Справа № 353/1117/25
Провадження № 1-кп/353/63/26
03 лютого 2026 рокум.Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Тлумач кримінальне провадження №12023091240000089, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.05.2023 року про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Сокиринці Чемеровецького району Хмельницької області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, пенсіонера, депутатом не обирався, раніше не судимого, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
ОСОБА_4 вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам,
Зокрема, відповідно до змісту обвинувачення, кримінальне правопорушення вчинено при наступних обставин.
У відповідності до наказу №5-К від 20.02.2019 року директора Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області, ОСОБА_4 призначений на посаду інженера технічного нагляду відділу якості та здійснення технічного нагляду вказаного Управління, а 02.01.2020 року, згідно наказу № 1-К/О директора Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області переведений на посаду інженера технічного нагляду відділу якості, здійснення технічного нагляду та інвестиційно-кошторисної роботи Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області.
Виконуючи обов'язки інженера технічного нагляду, ОСОБА_4 керувався у своїй діяльності посадовою інструкцією інженера технічного нагляду відділу якості, здійснення технічного нагляду та інвестиційно-кошторисної роботи Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області (далі Посадова інструкція).
У відповідності до посадової інструкції, ОСОБА_4 :
- забезпечував дотримання законодавства у галузі будівництва;
- здійснював технічний нагляд за будівництвом, реконструкцією і капітальним ремонтом об'єктів і контроль за відповідністю обсягів та якості виконаних робіт проектам, технічним умовам, стандартам і нормативним актам;
- приймав участь у розгляді проектно-кошторисної документації, її комплектності і якості;
- приймав участь у перевірці правильності формування договірної ціни на стадії укладення договорів на будівництві закріплених об'єктів;
- приймав участь у перевірці калькуляцій на вироби і конструкції, поставлених підрядною організацією;
- перевіряв обсяги виконаних робіт і оформляв їх прийомку до оплати по формі № КБ-2в, при умові якісного виконання і відповідності їх проекту та будівельним нормам;
- разом з генпідрядними або субпідрядними організаціями проводив перевірку виконаних заховуваних робіт. Підписував акти на приховані роботи, на випробування обладнання;
- систематично контролював якість і технологічну послідовність виконання будівельно-монтажних та пусконалагоджувальних робіт, відповідність їх проекту, технічним умовам, діючим будівельним нормам, а також наявність паспортів на матеріали і конструкції;
- разом з відповідальним керівником проектної організації, що веде авторський нагляд, здійснював по мірі готовності технічну прийомку на об'єкті окремих конструкцій та видів робіт по актах;
- приймав участь у процесі погодження зміни проектних рішень, заміну конструкцій та матеріалів, з проектними організаціями у процесі будівництва;
- приймав участь у роботі комісії по прийомці змонтованого обладнання на об'єктах, по яких веде технагляд та підписує акти приймання-здачі обладнання;
- щомісячно подавав у відділ інвестиційної діяльності та планово-економічного забезпечення звіт про виконані обсяги робіт на об'єктах, за якими вів технічний нагляд, в розрізі генпідряду і субпідряду, а також виконував інші обов'язки, передбачені вказаною посадовою інструкцією.
У відповідності до «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 року, технічний нагляд забезпечує замовник протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни такого об'єкта. Технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат. Технічний нагляд зобов'язаний вести щоденний технічний контроль за якісним виконанням будівельно-монтажних і спеціальних робіт відповідно до затвердженої технічної документації, нормативним документам. У звітний період інженер технічного нагляду зобов'язаний прийняти від підрядника виконані за місяць роботи. При цьому, виконати обміри обсягів цих робіт, перевірити якість їх виконання.
Таким чином, уповноважений працівник технічного нагляду зобов'язаний вести облік оплачених будівельно-монтажних робіт, а підписуючи акти прийняття виконаних робіт підтверджує їх виконання, що в свою чергу дає підстави оплатити їх вартість.
У абзацах 3, 4, 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 26.04.2002 року «Про судову практику у справах про хабарництво» передбачено, що організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки по здійсненню керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності. Адміністративно-господарськими обов'язками є обов'язки по управлінню або розпорядженню державним, колективним чи приватним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації, забезпечення контролю за цими операціями тощо).
Під час здійснення технічного нагляду ОСОБА_4 , згідно з положеннями Примітки 1 до статті 364 Кримінального кодексу України набув статусу службової особи, яка за спеціальними повноваженнями, наділеними уповноваженим органом державної влади виконував організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, отримавши право підписувати документи щодо дотримання проектних рішень, вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами підрядних робіт, тобто був уповноважений надавати відповідним документам статусу офіційних, які спричиняють наслідки правового характеру.
За таких обставин, а також відповідно до роз'яснювального листа Міністерства Юстиції України від 03.11.2006 року «Щодо надання офіційних роз'яснень законодавства» ОСОБА_4 , набув організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських повноважень і відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України був службовою особою. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII ОСОБА_4 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
При цьому, перебуваючи на посаді інженера технічного нагляду відділу якості, контролю та здійснення технічного нагляду УКБ в Івано-Франківській області, ОСОБА_4 неналежно виконав свої службові обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам за наступних обставин.
21 червня 2019 року між замовником - Управлінням капітального будівництва в Івано-Франківській області (далі - УКБ в Івано-Франківській області), в особі директора ОСОБА_5 , та підрядником - приватним підприємством «Ювента-2», в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір № 111 на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт даху Тлумацької спеціальної школи-інтернату Тлумацького району Івано-Франківської області (код ДК 021-2015 (CPV): 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація)».
Згідно з умовами вказаного договору, ПП «Ювента-2» (підрядник) на замовлення УКБ в Івано-Франківській області (замовник) зобов'язувалось до 31.12.2020 року виконати будівельні роботи, відповідно до проектної документації та умов договору, а саме по об'єкту «Капітальний ремонт даху Тлумацької спеціальної школи-інтернату Тлумацького району Івано-Франківської області». Договірна ціна робіт визначена на основі локального кошторису і складала 1412492 грн 00 коп. Сума зобов'язань сторін в межах бюджетних призначень за договором на 2019 рік становить 937 739 грн 00 коп.
Відповідно до умов указаного договору, УКБ в Івано-Франківській області (замовник) зобов'язане забезпечити здійснення технічного нагляду протягом усього періоду будівництва об'єкта в порядку, встановленому законодавством. На підставі наказу директора Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області призначено відповідальним за здійснення технічного нагляду за будівництвом на об'єкті «Капітальний ремонт даху Тлумацької спеціальної школи-інтернату Тлумацького району Івано-Франківської області» інженера технічного нагляду відділу якості та здійснення технічного нагляду УКБ в Івано-Франківській області ОСОБА_4 (кваліфікаційний сертифікат АТ001616).
У ході виконання робіт по будівництву вказаного об'єкта директор ПП «Ювента-2» ОСОБА_6 неналежно віднісся до виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не перевіривши належним чином фактичне виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт даху Тлумацької спеціальної школи-інтернату Тлумацького району Івано-Франківської області», особисто склав і вніс неправдиві відомості в частині виконання робіт та обсягів виконання робіт ПП «Ювента-2» до актів приймання виконаних будівельних робіт № 513-1 за липень 2019 року та № 519-1 за серпень 2019 року, завірив відтиском печатки ПП «Ювента-2» та в подальшому передав їх на підписання інженеру технічного нагляду УКБ в Івано-Франківській області ОСОБА_4 .
Після отримання актів приймання виконаних будівельних робіт № 513-1 за липень 2019 року та № 519-1 за серпень 2019 року інженер технічного нагляду відділу якості та здійснення технічного нагляду УКБ в Івано-Франківській області ОСОБА_4 , неналежно віднісся до виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не перевірив належним чином фактичне виконання будівельних робіт на об'єкті «Капітальний ремонт даху Тлумацької спеціальної школи-інтернату Тлумацького району Івано-Франківської області», а саме: щодо розбирання лат (решетування) з брусків з прозорами; розбирання крокв зі стоками та підкосами з дощок; розбирання дерев'яних матеріалів; улаштування крокв з дощок; нанесення вручну в один шар покриття з вогнезахисного матеріалу на горизонтальні і вертикальні поверхні дерев'яних конструкцій, розбирання дерев'яних матеріалів; розбирання покриттів покрівлі з хвилястих азбоцементних листів; розбирання лат (обрешітки) з брусків; розбирання крокв зі стояками з підкосами; улаштування пароізоляційного шару поверхонь з плівки поліетиленової; улаштування крокв з дощок; улаштування покрівель двосхилих із металочерепиці, у невстановленому слідством місці особисто підписав їх, завірив відтиском своєї печатки «Інженер технічного нагляду № 1616» та відтиском печатки зазначеного УКБ.
У подальшому згадані акти приймання виконаних будівельних робіт № 513-1 за липень 2019 року та № 519-1 за серпень 2019 року, ОСОБА_4 передав для проведення оплати головному бухгалтеру УКБ в Івано-Франківській області.
На підставі акта № 513-1 форми КБ-2в приймання виконаних підрядних робіт за липень 2019 року, платіжним дорученням № 95 від 23.07.2019 року, яке проведено банком 24.07.2019 року, із розрахункового рахунку Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області на рахунок ПП «Ювента-2» перераховано грошові кошти в сумі 383 442 грн як часткову оплату за виконані роботи та закупівлю матеріалів по договору підряду № 111, які фактично в повному обсязі виконані не були.
Також на підставі акта № 519-1 форми КБ-2в приймання виконаних підрядних робіт за серпень 2019 року, платіжним дорученням № 118 від 12.08.2019 року, яке проведено банком 14.08.2019 року, із розрахункового рахунку Управління капітального будівництва в Івано-Франківській області на рахунок ПП «Ювента-2» перераховано грошові кошти в сумі 430 404 грн як оплату за виконані роботи та закупівлю матеріалів по договору підряду № 111, які фактично в повному обсязі виконані не були.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання інженером технічного нагляду відділу якості, контролю та здійснення технічного нагляду УКБ в Івано-Франківській області ОСОБА_4 , своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них та підписання без перевірки фактичних об'ємів виконаних робіт під час виконання підрядних робіт, відображених у актах приймання виконаних будівельних робіт № 513-1 за липень 2019 року та № 519-1 за серпень 2019 року, державним інтересам в особі УКБ в Івано-Франківській області спричинено тяжкі наслідки (збитки) на загальну суму 389081 грн 00 коп, які в 405 разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
У підготовчому судовому засіданні дружина обвинуваченого ОСОБА_4 - ОСОБА_7 заявив клопотання про закриття кримінального провадження у зв'язку зі смертю її чоловіка, обвинуваченого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на надала суду копію свідоцтва про смерть останнього; клопотань про реабілітацію померлого не заявляла.
Прокурор у підготовчому судовому засіданні не заперечувала проти задоволення клопотання дружини обвинуваченого ОСОБА_4 - ОСОБА_7 та закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_4 на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України.
Представник потерпілого у підготовче судове засідання не з'явився. Від нього надійшла заява, у якій він просив справу розглядати без його участі. Зазначив, що не заперечує проти закриття даного кримінального провадження на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України; у вказаному кримінальному провадженні збитків не завдано.
Суд, дослідивши клопотання дружини обвинуваченого ОСОБА_7 , заслухавши думку прокурора з приводу заявленого клопотання, приходить до наступних висновків.
Відповідно до п.5 ч.1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо помер підозрюваний, обвинувачений, особа, стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, але не повідомлено про підозру у зв'язку з її смертю, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
Згідно з ч. 7 ст. 284 КПК України якщо обставини, передбачені пунктами 5, 6, 7, 8, 9, 9-1, 10 частини першої цієї статті, виявляються під час судового провадження, а також у випадку, передбаченому пунктами 2, 3 частини другої цієї статті, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.
Пункотом 2 ч.3 ст.314 КПК України визначено, що суд у підготовчому судовому засіданні має право прийняти рішення про закриття провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 30 січня 2021 року вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Івано-Франківськ, актовий запис № 269.
За змістом норм КПК України близькі родичі обвинуваченого, який помер, мають право подати відповідну заяву, якщо це необхідно для його реабілітації (аналогічна правова позиція міститься у постанові ККС ВС від 20.11.2019 року у справі №204/6034/16-к, а також висловлена в ухвалі Об'єднаної палати ККС ВС від 16.01.2019 року у справі №761/33482/16-к).
Однак в підготовчому судовому засіданні дружина обвинуваченого ОСОБА_4 - ОСОБА_7 клопотала про закриття даного кримінального провадження у зв'язку зі смертю свого чоловіка, клопотань про реабілітацію померлого не заявляла.
За таких обставин клопотання останньої підлягає до задоволення та кримінальне провадження підлягає закриттю у зв'язку зі смертю обвинуваченого за наявності підстави, передбаченої п. 5 ч. 1 ст. 284 КПК України, оскільки обставин, за яких продовження провадження є необхідним для реабілітації померлого обвинуваченого в підготовчому судовому засіданні не встановлено, питання щодо реабілітації обвинуваченого не ставилося, відтак, підстави для продовження розгляду кримінального провадження з метою реабілітації померлого відсутні.
На підставі наведеного, відповідно до п.5 ч.1, ч.7 ст. 284, ст. 314, 336, 372, 392 КПК України, суд,
Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, закрити на підставі п.5 ч.1 ст.284 КПК України в зв'язку зі смертю обвинуваченого ОСОБА_4 .
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Тлумацький районний суд Івано-Франківської області.
ГоловуючийОСОБА_8