Справа № 405/287/26
провадження № 3/405/68/26
27.01.2026 м. Кропивницький
Суддя Подільського районного суду м. Кропивницького Юр'єва К.С., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Спінатія В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, офіцера мобілізаційного відділу сектору мобілізаційно - оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії № 21/26 від 15.01.2026, ОСОБА_1 , будучи, у т. ч. станом на 00 год 00 хв 01.01.2025, суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у підпункті «г» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону - (військова посадова особа Збройних Сил України), у період часу з 00 год 00 хв 01.01.2025 до 00 год 00 хв 01.04.2025 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону (Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством) несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме, 22.07.2025 о 11 год 29 хв, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2025 № 11333 та витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 28.12.2020 № 40 старшого лейтенанта ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 27 листопада 2020 року № 342 на посаду офіцера мобілізаційного відділу сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважати таким, що з 28.12.2020 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2025 № 11333 та витягу з наказу командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 19 березня 2022 року № 108 старшому лейтенанту ОСОБА_1 , офіцеру мобілізаційного відділу сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 , присвоєно чергове військове звання капітан.
Відповідно до п. 12, ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Згідно додатків до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2025 № 11333 ОСОБА_1 під підпис ознайомлений із пам'яткою щодо спеціальних вимог і обмежень відповідно до вимог Закону України «Про запобігання корупції»; пам'яткою про перелік корупційних правопорушень, за вчинення яких передбачено кримінальну відповідальність; антикорупційною пам'яткою для військовослужбовців та працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 ; цільовим інструктажем щодо порядку подання щорічних декларацій в період дії правового режиму воєнного стану; інструктажем щодо додержання антикорупційного законодавства особою, яка припинила діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави.
Згідно додатків до листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2025 № 11333 та функціональних обов'язків офіцера мобілізаційного відділу сектору мобілізаційно-оборонної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.12.2023 та 27.12.2024, ОСОБА_1 є військовою посадовою особою, на яку поширюється вимоги ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год 00 хв 01.01.2025 був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 45 Закону суб'єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.
З урахуванням положень вказаних нормативних актів можна дійти до висновку, що у суб'єкта декларування - (військова посадова особа Збройних Сил України) ОСОБА_1 01.01.2025 виник обов'язок подати декларацію за 2024 рік у період з 00 год 00 хв, 01.01.2025 до 00 год 00 хв, 01.04.2025.
Відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація за 2024 рік ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована (подана) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua 22.07.2025 о 11 год 29 хв, тобто після кінцевої дати подачі такої декларації - несвоєчасно (гіперпосилання - https://public.nazk.gov.ua/documents/b4989de2-3b83-43e0-a217-dbca9f35e70a).
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год 00 хв 01.04.2025) не подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, що є порушенням вимог частини 1 статті 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 22.07.2025 о 11 год 29 хв - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 1726 КУпАП, є місце розташування ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки обов'язок декларування у останнього виник у зв'язку із виконанням обов'язку офіцера мобілізаційного відділу сектору мобілізаційно-оборонної роботи, а саме, за адресою: АДРЕСА_2 .
Декларант ОСОБА_1 , вчинив без поважних причин дію, що полягає у несвоєчасному (поза встановленим законом межами) поданні декларації, перебуваючи у стані безперервного продовження бездіяльності до часу подання декларації, тобто безперервно порушував Закон з 00 год 00 хв, 01.04.2025 по 11 год 29 хв, 22.07.2025 включно.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив тривале безперервне невиконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону. Початковим моментом такого діяння є бездіяльність, коли ОСОБА_1 не виконав належним чином покладений на нього обов'язок щодо подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену в пункті 1, у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, за 2024 рік (тобто з 01.04.2025).
Завершилось протиправне діяння ОСОБА_1 активною дією, коли останній подав електронну декларацію з порушенням встановленого строку, тобто 22.07.2025 о 11 год 29 хв.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 22.07.2025.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушеня за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав в повному обсязі, за обставин, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення №21/26 від 15.01.2026, додав, що несвоєчасно подав декларацію у зв'язку з великим навантаженням та виконанням службових обов'язків по службі, також мав велику кількість нарядів.
Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим та притягнути до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення в розмірі 850 грн та стягнути судовий збір.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи та оцінивши докази як кожен окремо, так і в їх сукупності, суд приходить до висновку, про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, що підтверджується наступними доказами:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії № 21/26 від 15.01.2026, яким підтверджується, що саме 22.07.2025 о 11 год 29 хв., мало місце правопорушення, яке ставиться в вину ОСОБА_1 ;
- скріншотом з сайту ЄДР декларацій, відповідно до якого ОСОБА_1 подав декларацію за 2024 рік, 22.07.2025;
-листом заступника начальника полковника поліції Олексія ЧУХНЕНКА від 29.08.2025, щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, з додатками;
- листом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_2 про факти неподання та несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої та виконання функцій держави чи місцевого самоврядування військовослужбовцями та державними службовцями ІНФОРМАЦІЯ_4 з додатками;
- запитом (листом) начальника полковника поліції Дмитра ЯНДОВИЧА щодо надання завірених належним чином копій документів відносно ОСОБА_1 з метою збору доказів та інших фактичних даних про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції»;
-відповіддю Т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_3 щодо надання інформації та належним чином завірених копій документів щодо ОСОБА_1 з наданням належним чином завірених копій: витяг із наказу про призначення ОСОБА_1 на посаду; функціональні обов'язки на 2024 та 2025 роки; пам'ятка щодо спеціальних вимог і обмежень відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», відомість цільового інструктажу щодо порядку подання щорічних декларацій за 2024 рік; витяг з наказу про присвоєне ОСОБА_1 військове звання;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.09.2025.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП винуватість ОСОБА_1 у його вчиненні.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Проте, як було встановлено, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, в розумінні Закону України Про запобігання корупції», а саме особою, зазначеною у підпункті «г» пункту 1 частини 1 статті 3 цього Закону (військові посадові особи Збройних Сил України), який зобов'язаний вчасно до 00 год 00 хв 01.04.2024 подати щорічну декларацію за 2024 рік, подав її тільки 22.07.2025 о 11 год 29 хв.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, не подав щорічну декларацію до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, подав декларацію за 2024 рік лише 22.07.2025 о 11 год 29 хв.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
При накладенні стягнення відповідно до вимог ч.2 ст.33 КУпАП суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, особу порушника, який раніше, відповідно до матеріалів справи до адміністративної відповідальності не притягувався, докази про притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності посадовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, суду не надано, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, та вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, який передбачає санкція ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: штраф у розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, та вважає, що саме це адміністративне стягнення та його розмір буде сприяти вихованню в дусі додержання законів України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп.
Керуючись ст.7, 172-6, 247, 283-291 КпАП України, суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк надіслати постанову про накладення штрафу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути: подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначений у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких (витрат) визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя Катерина Сергіївна Юр'єва