Справа № 909/1350/25
30.01.2026 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Карпінець Г. Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: Івано-Франківського обласного центру зайнятості
(вул. Деповська, буд. 89 А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район,
Івано-Франківська область, 76002)
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Мотулько Івана Васильовича
(
АДРЕСА_1 )
про стягнення коштів мікрогранту в сумі 154 800, 00 гривень,
за участі:
від позивача: Гандзюк Олени Орестівни,
від відповідача: представник в судове засідання не з'явився,
1. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань технічними засобами.
2. Рішення у цій справі ухвалено за результатами оцінки поданих доказів.
3. За результатами розгляду справи суд бере до уваги таке.
І. СУТЬ СПОРУ
4. У листопаді 2025 року до Господарського суду Івано-Франківської області звернувся Івано-Франківський обласний центр зайнятості із позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Мотулько Івана Васильовича про стягнення коштів мікрогранту в сумі 154 800, 00 гривень.
ІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
5. 21.11.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи; розгляд справи по суті призначив на 18.12.2025; зобов'язав сторони подати заяви по суті спору, зокрема: відповідачу встановив 15 - ти денний строк з моменту вручення ухвали суду для подачі відзиву на позов.
6. 18.12.2025 суд відклав розгляд справи по суті на 22.01.2026.
7. В судові засідання представник відповідача жодного разу не з'явився.
8. Про дату, час та місце судових засідань у справі відповідач належним чином повідомлявся відповідними ухвалами суду, які направлені в його Електронний кабінет у підсистемі "Електронний суд".
9. Згідно з положеннями частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
10. Станом на 30.01.2026 відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, свої пояснення стосовно позову до суду не подав.
11. Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
12. Водночас, як визначено в частині 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
13. Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
14. Суд нагадує, що роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (Рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України"); організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (Рішення Суду у справі "Шульга проти України" № 16652/04, від 02.12.2010).
15. Враховуючи положення статей 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, судом, в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за відсутності відповідача.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ СТОРІН
16. Позиція позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 та умов договору про надання мікрогранту, до якого відповідач приєднався шляхом підписання заяви про приєднання від 23.11.2023, що є підставою для повернення виплачених відповідачу коштів мікрогранту у розмірі 154 800, 00 гривень.
17. Позиція відповідача. Відзив на позов не подав, проти позову не заперечив.
IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
18. 21.10.2023 Фізична особа - підприємець Мотулько Іван Васильович на порталі Дія подав заяву № 870QOT на отримання мікрогранту в сумі 249 100, 00 гривень відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (далі - Порядок).
19. Наказом Державного центру зайнятості про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу № 190 від 10.11.2023 відповідно до Порядку № 738 надано мікрогранти на створення або розвиток бізнесу згідно з переліком - Додатком 1, до якого увійшла заява № 870QOT ФОП Мотулько І. В. з сумою 249 100, 00 гривень.
20. 23.11.2023 ФОП Мотулько І. В. уклав договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку - АТ "Ощадбанк" шляхом підписання заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту, умови якого оприлюднено на офіційному сайті Державного центру зайнятості в мережі Інтернет, вільний доступ до якого здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.
21. Відповідно до змісту заяви про приєднання від 23.11.2023, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 249 100, 00 гривень. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту № 190 від 10.11.2023.
22. У вказаній заяві про приєднання від 23.11.2023 зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (двох) робочого місця. Вказано, що мікрогрант перераховується на рахунок отримувача визначений у вказаній заяві.
23. Вказана заява підписана ФОП Мотулько І. В., а також містить відмітку Уповноваженого банку про перевірку та прийняття цієї заяви 23.11.2023.
24. Отже, 22.04.2024 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та ФОП Карпець А. С. (далі - отримувач, відповідач) укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.
25. Відповідно до розділу 2 договору, на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.
26. Згідно із пунктами 1, 2 розділу ІІІ договору, розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у Заяві про приєднання. При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача. Мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбачені бізнес-планом.
27. За приписами пунктів 1, 2 розділу IV договору, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
28. За умовами пункту 4 розділу IV договору, для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
29. Пунктом 5 розділу IV договору передбачено, що у разі збільшення вартості предмета договору, укладеного отримувачем з постачальником (продавцем), може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру отриманого мікрогранту. У такому випадку отримувач згідно з вимогами Порядку вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до Уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості. Відповідні зміни викладаються в додатковій угоді до цього договору. Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.
30. Пунктом 7 розділу IV договору визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
31. Відповідно до пункту 1 розділу V договору, обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача. У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.
32. За пунктом 2 розділу V договору, відповідно до Порядку мікрогрант надається для покриття таких напрямів витрат:
1) придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);
2) закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);
3) послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
4) орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);
5) орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);
6) лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);
7) використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).
33. Згідно із пунктом 3 розділу V договору, конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 2 розділу V цього Договору, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється.
34. За змістом пункту 2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язується, зокрема: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову визначену Порядком; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міськрайонному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості, центральним та/або місцевим органам влади (у разі їх залучення)), доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку; 5) повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі в разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору; 13) попередити центр зайнятості за місцем укладення договору про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
35. За змістом пункту 4 розділу VІ договору, ДЦЗ має право, серед іншого: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.
36. Пунктом 6 розділу VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.
37. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку (п. 8 розділу VІІ договору).
38. Відповідно до пункту 1 розділу ХІV договору, цей договір набирає чинності з дня його укладання у порядку визначеному розділом ХІІІ цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.
39. На виконання умов Договору, Уповноваженим банком АТ "Ощадбанк" 22.12.2023 на банківський рахунок відповідача зараховано суму мікрогранту в розмірі 249 100, 00 гривень.
40. За бізнес-планом ФОП Мотулько І. В. сума запиту на мікрогрант склала 249 100, 00 гривень для розширення уже діючого агентства з нерухомості, зокрема кошти планувалось витратити на:
- оренду нежитлового приміщення (оренда офісу - 2 місяці) - 40 000, 00 гривень;
- закупівля обладнання (ноутбуки - 5 штук) - 120 000, 00 гривень;
- закупівля меблів (робочий стіл - 6 штук) - 30 000, 00 гривень;
- маркетинг (послуги маркетолога) - 24 900, 00 гривень;
- інші послуги (юридичні послуги) - 21 100, 00 гривень;
- інші послуги (послуги веб-дизайнера) - 131 000, 00 гривень.
41. Позивач вказує, що Івано-Франківською філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості (далі - Філія) на виконання вимог Порядку 09.01.2024, 16.05.2024, 30.12.2024, 20.05.2025 проведені виїзні огляди місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту ФОП Мотулька І. В. щодо дотримання умов Договору.
42. За результатом виїзних оглядів працівниками Філії складені акти спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту від 09.01.2024 № 540, від 16.05.2024 № 921, від 30.12.2024 № 1659, від 20.05.2025 № 543 (далі - Акти), у яких зафіксовано, що ФОП Мотульком І. В. закуплено товари та послуги, які відповідають переліку, передбаченому у бізнес-плані на загальну суму 94 300, 00 гривень, а саме:
- закуплено ноутбуки (2 шт.) на суму 48 500, 00 гривень;
- оплачено юридичні послуги у сумі 20 900, 00 гривень;
- оплачено послуги маркетолога у сумі 24 900, 00 гривень.
43. Відповідно до зазначених вище Актів встановлено, що кошти мікрогранту у сумі 154 800, 00 гривень використано не по статтях витрат передбачених у бізнес-плані, а саме:
- згідно бізнес-плану передбачена оренда офісу (2 місяці) на суму 40 000, 00 гривень, а фактично оплачено оренда квартири (житлового приміщення) на суму 60 000, 00 гривень, що підтверджується Договором оренди квартири (житлового приміщення) від 13.01.2024 № 1, актом здачі-прийняття робіт від 27.12.2024 № РН-КЛ000088 та платіжною інструкцією від 15.01.2024 № 1 (нецільове використання коштів);
- згідно бізнес-плану передбачена закупівля ноутбуків (5 шт.) на суму 120 000, 00 гривень, а фактично закуплено ноутбуки (2 шт.) на суму 48 500, 00 гривень (цільове використання коштів). Також закуплено товари та послуги не передбачені бізнес-планом, а саме: системний блок (2 шт.) на суму 25 598, 00 гривень, CANON Ink Efficiency E414, прин./сканер/копир (1 шт.) на суму 31 99, 00 гривень, принтер Canon i-SENSYS LBP6030B (1шт.) на суму 7 799, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/128GB Just Black (1 шт.) на суму 2 900, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/64GB Clearly White (1 шт.) на суму 2 700, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/64GB Just Black (1 шт.) на суму 2 700, 00 гривень, Google Pixel 3 4GB/64GB Just Black (1 шт.) на суму 3 100, 00 гривень, гідрогелева плівка (4 шт.) на суму 800, 00 гривень, поклейка плівки (4 шт.) на суму 400, 00 гривень, що підтверджується рахунком від 13.02.2024 № Сч-КЛ000004, рахунком від 29.02.2024 № 22860, видатковою накладною від 13.02.2024 № РН-КЛ000004, платіжною інструкцією від 14.02.2024 № 1 (нецільове використання коштів);
- згідно бізнес-плану передбачена закупівля робочих столів (6 шт.) на суму 30 000, 00 гривень, а фактично закуплено софа (1 шт.) на суму 13 332, 50 гривень, стіл кавовий (1 шт.) на суму 3 082, 00 гривень, що підтверджується рахунком - фактурою від 27.05.2024 № 7J078101270524180849 та платіжною інструкцією від 28.05.2024 № 1 (нецільове використання коштів);
- згідно бізнес-плану передбачена закупівля послуг маркетолога на суму 24 900, 00 гривень, а фактично використано кошти у сумі 38 650, 00 гривень, що підтверджується актом наданих послуг № 1, рахунком від 09.02.2024 № 1, платіжною інструкцією від 09.02.2024 № 1, актом прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 05.03.2024 № 000503, рахунком на оплату від 05.03.2024 № 000503 (нецільове використання коштів у сумі 13 750, 00 гривень);
- згідно бізнес-плану передбачена закупівля юридичних послуг на суму 21 100, 00 гривень, а фактично використано кошти у сумі 20 900, 00 гривень, що на 200, 00 гривень менше передбаченого у бізнес-плані, та підтверджується договором про надання юридичних послуг від 16.10.2023 № 209-А, актом надання юридичних послуг від 16.01.2024 № 209-А та рахунком на оплату від 16.01.2024 № 209-А (цільове використання коштів);
- згідно бізнес-плану передбачена закупівля послуг веб-дизайнера на суму 13 100, 00 гривень, а фактично закуплено табличка (2 шт.) на суму 3 200, 00 гривень, послуги з комп'ютерного програмування на суму 6 500, 00 гривень, каска з логотипом (10 шт.) на суму 3 420, 00 гривень, поліграфічні послуги на суму 1 289, 00 гривень, фліпчарт (1 шт.) на суму 4 930, 98 гривень, що підтверджується рахунком від 29.02.2024 № 51, видатковою накладною від 29.02.2024 № 38, платіжною інструкцією від 03.03.2024 № 1, актом про приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 24.12.2024 № 1, платіжною інструкцією від 16.04.2024 № 1, рахунком-фактурою від 15.04.2024 № 2, рахунком-фактурою від 13.05.2024 № СФ-0000050, платіжною інструкцією від 13.05.2024 № 1, видатковою накладною від 21.05.2024 № РН-0000031, рахунком-фактурою від 14.05.2024 № 620, платіжною інструкцією від 15.05.2024 № 1, актом здачі-прийомки виконаних робіт (послуг) від 15.05.2024 № 620, рахунком від 20.05.2024 № 71-04640669, видатковою накладною від 20.05.2024 № РТУР00212316, платіжною інструкцією від 20.05.2024 № 1 (нецільове використання коштів).
44. У зв'язку з встановленням факту нецільового використання коштів мікрогранту Івано-Франківським обласним центром зайнятості 19.06.2025 надіслано ФОП Мотульку І. В. претензійну вимогу на суму 154 800, 00 гривень, та попереджено про те, що у разі неповернення коштів у встановлений термін, питання щодо їх стягнення буде вирішуватися у судовому порядку.
45. Оскільки відповідач не задовольнив вимогу позивача, позивач звернувся із даним позовом до суду про стягнення коштів мікрогранту у розмірі 154 800, 00 гривень на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалось перерахування мікрогранту.
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
46. Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
47. За приписами статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.
48. В силу положень статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
49. Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
50. Так, як встановлено судом вище, 23.11.2023 між Державним центром зайнятості та ФОП Мотулько І. В. було укладено договір про надання мікрогранту шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.
51. Відповідно до частин 1, 2 статті 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
52. Надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні").
53. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки. (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні").
54. Частиною 3 статті 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
55. Постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок).
56. Відповідно до пункту 1 Порядку, тут та надалі - в редакції, яка діяла на момент укладання Договору про надання мікрогранту, передбачено, що цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант); механізм використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту. Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті. Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
57. Відповідно до абзаців 3, 8, 9 пункту 21 Порядку, в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, у разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
58. Згідно із абзацами 4, 5 пункту 24 Порядку, у разі збільшення вартості предмета договору з постачальником (продавцем) може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру мікрогранту отримувача згідно з рішенням про надання мікрогранту. У такому випадку отримувач вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до уповноваженого банку та відповідного регіонального центру зайнятості. У разі зміни цільового призначення отримувач звертається до Державного центру зайнятості з відповідною заявою, викладеною в довільній формі з обґрунтуванням зміни цільового призначення коштів мікрогранту. Комісія Державного центру зайнятості на найближчому засіданні приймає рішення, про що інформує отримувача листом на електронну пошту. Державний центр зайнятості повідомляє уповноважений банк протягом п'яти робочих днів з моменту прийняття позитивного рішення щодо зміни цільового призначення.
59. Суд зазначає, що однією з обов'язкових умов Договору мікрогранту є цільове використання наданого мікрогранту (пункти 1, 2, 4, 7 розділу ІV, пункт 3 розділу V Договору).
60. За приписами підпункту 6 пункту 2 розділу VІ Договору, отримувач зобов'язується повернути витрачені кошти мікрогранту протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору.
61. Конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 2 розділу V цього Договору, зазначаються отримувачем в бізнес-плані.
62. Порівнявши зазначені у бізнес-плані ФОП Мотульком І. В. цілі використання мікрогранту і фактичне витрачання коштів відповідачем, суд встановив, що наданими позивачем первинними документами і Актами перевірки підтверджується нецільове використання мікрогранту, зокрема оплачено оренду квартири (житлового приміщення) на суму 60 000, 00 гривень, що суперечить умовам Договору та положенням Порядку.
63. Так, абзацом 5 пункту 5 Порядку передбачено можливість використання коштів мікрогранту для покриття витрат на орендну плату за користування нежитловим приміщенням, земельною ділянкою, які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту).
64. Однак, наявними в матеріалах справи доказами, а саме Договором оренди квартири (житлового приміщення) від 13.01.2024 № 1, актом здачі-прийняття робіт від 27.12.2024 № РН-КЛ000088 та платіжною інструкцією від 15.01.2024 № 1, підтверджується оплата відповідачем оренди квартири (житлового приміщення) на суму 60 000, 00 гривень, що є нецільовим використанням коштів.
65. Також, згідно бізнес-плану передбачена закупівля послуг маркетолога на суму 24 900, 00 гривень, а фактично використано кошти у сумі 38 650, 00 гривень, що підтверджується актом наданих послуг № 1, рахунком від 09.02.2024 № 1, платіжною інструкцією від 09.02.2024 № 1, актом прийому-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 05.03.2024 № 000503, рахунком на оплату від 05.03.2024 № 000503.
66. Згідно з абзацом 3 пункту 5 Порядку передбачено покриття витрат коштами мікрогранту на послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту).
67. Загальна вартість послуги маркетингу та реклами (послуги маркетолога) складає 38 650, 00 гривень, що перевищує передбачену бізнес-планом вартість цих послуг, а також суперечить умовам пп. 3, п. 2 розділу V Договору та положенням абз. 3, п. 5 Порядку.
68. За наведеного суд погоджується з доводами позивача про нецільове використання коштів в розмірі 60 000, 00 гривень - оренда квартири (житлового приміщення) та 13 750, 00 гривень - перевищення витрат на оплату послуг маркетолога.
69. Відтак, позовні вимоги в розмірі 73 750, 00 гривень є обґрунтованими, доведеними належними доказами та підлягають до задоволення.
70. Разом із тим, за розрахунком позивача, відповідно до бізнес-плану із загальної суми мікрогранту 249 100, 00 гривень, ФОП Мотулько І. В. нецільово витрачено також 81 050, 00 гривень, а саме:
- закуплено товари та послуги не передбачені бізнес-планом, а саме: системний блок (2 шт.) на суму 25 598, 00 гривень, CANON Ink Efficiency E414, прин./сканер/копир (1 шт.) на суму 31 99, 00 гривень, принтер Canon i-SENSYS LBP6030B (1шт.) на суму 7 799, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/128GB Just Black (1 шт.) на суму 2 900, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/64GB Clearly White (1 шт.) на суму 2 700, 00 гривень, Google Pixel 2 4GB/64GB Just Black (1 шт.) на суму 2 700, 00 гривень, Google Pixel 3 4GB/64GB Just Black (1 шт.) на суму 3 100, 00 гривень, гідрогелева плівка (4 шт.) на суму 800, 00 гривень, поклейка плівки (4 шт.) на суму 400, 00 гривень, що підтверджується рахунком від 13.02.2024 № Сч-КЛ000004, рахунком від 29.02.2024 № 22860, видатковою накладною від 13.02.2024 №РН-КЛ000004, платіжною інструкцією від 14.02.2024 № 1 (всього на 49 196, 00 гривень);
- закуплено софа (1 шт.) на суму 13 332, 50 гривень, стіл кавовий (1 шт.) на суму 3 082, 00 гривень, що підтверджується рахунком - фактурою від 27.05.2024 № 7J0781012705241808 49 та платіжною інструкцією від 28.05.2024 № 1 (згідно з Актами спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту, а також розрахунком позивача - всього на 12 514, 02 гривень);
- закуплено табличка (2 шт.) на суму 3 200, 00 гривень, послуги з комп'ютерного програмування на суму 6 500, 00 гривень, каска з логотипом (10 шт.) на суму 3 420, 00 гривень, поліграфічні послуги на суму 1 289, 00 гривень, фліпчарт (1 шт.) на суму 4 930, 98 гривень, що підтверджується рахунком від 29.02.2024 № 51, видатковою накладною від 29.02.2024 № 38, платіжною інструкцією від 03.03.2024 № 1, актом про приймання виконаних робіт (наданих послуг) від 24.12.2024 № 1, платіжною інструкцією від 16.04.2024 № 1, рахунком-фактурою від 15.04.2024 № 2, рахунком-фактурою від 13.05.2024 № СФ-0000050, платіжною інструкцією від 13.05.2024 № 1, видатковою накладною від 21.05.2024 № РН-0000031, рахунком-фактурою від 14.05.2024 № 620, платіжною інструкцією від 15.05.2024 № 1, актом здачі-прийомки виконаних робіт (послуг) від 15.05.2024 № 620, рахунком від 20.05.2024 № 71-04640669, видатковою накладною від 20.05.2024 № РТУР00212316, платіжною інструкцією від 20.05.2024 № 1 (всього на 19 339, 98 гривень).
71. Однак суд не погоджується з таким висновком позивача про нецільове використання коштів мікрогранту в розмірі 81 050, 00 гривень, з огляду на наступне.
72. Як вбачається із Порядку та пункту 2 розділу V договору, на момент подання заяви відповідачем було визначено наступні напрями:
- придбання меблів та обладнання для ведення господарської діяльності, а також транспортних засобів для комерційних та виробничих цілей. Їх не можна продавати або передавати іншим особам, доки не будуть виконані всі умови грантового договору;
- закупівля посівного матеріалу, багаторічних насаджень, свійських тварин та птиці, сировини, матеріалів, програмного забезпечення або інших товарів та послуг, що пов'язані з реалізацією бізнес-плану. На це може виділятися до 50 % від розміру мікрогранту;
- оренда нежитлових приміщень. На це може виділятися до 25 % від розміру мікрогранту;
- маркетинг та реклама. До 10 % від розміру мікрогранту.
73. Станом на сьогодні, за цим же Порядком, є такі ж напрями витрат, змін до них не внесено.
74. Згідно із підпунктами 1, 3 пункту 2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язується використти кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; не використовувати кошти мікрогранту на цілі відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до п. 3 розділу V цього договору.
75. Як встановлено судом, відповідачем закуплено товари, яких не наведено в переліку, передбаченому у бізнес-плані на загальну суму 49 196, 00 гривень, а саме: системного блоку (2 шт.), CANON Ink Efficiency E414, прин./сканер/копир (1 шт.), принтер Canon i-SENSYS LBP6030B (1шт.) на суму, Google Pixel 2 4GB/128GB Just Black (1 шт.), Google Pixel 2 4GB/64GB Clearly White (1 шт.), Google Pixel 2 4GB/64GB Just Black (1 шт.), Google Pixel 3 4GB/64GB Just Black (1 шт.), гідрогелева плівка (4 шт.), поклейка плівки (4 шт.).
76. При цьому, загалом, такі видатки за своїм призначенням відповідають таким статтям витрат як придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності.
77. Судом встановлено, що закупівля вказаних товарів здійснена в межах проекту, для провадження господарської діяльності відповідача, та не перевищує суму мікрогранту.
78. Суд зазначає, що не може вважатись нецільовим використанням коштів їхня витрата на обладнання, необхідне для провадження господарської діяльності отримувачем, в межах того самого напрямку витрат та для досягнення тих цілей, які поставлені у бізнес-плані.
79. Окрім того, придбання софи (1 шт.) та столу кавового (1 шт.), не змінює їх цільового призначення як меблі які необхідні для провадження господарської діяльності, а такі видатки відповідають напрямку витрат "Закупівля меблів", визначеного бізнес-планом та п. 2 розділу V договору.
80. Слід зазначити, що часткове спрямування коштів в одній статті витрат "інші послуги" з закупівлі послуг веб-дизайнера на придбання інших товарів та послуг в цій же статті витрат, а семе: таблички (2 шт.), послуг з комп'ютерного програмування, каски з логотипом (10 шт.), поліграфічних послуг, фліпчарту (1 шт.), не можна розцінювати як нецільове використання коштів, адже такі видатки здійснені для реалізації бізнес-плану, відповідають його цілям та зроблені в межах граничної суми мікрогранту.
81. Доказів використання коштів мікрогранту на цілі відмінні від тих, які вказані у бізнес-плані, матеріали справи не містять.
82. Вказівка в статтях витрат у бізнес-плані на приблизний перелік та ціну товарів не підміняє собою загальні напрями витрат та не означає, що саме ці речі та саме за таку ціну буде закуплено. Порядок не вимагає отримувача гранту мати документи, що підтверджують точну ціну придбання того чи іншого майна станом на час складання бізнес-плану.
83. Отже, враховуючи, що зміни цільового призначення на означені вище статті витрат не відбулося, посилання позивача на пункт 24 Положення є безпідставним.
84. Враховуючи виконання відповідачем обов'язкової умови, використання коштів мікрогранту на ті статті витрат, які були передбачені у бізнес-плані та визначені Порядком і договором, нецільове використання суми мікрогранту не знайшло свого підтвердження.
85. Суд зазначає, що постійне погодження зміни ціни та найменування кожної окремої одиниці товару, що входить до предмета договору, за умови незмінності загальної вартості предмета договору, є неефективним. Адже кон'юнктура ринку - це економічна ситуація, що склалася на ринку на даний момент або за обмежений відрізок часу під впливом сукупності кон'юнктуроутворюючих факторів і характеризується рівнем збалансування попиту та пропозиції на ринку, а також рівнем та співвідношенням цін.
86. Необхідність неодноразової розробки змін до бізнес-плану та їх погодження може унеможливити виконання Договору про надання мікрогранту в цілому, з огляду на постійну та швидку зміну цін на різні складові обладнання, спричинену зміною кон'юнктури ринку, якій притаманні такі характерні риси як несталість, постійна мінливість, коливання, нерівномірність, виняткова суперечливість, що відображається у одночасному вияві протилежних тенденцій одних і тих самих показників кон'юнктури.
87. Судом не встановлено обставин нецільового використання коштів та обставин зміни їх цільового призначення. Твердження позивача про обов'язок відповідача внести зміни у свій бізнес-план, надіслати на погодження до уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості, є помилковим, оскільки необхідність неодноразової розробки змін до бізнес-плану та їх погодження може унеможливити виконання Договору про надання мікрогранту в цілому.
88. Суд також звертає увагу, що Постановою КМУ від 26 квітня 2024 року № 491 внесено зміни до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738. Зокрема, згідно із зазначеними змінами, викладено в новій редакції п. 21 вказаного Порядку, і після змін абзац 6 порядку передбачає, що не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту.
89. Згідно зі статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
90. В даному випадку внесені до порядку зміни безумовно покращують правове становище отримувача мікрогранту, роблять його використання більш ефективним та в певній мірі заповнюють прогалини правового регулювання надання державою грантів бізнесу в частині уточнення поняття нецільового використання коштів, що також впливає на правову оцінку судом спірних правовідносин.
91. Таким чином, позивачем не доведено належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами наявність правових підстав для задоволення його позовних вимог щодо повернення відповідачем коштів мікрогранту в розмірі 81 050, 00 гривень згідно пунктів 20, 21 Порядку № 738.
92. Відповідно до частин 1 - 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
93. Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
94. Одночасно статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Висновок суду.
95. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Судові витрати.
96. Згідно із частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
97. Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
98. Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня 2025 року складає 3 028 гривень.
99. За правилами пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена в розмірі 1, 5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
100. Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0, 8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
101. При зверненні до суду з даним позовом позивач за платіжною інструкцією № 10551 від 11.11.2025 сплатив судовий збір в розмірі 3 750, 00 гривень.
102. Оскільки позовна заява Івано-Франківського обласного центру зайнятості надійшла до суду в електронній формі через підсистему "Електронний суд", за подання цієї позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 2 422, 40 гривень із застосуванням коефіцієнту пониження ставки судового збору.
103. Таким чином при зверненні з позовом до суду позивач надмірно сплатив судовий збір в розмірі 605, 60 гривень.
104. При цьому суд звертає увагу, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
105. Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи часткове задоволення позову, судовий збір в розмірі 1 279, 27 гривень залишається за позивачем, а судовий збір в розмірі 1 143, 13 гривень покладається на відповідача.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Івано-Франківського обласного центру зайнятості до Фізичної особи - підприємця Мотулько Івана Васильовича про стягнення коштів мікрогранту в сумі 154 800, 00 гривень - задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мотулько Івана Васильовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) кошти мікрогранту в розмірі 73 750, 00 гривень (сімдесят три тисячі сімсот п'ятдесят гривень) на спеціальний рахунок, відкритий для операцій надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (Акціонерне товариства "ОЩАДБАНК": IBAN UA683004650000029093142000001, ЄДРПОУ 00032129).
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Мотулько Івана Васильовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Івано-Франківського обласного центру зайнятості (вул. Деповська, буд. 89 А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76002; ідентифікаційний код: 03491062) - 1 143, 13 гривень (одна тисяча сто сорок три гривні тринадцять копійок) судового збору.
5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
6. В частині стягнення коштів мікрогранту в сумі 81 050, 00 гривень - відмовити.
7. Судовий збір в розмірі 1 279, 27 гривень залишити за позивачем.
8. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
9. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
10. Повний текст рішення складено - 03.02.2026.
Суддя В. В. Михайлишин