Рішення від 02.02.2026 по справі 320/16225/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року м. Київ справа №320/16225/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Парненко В.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" до Антимонопольного комітету України, за участю третьої особи - Державної установи "НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ", про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Антимонопольного комітету України, за участю третьої особи - Державної установи "НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ", в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Антимонопольного комітету України №3736 -р/пк-пз від 11.03.2025;

зобов'язати АМКУ повторно розглянути скаргу ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" за номером UA-2025-01-24-013803-a.a2.

В якості підстави позову зазначає, що не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає його протиправними та таким, що підлягає скасуванню, оскільки: АМКУ не провів повного та об'єктивного аналізу всіх обставин і мотивів скарги, не дослідив порушення норм Закону України "Про публічні закупівлі" та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дій правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471); АМКУ були невірно трактовані і не взяті до уваги норми Постанови КМУ № 314; під час розгляду скарги за № UA-2025-01-24-013803-а.12 АМКУ не враховані норми зокрема що передбачені частиною 11 статті 26 Закону України "Про публічні закупівлі"; в діях та прийнятих рішеннях АМКУ наявна суперечлива поведінка. Згідно з Додатком 6 до тендерної документації вимагається «Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2 від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу)», а не «Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, який містить коди відходів згідно Національного переліку відходів, що визначені Додатком 2 до тендерної документації», вказаний дозвіл на вимогу Додатку 6 до тендерної документації надати не є можливим. Крім того, відповідно до рішення АМКУ №1450-р/пк-пз від 30.01.2025 сам відповідач визнає, що Декларація є Дозволом. Позивачем надано декларацію № 057880/24 про провадження господарської діяльності, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Крім цього, зазначаємо, що Декларація формується автоматично, a суб'єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації. Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року чітко свідчить про те, що суб'єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підставі Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми. А отримання Дозволу не є обов'язковим до 15.06.2025 року. Також у зазначеному листі чітко зазначено, що Декларація є по суті еквівалентним документом до Дозволу. Позивач вважає, що наявні усі підстави для задоволення вимог позову.

За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду справа №320/16225/25 передана до розгляду судді Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 адміністративну справу №320/16225/25 прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

25.04.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти вимог позову у повному обсязі. Відповідач вважає, що рішення Комісії від 11.03.2025 №3736-р/пк-пз є законним та обґрунтованим, а підстави для задоволення даного адміністративного позову - відсутні, оскільки позивач не зазначає конкретні порушення, які на його думку були допущені Комісією та не наводить жодних аргументів в обґрунтування своєї позиції, не надає жодних доказів, а усі його доводи зводяться лише до незгоди із зазначеними рішеннями Комісії.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

24.01.2025 ДЕРЖАВНОЮ УСТАНОВОЮ "НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ" опубліковано оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями за предметом: «ДК 021-2015 Код 90520000-8 «Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами» (Послуги з управління відходами, що утворюються в результаті медичної діяльності, з наданням відповідного пакування. Код відповідно до Національного переліку відходів: 18 01 03, 18 02 02, 18 01 06* (операції D13, D15, D10); 20 01 21*, 06 04 04* (операції D13, D15, D9))» з очікуваною вартістю 1 175 470,00 грн з ПДВ.

Позивачем була подана скарга до АМКУ на дискримінаційні умови тендерної документації і 14.02.2025 Замовником були внесені зміни до тендерної документації після прийняття АМКУ рішення № 1955-р/пк-па від 10.02.2025.

Позивачем була подана пропозиція на участь з закупівлі за UA-2025-01-24-013803-a, яка була відхилена третьою особою через ненадання Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2) від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу), у зв'язку з чим позивачем була подана скарга на рішення про відхилення в АМКУ.

11.03.2025 рішенням постійно діючої адміністративної Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель №3736 -р/пк-пз від 11.03.2025 року було відмовлено у задоволенні скарги позивача від 01.03.2025 року (номер скарги: UA-2025-01-24-013803-a.a2).

Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон України "Про публічні закупівлі" (надалі - Закон).

Зазначеним Законом на Комітет покладено функції органу оскарження.

Порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування визначається Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників. передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 (далі - Особливості).

Відповідно до частини першої статті 18 Закону Комітетом як органом оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворена Постійно діюча адміністративна комісія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (надалі - Комісія). Рішення Комісії ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.

Відповідно до пункту 55 Особливостей оскарження відкритих торгів відбувається відповідно до статті 18 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до пункту 56 Особливостей Скарга до органу оскарження подається суб'єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/докази.

Якщо оскаржуються умови тендерної документації, разом із скаргою повинно бути завантажене документальне підтвердження/ докази.

За подання скарги до органу оскарження справляється плата через електронну систему закупівель.

Відповідно до пункту 57 Особливостей після здійснення оплати скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка, яка разом із скаргою автоматично оприлюднюється в електронній системі закупівель.

Судом встановлено, що позивачем через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 01 березня 2025 №UA-2025-01-24-013803-a.a2 щодо порушення державною установою "Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров'я України" порядку проведення процедури закупівлі за предметом "ДК 021-2015 Код 90520000-8 "Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами" (Послуги з управління відходами, що утворюються в результаті медичної діяльності, з наданням відповідного пакування. Код відповідно до Національного переліку відходів: 18 01 03*, 18 02 02*, 18 01 06* (операції D13, D15, D10); 20 01 21*, 06 04 04* (операції D13, D15, D9))", оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за №UA-2025-01-24-013803-а.

Скаржник повідомляв про порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі та просить, зокрема, зобов'язати Замовника скасувати рішення про відхилення Пропозиції Скаржника.

Рішенням Комісії від 04.03.2025 №3242-р/пк-пз Скарга була прийнята до розгляду.

На веб-порталі Уповноваженого органу (prozorro.gov.ua) Комісією було зобов'язано Замовника надати пояснення по суті Скарги.

Замовник на веб-порталі Уповноваженого органу надав пояснення по суті Скарги.

Згідно з інформацією, розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель, свої Пропозиції для участі в Процедурі закупівлі надали наступні учасники:

1.Скаржник

2.ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОЛЕСТАС ЕКО"

3.ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "НВК "УКРЕКОПРОМ"

Згідно інформацією розміщеною на веб-порталі Уповноважено органу, розкриття Пропозицій відбулось 20.02.2025.

Згідно інформацією розміщеною на веб-порталі Уповноваженого органу, Пропозицію Скаржника було відхилено Замовником, Переможцем процедури закупівлі визначено ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО".

Інформація про відхилення Пропозиції Скаржника оприлюднена на веб-порталі Уповноваженого органу 24.02.2025.

Повідомлення про намір укласти договір з ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" розміщено 24.02.2025.

Скаржник не погоджувався з рішенням Замовника про відхилення його пропозиції з огляду на наступне.

Відповідно до ПРОТОКОЛУ №54 ЩОДО ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ УПОВНОВАЖЕНОЮ ОСОБОЮ ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ

"НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ МОЗ УКРАЇНИ" Пропозиція Скаржника була відхилена, зокрема, з наступної підстави:

"В свою чергу, учасник процедури закупівлі ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, що були зазначені в повідомленні, протягом 24 годин з моменту розміщення відповідного повідомлення.

За результатами оцінки та розгляду пропозиції Замовник приймає рішення про відхилення пропозиції учасника ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" щодо предмета закупівлі ДК 021-2015 Код 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами" (Послуги з управління відходами, що утворюються в результаті медичної діяльності, з наданням відповідного пакування. Код відповідно до Національного переліку відходів: 18 01 03*, 18 02 02*, 18 01 06* (операції D13, D15, D10); 20 01 21*, 06 04 04* (операції D13, D15, D9)), (Ідентифікатор закупівлі А-2025-01-24-013803-) згідно абзацу 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей, а саме: не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей".

Скаржник зазначав, що на виконання вимоги надав Декларацію №057880/24 про провадження господарської діяльності, який містить дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та Пояснювальну записку №1 від 12.02.2025 (Скаржник в цій частині цитує зміст пояснювальної записки).

Також Скаржник зазначав, що надана ним декларація містить дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а інформація про такий дозвіл міститься в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів за посиланнями, як було зазначено вище.

Таким чином, Скаржник вважав, що він повністю виконав вимогу про усунення невідповідностей в цій частині і надав дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а інформація про такий дозвіл міститься в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів.

Крім цього, Скаржник додатково звертав увагу, що Замовником у протоколі про відхилення не зазначено у чому саме тендерна пропозиція не відповідає вимогам тендерної документації, у чому саме - виявилося невиправлення Скаржником невідповідностей тендерної документації на вимогу про усунення таких невідповідностей.

Замовник також не зазначає, чому надані на вимогу про усунення невідповідностей документи не відповідають умовам тендерної документації та наданій вимозі.

На думку Скаржника, з огляду на вищезазначене вбачається, що Замовник неправомірно відхилив тендерну пропозицію Скаржника, чим порушив право Скаржника на об'єктивний розгляд тендерних пропозицій та можливість укладення зі Скаржником договору як з переможцем Процедури закупівлі.

Замовник звертав увагу, що раніше у даній закупівлі Скаржником вже було оскаржено вимоги до Документації в частині, щодо наявності Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2) від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу).

Замовник додавав, що те, що Скаржник замість Дозволу повторно завантажив в систему декларацію від 03.01.2024 №057880/24 про провадження господарської діяльності, відповідно до якої: Дозвільні документи: Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а також відсутність інформації про Дозвіл Скаржника в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів, Замовник вважає, що ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІ" не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, що були зазначені в повідомленні, протягом 24 годин з моменту розміщення відповідного повідомлення, і його пропозицію було правомірно відхилено.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Відповідно до пункту 24 Особливостей Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. №1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.

Тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Відповідно до пункту 31 Особливостей тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону, крім положень частин першої, четвертої, шостої та сьомої статті 26 Закону.

Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до пункту 37 Особливостей Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п'ятої - дев'ятої, дванадцятої, шістнадцятої, абзацу першого частини чотирнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих особливостей.

Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

Відповідно до пункту 6 розділу III Документації учасник процедури закупівлі надає у складі Пропозиції інформацію та документи, які підтверджують відповідність Пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам щодо предмета закупівлі, установлених замовником та визначених у Додатку 2 Документації.

Додаток 2 Документації містить кількісні та технічні вимоги щодо предмету закупівлі ДК 021-2015 Код 90520000-8 "Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами" (Послуги з управління відходами, що утворюються в результаті медичної діяльності, з наданням відповідного пакування. Код відповідно до Національного переліку відходів: 18 01 03*, 18 02 02*, 18 01 06* (операції D13, D15, D10); 20 01 21*, 06 04 04* (операції D13, D15, D9))

І. Загальні вимоги

Технічні вимоги, екологічні та інші характеристики

1. Кількісні характеристики предмета закупівлі:

І. Послуги з управління медичними відходами

1. Медичних відходів категорії В:

а) 18 01 03*

"Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (D15, D10):

- клінічні та органні відходи;

б)18 02 02*

"Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (D15, D10)

- відходи, що утворились у результаті діяльності клініко-діагностичної лабораторії;

2. 18 01 06*

Медичних відходів категорії С:

Хімічні препарати, що складаються або містять небезпечні речовини (D15 D10):

- фармацевтичні відходи;

ІІ. Послуги з управління ртутьвмісними відходами

1. 20 01 21*

"Люмінесцентні лампи та інші ртутьвмісні відходи:

- відпрацьовані люмінесцентні та бактерицидні лампи. (видалення або відновлення)

2. 06 04 04*

"Відходи, що містять ртуть":

- термометри медичні ртутні (видалення або відновлення)

Учасник повинен мати Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2) від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу). Інформація про Дозвіл учасника повинна міститися в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів і перевіряється замовником в екосистемі (eco.gov.ua).

Додаток 6 Документації містить перелік документів та інформації, які повинен надати учасник у складі тендерної пропозиції:

Учасник повинен мати Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2 від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу). Інформація про Дозвіл учасника повинна міститися в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів і перевіряється замовником в екосистемі (eco.gov.ua).

У складі Пропозиції Скаржника містяться, зокрема,

- Лист-пояснення, в якому учасник, зокрема, повідомляє: " що у складі тендерної документації надає Декларацію про провадження господарської діяльності, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Інформація про Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів) отриманий від уповноваженого органу, який має право видавати відповідні дозволи і який виданий ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" відповідно до реєстру декларацій про провадження господарської діяльності (дозволів на здійснення операцій оброблення відходів), розміщена https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/";

- Декларація №057880/24 про провадження господарської діяльності (файл 13. Тарком_Декларація_про_провадження_господарської_діяльності).

Відповідно до пункту 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Згідно з частиною дев'ятою статті 26 Закону учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу Замовник оприлюднив вимогу про усунення невідповідностей, в якій зазначено, зокрема:

"У складі тендерної пропозиції учасником ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" було надано Лист-пояснення №13 від 18.02.2025 року та Декларація №057880/24.

Водночас, у складі пропозиції учасника ТОВ "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" відсутній Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2 від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу). Інформація про Дозвіл учасника повинна міститися в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів і перевіряється замовником в екосистемі (eco.gov.ua).

Перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей:

Відповідно до вимог Додатку 6 до тендерної документації надати Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2 від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу). Інформація про Дозвіл учасника повинна міститися в реєстрі дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів і перевіряється замовником в екосистемі (eco.gov.ua)".

Скаржник на вимогу про усунення невідповідностей завантажив:

- Декларацію №057872/24 про провадження господарської діяльності

- ПОЯСНЮВАЛЬНУ ЗАПИСКУ №1 від 12.02.2025

Отже, позивач на вимогу про усунення невідповідностей повторно завантажив декларацію, яка на його думку, є Дозволом на здійснення операцій з оброблення відходів і пояснення, в яких викладено його правову позицію з даного питання.

Суд зазначає, що позивач посилається на можливість провадження господарської діяльності на підставі декларації про провадження господарської діяльності у період дії воєнного стану, відповідно до Постанови КМУ від 18 березня 2022 р. №314 та Постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. №1137.

Однак слід врахувати, що відповідно до Закону України "Про управління відходами" від 09.07.2023 р. №2849-1X, діяльність, пов'язана з управлінням небезпечними відходами, вимагає наявності відповідного дозволу.

Частина 3 статті 27 Закону України "Про управління відходами" від 09.07.2023 р. №2849-IX, прямо визначає, що суб'єкти господарювання у сфері управління відходами зобов'язані мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.

В свою чергу, Постанова КМУ "Про затвердження Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів" від 19 грудня 2023 р. №1328 затвердила порядок видачі, відмови у видачі та анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що підтверджує важливість цього документа.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" від 02 березня 2015 №222-VIII, управління небезпечними відходами є ліцензованим видом діяльності, що відрізняє його від управління загальними відходами.

Відтак, управління небезпечними відходами неможливе без отримання відповідного дозволу, а використання декларативного принципу є тимчасовим заходом у зв'язку з воєнним станом і не може взагалі замінити отримання дозволу, передбаченого законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 року №1328 "Про затвердження Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів", відповідно до якого дозвіл видається за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до пункту 5 наведеної вище Постанови заява про отримання дозволу за формою згідно з додатком 1 та документи до неї можуть бути подані безпосередньо до Міндовкілля або через адміністратора у центрі надання адміністративних послуг за вибором суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи:

1) у паперовій формі особисто або поштовим відправленням з описом вкладення;

2) в електронній формі шляхом використання Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, зокрема через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування, системи.

Відповідно до пункту 10 наведеної вище Постанови у заяві про отримання дозволу зазначаються відомості про об'єкт, операції з оброблення, які передбачається здійснювати на такому об'єкті, назва та код відходів, відомості про їх склад та властивості, проектна потужність об'єкта, проектний обсяг оброблення відходів, розрахунковий строк експлуатації, джерело походження відходів, код та назва відходів, утворених у результаті здійснення операцій з оброблення, обсяг відходів, утворених у результаті здійснення операцій з оброблення, подальше оброблення утворених відходів.

Додаток 3 до Порядку містить форму дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, яка, зокрема, передбачає:

"Дозволяється (повне найменування юридичної особи) здійснювати операції з оброблення відходів (найменування виду відходів, код операції)".

Відповідно до Постанови Кабінет Міністрів України від 18.03.2022 №314 зазначено:

Установити, що подані суб'єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів (крім господарської діяльності з управління небезпечними відходами) є дійсними до 9 квітня 2025 року. У строк до 9 квітня 2025 р. суб'єкти господарювання для подальшого провадження своєї діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку та на умовах, що передбачені Законом України "Про управління відходами", згідно з Постановою КМ №1137 від 31.10.2023, з урахуванням змін, внесених Постановами КМ №637 від 04.06.2024, №1262 від 01.11.2024).

Відповідно до абзацу першого підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінет Міністрів України від 18.03.2022 №314 зазначено, що у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2.

Додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03. 2022 №314 містить перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на підставі подання декларації в умовах воєнного стану:

Вид господарської діяльності: Здійснення операцій з оброблення відходів.

Вид документа, який дає право на провадження господарської діяльності: дозвіл.

Крім того, суд акцентує увагу, що позивач був заздалегідь ознайомлений з умовами Документації і мав подати свою Пропозицію відповідно до усіх її умов.

Згідно із пунктом 31 статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Отже, Замовник процедури закупівлі самостійно формував умови Документації, відповідно до яких встановлював перелік документів, які учасники повинні надати у складі Пропозиції для підтвердження технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, зокрема, дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2) від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу), та не передбачав надання іншого документу на вибір учасника.

Відповідно до пункту 37 Особливостей Замовник розглядає тендерну пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною відповідно до цих особливостей (далі - найбільш економічно вигідна тендерна пропозиція), щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

Верховний Суд у постанові від 08.02.2023 по справі №640/27872/21 наголосив: "Також необхідно зважати на норми Закону України "Про публічні закупівлі", які, зокрема, вказують на те, що замовник самостійно встановлює вимоги до потенційних учасників у тендерній документації, а учасники у свою чергу повинні подавати свої тендерні пропозиції саме у відповідності бо встановлених умов і не можуть відступати від них на власний розсуд".

Відповідно до пункту 54 Особливостей фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз'ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дати їх оприлюднення надати роз'яснення на звернення шляхом оприлюднення його в електронній системі закупівель.

Відповідно до пункту 59 Особливостей скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.

Судом встановлено, що позивачем через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 29 січня 2025 №UA-2025-01-24-013803-а.b1, в якій повідомляв про порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі та просив зобов'язати Замовника внести зміни до Документації, зокрема, в додатку 6, відповідно до якого, учасник повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2 від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу).

Комісія в рішенні від 10.02.2025 №1955-р/пк-пз встановила, що позивач не довів та документально не підтвердив необхідність внесення змін до Документації в цій частині, а також документально не підтвердив неможливість виконання вказаної умови Документації та не довів, яким чином наведена вище умова Документації порушує права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з участю у Процедурі закупівлі, у зв'язку з чим у Комісії були відсутні підстави для задоволення Скарги.

Доказів оскарження рішення Комісії від 10.02.2025 №1955р/пк-пз в судовому порядку до суду не надано.

Щодо посилань позивача у позові на лист Міндовкілля від 12.03.2025 №36/36-02/69-25, суд зазначає, що даний лист був надісланий на адресу позивача в порядку надання роз'яснень стосовно декларації про провадження господарської діяльності після прийняття Комісією оскаржуваного рішення, відповідно, не був наданий на розгляд Комісії, а наданий лише до матеріалів справи.

Між тим, зазначеним листом Міндовілля зазначило, що у суб'єктів господарювання було право на провадження господарської діяльності шляхом подання декларації про провадження видів господарської діяльності (до 09.01.2024) замість дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2023 №1137 "Про внесення змін у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. №314", та що подані суб'єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15.06.2025.

Також Міндовкілля зазначило, що декларація про провадження господарської діяльності не є документом дозвільного характеру відповідно до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», проте дає право суб'єкту господарювання працювати до моменту отримання відповідного документу дозвільного характеру, замість якого вона була отримана.

Відповідно до інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, строк надання послуг у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, що закуповуються Замовником в даній процедурі закупівлі до 31 грудня 2025.

А отже Замовник, закуповуючи послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами зі строком до 31.12.2025, мав право вимагати від учасників документи дозвільного характеру, які, зокрема, будуть дійсні протягом всього терміну надання таких послуг.

Щодо посилань позивача у позові на рішення Комісії від 30.01.2025 №1450-р/пк-пз, стверджуючи про суперечливість прийнятих органом оскарження рішень, суд зазначає, що дане рішення було прийнято за іншою процедурою закупівлі та не є предметом спору в даній адміністративній справі.

Між тим слід зазначити, що Комісією, у ході розгляду скарги від 20 січня 2025 №UA-2025-01-16-009501-а.с1, було прийнято рішення від 30.01.2025 №1450-р/пк-пз, в якому було встановлено, зокрема, що позивач не довів та документально не підтвердив необхідність внесення змін до Документації в частині надання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, а також документально не підтвердив неможливість виконання вказаної умови Документації та не довів, яким чином наведена вище умова Документації порушує його права та законні інтереси, пов'язані з участю у Процедурі закупівлі, у зв'язку з чим у Комісії були відсутні підстави для задоволення скарги позивача в цій частині.

За наведених обставин суд вважає, що позивач повинен був надати саме дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (небезпечних відходів зазначені в Додатку 2) від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи (документ має містити дату початку дії дозволу), як цього вимагав Замовник, чого ним зроблено не було.

Також суд акцентує увагу, що відповідач не ставив під сумнів дійсність поданої позивачем декларації, а зазначив, з чим також погоджується суд, що подання такої декларації замість дозволу, в межах спірної процедури закупівлі, є неможливим.

У зв'язку із чим, Пропозиція Скаржника була правомірно відхилена Замовником з наведеної вище підстави, у зв'язку з чим у Комісії були відсутні підстави для задоволення Скарги позивача.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання органу оскарження повторно розглянути скаргу окремо слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад встановлює Закон України "Про публічні закупівлі" (надалі - Закон).

Порядок та умови здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування визначається Особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників. передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. №1178 (далі - Особливості).

Відповідно до абзацу третього пункту 59 Особливостей (в редакції чинній на момент прийняття Комісією рішення) скарги, що стосуються прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися після оцінки тендерних пропозицій учасників, подаються протягом п'яти днів з дати, коли суб'єкт оскарження дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав унаслідок рішення, дії чи бездіяльності замовника, але до дня укладення договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 61 Особливостей Скарги щодо укладених договорів про закупівлю розглядаються у судовому порядку.

Варто зауважити, що вказана процедура закупівлі - завершена, Замовником укладено договір з переможцем - Товариством обмеженою відповідальністю «ОЛЕСТАС ЕКО».

Нормами чинного законодавства України відповідачу не надано повноважень на розгляд скарг щодо процедур закупівель, за результатами яких укладено та виконано договір.

У даному випадку, розгляд та вирішення скарги позивача по суті, за наявності вже укладеного договору про публічні закупівлі є втручанням в господарську діяльність суб'єктів господарювання.

Отже, у Комісії відсутні повноваження щодо розгляду Скарги, за якою уже було прийнято рішення та за процедурою закупівлі, у якій укладено договір.

Згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами статті 74 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями статті 75 КАС України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому, в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наведених обставин у сукупності, враховуючи, що доводи позивача не знайшли свого правового підтвердження під час судового розгляду справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.

Решта доводів учасників справи висновків суду по суті справи не змінюють.

З огляду на відмову у задоволенні позову, розподіл судових витрат у відповідності до положень ст. 139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС" до Антимонопольного комітету України, за участю третьої особи - Державної установи "НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ КАРДІОЛОГІЇ ТА КАРДІОХІРУРГІЇ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ", про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.