19 січня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7600/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, 25006)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії без урахуванням довідок про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії ОСОБА_1 до 19396.01;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 133508.23.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XІІ. При цьому вказав, що з серпня 2025 року було зменшено розмір його пенсії, шляхом обчислення виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, відповідно до п. 9 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210. Вказані дії відповідач обґрунтовує відсутністю в матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за встановленою формою, довідки та первинних документів, на підставі яких визначено складові заробітку, що позивач вважає протиправним.
Ухвалою суду від 19 листопада 2025 року відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні повністю. Зазначає, що пенсійна виплата позивача становить 19117,68 грн ( з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати), підстав для перерахунку пенсії на даний час немає.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Кіровоградській області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Обчислення розміру пенсії проводилось з урахуванням страхового стажу 11 років 3 місяці 18 днів, у тому числі 3 місяці 9 днів - період роботи в зоні відчуження з 11.10.1986 по 13.11.1986, порахований у пільговому обчисленні (1:3).
Згідно електронної пенсійної справи позивача, заробітна плата за період з 01.11.1986 по 30.11.1986, обчислена як заробіток за роботу в зоні відчуження, становить 133508,23 грн (8913,83 грн х 14,97765, де 8913,83 грн - проіндексована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115); 14,97765 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).
Розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 складає 75366,41,00 грн, де:
- 100131,17 грн - основний розмір пенсії (133508,23 грн х 75 % (відсоток втрати
працездатності);
- 944,40 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни (2361,00 грн х 40 %);
- 379,60 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, що належить до категорії І з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, особі з інвалідністю ІІ групи, відповідно до Порядку № 1210;
- 50,00 грн - цільова допомога особі з інвалідністю внаслідок війни;
- 12190,05 грн - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;
- 5121,32 грн - обмеження в індексації відповідно до абзацу 2 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185;
- 8827,39 грн - обмеження в індексації відповідно до абзацу 2 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209.
Враховуючи обмеження, визначене частиною третьою статті 67 Закону, розмір пенсії, що підлягає до виплати з 01.03.2025 складає 23610,00 грн (2361,00 грн х 10).
В подальшому пенсію ОСОБА_1 з 01.08.2025, перераховано виходячи з п'ятикратного розміру заробітної плати відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на зазначене, починаючи з 01.08.2025, розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано з урахуванням середньомісячного заробітку, обчисленого відповідно до пункту 9 Порядку № 1210 за формулою, однією із складових якої є п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, який з 01.03.2025 становить 25861,34 грн (8913,83 грн х 2,90126, де: 2,90126 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (6000,00 грн х 5) / 10340,35 грн, де 6000,00 грн - розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021; 10340,35 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 рік).
Після проведеного перерахунку з 01.08.2025, розмір пенсійної виплати складає 19117,68 грн, де:
- 19396,01 грн - розмір пенсії по інвалідності від середнього заробітку (25861,34 грн (заробітна плата) х 75 % (відсоток втрати працездатності);
- 944,40 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (2361,00 грн х 40 %, де 2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 01.01.2024);
- 50,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття особі з інвалідністю внаслідок війни;
- 379,60 грн - додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особі, що належить до І категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- 1151,85 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023 відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168;
- 500,48 грн - обмеження в індексації з 01.03.2024 відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185.
Згідно із протоколом (розпорядженням) від 07.07.2025 № 935250824812 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.08.2025, розмір якої склав 19117,68 грн.
Не погоджуючись з таким перерахунком, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон - № 796-XII).
За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Так, відповідно до частини 1 2 статті 54 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Частинами 4 і 5 статті 57 Закону № 796-XII установлено, що для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Суд зазначає, що розмір пенсії позивача до 31.08.2025 обчислювався відповідно до статті 54 Закону № 796-XII.
Разом з тим, з 01.08.2025 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, тобто відповідно до частини 4 статті 57 Закону № 796-XII.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що застосування припису частини 4 статті 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.
Як вбачається з обставин справи, ОСОБА_2 не висловлював бажання на розрахунок його пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
За таких обставин з урахуванням вимог законодавства орган Пенсійного фонду України не мав права самостійно, без отримання бажання пенсіонера, змінювати порядок обчислення пенсії позивачу. Тим більше, що застосування обраного відповідачем способу обчислення пенсії призвело до суттєвого зменшення розміру пенсії позивача.
Такі рішення органу Пенсійного фонду України порушили пенсійні права позивача.
Посилання відповідача на відсутність в матеріалах пенсійної справи довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 та необхідність надання таких документів позивачем, є неприйнятними, оскільки законодавством не передбачено обов'язку особи, яка отримує пенсію, повторно надавати документи, що колись подавалися до органу Пенсійного фонду України та мають бути наявні в його пенсійній справі.
Отже, на виконання вказаного Рішення Конституційного Суду України пенсія позивачеві має виплачуватися без обмеження максимальним розміром. Проте виконання цього Рішення не передбачає перегляд середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.08.2025 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Судові витрати щодо сплати судового збору, які підлягали б розподілу на підставі статті 139 КАС України, у справі відсутні. Докази понесення позивачем судових витрат на професійну правничу допомогу наразі суду не подані.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, 7-а, м. Кропивницький, 25006) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 133508.23 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтями 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.В. КРАВЧУК