Категорія №6.19
Іменем України
03 грудня 2010 року Справа № 2а-8781/10/1270
< Текст >
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Стандарт - Луганськ» про стягнення суми штрафу в сумі 340 грн., -
17 листопада 2010 року Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому посилається на наступне.
14 серпня 2009 року відповідачу було видано припис №02/21-0541/1, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень.
15 липня 2010 року у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 15 липня 2010 року №02/21-0081 встановлено невиконання відповідачем припису №02/21-0541/1. На підставі зазначеного акту перевірки постановою від 30 липня 2010 року №02/21-0081 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 340,0 грн. Постанову про накладення штрафу відповідачем отримано 05 серпня 2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. До цього часу штраф відповідачем не сплачено.
У зв'язку із викладеним, позивач просив суд стягнути з Комунального підприємства «Стандарт - Луганськ» до Державного бюджету України (п/р №31119106700002, одержувач - Держбюджет м. Луганська, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, іден.код 24046582, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 340,0 грн.
Ухвалою суду від 18 листопада 2010 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
22 листопада 2010 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з таких підстав.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929, державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління об'єднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.
Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99, Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
ДП «НЕК «Укренерго»у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.
Таким чином, позивач є суб'єктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є суб'єктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, функціями та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.
Згідно п. 3.1.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.
Судом встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області 14.08.2009 року директору Комунального підприємства «Стандарт - Луганськ» було видано припис №02/21-0541/1, яким останнього зобов'язано виконати заходи з усунення порушень, термін виконання - 05.02.2009 року (а.с.10).
15 липня 2010 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 14.08.2009 №02/21-0541/1 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що було складено акт № 02/21-0081 (а.с.9). Вказаним актом встановлено невиконання відповідачем вищезазначеного припису.
На підставі акту перевірки № 02/21-0081, начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 30 липня 2010 № 02/21-0081 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України «Про електроенергетику» на суму 340,0 грн., у зв'язку з невиконанням пунктів припису від 14.08.2009 №02/21-0541/1 (а.с.7). Відповідач отримав постанову 05.08.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.8), до цього часу штраф не сплатив.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
З огляду на наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суд,-
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Стандарт - Луганськ» про стягнення суми штрафу в сумі 340 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Стандарт - Луганськ» (91031, м. Луганськ, кв. Героїв Брестської крепості, 31 А, п/р №2600012210102 у АБ «Український комунальний банк», МФО 304988, код ЄДРПОУ 35399667) на користь Державного бюджету України (п/р №31119106700002, одержувач - Держбюджет м. Луганська, банк одержувача - ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, іден.код 24046582, код бюджетної класифікації - 21081100) штраф у сумі 340,0 (триста сорок) грн.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
< Текст >
СуддяК.Є. Петросян