Справа № 405/5815/25
провадження № 3/405/1641/25
27.01.2026 м. Кропивницький
Суддя Подільського районного суду м. Кропивницького Юр'єва К.С., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянув матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Кіровоградській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №448236 від 09.09.2025, 04.09.2025, о 23 год. 30 хв., в м. Кропивницький (Кіровоград) по вул. Кримська, 69, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом ВАЗ 2104, державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився в закладі охорони здоров'я у встановленому законом порядку у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу 532 від 05.09. 2025. Від керування транспортного засобу відсторонений.
Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9.а. ПДР, а саме водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчиненому адміністративному правопорушенні за ч. ст.130 КУпАП за обставин вказаних в протоколі серії ЕПР1 №448236 від 09.09.2025 не визнав, вказав, що в той день, коли працівники поліції його зупинили, він не вживав наркотичних засобів; він вживав раніше наркотичні засоби, проте на даний час їх не вживає, через те, що він раніше вживав наркотичні засоби, працівники поліції склали адміністративний протокол стосовно нього.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , суд приходить до наступних висновків.
Аналізуючи зібрані по справі докази у їх сукупності, вважаю, що у діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки його вина повністю підтверджується матеріалами справи, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №448236 від 09.09.2025, яким встановлено, що 04.09.2025, о 23 год. 30 хв., в м. Кропивницький (Кіровоград) по вул. Кримська, 69, мало місце адміністративне правопорушення, яке ставиться в провину ОСОБА_1 ;
-висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.09.2025 №532, відповідно до якого на час огляду 00 год. 55 хв., 05.09.2025 ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння (PVP);
-довідкою про отримання особою посвідчення водія на право керування транспортним засобом, відповідно до якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 03.06.1994 року;
- відеозаписами, які зроблені з нагрудної камери Motorola VB-400 №472366, №472409,№472153, №467623, які міститься на цифровому носії інформації DVD-R диск, доданими до протоколу в порядку ч. 2 ст.266 КУпАП, в ході перегляду яких встановлено обставини, які зазначені в протоколі ЕПР1 №448236 від 09.09.2025, з яких видно, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2104, державний номерний знак НОМЕР_2 , та працівниками поліції його було зупинено через те, що він порушив правила дорожнього руху та на його автомобілі не працювала підсвітка номерного знаку; працівники поліції зупинивши транспортний засіб, почали встановлювати особу водія ОСОБА_1 , перевіряти наявність посвідчення водія та наявність документів на машину; в ході розмови з працівниками поліції у ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, тремтіння пальців рук та порушення мови, запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у встановленому законом порядку у лікаря - нарколога, на що ОСОБА_1 погодився та разом з працівниками поліції проїхав в заклад охорони здоров'я; здавши аналіз на визначення чи перебуває він в стані наркотичного сп'яніння працівниками поліції було повідомлено, що результат буде готовий 9 вересня, роз'яснивши, що останній може під'їхати цього дня до закладу охорони здоров'я та ознайомитись з даним висновком.
- відеозаписом з нагрудної камери Motorola VB-400 №472366, №472409, №472153, №467623, на яком видно, що 09.09.2025 був виданий висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 05.09.2025 №532 та що на час огляду 00 год. 55 хв., 05.09.2025, ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного сп'яніння (PVP); ОСОБА_1 було надано даний висновок для ознайомлення та повідомлено, що за результатами даного висновку стосовно нього буде складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП; запропоновано отримати копію протоколу, який буде складено стосовно нього, проте, останній відмовився та вказав, що буде оскаржувати даний протокол.
Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 у його вчиненні.
Відповідно до п.п. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Однак, ОСОБА_1 вказані вимоги Правил дорожнього руху було порушено, останній керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Судом встановлено, що в ході перегляду відеозапису, інспектором поліції було у ОСОБА_1 було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, тремтіння пальців рук та порушення мови.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 листопада 2015 р. № 1413/27858 (далі - Інструкція), ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є:
наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота);
звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло;
сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови;
почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Пунктом 2 розділу І Інструкції визначено, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно п. 3 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103, огляд з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом;
- лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Крім того, виходячи із вищенаведених та досліджених судом доказів, суд приходить до висновку, що посадовою особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №448236 від 09.09.2025, було дотримано процедуру проведення огляду водія транспортного засобу на стан наркотичного сп'яніння, що передбачена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджену наказом МВС України, МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015.
Частиною 1 статті 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи викладене, суд вбачає в діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до довідки про отримання особою посвідчення водія - ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 03.06.1994 року. (а.с.3)
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, яке, з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», є частиною національного законодавства, зазначив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, інформацію про місце роботи до суду не надано, відомостей про притягнення протягом року до адміністративної відповідальності не надано, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП з позбавленням права керування на строк один рік та вважає, що саме це адміністративне стягнення та його розмір буде сприяти вихованню в дусі додержання законів України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі розмірі 665 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 33, 40-1, 130, 283-291 КУпАП , суд -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк надіслати постанову про накладення штрафу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути: подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначений у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень, розмір яких (витрат) визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 665 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Подільський районний суд м. Кропивницького десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.
Суддя Катерина Сергіївна Юр'єва