612/39/26
2/612/122/26
03 лютого 2026 року с-ще Близнюки
Близнюківський районний суд Харківської області у складі судді Масло С.П., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про визнання відомостей недостовірним по цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про захист честі, гідності та ділової репутації, відшкодування моральної шкоди,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про захист честі, гідності та ділової репутації, відшкодування моральної шкоди.
Суд на виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України, звернувся до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача.
З відомостей з реєстру територіальної громади про місце проживання особи, вбачається, що станом на 21.01.2026 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням, в якому просить визнати відомості з реєстру місця проживання недостовірними. Не брати до уваги зазначені відомості при розгляді справи. Витребувати уточнені або первинні дані з органу реєстрації місця проживання (ЦНАП / ДМС). Долучити до матеріалів справи докази, що підтверджують фактичне місце проживання. В обґрунтування клопотання зазначає, що на даний час він фактично проживає за іншою адресою: АДРЕСА_2 , тобто його фактичне місце проживання впливає на об'єктивний розгляд справи, територіальну підсудність справи.
Оскільки розгляд клопотання відповідача не потребує проведення окремого судового засідання, то його розгляд проводиться без повідомлення учасників справи в письмовому провадженні, що відповідає положенням ч. 13 ст. 7 ЦПК України,
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, розглянувши заявлене клопотання, дослідивши матеріали справи, висновує наступне.
З відомостей з реєстру територіальної громади про місце проживання особи, вбачається, що станом на 21.01.2026 ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 31.07.2024 вбачається, що ОСОБА_1 фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . При цьому, також зазначено, що його зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.
Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.
Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.
Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом (стаття 27 ЦПК України).
Згідно зі статтею 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги; місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) встановлюється Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року N 265, який набрав чинності 14 березня 2022 року.
У пункті 4 вказаного Порядку в чинній редакції передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Положення частини першої статті 27 ЦПК України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи - сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
Отже в нормах ЦПК України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
З огляду на викладене клопотання ОСОБА_1 в частині визнання відомостей з реєстру місця проживання недостовірними та такими, що не можуть бути взяті до уваги, витребування уточнених або первинних даних з органу реєстрації місця проживання (ЦНАП / ДМС) є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Клопотання в частині долучення до матеріалів справи довідки ВПО підлягає задоволенню з огляду на принципи змагальності та диспозитивності.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 12, 13, 27, 247, 258-261 ЦПК України, суд,-
Клопотання ОСОБА_1 задовольнити частково.
Долучити до матеріалів справи докази, що підтверджують фактичне місце проживання ОСОБА_1 .
В іншій частині клопотання в його задоволенні відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С.П. Масло