Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/1642/25
Провадження по справі № 3/514/32/26
28 січня 2026 року с-ще Бессарабське
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області, розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №2 Болградського районного ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Лісне Тарутинського району Одеської області, громадянина України, зареєстрована та фактична адреса проживання: АДРЕСА_1 , не працюючого, постановою від 13.09.2025 року серія ЕНА № 5713778 притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.126 ч.2 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП) у виді штрафу
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч. 5 КУпАП,
07 листопада 2025 року до Тарутинського районного суду Одеської області надійшли зазначені матеріали протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №497900 від 30.10.2025, складеним інспектором відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області старшим лейтенантом поліції Константиновим Д.І., 29.10.2025 о 23 год 50 хв в с. Миколаївка по вул. Центральна ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 21070, днз НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 , без посвідчення водія на право керування ТЗ відповідної категорії. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.1а ПДР за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав та пояснив, що дійсно здійснював керування транспортним засобом без права на керування, оскільки такі не отримував, та обставини скоєного правопорушення. Підтвердив, що раніше притягувався до відповідальності за таке правопорушення у 2025 році і штраф сплатив. Шкодує, що вчинив так. Крім цього, просив відстрочити сплату штрафу у зв'язку зі складним матеріальним становищем (не працевлаштований, проживає з дідусем та бабусею).
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення суд дійшов до наступних висновків.
Законом України «Про дорожній рух» (далі -Закон), який є ключовим у регулюванні суспільних відносин у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначено, що учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів.
До таких учасників належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, особи, які рухаються в кріслах колісних, велосипедисти, погоничі тварин (ст.14 цього Закону).
До керування транспортним засобом допускається кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії. Право керування автомобілями надано особам, які досягли 18 річного віку (ч.1 ст. 15 Закону).
Питання організації руху та його безпеки регулюються Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями, далі - ПДР України, ст. 41 Закону).
Загальними положеннями ПДР встановлено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила (п.п.1.3,1.4. ПДР).
У розумінні ПДР водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі (п.1.10 ПДР).
Регулятивними нормами п.2.1а ПДР встановлено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Особа, яка керує транспортним засобом і не дотримується вищевказаних правил несе відповідальність в межах санкції ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст.126 ч. 2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передала керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого ст.126 ч. 2 КУпАП передбачає відповідальність за ст. 126 ч.5 КУпАП у виді накладення на особу штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Обставини порушення ОСОБА_1 ПДР підтверджуються:
рапортом від 29.10.2025 року на ім'я начальника відділення поліції №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області про фіксацію скоєного ОСОБА_1 правопорушення;
постановою від 30.10.2025 року серія ЕНА №6044449 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.126 ч.1 у виді штрафу;
постановою від 13.09.2025 року серія ЕНА № 5715778 з якої убачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лісне Тарутинського району Одеської області притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.126 ч.2 КУпАП за керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати, у виді штрафу;
відеозаписом правопорушення, фіксація якого розпочалась 29.09.2025 і закінчилась 30.09.2025 00 год 42 хв складанням протоколу та його оформленням;
копією паспорту ОСОБА_3 у формі картки ID, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ВАЗ 21070, державний номерний знак НОМЕР_2 , виданого власнику ТЗ - ОСОБА_2 ;
Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення.
Дії ОСОБА_1 судом кваліфікуються за ст. 126 ч.5 КУпАП, як повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого ст.126 ч. 2 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом).
Згідно ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, зокрема, що об'єктом правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху на транспорті, суб'єктивну сторону, яка виявилась у формі прямого умислу; особу ОСОБА_1 , який протягом року був притягнутий до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 126 ч. 2 КУпАП; ступінь його вини та майновий стан.
Обставин, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено, обтяжуючою обставиною є вчинення правопорушення під час дії режиму воєнного стану.
Як убачається із матеріалів справи власником ВАЗ 21070, державний номерний знак НОМЕР_2 зареєстрована третя особа, ОСОБА_1 не належить, тому суд дійшов висновку не застосовувати адміністративне стягнення у виді оплатного вилучення транспортного засобу.
Таким чином, з метою досягнення визначеної статтею 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобігання вчинення нових правопорушень, на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення за ч.5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Щодо надання відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення в частині штрафу суд зазначає наступне.
Положеннями ст.307 КУпАП передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) визначені Законом України «Про виконавче провадження» .
У відповідності до приписів п.6 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» постанова про накладення адміністративного стягнення є виконавчим документом.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
Згідно ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
На підставі зазначеного, враховуючи майновий стан особи правопорушника, його молодий вік, суд приходить до висновку, що є підстави, які ускладнюють виконання останнім постанови суду в частині сплати штрафу в розмірі 40800 гривень одним платежем, а тому клопотання про відстрочку виконання постанови Тарутинського районного суду Одеської області від 28.01.2026 року підлягає задоволенню, а сплата суми штрафу підлягає відстроченню на 1 (один) рік.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 665 грн 60 коп.
Керуючись ст. ст. 40-1, 126,245, 280, 283-285,289 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч. 5 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Лісне Тарутинського району Одеської області, громадянина України, проживаючого в будинку АДРЕСА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA848999980313080149000015001, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./Одеська обл./21081300, код платежу - 21081300, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адмінправопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженця с. Лісне Тарутинського району Одеської області, громадянина України, проживаючого в будинку АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Розстрочити виконання постанови Тарутинського районного суду Одеської області від 28.01.2026 року в справі №514/1642/25 в частині застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн 00 коп, на один рік, встановивши наступний графік погашення заборгованості:
- до 11.02.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.03.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.04.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.05.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.06.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.07.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.08.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.09.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.10.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.11.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.12.2026 року сплатити 3400 грн. 00 коп.;
- до 11.01.2027 року сплатити 3400 грн. 00 коп.
Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки.
У разі невиконання постанови суду без поважних причин, повернути постанову Тарутинського районного суду Одеської області від 28.01.2026 року до примусового виконання, відповідно до вимог ст.308 КУпАП.
Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Кирилюк