79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
26.01.2026 Справа № 914/2944/25
За позовом: Львівської міської ради, м.Львів,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад», м.Львів,
про стягнення 1'281'001,97 грн. заборгованості.
Суддя Б. Яворський,
при секретарі О. Муравець.
Представники cторін:
від позивача: Н. Гузюк,
від відповідача: не з?явився.
Відводів складу суду сторонами не заявлялося.
Відповідно до ст.222 ГПК України фіксування судового процесу здійснюється з допомогою звукозаписувального технічного засобу vkz.court.gov.ua.
Суть спору. На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад» про стягнення 1'281'001,97 грн. заборгованості за договорами оренди землі №Ш-4124 від 24.10.2018 та №Ш-4141 від 19.12.2018, з яких: 1'104'831,29 грн основний борг, 47'806,92 грн інфляційні втрати, 105'563,00 грн штраф, 8'248,37 грн пеня та 14'552,39 грн 3% річних.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 22.09.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Б. Яворському.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 29.09.2025 позовну заву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, суд встановив строк для реалізації сторонами своїх процесуальних прав. Ухвала про відкриття провадження у справі та прийняття справи до розгляду та наступні ухвали суду були надіслані за адресою відповідача, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та повернулася на адресу суду за закінченням терміну зберігання, докази про що долучено до матеріалів справи. Отримання поштової кореспонденції залежить від волевиявлення відповідача та на нього як на особу, яка здійснює підприємницьку діяльність, покладається організація належного отримання поштової кореспонденції, пов'язаної із здійсненням ним такої діяльності. Отже, негативні наслідки неодержання підприємцем звернення до нього, якщо таке звернення здійснене добросовісно і розумно, покладаються на нього (аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.05.2020 у справі № 910/719/19). Відтак, в розумінні ст.242 ГПК України відповідач повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином. Суд враховує, що у разі, якщо ухвалу про відкриття провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Крім того, процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua та знаходяться у вільному доступі. Окрім того, за змістом статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень», кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі (Постанова Верховного Суду від 11.12.2018 у справі № 921/6/18.). Рух справи у підготовчому провадженні викладено у відповідних ухвалах суду та протоколах судових засідань.
Ухвалою від 08.12.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 12.01.2026. Ухвалою від 12.01.2026 судове засідання призначено на 26.01.2026.
Аргументи позивача.
Позивач зазначає, що відповідач допустив заборгованість по орендній платі за період 01.09.2024 по 31.07.2025. Під час оренди земельної ділянки орган місцевого змінив розмір нормативної грошової оцінки землі, у зв'язку з чим розмір орендної плати збільшився, що відповідно до судової практики дає позивачу право стягувати грошові кошти без внесення змін у договори оренди. Просить стягнути з відповідача 1'104'831,29 грн не сплаченої орендної плати за договорами оренди землі №Ш-4124 від 24.10.2018 та №Ш-4141 від 19.12.2018. Крім того, за неналежне виконання договірних зобов'язань позивачем нараховано 47'806,92 грн інфляційних втрат, 14'552,39 грн 3% річних, 105'563,00 грн штрафу та 8'248,37 грн пені.
Аргументи відповідача.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, з заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.
Представник позивача у судове засідання 12.01.2026 з'явився, підтримав позовні вимоги та просив суд задоволити позовні вимоги.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, із заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.
Згідно пункту 1 ч.3 ст.202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Частиною 1 ст.202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд встановив, що з моменту відкриття провадження у справі був достатній строк для подання сторонами своїх доводів, заперечень, відзиву, доказів тощо, а також те, що відповідача було належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі та подальші судові засідання на засадах відкритості та гласності судового процесу сторонам, створено всі необхідні умови для можливості захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим суд вважає за можливе здійснити розгляд даної справи по суті заявлених вимог за наявними матеріалами у відповідності до приписів ч.9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України, оскільки відповідач не скористались наданим йому правом на подання відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні 26.01.2026 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Ухвалою Львівської міської ради від 11.10.2018 №4073 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Під Голоском (навпроти будинку № 19) ділянка 1» затверджено Товариству з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки земельної ділянки площею 0,8300 га на вул. Під Голоском (навпроти будинку № 19) ділянка 1 (кадастровий номер 4610137500:05:004:0433) для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків (код КВЦПЗ 02.03 - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування.
На виконання даної ухвали 24.10.2018 між Львівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад» укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Львівській міській раді 24.10.2018 за №Ш-4124, відповідно до умов якого орендодавець - Львівська міська рада надає, а орендар - ТзОВ «ЖК «Білий шоколад»» приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0433, яка розташована у м. Львові на вул. Під Голоском (навпроти будинку №19) площею 0,8300 га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 4208183,00 грн (п.5 договору).
Договір оренди землі, згідно п. 8 договору, укладено строком на 10 (десять) років до 11.10.2028.
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 378 736,47 грн. в рік, що становить 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або змін договору оренди чи продовження його дії (п.10 договору).
Пунктом 11 договору закріплено, що орендна плата вноситься у такі строки: за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Сторони погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі розрахованому відповідно до Податкового кодексу України (п.14 договору).
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.09.2025 №444048829 право оренди земельної ділянки площею 0,8300 га кадастровий номер 4610137500:05:004:0433 було зареєстровано за ТОВ «ЖК «Білий шоколад» строком дії до 11.10.2028.
08.11.2018 Львівською міською радою прийнято ухвалу №4181 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Під Голоском».
На виконання п.6.1 ухвали №4181, 29.12.2018 між Львівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад» укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Львівській міській раді 29.12.2018 за №Ш-4141, відповідно до умов якого орендодавець - Львівська міська рада надає, а орендар - ТзОВ «ЖК «Білий шоколад» приймає в строкове платне користування земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0294, яка розташована у м. Львові на вул. Під Голоском, площею 0,0700 га.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 393246,00 грн. (п.5 договору).
Договір оренди землі, згідно п. 8 договору, укладено строком на 10 (десять) років до 08.11.2028.
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 35392,14 грн. в рік, що становить 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексації. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або змін договору оренди чи продовження його дії (п.10 договору).
Пунктом 11 договору закріплено, що орендна плата вноситься у такі строки: за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Сторони погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100% річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі розрахованому відповідно до Податкового кодексу України (п.14 договору).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.09.2025 №444049088, на підставі договору оренди землі від 29.12.2018 за №Ш-4141 за ТзОВ «ЖК «Білий шоколад» зареєстровано право оренди земельної ділянки кадастровий номер 4610137500:05:004:0294, яка розташована у м. Львові по вул. Під Голоском, площею 0,0700 га, строк дії до 08.11.2028.
Ухвалою Львівської міської ради № 3426 від 06.07.2023 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель у межах та за межами населеного пункту м. Львів Львівської міської територіальної громади Львівської області» затверджено технічну документацію та встановлено, що нормативна грошова оцінка земель у межах та за межами м. Львова, затверджена пунктом 1 цієї ухвали, вводиться в дію з 01.01.2024.
Відповідно до листа управління земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради №4-2403-1955 від 19.02.2025 повідомлено, що сума орендної плати за договором оренди земельної ділянки №Ш-4124 відносно земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:05:004:0433, розрахована згідно з новою нормативною грошовою оцінкою, становить: у 2024 році - 1 043 483,28 грн; у 2025 році - 1 168 230,53 грн., а сума орендної плати за договором оренди земельної ділянки №Ш-4141 від 29.12.2018 відносно земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:05:004:0294, розрахована згідно з новою нормативною грошовою оцінкою, становить: у 2024 році - 88 004,61 грн; у 2025 році - 98 525,47 грн.
Оскільки орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно рівними частинами до 30 числа місяця, що настає за відповідним місяцем користування земельною ділянкою, то розмір місячної плати за договором оренди землі № Ш-4124 від 24.10.2018 становить: за 2024 рік - 86 956,94 грн; за 2025 рік - 97 352,54 грн., а за договором оренди земельної ділянки №Ш-4141 від 29.12.2018 становить: за 2024 рік - 7 333,71 грн; за 2025 рік - 8 210,45 грн.
Позивач стверджує, що за період користування земельними ділянками з 01.09.2024 - 31.07.2025 відповідач не виконує умови договорів оренди землі, які стосуються оплати, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість перед позивачем, чим порушено норми чинного законодавства України та права орендодавця земельної ділянки - Львівської міської ради. Вказаними діями відповідача щодо несплати орендної плати за землю порушується право територіальної громади на своєчасне надходження коштів до міського бюджету.
Факт наявності заборгованості у відповідача за договорами оренди землі підтверджується листом Управління адміністрування місцевих та залучених фінансів департаменту фінансової політики Львівської міської ради від 07.08.2025 № 4-2201- 9386 про наявну заборгованість у відповідача за період 01.09.2024 - 31.07.2025.
Згідно із вказаного розрахунку, заборгованість відповідача з орендної плати за користування землею за період 01.09.2024 - 31.07.2025 становить 1 104 831,29 грн.
За неналежне виконання договірних зобов'язань позивачем нараховано 47'806,92 грн інфляційних втрат, 14'552,39 грн 3% річних, 105'563,00 грн штрафу та 8'248,37 грн пені, які просить стягнути з відповідача.
ОЦІНКА СУДУ.
Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладається на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч.2 ст.74 ГПК України).
Приписами ст.ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судом кожній стороні була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Згідно статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Згідно зі ст.206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (пп. 14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України). Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп. 14.1.72, 14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Таким чином, в залежності від правових підстав передання прав землекористування ділянками законодавець вживає поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності».
Згідно ст.1 Закону України «Про оренду землі», ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ст.96 ЗК України).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (п.3 ч.1 ст.15 Закону).
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який Орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.ст. 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини (ч.1 ст.11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст.626 ЦК України).
Між сторонами виникли взаємні права та обов'язки на підставі укладеного договору оренди землі №Ш-4124 від 24.10.2018 та №Ш-4141 від 19.12.2018.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 2 ст.792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Пунктами 271.1.1 та 271.1.1.2 статті 271 Податкового кодексу України передбачено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Орендна плата вноситься орендарем щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства (п.287.1, п.287.3 ст.287 та п.289.1 ст.289 ПК України).
Нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням ч.2 статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Як уже відзначалося, з 01.01.2024 позивач ввів в дію нормативну грошову оцінку (Ухвала ЛМР №3426 від 06.07.2023). Зміни в договір оренди Ш-4124 від 24.10.208 та № Ш-4141 від 29.12.2018 сторони не вносили.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 вказала, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Також Велика Палата конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Натомість Велика Палата Верховного Суду виснувала, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.
За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Згідно з витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.09.2025 №НВ-9978427342025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 4610137500:05:004:0433) становить 12'980'339,26 грн., а згідно з витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.09.2025 №НВ-9978427152025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер 4610137500:05:004:0294) становить 1'094'727,41 грн.
Судом встановлено, що орендна плата за земельну ділянку з кадастровим номером 4610137500:05:004:0433 становить: у 2024 році - 1 043 483,28 грн; у 2025 році - 1 168 230,53 грн., а відносно земельної ділянки з кадастровим номером 4610137500:05:004:0294 становить: у 2024 році - 88 004,61 грн; у 2025 році - 98 525,47 грн.
Враховуючи зазначене, суд погоджується, що позивач має обґрунтовані та законні підстави застосовувати з часу прийняття відповідних рішень нові розміри нормативної грошової оцінки та відповідно нового розміру орендної плати за користування відповідачем означеними земельними ділянками.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Статтею 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ст.530 ЦК України).
Судом встановлено, що оренда плата у розмірі 9% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки вноситься у такі строки: за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 11 договорів оренди землі).
Відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачені вказаними нормами законодавства наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов'язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3% річних, що нараховуються на суму основного боргу, не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якої пов'язано його початок (ст.253 ЦК України).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, з урахуванням вказаних позивачем дат виникнення заборгованості, суд встановив, що до стягнення з відповідача підлягає заявлені ним 47'806,92 грн інфляційних втрат та 14'552,39 грн 3% річних.
Сторони погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: 10-денний строк сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня у розмірі розрахованому відповідно до Податкового кодексу України (п.14 договору).
Позивач вказав, що сукупна орендна плата відповідно до договору оренди Ш- 4124 та № Ш-4141 становить за 2025 рік становить 105 563,00 грн.
Відповідно до частин 1-3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання (частина 1статті 550 Цивільного кодексу України).
Чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень передбачати в договорі можливість одночасного стягнення пені та штрафу, що узгоджується зі свободою договору, встановленою статтею 627 ЦК України, тобто коли сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Одночасне стягнення з учасника господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання за договором, штрафу та пені не суперечить статті 61 Конституції України, оскільки згідно зі статтею 549 ЦК України пеня та штраф є формами неустойки. У межах одного виду відповідальності може застосовуватися різний набір санкцій. Така правова позиція є сталою в судовій практиці і викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 09.02.2018 у справі №911/2813/17, від 22.03.2018 у справі №911/1351/17, від 25.05.2018 у справі №922/1720/17, від 02.04.2019 у справі №917/194/18, постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.06.2021 у справі №910/12876/19.
Доказів наявності обставин зазначених у ст.617 ЦК України, які є підставами звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання відповідачем не подано.
Перевіривши розрахунок штрафних санкцій суд встановив, що такі нараховані позивачем правильно, отже, позовні вимоги щодо стягнення 105'563,00 грн штрафу та 8'248,37 грн пені підлягають до задоволення.
Оскільки відповідач доводів позивача не спростував, не надав суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, які досліджені в ході судового розгляду, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
СУДОВІ ВИТРАТИ.
Сплата судового збору за подання до суду позовної заяви підтверджується платіжною інструкцією №394 від 12.09.2025 на суму 19'215,03 грн.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у справі покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд задовольняє позовні вимоги, то судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 12, 73, 74, 76-80, 86, 123, 129, 222, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЖК «Білий шоколад» (03056, м. Київ, пр. Берестейський, будинок 34, код ЄДРПОУ 41129211) на користь Львівської міської ради (79006, м. Львів, площа Ринок,1, код ЄДРПОУ 04055896) 1'281'001,97 грн. заборгованості, з якої: 1'104'831,29 грн. - заборгованість зі сплати орендної плати за землю, 47'806,92 грн інфляційних втрат, 14'552,39 грн 3% річних, 105'563,00 грн штрафу та 8'248,37 грн пені.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ЖК Білий шоколад (03056, м. Київ, пр. Берестейський, будинок 34, код ЄДРПОУ 41129211) на користь Львівської міської ради в особі Департаменту природних ресурсів, будівництва та розвитку громад Львівської міської ради (79006, м. Львів, площа Ринок, 1, код ЄДРПОУ 34857473) 19'215,03 грн. судового збору.
.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено 03.02.2026.
Суддя Яворський Б.І.