Справа № 405/7881/25
провадження № 3/405/2095/25
27.01.2026 м. Кропивницький
Суддя Подільського районного суду м. Кропивницького Юр'єва К.С., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , потерпілого ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №543026 від 17.12.2025, 10.12.2025 о 12 год. 30 хв., в м. Кропивницький по вул. Нижня П'ятихатська, 5А, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем Mitsubishi Outlander, державний номерний знак НОМЕР_2 , в порушенні вимог пункту правил 10.9 ПДР України допустив дорожньо - транспортну пригоду, після чого залишив місце події. Для встановлення всіх обставин події було проведено ряд поліцейських заходів.
Вказаним діями ОСОБА_1 порушив п.2.10.а. Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена за ст. 122-4 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що коли трапилась дорожньо -транспортна пригода, він почав шукати власника транспортного засобу; чоловік зі складу сказав, що потерпілий буде через 1 чи 1,5 години. Він сказав, цьому чоловіку зі складу, що він нікуди не їде, а буде продовжувати працювати та чекати на потерпілого, чекав на потерпілого та постійно питав: «Чи приїхав вже потерпілий?». Приблизно о 15 год. 30 хв., він зустрівся з потерпілим. Умислу залишати місце ДТП у нього не було. Він чекав на потерпілого, щоб розібратись.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні не заперечував, що ОСОБА_1 після ДТП шукав його, чекав на нього; приблизно о 15 год. 30 хв. вони зустрілись.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та потерпілого, повно та всебічно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст.10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Стаття 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №543026 від 17.12.2025, ОСОБА_1 ставиться в провину те, що він в порушення п.2.10.а. Правил дорожнього руху, керуючи транспортним засобом Mitsubishi Outlander, державний номерний знак НОМЕР_2 , допустив ДТП після чого залишив місце події.
При цьому будь-які докази про те, що ОСОБА_1 умисно залишив місце ДТП в матеріалах справи не має. Так, з наданих ОСОБА_1 суду пояснень вбачається, що коли трапилась дорожньо -транспортна пригода, він почав шукати власника автомобіля; чоловік зі складу сказав, що потерпілий буде через 1 годину чи 1,5 години. Він сказав, цьому чоловіку зі складу, що він нікуди не їде, а буде продовжувати працювати та чекати на потерпілого, чекав на потерпілого та постійно питав: «Чи приїхав вже потерпілий?». Приблизно о 15 год. 30 хв., він зустрівся з потерпілим. Умислу залишати місце ДТП у нього не було. Він чекав на потерпілого, щоб розібратись.
З наданих суду пояснень потерпілим ОСОБА_2 , останнім не заперечувалось, що ОСОБА_1 після ДТП шукав його, чекав на нього; приблизно о 15 год. 30 хв. вони зустрілись.
Із врахуванням загального визначення поняття адміністративного правопорушення обов'язковою ознакою будь-якого адміністративного правопорушення є вина особи у його вчиненні (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Під складом адміністративного правопорушення розуміється встановлена адміністративним законодавством сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням.
Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на залишення водієм транспортного засобу місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
При цьому діяння, передбачені ст. 122-4 КУпАП, є діяннями з формальним складом, які можуть бути вчинені тільки умисно.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що з наданих суду пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він не мав умислу на залишення місця дорожньо-транспортної пригоди, а працівниками поліції не надано до суду доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_1 діяв умисно та усвідомлював протиправний характер своїх дій, який посягає на встановлений правопорядок. Під час судового розгляду таких доказів також не здобуто.
Відтак, встановлені судом факти вказують на відсутність в діях ОСОБА_1 умислу на порушення п.2.10.а ПДР України, а також не доведення перед судом достатніми та допустимими доказами поза розумним сумнівом ознак суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-4 КУпАП, та форми вини ОСОБА_1 у його вчиненні в будь-якій формі.
За таких обставин направлені до суду матеріали та їх аргументація є сумнівними, однак наявність останніх (сумнівів) не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21.07.2011 року (стаття 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини), тож, суд, враховуючи вищезазначене, позбавлений можливості самостійно надати оцінку відомостям в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження по справі відносно ОСОБА_1 ст.122-4 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 40-1, 122-4, 247, 283-291 КУпАП України, суд -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ст. 122-4 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд міста Кропивницького протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Катерина Сергіївна Юр'єва