, що відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача та згідно з розрахунком стажу «Форма РС-право» до стажу враховано всі періоди роботи позивача, що не заперечується позивачем.

Дослідженням відомостей з Реєстру застрахованих осіб встановлено, у позивача наявні заробітки за період з 01.04.2022 по 31.03.2025, при цьому згідно відомостей, що містяться у пенсійній справі встановлено, що для розрахунку розміру пенсії позивача враховано його заробітки по 29.02.2020.

Відтак, судом встановлено, що заробітки позивача за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 не були враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п'ятий частини 1 статті 40 Закону №1058).

Відповідно до положень частини четвертої статті 42 Закону №1058 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону №1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Частиною четвертою статті 45 Закону №1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону №1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Відповідач посилається на те, що за заявою позивача здійснено перерахунок пенсії з врахуванням пільгового стажу роботи, без врахування заробітку, оскільки відповідно до індивідуально масового перерахунку з 01.04.2024 ОСОБА_2 відпрацьовано 1 рік 10 місяців 21 день.

При цьому жодних доказів того, що заробіток позивача було враховано по 31.03.2024 відповідачем суду не надано.

Більше того, судом встановлено, що заробіток позивача за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 не враховано органом Пенсійного фонду при здійсненні перерахунків пенсії.

Відтак, посилання відповідача, як на підставу для відмови врахування заробітку за період з 01.04.2022 по 31.03.2025, що після індивідуально масового перерахунку з 01.04.2024 ОСОБА_2 відпрацьовано 1 рік 10 місяців 21 день, тобто менш 24 місяців, в даному випадку є безпідставним та необґрунтованим, оскільки наявними в матеріалах справи доказами підтверджено наявність у позивача заробітку за період з 01.04.2022 по 31.03.2025, що сумарно складає понад 24 місяці, та які не були враховані органом Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсії.

За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не здійснив перерахунок пенсії позивача з урахуванням заробітку за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 при перерахунку пенсії за його заявою від 10.04.2025.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, які слід задовольнити.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Згідно з матеріалами справи позивач при зверненні до суду з позовом сплатив 968,96 грн судового збору.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, суд дійшов висновку, що судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в сумі 968,96 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Галкіна Вячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код за ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: місто Львів, вулиця Митрополита Андрея, будинок 10) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з врахування заробітків за період з 01.04.2022 по 31.03.2025 за заявою від 10.04.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2025 згідно ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по заробітній платі за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто з врахуванням заробітку за період з 01.04.2022 по 31.03.2025, за заявою від 10.04.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун