Рішення від 03.02.2026 по справі 200/542/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року Справа№200/542/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

23 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7 763, 17 грн, на коефіцієнти у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115, починаючи з 23 липня 2025 року, для забезпечення індексації пенсії;

зобов'язання відповідача провести, починаючи з 23 липня 2025 року, перерахунок пенсії позивача згідно з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що враховувався для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7 763, 17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209 та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Позовні вимоги вмотивовано протиправністю незастосування частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при проведенні індексації.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03 лютого 2026 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що середній показник позивача при призначенні 7 763, 17 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 2020 року при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення із заявою від 29 квітня 2020 року, а саме за 2017-2019 роки, у розмірі 7 763, 17 грн.

За відомостями відзиву та матеріалів пенсійної справи показник у розмірі 7 763, 17 грн не підвищувався на коефіцієнти індексації пенсії, оскільки цей показник з 01 березня 2021 року перевищував суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 5 426, 60 грн (3 764, 40 грн (показник станом на 01 жовтня 2017 року) х 1,17 х 1,11 х 1,11 (коефіцієнти за 2019-2021 роки)); з 01 березня 2022 року перевищував суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 6 186, 32 грн (3 764, 40 грн (показник станом на 01 жовтня 2017 року) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 (коефіцієнти за 2019-2022 роки)); з 01 березня 2023 року перевищував суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7 405, 03 грн (3 764, 40 грн (показник станом на 01 жовтня 2017 року) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 (коефіцієнти за 2019-2023 роки)).

З 01 березня 2024 року середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7 763, 17 грн також не підвищувався на коефіцієнти індексації пенсії, проте позивачеві проведено зміну середнього показник заробітної плати (доходу) в Україні з 7 405,03 грн до 7 994, 47 грн (3 764, 40 грн (показник станом на 01 жовтня 2017 року) х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1, 0796 (коефіцієнти за 2019-2024 роки).

З 01 березня 2025 року середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 7 994, 47 грн, змінений з 01 березня 2024 року, збільшено на коефіцієнт 1,115, у зв'язку з чим він став склав 8 913, 83 грн.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. […]; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи (частина друга статті 40 Закону № 1058-IV).

Частина друга статті 40 Закону № 1058-IV застосована до позивача на підставі абзацу 3 частини третьої статті 45 № 1058-IV.

Таким чином, при переведенні з одного виду пенсії на інший застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за три календарні роки, що передують року звернення.

Абзацом 1 частини другої статті 42 Закону № 1058-IV регламентовано, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, вказаними нормами встановлено збільшення показника середньої заробітної плати, який уже використаний для обчислення пенсії пенсіонеру при її призначенні.

Механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначено Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).

Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку. Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Особливості перерахунку пенсій згідно з Порядком № 124 у 2019 році визначено постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20 лютого 2019 році № 124; у 2020 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» від 01 квітня 2020 року № 251; у 2021 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127; у 2022 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118; у 2023 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168; у 2024 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185; у 2025 році - постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209.

На підставі цих постанов при обчисленні у наступних роках пенсії застосуванню підлягає середня заробітна плата (дохід) в Україні підвищена на коефіцієнт індексації пенсії.

Такими коефіцієнтами підвищення (індексації) пенсій є: 1,17 (у 2019 році), 1,11 (у 2020 році), 1,11 (у 2021 році), 1,14 (у 2022 році), 1,197 (у 2023 році), 1, 0796 (у 2024 році), 1,115 (у 2025 році).

Отже, індексація пенсій відповідно до постанов № 124, № 251, № 127, № 118, № 168, № 185, № 209 проводиться органами Пенсійного фонду України згідно з пунктом 5 Порядку № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

Проте положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

З огляду на викладене абзаци 1, 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Суд звертає увагу, що метою індексації є зберегти купівельну спроможність пенсії, а не прирівнювати її до середнього показника.

При виборі і застосуванні норм права судом врахована правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 тощо.

Отже, відповідач при проведенні індексації пенсії повинен був послідовно збільшувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача, у розмірі 7 763, 17 грн, на коефіцієнти збільшення у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, у зв'язку з чим такий показник станом на 01 березня 2025 року повинен складати 14 154, 64 грн.

Враховуючи, що право на індексацію пенсії не є абсолютним, позовні вимоги підлягають захисту не з дня порушення, а в межах строку звернення до суду.

Оскільки пенсія обчислюється за цілий місяць, то суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, визначивши, що позовні вимоги підлягають захисту з липня 2025 року, а не з 23 липня 2025 року.

Посилання відповідача на те, що позивач не зверталася із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка, є безпідставними, оскільки законом не встановлено досудовий порядок вирішення спору, попереднє звернення до відповідача для судового захисту не вимагається, достатньо факту порушення прав.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 23 березня 2023 року у справі № 640/28815/21 суд не приймає до уваги, оскільки справи не є релевантними.

З огляду на викладене позовні вимоги з урахуванням висновків суду підлягають задоволенню.

На підставі частини першої статті 139 КАС України сума сплаченого судового збору підлягає відшкодуванню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7 763, 17 грн, на коефіцієнти у розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115, починаючи з липня 2025 року, для забезпечення індексації пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести, починаючи з липня 2025 року, перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) згідно з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача за 2017-2019 роки в розмірі 7 763, 17 грн, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209 та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 1 064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо через суд апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 03 лютого 2026 року.

Суддя Ю.М. Льговська