Справа № 204/820/26
Провадження № 1-кс/204/168/26
Іменем України
03 лютого 2026 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
підозрюваної - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпрі, клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 , яке погоджене заступником начальника відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 22025040000001931 від 30.09.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у с. Олексіївка, Покровського району, Дніпропетровської області, громадянка України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України,-
встановив:
До суду надійшло клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 , яке погоджене заступником начальника відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 22025040000001931 від 30.09.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025040000001931 від 30.09.2025 за підозрою ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
В ході досудового розслідування 29.01.2026 року повідомлено про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про те, що вона підозрюється у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, тобто у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України. 24.02.2022 указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 год. 30 хв., який набув чинності з дня його опублікування 24.02.2022 та який згідно указів Президента України в подальшому неодноразово продовжувався, в тому числі станом на момент вчинення злочину. Поряд з цим, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію», а також відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється оповіщення громадян, які призиваються на військову службу, а також згідно з вимогою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1/40/3964 від 02 травня 2023 року здійснюється оповіщення громадян, які ухиляються від призову на військову службу та ігнорують виконання військового обов'язку. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Відповідно до ст. 17 Закону України «Про оборону України» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства. Згідно ч. 5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Згідно з ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки). Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» контроль за дотриманням законодавства про військовий обов'язок та військову службу державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління, підприємствами, установами і організаціями, їх посадовими особами здійснюється в порядку, визначеному Конституцією України та законами України. Відповідно до пункту 8 порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, викладеного в постанові КМУ про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 30.12.2022 №1487 - організація військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладається на відповідних керівників. Обов'язки з ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях покладаються на працівників служби персоналу, служби управління персоналом (далі - служба персоналу). У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов'язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників в державному органі, органі місцевого самоврядування, на підприємстві, в установі, організації. Працівники з питань мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів (за наявності) безпосередньо організовують роботу з бронювання військовозобов'язаних та контролю за станом ведення військового обліку. Відповідно до ст.18 КК України - службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. Відповідно до пункту 2 порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 №76 - бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, (зокрема на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період) здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), погодженими Генеральним штабом Збройних Сил (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки). Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка). В свою чергу, у громадянки України ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час, однак не пізніше 16 вересня 2025, виник злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану), шляхом фіктивного бронювання військовозобов'язаних осіб на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, що як наслідок дає право військовозобов'язаним громадянам ухилятись від проходження військової служби та виїжджати за кордон, а також сприяє зриву мобілізаційних заходів, що в свою чергу підриває рівень боєздатності підрозділів ЗСУ та створює перешкоди у підготовці ЗСУ до виконання покладених на них Конституцією України завдань. Так, в ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до наказу генерального директора ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) №52 від 03.02.2025, на громадянку України ОСОБА_5 покладено обов'язки секретаря керівника, яка виконує посадові обов'язки інспектора відділу кадрів, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які здійснюють свою трудову діяльність у зазначеному товаристві. Відповідно до посадової інструкції «відповідального за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу» затвердженого генеральним директором ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) від 03.02.2025 у своїй роботі керується законодавством України, посадовою інструкцією, розпорядженнями директора та вказівками начальника відділу. В той же час особа відповідальна за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу зобов'язана: Безпосередньо забезпечує ведення військового обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання військовозобов?язаних за підприємством у мирний час і на період мобілізації та воєнного часу. Планує роботу на рік і квартал щодо ведення військового обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання за підприємством військовозобов?язаних у мирний час і на період мобілізації та воєнного часу. Приймаючи на роботу громадян, перевіряє наявність у них військово-облікових документів (у військовозобов?язаних військових квитків або тимчасових посвідчень, виданих замість військових квитків, у призовників посвідчень про приписку до призовних дільниць) і встановлює, чи перебувають вони на військовому обліку у військовому комісаріаті. Забезпечує повноту і якість обліку всіх військовозобов?язаних і призовників підприємства за правилами формами, установленими Міністерством оборони і Державною службою статистики України. Систематично звіряє особові картки працівників і тих, хто навчається, із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць і подає ці картки не рідше одного разу на рік до військових комісаріатів. Систематично обліковує зміни у військовозобов?язаних і призовників сімейного стану, адреси місця проживання, службового становища, технічцої. підготовки, освіти і в п?ятиденний строк вносить ці зміни до особових карток та повідомляє про них у відповідні військові комісаріати у семиденний строк. Приймає під розписку від військовозобов?язаних і призовників військово-облікові документи для подання у військові комісаріати, звіряння з особовими картками, списками військовозобов?язаних і призовників та для інших потреб. Вчасно оформлює бронювання військовозобов?язаних за підприємством на період мобілізації та на воєнний час. Складає плани заміни фахівців, які вибувають за мобілізацією та у воєнний час, розробляє заходи з підготовки кадрів для заміщення військовозобов?язаних, які підлягають призову до складу Збройних Сил України. В 15-денний термін оформлює бронювання вперше прийнятих або призначених на нові посади військовозобов?язаних, а також при зміні у них військово-облікових ознак (склад, військово-облікова спеціальність (ВОС), ступінь придатності до військової служби, вік, тощо), якщо вони підлягають бронюванню згідно з переліком та повідомляють про це військові комісаріати. Веде облік та забезпечує зберігання бланків спеціального військового обліку. Подає щороку в грудні до військового комісаріату список юнаків, які підлягають приписці до призовної дільниці, якщо є така категорія призовників, якщо нема - письмово повідомляє про це військовий комісаріат. Забезпечує оповіщення військовозобов?язаних і призовників на вимогу військових комісаріатів і сприяє їхньому вчасному прибуттю за викликом. У семиденний строк повідомляє у військові комісаріати про військовозобов?язаних і призовників, прийнятих на роботу (навчання) чи звільнених із роботи (відрахованих із навчального закладу). Бере на облік військовозобов?язаних і призовників, які заявили про зміни в стані здоров?я, і один раз на місяць повідомляє про це військові комісаріати, де вони перебувають на військовому обліку. Проводить роз?яснювальну роботу серед військовозобов?язаних і призовників щодо військового обліку. Веде Журнал перевірок стану обліку військовозобов?язаних і призовників та бронювання. Складає звіти про чисельність працівників та військовозобов?язаних (форма N? 6-б). Щорічно подає керівникові підприємства доповідь про стан роботи з бронювання військовозобов?язаних. Постійно взаємодіє з підрозділами військового комісаріату, надає їм допомогу у вирішенні мобілізаційних завдань. В той же час особа відповідальна за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу несе відповідальність: Недодержання трудової і виконавської дисципліни. Неналежне виконання обов'язків, передбачених посадовою інструкцією. При цьому, ОСОБА_5 достовірно усвідомлювала та розуміла те, що на теперішній час в України запроваджено воєнний стан, а Силами оборони України проводяться заходи з відсічі збройної агресії ворога. Однак, у невстановлений в ході досудового розслідування час але не пізніше 16 вересня 2025 року, розуміючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, зважаючи на обсяг своїх повноважень, визначених Конституцією України, Кримінальним кодексом України, посадовою інструкцією - відповідального за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного часу ОСОБА_5 вирішила вчиняти дії направлені на перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, в особливий період, шляхом фіктивного бронювання військовозобов'язаних осіб на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, зокрема на підприємстві ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328). Так, ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, корисливим мотивом та з метою особистого кримінально-протиправного збагачення, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, бажаючи реалізувати спільний злочинний умисел, спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану), шляхом фіктивного бронювання військовозобов'язаних осіб на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 16 вересня 2025 року точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у квартирі де в той час віддалено здійснювала свою роботу бухгалтер ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) ОСОБА_8 , за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 71, здійснила умови для працевлаштування на посаду тракториста-машиніста у ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) яке відповідно до розпорядження Дніпропетровської обласної військової адміністрації має статус критично важливого підприємства для економіки та забезпечення життєдіяльності населення та в подальшому здійснила фіктивне бронювання військовозобов'язаного громадянина України ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який з дня офіційного працевлаштування, а саме відповідно до наказу генерального директора ТОВ «Маяк» №260-к від 18.09.2025, жодного разу не виконував своїх посадових обов'язків, визначених посадовою інструкцією ТОВ «Маяк», до місця розташування офісних приміщень ТОВ «Маяк» не прибував, заробітну плату не отримував та займався взагалі іншою діяльністю не пов'язаною з діяльністю підприємства ТОВ «Маяк», що в свою чергу може призвести до зриву мобілізаційних планів у період військового стану та як наслідок перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань. В подальшому, ОСОБА_5 продовжуючи виконання злочинного умислу спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану), у невстановлений в ході досудового розслідування час але не пізніше 23 вересня 2025 року точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у квартирі де в той час віддалено здійснювала свою роботу бухгалтер ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) ОСОБА_8 , за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 71, здійснила умови для працевлаштування на посаду водія автотранспортних засобів у ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) яке відповідно до розпорядження Дніпропетровської обласної військової адміністрації має статус критично важливого підприємства для економіки та забезпечення життєдіяльності населення та в подальшому здійснила фіктивне бронювання військовозобов'язаного громадянина України ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який з дня офіційного працевлаштування, а саме відповідно до наказу генерального директора ТОВ «Маяк» №273-к від 24.09.2025, жодного разу не виконував своїх посадових обов'язків, визначених посадовою інструкцією ТОВ «Маяк», до місця розташування офісних приміщень ТОВ «Маяк» не прибував, заробітну плату не отримував та займався взагалі іншою діяльністю не пов'язаною з діяльністю підприємства ТОВ «Маяк», що в свою чергу може призвести до зриву мобілізаційних планів у період військового стану та як наслідок перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань. Далі, ОСОБА_5 продовжуючи виконання злочинного умислу спрямований на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (в умовах дії воєнного стану), у невстановлений в ході досудового розслідування час але не пізніше 22 жовтня 2025 року точний час в ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у квартирі де в той час віддалено здійснювала свою роботу бухгалтер ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) ОСОБА_8 , за адресою: м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 71, здійснила умови для працевлаштування на посаду менеджера із збуту у ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) яке відповідно до розпорядження Дніпропетровської обласної військової адміністрації має статус критично важливого підприємства для економіки та забезпечення життєдіяльності населення та в подальшому здійснила фіктивне бронювання військовозобов'язаного громадянина України ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_6 , який з дня офіційного працевлаштування, а саме відповідно до наказу генерального директора ТОВ «Маяк» №308-к від 23.10.2025, жодного разу не виконував своїх посадових обов'язків, визначених посадовою інструкцією ТОВ «Маяк», до місця розташування офісних приміщень ТОВ «Маяк» не прибував, заробітну плату не отримував та займався взагалі іншою діяльністю не пов'язаною з діяльністю підприємства ТОВ «Маяк», що в свою чергу може призвести до зриву мобілізаційних планів у період військового стану та як наслідок перешкоджає законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань. Таким чином, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи у робочому кабінеті ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328), в період з 16.09.2025 по 22.10.2025, діючи умисно, реалізуючи злочинний умисел, з метою перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, та особистого незаконного збагачення, вчинила дії, які ускладнили належне комплектування Збройних Сил України та інших утворених до Законів України військових формувань військовослужбовцями, а також підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності, а також боєздатності, шляхом оформлення фіктивного бронювання військовозобов'язаних громадян України на ТОВ «МАЯК» (код ЄДРПОУ 30888328) яке відповідно до розпорядження Дніпропетровської обласної військової адміністрації має статус критично важливого підприємства для економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Своїми умисними діями, які виразилися у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, в особливий період, ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 114-1 КК України. 29.01.2026 ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, тобто у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, в особливий період. Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри у скоєнні вказаного кримінального правопорушення, повністю підтверджується зібраними відповідно до вимог кримінального процесуального кодексу України у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: повідомленням про підозру ОСОБА_5 ; витягом з ЄРДР; протоколами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколом обшуку місця проживання ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_2 ; допитом свідка ОСОБА_8 іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності. Метою та підставами застосування стосовно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час з 23 години 00 хвилин до 07 години 00 хвилин є забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити вищезазначені дії. Переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду. Зазначений висновок ґрунтується на тому, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до восьми років, що у подальшому, у разі визнання її судом винною у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, може спонукати останню до втечі та унеможливить притягнення до встановленої законом кримінальної відповідальності. Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 511-550/0/4-13 від 04 квітня 2013 року «Про деякі питання порядку застосування запобіжних заходів під час досудового розслідування та судового провадження відповідно до Кримінального процесуального кодексу України», слідчому судді, суду слід враховувати, що рішення про застосування одного із видів запобіжних заходів, який обмежує права і свободи підозрюваного, обвинуваченого, має відповідати характеру певного суспільного інтересу що, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості. Крім цього, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства. Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_5 , перебуваючи на волі, має вільний доступ до документів, а також до закритих приміщень ТОВ «Маяк», що, в свою чергу, може зашкодити проведенню якісному досудовому розслідуванню, оскілки остання зможе приховати, пошкодити, зіпсувати або знищити ті речі та документи, які орган досудового розслідування ще не отримав у передбачений законом спосіб. Крім того, хоча й органом досудового розслідування виконано великий обсяг слідчих (розшукових) дій, на теперішній час в ході досудового розслідування проводиться повне та всебічне вивчення та встановлення обставин вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, тому остання у разі перебування на волі, не перебуваючи під контролем органу досудового розслідування та/або суду і не будучи обмеженим відповідними обов'язками може знищити або спотворювати не встановлені на теперішній час досудовим розслідуванням докази. Незаконно впливати на свідків, у цьому ж кримінальному провадженню. 29.01.2026 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України. Проте, у зв'язку з тим, що ОСОБА_5 яка виконує посадові обов'язки інспектора відділу кадрів, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які здійснюють свою трудову діяльність у зазначеному товаристві та протягом тривалого проміжку часу має вплив на колег, наявні обґрунтовані підстави вважати, що у разі незастосування запобіжного заходу остання може незаконними засобами впливати на свідків - її колег, яким можуть бути відомі обставини вчинення кримінального правопорушення, а також інших осіб, які на теперішній час встановлюються в ході досудового розслідування. Обґрунтування неможливості запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів: Так, обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у нічний час з 23 години 00 хвилин до 07 години 00 хвилин стосовно ОСОБА_5 спрямоване на забезпечення виконання нею процесуальних обов'язків, попередження та своєчасне припинення (вчинення) нею спроб переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконного впливу на свідків у кримінальному проваджені. Відтак в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати про об'єктивну наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, що свідчить про неможливість їх запобігання шляхом застосування до підозрюваної ОСОБА_5 інших більш м'яких запобіжних заходів, ніж домашній арешт у нічний час з 23 години 00 хвилин до 07 години 00 хвилин, так як жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти наведеним ризикам. Разом з тим, покладення на підозрювану ОСОБА_5 обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 КПК України, сприятиме повному, всебічному та неупередженому досудовому розслідуванню, оскільки після повідомлення про підозру ОСОБА_5 виникне необхідність у проведенні відповідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій за її участі. На підставі викладеного, слідчий звертається до суду з даним клопотанням.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити, посилаючи на обставини зазначенні у клопотанні.
Підозрювана та її захисник не заперечували щодо клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Ознайомившись з наданими матеріалами клопотання, заслухавши думку сторін, слідчий суддя приходить до наступного.
Подане слідчим клопотання відповідає вимогам ст.ст. 181, 184 КПК України.
Прокурором, слідчим доведено, що ОСОБА_5 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років, намагаючись уникнути покарання може переховуватись від органів досудового розслідування або суду, може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення та може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні. Разом з цим, в судовому засіданні встановлено, що підозрювана раніше не судима, має тісні соціальні зв'язки та має постійне місце проживання.
Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.181 КПК України, домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців або строків досудового розслідування.
Враховуючи викладене, а також особу підозрюваної, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено, що застосування відносно підозрюваної запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби зможе запобігти вище визначеним ризикам, передбаченим п.п. 1,2,3 ч.1 ст.177 КПК України, тому клопотання слід задовольнити та застосувати відносно підозрюваної запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби, в межах строку досудового розслідування кримінального провадження №22025040000001931, з покладанням певних обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України, що наразі буде достатнім запобіжним заходом, який забезпечить виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків та запобігання визначеним ризикам, і в повній мірі забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваної.
Керуючись ст. ст. 110, 131-132, 176-178, 183-187, 193-194,196-197, 205, 309-310, 369-372, 392-393, 395 КПК України, суд,-
постановив:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Дніпропетровської області старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_6 , яке погоджене заступником начальника відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні № 22025040000001931 від 30.09.2025 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України- задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний час доби за адресою: АДРЕСА_2 , в межах строку досудового розслідування кримінального провадження №22025040000001931, тобто до 29 березня 2026 року.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступні обов'язки, передбачені ст. 194 КПК України, строком до 29.03.2026 року:
- в період часу з 23 год. 00 хв. по 07 год. 00 хв. не залишати без дозволу слідчого, прокурора або суду місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_2 , за винятком необхідності отримання невідкладної медичної допомоги та переміщення до найближчого укриття на час дії сигналу «Повітряна тривога».
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи слідчого суддю, суд про зміну місця свого проживання;
- утримуватися від спілкування зі свідками у цьому ж кримінальному провадженні;
Ухвалу про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний час доби, передати для виконання органу Національної поліції за місцем проживання підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 .
Роз'яснити підозрюваній, що відповідно до ч.5 ст.181 КПК України, працівники органу Національної поліції з метою контролю за поведінкою підозрюваного, обвинуваченого, який перебуває під домашнім арештом, мають право з'являтися в житло цієї особи, вимагати надати усні чи письмові пояснення з питань, пов'язаних із виконанням покладених на неї зобов'язань.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1