Категорія № 6.6.5
Іменем України
13 грудня 2010 року Справа № 2а-7813/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Островської О.П.,
при секретарі - Кір'ян О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Міловського району Луганської області в інтересах держави в особі Біловодської міжрайонної державної податкової інспекції в Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
14 жовтня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Міловського району Луганської області в інтересах держави в особі Біловодської міжрайонної державної податкової інспекції в Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій. В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням Міловської райдержадміністрації 18.11.2008 за № 23690170000000716, з 26.03.2007 відповідач перебуває на обліку як платник податків у Міловському відділенні Біловодської МДПІ. Посадовими особами Біловодської МДПІ 03.04.2010 згідно плану проведення перевірок на квітень 2010 року та на підставі направлень від 02.04.2010 № 37 було проведено планову перевірку господарської одиниці - магазину, що належить позивачу і розташований за адресою: АДРЕСА_1, з питань дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами». За результатами перевірки складено акт від 03.04.2010 № 0012/12/22/23/НОМЕР_1. Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог п. п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- розрахункова операція на суму покупки 376 грн. не проведена через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій;
- особі, яка отримала товар, не видано розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведено операції;
- не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Також відповідачем порушено вимоги абз. 29, 30 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», а саме:
- здійснювалося зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
На підставі акту перевірки заступник начальника Біловодської МДПІ - начальник Міловського відділення прийняв рішення від 08.04.2010 № 0000122303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2985 грн. та рішення від 08.04.2010 № 0000132303 про застосування фінансових санкцій у сумі 46939,60 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2010 у справі № 2а-3753/10/1270 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Біловодської МДПІ в Луганській області про визнання недійсними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 08.04.2010 № 0000122303 на суму 2985 грн. та від 08.04.2010 № 0000132303 на суму 46939,60 грн. відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15.09.2010 у справі № 2а-3753/10/1270 апеляційну скаргу ОСОБА_1 повернуто заявникові.
Тому прокурор просить винести судове рішення про примусове стягнення за рахунок активів суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 суми штрафних санкцій у розмірі 49924,60 грн. на користь Державного бюджету України.
Прокурор у судове засідання не прибув, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
Представник позивача - Біловодської МДПІ в Луганській області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, пояснив суду, що станом на 13.12.2010 за відповідачем існує заборгованість зі сплати штрафних санкцій у сумі 49924,60 грн. З моменту виникнення боргу та на цей час кошти в рахунок погашення заборгованості не надходили.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неприбуття суду не доповів. 26.10.2010 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, в яких він посилався, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2010 у справі № 2а-3753/10/1270 не набрала законної сили у зв'язку з апеляційним оскарженням. Інших заперечень на адресу суду не надходило.
Суд, вислухавши пояснення представник позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
За змістом ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону, здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України, порядок проведення яких встановлено зазначеними ст. ст. 11-1, 11-2.
Згідно ст. 11 п. 1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
п. 1 - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
п. 2 - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
п. 13 - забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що під місцем зберігання розуміється місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Єдиний державний реєстр місць зберігання (Єдиний реєстр) - перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.
Відповідно до положень ст. 15 цього Закону, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності.
На виконання вимог ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ДПА України було видано наказ «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру» від 28.05.2002 № 251, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 15.09.2002 № 670/6958. Пунктом 2.1 цього Порядку передбачено, що до Єдиного реєстру вносяться: місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності - виробників спирту та алкогольних напоїв; місця зберігання спирту суб'єктів підприємницької діяльності, які отримують спирт для забезпечення виробничих та інших потреб, якщо його кількість перевищує 100 декалітрів на квартал.
Для внесення місць зберігання спирту або алкогольних напоїв або тютюнових виробів до Єдиного реєстру суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі - Департамент).
Для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв або тютюнових виробів суб'єкти підприємницької діяльності подають заяву до регіонального управління Департаменту за місцезнаходженням місця зберігання.
Відповідно до положень ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням Міловської райдержадміністрації 18.11.2008 за № 23690170000000716. З 26.03.2007 відповідач перебуває на обліку як платник податків у Міловському відділенні Біловодської МДПІ.
Посадовими особами Біловодської МДПІ 03.04.2010 згідно плану проведення перевірок на квітень 2010 року та на підставі направлення від 02.04.2010 № 37 було проведено планову перевірку господарської одиниці - магазину, що належить позивачу і розташований за адресою: АДРЕСА_1, з питань дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами». За результатами перевірки складено акт від 03.04.2010 № 0012/12/22/23/НОМЕР_1.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем вимог п. п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
- розрахункова операція на суму покупки 376 грн. не проведена через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій;
- особі, яка отримала товар, не видано розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведено операції;
- не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Також відповідачем порушено вимоги абз. 29, 30 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», а саме:
- здійснювалося зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання.
На підставі акту перевірки заступник начальника Біловодської МДПІ - начальник Міловського відділення прийняв рішення від 08.04.2010 № 0000122303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2985 грн. та рішення від 08.04.2010 № 0000132303 про застосування фінансових санкцій у сумі 46939,60 грн. Вказані рішення відповідач отримав 08.04.2010.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2010 у справі № 2а-3753/10/1270 у задоволенні позову ОСОБА_1 до Біловодської МДПІ в Луганській області про визнання недійсними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій від 08.04.2010 № 0000122303 на суму 2985 грн. та від 08.04.2010 № 0000132303 на суму 46939,60 грн. відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.11.2010 у справі № 2а-3753/10/1270 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04.08.2010 - без змін.
Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 9), довідкою про взяття на облік платника податків (а.с. 10), рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.04.2010 № 0000122303 (а.с. 11), ), рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.04.2010 № 0000132303 (а.с. 12), актом перевірки від 03.04.2010 № 0012/12/22/23/НОМЕР_1 (а.с. 13-14).
На цей час сума заборгованості не сплачена.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податку - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання на всій території України.
Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», суд
Позовні прокурора Міловського району Луганської області в інтересах держави в особі Біловодської міжрайонної державної податкової інспекції в Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (номер ДРФО НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України (р/р 31111104700198, код платежу 21080900, 24048282, одержувач - ВДК у Міловському районі, банк одержувача - ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013) суми штрафних санкцій у розмірі 49924,60 грн. (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять чотири грн. 60 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено 13 грудня 2010 року.
СуддяО.П. Островська