Справа № 183/123/26
№ 3/183/63/26
03 лютого 2026 року суддя Самарівського міськрайонного суду Дніпропетровської області Гузоватий О.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Андріївки Новомосковського (нині Самарівського) району Дніпропетровської області, громадянки України, офіційно не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 13 грудня 2025 року о 14 годині 40 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи у магазині «Оленка» за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар, пл. Соборна, 22, здійснювала продаж пачки цигарок марки «Size 100», без марок акцизного податку, вартістю 70 гривень, чим порушила чинне законодавство, а саме ч. 9 ст. 65 Закону України № 3817.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про місце та час розгляду справи.
Судом безпосередньо досліджено письмові докази, долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; протокол огляду від 13.12.2025; письмові пояснення ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
У зв'язку з цим слід зазначити, що згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008, заява №7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє автор протоколу про адміністративне порушення, відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 156 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за здійснення роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Водночас, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять будь-яких доказів, які би підтверджували факт здійснення ОСОБА_1 13.12.2025 о 14.40 у магазині «Оленка» за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар, пл. Соборна, 22, торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку. Зокрема, у суду відсутні жодні докази придбання будь-якою особою у вказаному павільйоні тютюнових виробів без марок акцизного податку, суду не надано, ані відео, ані фото доказів на яких зафіксовано факт продажу саме ОСОБА_1 тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Також, у протоколі серії ВАД № 446724 від 13.12.2025 не розкрито об'єктивну сторону правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки не зазначено кому саме ОСОБА_1 продала тютюнові вироби без марок акцизного податку; не долучені відеоматеріали, які би підтверджували факт торгівлі саме ОСОБА_1 тютюновими виробами без марок акцизного податку. Тобто, посадовими особами Самарівського РВП ГУНП в Дніпропетровській області належним чином не задокументовано факт можливої реалізації ОСОБА_1 тютюнових виробів без марок акцизного податку у магазині «Оленка» за адресою: Дніпропетровська область, м. Самар, пл. Соборна, 22.
Інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні нею інкримінованого адміністративного правопорушення матеріали справи не містять.
Таким чином відомості, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 13.12.2025 здійснювала торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку, свого підтвердження не знайшли.
Суд звертає увагу, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка визначає межі розгляду справи судом, оскільки є викладом обставин вчинення адміністративного правопорушення, що ставиться у вину особі, винуватість якої у скоєнні правопорушення має доводитися в суді, а не судом; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки суд, діючи таким чином, буде порушувати вимоги ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, перебираючи на себе функції прокурора та позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_1 не може вважатися такою, що вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно неї слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 156, ст.ст. 247, 251, 256, 280 КУпАП України, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим - протягом десяти днів з дня її винесення.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Самарівський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
Суддя О.І. Гузоватий