Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1528/25
Провадження № 3/499/10/26
Іменем України
03 лютого 2026 року селище Іванівка
Суддя Іванівського районного суду Одеської області Тимчук Руслан Миколайович, за участю секретаря судового засідання Чумаченко А.М., прокурора Столяренко В.М., особи яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст..172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До Іванівського районного суду Одеської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ознаками вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , припиняючи 14.04.2023 діяльність на посаді помічника чергового чергової частини відділення поліції №1 Березівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав, 21.03.2024 шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями.
Дії ОСОБА_1 , за вказаним фактом кваліфіковані за частиною першою статті 172-6 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності у судове засідання з'явився клопотав про закриття провадження у справі відносно нього та просив застосувати ст.22 КУпАП, в подальшому подав клопотання про закриття справи в зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні підтримав викладені в протоколі обставини та просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накласти адміністративне стягнення в межах санкції статті.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, вирішуючи питання щодо притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за дане правопорушення, суд приходить наступного висновку.
Згідно положень статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Разом із тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.
Так, суд вважає, що факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб'єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.
Диспозицією ч. 1ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність в даному випадку за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Зазначене правопорушення починаються з дня коли суб'єкт декларування повинен був подати, але не подав декларацію, та триває до припинення правопорушення суб'єктом декларування, тобто до дня подання останнім декларації з порушенням встановлено законом строку.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6КУпАП є формальним, тому для наявності об'єктивної сторони такого правопорушення закон вимагає встановлення лише діяння (дії або бездіяльність).
Для встановлення ознак складу цього правопорушення необхідно підтвердження одночасно ознак таких двох обставин: 1) наявність акту несвоєчасного подання е-декларації; та 2) відсутність поважних причин щодо неподання е-декларації у визначений законом строк.
Судом встановлено, що Наказом начальника ГУНП в Одеській області № 403 о/с від 12.04.2023 помічника чергового ЧЧ ВП № 1 Березівського РВП ГУНП в Одеській області старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за станом здоров'я з 14.04.2023.
Відповідно до ч. 2, ч. З ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію», днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.
ОСОБА_1 проінформований про звільнення зі служби в органах поліції з 14.04.2023 та цього ж дня отримав витяг з наказу про звільнення, трудову книжку та військовий квиток, про що надав власноручно написану розписку.
Отже, після звільнення зі служби в Національній поліції України та припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, у ОСОБА_1 виник обов'язок протягом 30 календарних днів подати шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію при звільненні за період з 01.01.2023 по 14.04.2023, який не був охоплений раніше поданими ним деклараціями, але не пізніше до 23 год. 59 хв. 31.01.2024.
З аналізу зазначених норм закону вбачається, що адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, є виявленим з дня коли про його вчинення суб'єктом декларування стало відомо посадовим особам компетентного органу, яким, за даною категорією справ, є не тільки Національне агентство з питань запобігання корупції, а і національна поліція, що встановлюється при судовому розгляді справи в кожному окремому випадку, за наявними процесуальними документами.
З матеріалів справи вбачається, що 08.07.2024 року начальником відділу запобігання корупції ГУНП в Одеській області складено та направлено до Національного агенства з питань запобігання корупції повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
08.07.2024 був виявлений факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, тобто вчинення правопорушення за ознаками ч.1 ст. 172-6 КУпАП, і саме із настанням даного факту почав перебіг строку, передбаченого ч.4 ст. 38 КУпАП, протягом якого може бути накладено адміністративне стягнення.
Враховуючи викладене, датою виявлення правопорушення є 08 липня 2024 року. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, був складений, 12 грудня 2025 року.
Суд не приймає до уваги посилання уповноваженої особи , яка складала протокол на те, що датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , оскільки виявлення правопорушення та складання щодо нього протоколу не є тотожними поняттями.
Отже, днем фактичного виявлення вчинення інкримінованого останньому корупційного правопорушення слід вважати саме 08 липня 2024 року, а днем вчинення даного правопорушення є 01 лютого 2024 року.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в звязку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу. Згідно ст. 284 КУпАП справа підлягає закриттю за наявності обставин, передбачених ст. 247 даного Кодексу.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення за ст. 245 КУпАП, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у відповідності до закону.
Обставини, що виключають провадження по справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п.7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Таким чином, оскільки правопорушення виявлено 08 липня 2024 року- провадження по даній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення на момент розгляду справи й здійснюватися не може.
У зв'язку з закриттям провадження по даній справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП питання щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не вирішується, з урахуванням положень рішення Європейського суду з прав людини у справі «Грабчук проти України» від 26 вересня 2006 року, відповідно до змісту якого у разі закриття провадження по справі, питання про доведеність вини особи не вирішується.
При цьому є необхідним вказати, що згідно ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено судом.
Практика Європейського суду з прав людини, зокрема, в рішенні у вищевказаній справі встановлює, що презумпція невинуватості буде порушена, якщо стверджувати, що особа винна, коли цього не було встановлено відповідно до закону.
Згідно листа ВССУ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», ВССУ роз'яснив, що судам слід мати на увазі, що адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч. 3 ст. 38 КУпАП). Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. Будь-якого продовження перебігу строків накладення адміністративних стягнень законом не передбачено, тому в разі їх закінчення провадження у справі закривається.
Відповідно до правового висновку ВАСУ від 07.11.2017 року - Науково-консультативної ради при ВАСУ, згідно якого пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення. Тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Не розпочинаючи провадження по справі, не встановлюючи обставини справи, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі, оскільки на момент розгляду її судом закінчились строки накладення адміністративного стягнення, що не є реабілітуючими підставами закриття провадження у справі.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 38, 284, п. 7 ст. 247 КУпАП, -
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 передбачене ч.1 ст..172-6 КУпАП закрити на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку з закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області протягом десяти днів з дня винесення постанови в порядку ст.278 КУпАП.
Суддя:Руслан ТИМЧУК