ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
03.02.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1348/25
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін справу № 909/1348/25 за позовом Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради до Приватного підприємства "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" про стягнення 20 715,60 грн.
Суть спору.
Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Івано-Франківської області звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Приватного підприємства "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" про стягнення 20 715,60 грн вартості завищених виконаних робіт.
Стислий виклад позиції позивача.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на Вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією № 130906-14/568-2025 від 24.03.2025, яка пред'явлена Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області Управлінню житлово-комунального господарства Калуської міської ради.
При цьому позивач зазначає, що з 30.12.2024 по 11.03.2025, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради за період з 01.01.2021 по 30.09.2024.
За результатами проведення ревізії встановлено, що в порушення п. 6.2 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад на території України від 01.11.2021 № 281, до актів приймання виконаних будівельних робіт за липень-вересень, листопад 2023 на надання послуг з поточного ремонту доріг міста та старостинських округів (договір від 27.06.2023 № 91) НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 194,398 тонн на суму 6096,00 грн; до актів приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (договір про надання від 12.07.2023 № 106) на надання послуг з поточного ремонт доріг, міста та старостинських округів НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 240,32 тонн на суму 10 131,00 грн; до актів приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (договір на виконання робіт від 13.09.2023 № 155) при виконанні робіт по об'єкту "Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття парковки для машин перед адміністративно-побутовим приміщенням на новому кладовищі на вул. Височанка" НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 82,23 тонн на суму 1036,00 грн. Однак підприємством документально не підтверджено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в загальній кількості 516,948 тонн на загальну суму 17263,00 грн, з ПДВ 20 715,60 грн, що призвело до завищення вартості виконаних робіт та матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету на суму 20 715,60 грн, з ПДВ.
За наведеного, Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Приватного підприємства "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі", в якому просить суд стягнути з відповідача 20 715,60 грн вартості завищених виконаних робіт.
Стислий виклад заперечень відповідача.
У відзиві на позов відповідач проти позову заперечив та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованим.
Заперечуючи проти позову, відповідач звертає увагу суду на порушення позивачем норм матеріального права, а саме, застосування позивачем в обґрунтування своїх вимог норм Господарського кодексу України.
Також відповідач зазначає, що єдиним доказом, на якому ґрунтується вимога позивача про повернення коштів в сумі 20715,60 грн, є "Вимога про усунення порушень, виявлених ревізією" № 130906-14/568-2025 від 24.03.2025 року.
Водночас пункт 6.2. "Настанови з визначення вартості будівництва", затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року № 281, на який робить посилання Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області у своїй вимозі, передбачає наступне: "6.2. За твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеної в договірній ціні. При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт кошти на покриття ризиків враховуються в "Актах приймання виконаних будівельних робіт" або в "Звітах про виконання робіт за контрактом на об'єкті будівництва за період (місяць/рік)" пропорційно вартості виконаних у звітному періоді робіт, в розмірі передбаченому договірною ціною без підтвердження розрахунками. При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт кошти на покриття додаткових витрат, пов'язаних з інфляційними процесами, враховуються в "Актах приймання виконаних будівельних робіт" в порядку, обумовленому договором, за відповідними обґрунтовуючими розрахунками, у межах розміру коштів, передбачених договірною ціною".
Як убачається зі змісту положення п.6.2. Настанови в ньому відсутнє зобов'язання, порушення якого описує Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано- Франківській області у своїй вимозі до Позивача.
На думку відповідача, позивач прийняв до виконання необґрунтовану і безпідставну вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області, не скориставшись своїм правом оскарження її в порядку адміністративного судочинства, і відповідно поклав її в основу свого безпідставного позову до відповідача в даній справі.
Заперечуючи проти позову, відповідач категорично стверджує, що сторонами належним чином погоджено всі умови укладених договорів. Виконані роботи (послуги) прийнято замовником без зауважень, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в.
Процесуальні дії у справі, вирішення заяв та клопотань.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Івано-Франківської області від 18.11.2025 для розгляду справи № 909/1348/25 визначено суддю Горпинюка І.Є.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 21.11.2025 позовну заяву Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради Івано-Франківської області залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.
01.12.2025 до суду від позивача, на виконання вимог зазначеної вище ухвали, у строк, встановлений судом, надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви згідно якої усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.12.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 909/1348/25; ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами; встановив учасникам справи строки на подання суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, заперечення, а також обґрунтованого клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін у разі наявності заперечень проти розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін. Копію ухвали від 05.12.2025 про відкриття провадження у справі суд надіслав сторонам відповідно до вимог ст. 120 ГПК України шляхом направлення її в електронній формі до електронних кабінетів позивача та відповідача.
Згідно з довідкою про доставку електронного листа, копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронних кабінетів позивача - 05.12.2025 о 18:05; до електронного кабінету відповідача - 05.12.2025 о 18:54.
22.12.2025 від відповідача засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" (документ сформований в системі "Електронний суд" 19.12.2025) надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 20874/25), який суд прийняв до розгляду та разом з додатками приєднав до матеріалів справи.
Враховуючи те, що клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило та з огляду на відсутність у суду підстав для виклику сторін з власної ініціативи, згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Фактичні обставини справи, встановлені судом. Оцінка доказів. Норми права, які застосував суд, та інші мотиви ухваленого рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши відповідно до приписів статті 86 Господарського процесуального кодексу України в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, враховуючи вимоги чинного законодавства, суд встановив таке.
27.06.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Калуської міської ради (замовник, позивач) та Приватним підприємством "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" (виконавець, відповідач) укладено договір № 91 про надання послуг.
Цей договір укладено у письмовій формі, підписано і скріплено печатками сторін, погоджено всі умови договору та досягнуто згоди щодо виконання умов останнього.
Пунктом 1.1 договору встановлено, що виконавець зобов'язується надати послуги, зазначені в пункті 1.2 розділу 1 Договору та Технічній специфікації (Додаток 1 до цього Договору), а замовник - прийняти і оплатити надані послуги на умовах даного Договору.
Згідно з п. 1.2. Договору, найменування послуги - за кодом ДК 021:2015 - (45230000-8) Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь ("Поточний ремонт доріг міста та старостинських округів") (далі - Послуга).
Відповідно до п. 1.3. Договору обсяги послуг, що плануються до виконання, попередньо узгоджуються з замовником. Послуги, які будуть надані учасником без узгодження із замовником, оплаті не підлягають.
Пунктом 3.2. Договору погоджено, що ціна договору становить 2 499 999,00 грн, в т.ч. ПДВ - 416 666,50 грн.
Згідно з п. 3.3. Договору, ціна цього Договору включає: всі податки, збори та інші обов'язкові платежі, витрати, пов'язані з наданням послуг замовнику, всі витрати виконавця, враховуючи вартість транспортних та інших послуг, необхідних для виконання даного договору.
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що замовник оплачує виконавцю вартість наданих послуг після їх надання та підписання Акту наданих послуг на рахунок виконавця в грошовій формі протягом 3 банківських днів з моменту поступлення коштів з бюджету на розрахунковий рахунок Замовника в межах затвердженого кошторису на 2023 рік.
У пункті 6.1.1. Договору замовник зобов'язався прийняти надані належним чином послуги за актом наданих послуг та інші документи.
У Технічній Специфікації до закупівлі "Поточний ремонт доріг міста та старостинських округів" за кодом ДК 021:2015 - (45230000-8) Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (додаток 1 до Договору № 91 від 27.06.2023), сторонами погоджено найменування робіт і витрати, одиниця виміру та кількість; серед іншого, погоджено перевезення сміття до 5 км (зрізаний асфальт) у кількості 194,4 т (п. 22).
15.12.2023 до договору № 91 від 27.06.2023 укладено Додаткову угоду № 1/286, якою зменшено суму договору № 91 від 27.06.2023 на 118 636,20 грн та внесено зміни до Технічної специфікації.
Водночас у Технічній специфікації (додаток 1 до Договору № 1/286 від 15.12.2023 (п.6), сторонами також погоджено перевезення сміття до 5 км (зрізаний асфальт) у кількості 194,4 т (п. 6).
Також сторонами складено договірну ціну, зведений кошторисний розрахунок та локальний кошторис.
Після завершення робіт (надання послуг) сторони, на виконання п.6.1.1 договору № 91 від 27.06.2023, підписали такі документи: довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за липень 2023 року №145-02-1-1/91 від 28.07.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 145-02-1-1/91від 28.07.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за серпень 2023 року № 145-02-1-1/91-3 від 03.08.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2023 року № 145-02-1-1/91-1 від 03.08.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за серпень 2023 року № 145-02-1-1/91-2 від 17.08.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 145-02-1-1/91-2 від 17.08.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2023 року № 145-02-1-1 від 21.09.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 145-02-1-1 від 21.09.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за листопад 2023 року № 145-02-1-7 від 16.11.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2023 року № 145-02-1-7 від 16.11.2023 року (форма № КБ-2в).
Виконані роботи (послуги) прийнято замовником без зауважень, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в.
12.07.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Калуської міської ради (замовник, позивач) та Приватним підприємством "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" (виконавець, відповідач) укладено договір № 106 про надання послуг.
Цей договір укладено у письмовій формі, підписано і скріплено печатками сторін, погоджено всі умови договору та досягнуто згоди щодо виконання умов останнього.
Пунктом 1.1 договору встановлено, що виконавець зобов'язується надати послуги, зазначені в пункті 1.2 розділу 1 Договору та Технічній специфікації (Додаток 1 до цього Договору), а замовник - прийняти і оплатити надані послуги на умовах даного Договору.
Згідно з п. 1.2. Договору, найменування послуги - за кодом ДК 021:2015 - (45230000-8) Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь ("Поточний ремонт доріг міста та старостинських округів") (далі - Послуга).
Відповідно до п. 1.3. Договору обсяги послуг, що плануються до виконання, попередньо узгоджуються з замовником. Послуги, які будуть надані учасником без узгодження із замовником, оплаті не підлягають.
Пунктом 3.2. Договору погоджено, що ціна договору становить 2 799 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 466 500,00 грн.
Згідно з п. 3.3. Договору, ціна цього Договору включає: всі податки, збори та інші обов'язкові платежі, витрати, пов'язані з наданням послуг замовнику, всі витрати виконавця, враховуючи вартість транспортних та інших послуг, необхідних для виконання даного договору.
Пунктом 4.2. Договору встановлено, що замовник оплачує виконавцю вартість наданих послуг після їх надання та підписання Акту наданих послуг на рахунок виконавця в грошовій формі протягом 3 банківських днів з моменту поступлення коштів з бюджету на розрахунковий рахунок Замовника в межах затвердженого кошторису на 2023 рік.
У пункті п.6.1.1. Договору замовник зобов'язався прийняти надані належним чином послуги за актом наданих послуг та інші документи.
У Технічній Специфікації до закупівлі "Поточний ремонт доріг міста та старостинських округів" за кодом ДК 021:2015 - (45230000-8) Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь (додаток 1 до Договору № 106 від 12.07.2023), сторонами погоджено найменування робіт і витрати, одиниця виміру та кількість; серед іншого, погоджено перевезення сміття до 10 км (з навантаженням) у кількості 1,8 т (п. 28).
До договору сторони підписали також договірну ціну та локальний кошторис.
Після завершення робіт (надання послуг) сторони, на виконання п.6.1.1 договору № 106 від 12.07.2023, підписали такі документи: довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за серпень 2023 року № 161-02-1-1 від 29.08.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2023 року № 161-02-1-1/1 від 29.08.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2023 року № 161-02-1-2 від 07.09.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 161-02-1-2 від 07.09.2023 року (форма № КБ-2в); довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2023 року № 161-02-1-4 від 25.09.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 161-02-1-4 від 25.09.2023 року (форма № КБ-2в).
Виконані роботи (послуги) прийнято замовником без зауважень, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в.
13.09.2023 між Управлінням житлово-комунального господарства Калуської міської ради (замовник, позивач) та Приватним підприємством "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" (виконавець, відповідач) укладено договір № 155 про надання послуг.
Цей договір укладено у письмовій формі, підписано і скріплено печатками сторін, погоджено всі умови договору та досягнуто згоди щодо виконання умов останнього.
Пунктом 1.1 договору встановлено, що виконавець зобов'язується надати послуги, зазначені в пункті 1.2 розділу 1 Договору та Технічній специфікації (Додаток 1 до цього Договору), а замовник - прийняти і оплатити надані послуги на умовах даного Договору.
Згідно з п. 1.2. Договору, найменування робіт: "Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття парковки для машин перед адміністративно-побутовим приміщенням на новому кладовищі на вул. Височанка" ) (далі - Роботи).
Відповідно до п. 1.3. Договору склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання виконавцю, визначені проєктною документацією.
Згідно з п. 2.3. Договору, замовник приймає роботи, виконані виконавцем, по акту виконаних робіт (форма КБ -2в) в термін не пізніше 3-х діб з моменту його подання.
Пунктом 3.1. Договору погоджено, що ціна договору становить 849 028,00 грн, в т.ч. ПДВ - 141 504,67 грн.
Пунктом 4.1. Договору встановлено, що замовник оплачує виконавцю вартість виконаних робіт після їх виконання та підписання актів виконаних робіт на рахунок виконавця в грошовій формі протягом 3 банківських днів з моменту поступлення коштів з бюджету на розрахунковий рахунок замовника в межах затвердженого кошторису на 2023 рік.
У пункті п.6.1.1. Договору замовник зобов'язався прийняти виконані належним чином роботи за актом виконаних робіт та інші документи.
До договору сторони склали договірну ціну та локальний кошторис.
Після завершення робіт сторони, на виконання п. 2.3. Договору № 155 від 13.09.2023, підписали такі документи: довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2023 року № 164-02-1-1 від 26.09.2023 року (форма № КБ-3); Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року № 164-02-1-1 від 26.09.2023 року (форма № КБ-2в).
Виконані роботи прийнято замовником без зауважень, що підтверджується підписаними та скріпленими печатками сторін довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма № КБ-3) та актами приймання виконаних будівельних робіт за формою №КБ-2в.
У позовній заяві позивач стверджує, що з 30.12.2024 по 11.03.2025, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради за період з 01.01.2021 по 30.09.2024.
За результатами проведення ревізії встановлено, що в порушення п. 6.2 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад на території України від 01.11.2021 № 281, до актів приймання виконаних будівельних робіт за липень-вересень, листопад 2023 на надання послуг з поточного ремонту доріг міста та старостинських округів (договір від 27.06.2023 № 91) НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 194,398 тонн на суму 6096,00 грн; до актів приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (договір про надання від 12.07.2023 № 106) на надання послуг з поточного ремонт доріг, міста та старостинських округів НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 240,32 тонн на суму 10 131,00 грн; до актів приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2023 року (договір на виконання робіт від 13.09.2023 № 155) при виконанні робіт по об'єкту "Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття парковки для машин перед адміністративно-побутовим приміщенням на новому кладовищі на вул. Височанка" НВПП "Комбі" включено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в кількості 82,23 тонн на суму 1036,00 грн. Однак підприємством документально не підтверджено перевезення сміття (зрізаний асфальт) в загальній кількості 516,948 тонн на загальну суму 17263,00 грн, з ПДВ 20 715,60 грн, що призвело до завищення вартості виконаних робіт та матеріальної шкоди (збитків) місцевому бюджету на суму 20 715,60 грн, з ПДВ.
За наведеного, Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області було надано Управлінню житлово-комунального господарства Калуської міської ради Вимогу про усунення порушень, виявлених ревізією № 130906-14/568-2025 від 24.03.2025.
Як стверджує позивач, відповідно до Вимоги Управління Західного офісу Держаудитслужби в Івано-Франківській області № 130906-14/568-2025 від 24.03.2025, управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради, з метою досудового врегулювання спору, звернулося до ПП НВПП "Комбі" з претензією вих. № 01-09/737 від 11.04.2025, в якій просить виконавця надати документи щодо передачі/переміщення сміття (зрізаного асфальту) КП "Калушавтодор" або повернути кошти у сумі 20 715,60 грн до місцевого бюджету.
Приватне підприємство "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" надало відповідь на претензію, в якій доводи Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради не визнає та зазначає про належне виконання укладених договорів. Враховуючи, що відповідач не надав документи щодо передачі/переміщення сміття (зрізаного асфальту) КП "Калушавтодор", кошти в добровільному порядку у сумі 20 715,60 грн до місцевого бюджету не повернув, позивач, посилаючись на завищення вартості виконаних відповідачем робіт щодо перевезення сміття в сумі 20 715,60 грн, звернувся до суду з позовом про повернення вказаної суми в примусовому порядку.
Виходячи з встановлених обставин, суд при вирішенні спору застосовує норми права, які регулюють правовідносини сторін.
За загальними положеннями цивільного законодавства, зобов'язання виникають з підстав, зазначених у ст. 11 Цивільного кодексу України. За приписами частини 2 цієї ж статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини, інші юридичні факти. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
За положеннями ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес у один із способів, визначених частиною першою ст. 16 Цивільного кодексу України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтями 525, 526 і 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання за ним має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 Цивільного кодексу України).
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Укладені між сторонами договори про надання послуг № 191 від 27.06.2023, № 106 від 12.07.2023 та договір № 155 від 13.09.2023 на виконання робіт, за своєю правовою природою є договорами підряду не зважаючи на те, що перші два договори поіменовано як договори про надання послуг, а в усіх договорах підрядника названо виконавцем. Виходячи з визначених договорами прав та обов'язків сторін, які становлять зміст господарських зобов'язань, що виникли з укладених договорів, його предметом є результат виконаних робіт, а не послуга, що споживається в процесі її виконання, а тому суд кваліфікує зазначені договори як договори підряду.
За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (частини 1, 2 ст. 837 ЦК України).
У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення (ч. 1 статті 843 ЦК України).
Частиною 1 статті 852 ЦК України визначено, що якщо підрядник відступив від умов договору підряду, що погіршило роботу, або допустив інші недоліки в роботі, замовник має право за своїм вибором вимагати безоплатного виправлення цих недоліків у розумний строк або виправити їх за свій рахунок з правом на відшкодування своїх витрат на виправлення недоліків чи відповідного зменшення плати за роботу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 853 ЦК України врегульовано порядок прийняття робіт замовником.
Замовник зобов'язаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові Якщо замовник не зробить такої заяви, він втрачає право у подальшому посилатися на ці відступи від умов договору або недоліки у виконаній роботі (ч. 1 статті 853 ЦК України).
Замовник, який прийняв роботу без перевірки, позбавляється права посилатися на недоліки роботи, які могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (явні недоліки) (ч. 2 статті 853 ЦК України).
Якщо після прийняття роботи замовник виявив відступи від умов договору підряду або інші недоліки, які не могли бути встановлені при звичайному способі її прийняття (приховані недоліки), у тому числі такі, що були умисно приховані підрядником, він зобов'язаний негайно повідомити про це підрядника (ч. 3 статті 853 ЦК України).
У разі виникнення між замовником і підрядником спору з приводу недоліків виконаної роботи або їх причин на вимогу будь-кого з них має бути призначена експертиза. Витрати на проведення експертизи несе підрядник, крім випадків, коли експертизою встановлена відсутність порушень договору підряду або причинного зв'язку між діями підрядника та виявленими недоліками. У цих випадках витрати на проведення експертизи несе сторона, яка вимагала її призначення, а якщо експертизу призначено за погодженням сторін, - обидві сторони порівну (ч. 4 статті 854 ЦК України).
У даному випадку підставою позовних вимог зазначається, що відповідач не виконав частину робіт, які були передбачені технічною специфікацією, договірною ціною та локальним кошторисом до договору, і оплачені позивачем. Зокрема, позивач стверджує, що відповідач не виконав передбаченого умовами договорів перевезення сміття, які включені в акти виконаних робіт та оплачені позивачем.
Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно зі статтею 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Стандарт доказування "вірогідності доказів" на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Положення статті 853 ЦК України встановлюють порядок дій, які має виконати замовник при прийнятті робіт, а також у разі виявлення недоліків після прийняття роботи. Ці правила передбачають обов'язок замовника негайно заявити підряднику про виявлені недоліки при прийнятті робіт.
З досліджених судом доказів вбачається, що роботи були прийняті позивачем без зауважень, про що свідчать підписані позивачем акти виконаних робіт.
Позивач не надав суду жодного обґрунтування, не надав доказів, чому він при прийнятті робіт не міг виявити фактів невиконання відповідачем перевезення сміття (зрізаний асфальт), що було включено у вартість робіт за договором підряду.
Підписання актів приймання виконаних робіт представниками сторін без зауважень свідчить про належне виконання підрядником умов договору та прийняття цих робіт замовником без претензій щодо їх виду, якості, об'ємів (кількості) та вартості відповідно до умов договору за іншими показниками. Підписанням актів приймання виконаних робіт, замовник погоджується як з якістю таких робіт, так і з використаними матеріалами.
Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 05.03.2024 у справі № 910/3374/23 виснував, що якщо замовник, який раніше без зауважень підписав акт приймання робіт, що підтверджує обсяги, якість виконаних робіт та їх вартість, і надалі в контексті спору про стягнення заборгованості за цим актом заперечує це, то на нього покладається обов'язок довести наявність прихованих недоліків чи інших відступів від умов договору підряду, що можуть бути підставою для застосування правових наслідків, встановлених статтями 852, 853, 858 ЦК України.
В свою чергу кошти, які позивач заявляє до стягнення з відповідача, отримані останнім як оплата за належне виконання робіт за договором підряду, а тому такі кошти набуті за наявності правової підстави - договору і їх сплата не може вважатись збитками, при цьому, позивачем не вчинені дії, що передбачені умовами Договору для зменшення ціни з огляду на обсяг виконаних робіт та з огляду на вищевказані вимоги ЦК України роботи прийняті без застережень.
Слід зазначити, що позивач також не надав і експертного висновку на підтвердження його доводів про невиконання відповідачем перевезення сміття (зрізаного асфальту), не просив суд призначити експертизу, хоча проведення такої експертизи передбачено ч. 4 статті 853 ЦК України.
Щодо доданої до позовної заяви вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією 130906-14/568-2025 від 24.03.2025, то така була звернута і стосувалась самого позивача, і не є актом, складеним за наслідками ревізії позивача.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон № 2939-XII).
Згідно зі ст. 1 Закону № 2939-XII, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Президентом України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно з Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення), Держаудитслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п. 7 Положення).
Пунктом 6 Положення передбачено, що Держаудитслужба має право в установленому порядку, зокрема: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (пп. 16 п. 6 Положення); порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (пп. 20 п. 6 Положення); у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку (пп. 23 п. 6 Положення).
Згадані норми узгоджуються з положеннями ст. 10 Закону № 2939-ХІІ, якою визначено права органу державного фінансового контролю. Зокрема, в п. 7 цієї статті передбачено право цього органу пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Отже, контролюючий орган здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що контролюючий орган проводить державний фінансовий контроль щодо підконтрольних установ. Його вимоги, передбачені ст. 10 Закону № 2939-XII, можуть бути адресовані виключно підконтрольним установам, а звернення до суду в інтересах держави можливе лише у випадку незабезпечення такими установами вимог щодо усунення порушень законодавства з питань збереження і використання активів, виявлених під час здійснення державного фінансового контролю.
Відтак вимога про усунення порушень, виявлених ревізією 130906-14/568-2025 від 24.03.2025 не створює для відповідача жодних обов'язків.
Оцінюючи дану вимогу як доказ, суд зазначає, що така не містить жодного обґрунтування викладених у ній тверджень про безпідставність включення відповідачем перевезення сміття (зрізаний асфальт) до актів виконаних робіт, з вимоги не зрозуміло чому такий висновок зроблено за наслідками ревізії.
Інших доказів на підтвердження своїх позовних вимог, в тому числі і самого акту ревізії, позивач суду не подавав.
У зв'язку з цим слід відзначити, що дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов'язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (відповідні висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17).
Враховуючи все вищезазначене, суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами ті обставини, на які він покликається як на підставу своїх вимог, внаслідок чого позов до задоволення не підлягає.
Судові витрати.
Згідно з приписами п. 12 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі також - ГПК України) до основних засад (принципів) господарського судочинства віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Склад та порядок розподілу судових витрат визначено главою 8 розділу I Господарського процесуального кодексу України.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи той факт, що у задоволенні позовних вимог суд відмовив, витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн покладаються на позивача.
Керуючись ст. 13, 73, 74, 86, 129, 236, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
відмовити у задоволенні позову Управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради (77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Євшана, буд. 9, ідентифікаційний код юридичної особи: 03345998) до Приватного підприємства "Науково-виробниче приватне підприємство "Комбі" (77300, Івано-Франківська обл., м. Калуш, вул. Богдана Хмельницького, буд. 109А, ідентифікаційний код юридичної особи: 22174539) про стягнення 20 715,60 грн.
Витрати зі сплати судового збору в сумі 3028,00 грн покласти на позивача.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Вебадреса, за якою можна знайти текст судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя І.Є. Горпинюк