Рішення від 03.02.2026 по справі 240/17875/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/17875/25

категорія 108010100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкове повідомлення - рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Приватне підприємство "Укрпалетсистем" з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.06.2025 року за №463/33-00-07-03 в розмірі 301 588,37 грн штрафної санкції.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що на підставі наказу на проведення перевірки №2845-п від 30.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведена фактична перевірка ПП “Укрпалетсистем» (код ЄДРПОУ 32285225) господарської одиниці АЗС №60, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Єлизаветівське шосе, 27, з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює виробництво, оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на ГУ ДПС у Дніпропетровській області. За результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт перевірки від 15.05.2025 року за реєстраційним №2180/04-36-09-02/32285225 яким встановлено порушення п.12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». За результатами перевірки було встановлено, що до перевірки надано відповідний журнал обліку за формами №13НП та №2ГС, в яких оприбутковується прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки та газ скраплений), тобто наявність відповідних записів з зазначенням дати та об'єма прийнятого (оприбуткованого) ПММ. Перевіркою журналів, встановлено відсутність відповідних записів про надходження пального, яке зазначено в добових довідках поданих до контролюючого органу за формою “J0210401» (Дати та об'єм зазначені в додатках до акта перевірки №2, №3, №4, №5). Зокрема, в зазначених додатках відображено обсяг надлишків пального, які було зафіксовано під час передачі зміни за період січень-травень 2025 року сумарно. Враховуючи вищенаведене було встановлено порушення ведення обліку товарних запасів, у встановленому законодавством порядку, на складах та/або за місцем їх реалізації (ПММ та газу скрапленого) на загальну суму 301 588,37 грн, чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону №265/95-ВР. Позивач не погоджується із висновками відповідача щодо порушення п.12 ст. 3 Закону №265/95-ВР та зазначає, що в журналі 13-НП та/або 2-ГС відображаються відомості про надходження нафтопродуктів на АЗС згідно ТТН (тобто зливу з транспортних засобів (бензовозів), що надходять на АЗС), адже дані журнали містять реквізити ТТН, автомобіля, яким доставлено пальне, документи щодо якості пального яке надійшло, та не містять інформації щодо результатів інвентаризації на підставі яких оприбутковуються надлишки пального згідно п. 13 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України», затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики України від 20.05.2008 № 281/171/578/155 або п. 8 Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.06.2002 №332. Крім того, стверджує, що перевіряючими не було взято до уваги, що із встановлених надлишків пального за даними перевірки на суму 301 588,37 грн із них надлишки в кількості 174 597,33 літрів на суму 200 998,84 грн є надлишками палива, встановленими при передачі зміни, в межах похибки, встановленої п.п. 4.2.2.2 пункту 4.2 Інструкції №281 та п. 8.10 Інструкції №332 та не підлягають оприбуткуванню згідно з абз. 2 п.п. 10.4.2 пункту 10.4 Інструкції №281 та п.8.10 Інструкції №332, а надлишки в кількості 2198,00 літрів встановлені при передачі зміни, які було оприбутковано згідно правил бухгалтерського обліку та інформацію щодо оприбуткування яких було внесено до РРО та відображено в змінних звітах форми 17-НП та 14-ГС відповідно, що підтверджено належними та допустимими доказами. Виходячи з наведеного, вважає протиправним застосування штрафних санкцій відносно позивача.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду від відповідача надійшов відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області з метою дотримання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обігу спирту, спиртовмісної продукції, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, відповідно до наказу від 30.04.2025 №2845-П «Про проведення фактичної перевірки ПП «Укрпалетсистем» (ЄДРПОУ 32285225)», направлень на перевірку від 30.04.2025 №4694, №4696, проведено з 06.05.2025 по 14.05.2025 фактичну перевірку АЗС за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Єлизаветівське шосе, 27, де здійснює господарську діяльність ПП «Укрпалетсистем» (ЄДРПОУ 32285225). За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 15.05.2025 №2180/04-36-09-02/32285225. Перевіркою встановлено порушення вимог п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями).За результатами фактичної перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 23.06.2025 №463/33-00-07-03 на суму 301 588,37 грн, яке скеровано платнику податків 23.06.2025 року. Стверджує, що позивач був зобов'язаний оприбуткувати прийняті нафтопродукти, а саме здійснити послідовні дії - в першу чергу зробити відповідні записи у журналі АЗС форми 13-НП, а вже після цього заносити ці дані до змінного звіту АЗС формою 17-НП. Перевіркою встановлено порушення ведення обліку товарних запасів, у встановленому законодавством порядку, на складах та/або за місцем їх реалізації (ПММ та газу скрапленого). Перевіркою журналів встановлено відсутність відповідних записів про надходження пального, яке було зазначено в добових довідках поданих до контролюючого органу за формою «J0210401». Тобто, встановлено порушення ведення обліку товарних запасів, у встановленому законодавством порядку, на складах та/або за місцем їх реалізації (ПММ та газу скрапленого) на загальну суму 301 588,37 грн, чим порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Відповідно до положень статей 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Згідно із частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Приватне підприємство “Укрпалетсистем» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27.03.2003 року за №1 306 120 0000 000522 та як платник податків перебуває на обліку в Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, код ЄДРПОУ 32285225.

Основним видом діяльності згідно коду КВЕД 46.71 є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

На підставі наказу на проведення перевірки №2845-п від 30.04.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведена фактична перевірка ПП “Укрпалетсистем» господарської одиниці АЗС №60, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Єлизаветівське шосе, 27, з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює виробництво, оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.

За результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт перевірки від 15.05.2025 року за реєстраційним №2180/04-36-09-02/32285225 яким встановлено порушення п.12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

В акті перевірки зазначено, що за результатами перевірки встановлено: до перевірки надано відповідний журнал обліку за формами №13НП та №2ГС, в яких оприбутковується прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки та газ скраплений), тобто наявність відповідних записів з зазначенням дати та об'єму прийнятого (оприбуткованого) ПММ. Перевіркою журналів, встановлено відсутність відповідних записів про надходження пального, яке зазначено в добових довідках поданих до контролюючого органу за формою “J0210401» (Дати та об'єм зазначені в додатках до акта перевірки №2, №3, №4, №5). Крім того зазначено, що згідно довідки про розпорядника акцизного складу та документів наданих в ході перевірки на АЗС за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, Єлизаветівське шосе, 27, введений в експлуатацію резервуар для зберігання скрапленого газу об'ємом 12,5 м. куб. (12500 л.). Загальний об'єм не оприбуткованого скрапленого газу складає 3512,25 л, що складає 28,34% від об'єму ємності для зберігання скрапленого газу.

Не погодившись з висновками акту перевірки, позивач подав заперечення на акт фактичної перевірки.

Однак, листом №56816/6/04-36-09-02-06 від 16.06.2025 ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлено, що за результатами розгляду матеріалів перевірки та наданого платником податків заперечення Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області висновки викладені в акті фактичної перевірки від 15.05.2025 року, реєстраційний №2180/04-36-09-02/32285225 вирішено залишити без змін, а заперечення частково задовольнити.

На підставі виявлених порушень Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийняте податкове повідомлення-рішення від 23.06.2025 №463/33-00-07-03 про застосування штрафних санкцій у сумі 301 588,37 грн.

Вважаючи дане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до пункту 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема, вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.

Аналіз норм законодавства, яким регулюється облік, дає підстави для висновку, що ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів, що знаходяться на складах та/або на місцях їх реалізації здійснюється саме суб'єктом господарювання, а не складами та/або місцями реалізації.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансового звіту, визначає Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Так, відповідно до статті 1 цього Закону бухгалтерський облік це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.

Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлено Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281), яка поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів та вимоги якої є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України.

Порядок приймання і відпуску нафтопродуктів на АЗС визначений пунктом 10 Інструкції №281.

Так, відповідно до підпунктів 10.2.1, 10.2.10 пункту 10.2 Інструкції №281, приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками АЗС за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними ТТН у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою №17-НП (додаток 14).

У відповідності до підпункту 10.3.1.3 пункту 10 Інструкції №281, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через, зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП.

Згідно з підпунктом 10.4.1 пункту 10 цієї ж Інструкції, на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.

Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи «обліковий залишок попередньої зміни»), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок); роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті; передають залишок готівки; перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК (підпункт 10.4.2 пункту 10 Інструкції №281).

Відповідно до підпункту 10.4.3 пункту 10 Інструкції №281, після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

За змістом підпункту 16.1 пункту 16 Інструкції №281 (стосується обліку нафтопродуктів на АЗС) матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.

Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходженням готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (підпункт 16.2 пункту 16 Інструкції №281).

Як слідує з матеріалів справи, висновок про порушення ведення обліку товарних запасів позивачем уповноважені особи органу ДПС зробили виходячи з того, що в журналах обліку за формами №13-НП та/або №2-ГС в яких оприбутковується прийнятий нафтопродукт за марками та видами відсутні відповідні записи про надходження пального, яке зазначено в добових довідках поданих до контролюючого органу за формою «J0210401». При цьому, суд зазначає, що акт перевірки не містить висновку про встановлення факту зберігання та/або реалізації необлікованого пального на АЗС.

Так, Інструкція № 281, встановлюючи обов'язок суб'єкта господарювання вести передбачені нею форми обліку нафтопродуктів, регулює оперативний контроль підприємства за обігом нафтопродуктів. Відсутність чи недоліки в оформленні передбачених Інструкцією документів (журналів обліку, змінних звітів) не може бути єдиною підставою для висновку про порушення порядку ведення обліку палива за місцем його продажу та застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону № 265/95-ВР.

За змістом норми пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації в порядку, встановленому законодавством, відповідає бухгалтерському обліку. Відтак, для встановлення факту реалізації позивачем неоприбуткованого пального слід перевірити відповідні бухгалтерські регістри та первинні документи, на підставі яких вони ведуться, чого, перевіряючими зроблено не було.

Проте в акті перевірки відсутні посилання контролюючого органу на факти реалізації позивачем товарів, які не обліковані у встановленому порядку; відсутні дані про ненадання контролюючому органу під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу.

Отже, відсутність записів в журналах обліку про надходження пального, яке зазначено в добових довідках поданих до контролюючого органу за формою «J0210401» не може вважатися доказом наявності необлікованого товару в розумінні статті 20 Закону № 265/95-ВР, оскільки саме по собі не підтверджує порушення правил обліку товарних запасів та не супроводжується встановленням факту їх реалізації без обліку.

Щодо обсягу, встановлених надлишків пального при передачі зміни в період січень 2025 року - травень 2025 року, відображених в додатках до акта перевірки №2, №3, №4, №5, суд враховує таке.

Згідно з пунктами 10.4.1 - 10.4.3 Інструкції № 281 на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.

Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС:

визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок);

вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок);

роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті;

передають залишок готівки;

перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.

У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою № 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Пунктами 4.2, 4.3 Інструкції №281 визначено методи та засоби визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів та порядок здійснення вимірювань об'єму та маси нафти і нафтопродуктів.

Підпунктом 4.2.2.2. Інструкції №281 визначено, що границі відносної похибки методу не мають перевищувати:

- +/- 0,5% - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів від 100 т і більше;

- +/- 0,8% - під час вимірювання маси нетто нафти, нафтопродуктів до 100 т і відпрацьованих нафтопродуктів.

Згідно п. 9.2. Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 03.06.2002 №332 (далі - Інструкція №332) під час приймання-здавання зміни касири і оператори АГЗС(АГЗП) спільно:

- визначають залишки СВГ (скраплений вуглеводневий газ) на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни, надходження СВГ (скраплений вуглеводневий газ) за зміну, яке підтверджені відповідними документами, та кількості відпущеного газу за зміну за сумарними показниками лічильників усіх газозаправних колонок;

- вимірюють рівні наповнення скрапленим газом резервуарів АГЗС (АГЗП) і за результатами проведених вимірювань визначають об'єм СВГ( скраплений вуглеводневий газ);

- роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виторгу за зміну;

- передають по зміні залишок грошових коштів.

Пунктом 9.3. Інструкції №332 визначено, що після закінчення кожної зміни касиром і оператором складається змінний звіт за формою N 14-ГС в двох примірниках, з яких один - з додатком до нього первинних документів на приймання і відпуск СВГ передається в бухгалтерію підприємства, а другий - залишається на АГЗС (АГЗП).

Згідно пункту 8.10. Інструкції №332 виявлені під час інвентаризації розбіжності фактичної наявності СВГ з даними бухгалтерського обліку регулюються в такому порядку:

- нестача СВГ, яка не перевищує норми технологічних втрат і похибку вимірювання, списується за розпорядженням керівника на операційні витрати підприємства;

- якщо різниця між масою СВГ, яка встановлена під час проведення інвентаризації, і даними бухгалтерського обліку, за мінусом технологічних утрат, розрахованих згідно з ГСТУ 320.00149943.016- 2000, знаходиться в межах похибок (+- 0,5%), установлених ГОСТ 26976-86, то вартість цієї різниці не стягується з матеріально відповідальних осіб, надлишки не оприбутковуються, а за основу беруться дані бухгалтерського обліку.

З акту слідує, що перевіркою встановлено порушення ведення обліку товарних запасів на загальну суму 301 588,37 грн, з яких відповідно до додатків до акту паливо на суму 200 998,84 грн є надлишками палива, встановленими при передачі зміни, які не перевищують межі похибки, встановленої п.п.4.2.2.2. Інструкції №281, п. 8.10. Інструкції №332 та не підлягають оприбуткуванню згідно з абз. 2 п.п.10.4.2 пункту 10.4 Інструкції №281 та пункту 8.10. Інструкції №332.

У справі № 814/2651/16 Верховний Суд в постанові від 09.10.2020 зазначив наступне: «Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відносна похибка у бік збільшення/зменшення від різниці нафтопродуктів згідно з даними бухгалтерського обліку та даними залишку Товариства не перевищує розміру законодавчо встановленої відносної похибки у розмірі 0,8%, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню. За таких обставин, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про наявність правових підстав для задоволення позову.»

Під час перевірки відповідачу було надано змінні звіти №17-НП та №14-ГС щодо всіх фактів встановлення розбіжностей, а саме фіксування надлишків палива понад допустиме граничне відхилення. Крім того, залишки облікованого палива, внесені в звіт №17-НП та №2-ГС та внесено до РРО, що підтверджується Z-звітами за відповідні дати.

Виходячи із зазначеного, позивачем виконано вимоги Інструкції щодо обліку фактичних залишків, що перевищують похибку шляхом внесення відповідної інформації до змінного звіту №17-НП та №14-ГС відповідно, та внесенням зазначених залишків в РРО, що спростовує висновок перевіряючих як щодо допущення порушення порядку обліку палива, встановленого Інструкцією, так і щодо порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі вищевикладеного, висновки акту перевірки про порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР є неправомірними.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 463/33-00-07-03 від 23.06.2025 року про накладення штрафних санкцій за порушення пункту 12 статті 3 Закону № 265/95-ВР, в розмірі 301 588,37 грн винесене всупереч вимогам чинного законодавства, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю, на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 3619,06 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул. Березюка, 15, с.Ушомир, Житомирська обл., Коростенський р-н,11571. РНОКПП/ЄДРПОУ: 32285225) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н,79026. РНОКПП/ЄДРПОУ: 44045187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.06.2025 №463/33-00-07-03 про застосування до Приватного підприємства "Укрпалетсистем" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 301 588,37 грн.

Стягнути на користь Приватного підприємства "Укрпалетсистем" за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків 3619,06 грн (три тисячі шістсот дев'ятнадцять гривень 06 копійок) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Липа

03.02.26