Постанова від 03.02.2026 по справі 344/192/26

Справа № 344/192/26

Провадження № 3/344/629/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2026 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

31 грудня 2025 року о 12 год. 36 хв. по вул. Леся Курбаса, 7 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу у визначеному законодавством порядку зі згоди водія за допомогою приладу «Alkotest Drager ARBH 0664», тест номер 02153, результат позитивний 1,08 проміле, з результатом згідний. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив п.п. 2.9.а ПДР України.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст. 268 КУпАП, зазначив, що бажає розглядати справу щодо нього без захисника. Зазначив, що захисником було подано додаткові пояснення, які він підтримав та просив врахувати.

Заслухавши пояснення захисника, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно з вимогами п. 2.9а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою.

Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.

Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки транспортного засобу та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.

Відповідно до пункту 27 Постанови ПВСУ від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 18, керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, приписами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкції), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядку).

Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Аналогічні приписи містить Інструкція.

Відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Згідно із пунктом 12 Розділу ІІ вказаної вище Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває в стані наркотичного чи іншого сп'яніння, згідно з ознаками, визначеними у п. 4 розділу І цієї ж Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 555719 від 31 грудня 2025 року, відповідно до якого водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу у визначеному законодавством порядку зі згоди водія за допомогою приладу «Alkotest Drager ARBH 0664», тест номер 02153, результат позитивний 1,08 проміле, з результатом згідний;

- тестуванням на алкоголь, огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку зі згоди водія ОСОБА_1 проводився із застосуванням спеціального приладу «Drager Alkotest 681010», результат огляду становить 1,08 % проміле;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого у ОСОБА_1 виявлено ознаки - запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови;

- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 31 грудня 2025 року;

- зобов'язання до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 555719 від 31 грудня 2025 року;

- копією свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки;

- витягом з ІПНП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- відеозаписом з місця події, відповідно до якого працівниками поліції було зупинено транспортний засіб марки «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_2 було зупинено через орієнтування в базі ІПНП (clip-0 запис 12:37:55, clip-2) та встановлено особу водія. Під час спілкування з поліцейськими у водія було виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови (clip-1 запис 13:39:30) та запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, на що останній погодився (clip-1 запис 13:39:39). Результат огляду - 1,08 проміле (clip-0 запис 13:42:17). З результатом ОСОБА_1 був згідний (clip-0 запис 13:42:32). У результаті чого, працівниками поліції було роз'яснено права та складено матеріали про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Щодо пояснень захисника, суд вважає зазначити наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про національну поліцію», поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі якщо транспортний засіб перебуває в розшуку.

Згідно з відеозапису clip-0 запис 12:37:55 причиною зупинки є перебування автомобіля в розшуку. У подальшому на водія даного транспортного засобу були складені матеріали за ст. 124 КУпАП та ст. 122-4 КУпАП. Отже, причина зупинки відповідає ст. 35 Закону України «Про національну поліцію».

За змістом п. 1 ч. 1. ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію» поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на однострої, у/на службових транспортних засобах, фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману з фото- і відеотехніки, що перебуває в чужому володінні, для виявлення або фіксування правопорушення.

Законом не передбачено вимог щодо показань технічних приладів, що мають функції відеозапису, як доказів у справі про адміністративне правопорушення.

Відеозапис під назвою clip-0 запис 12:37:51 розпочинається ще з службового автомобіля. Після чого поліцейський виходить з автомобіля та підходить одразу до транспортного засобу. У той час з водійського місця виходить водій clip-0 запис 12:38:11. Відеозапис clip-0 розпочинається 12:34:56 та закінчується 12:36:56, який охоплює процес руху транспортного засобу марки «Mercedes-Benz» номерний знак НОМЕР_2 та закінчується поворот до паркомісця. Отже, відеозаписи відображають всі події в цілому та дозволять встановити всі обставини справи.

Транспортний засіб було зупинено 12:36, огляд проводився о 13:42. Отже, огляд проводився в межах двох годин після зупинення транспортного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 266 КУпАП.

Суд зазначає, що під час огляду водія ОСОБА_1 поліцейський зробив попередній замір повітря (clip-0 запис 13:41:40), після цього водій пройшов огляд на стан сп'яніння . Доводи захисника щодо сумнівності результатів огляду ОСОБА_1 суд вважає безпідставним із врахуванням показника приладу за наслідками огляду останнього, встановлено, що вміст алкоголю в організмі ОСОБА_1 був значним 1,08 ‰. Огляд ОСОБА_1 проведений за допомогою технічного приладу, яким дозволено такий огляд, тому результат тесту приладу «Drager Alcotest» є допустимим доказом у справі, відтак суд обгрунтовано поклав такий в основу доведеності вини останнього.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що з наявної у матеріалах справи роздруківки приладу «Драгер» вбачається, що прилад пройшов калібрування 28.10.2025 року, також, в матеріалах справи є копія свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювання техніки, яке чинне до 20.05.2026 року. Огляд ОСОБА_1 проходив 31.12.2025 року, відтак у суду не виникає сумнів щодо правдивості результатів огляду ОСОБА_1 ..

Усі інші доводи сторони захисту мають формальний характер та спрямовані на його ухилення від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.

Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.

Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.

Ураховуючи вищенаведене, а також характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, суд вважає, що для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.

Окрім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

У той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.

Керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Роз'яснити, що відповідно до вимог ст.ст.307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення згаданого вище строку, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

У разі несплати правопорушником штрафу протягом п'ятнадцяти днів, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті Кодексу України про адміністративні правопорушення та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Людмила АНДРУСІВ