Єдиний унікальний номер 205/906/26
Номер провадження 2-о/205/85/26
про залишення заяви без руху
29 січня 2026 року м. Дніпро
Суддя Новокодацького районного суду міста Дніпра Дорошенко Г.В., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_4 , Бериславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту родинних відносин,
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 , звернулися до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин, заінтересовані особи: ОСОБА_4 , Бериславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2026 року, цивільну справу №205/906/26, провадження №2-о/205/85/26, було розподілено головуючому судді Дорошенко Г.В. та передано судді канцелярією суду 23.01.2026 року.
Дослідивши матеріали заяви, вважаю, що така заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Частиною 3 статті 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
За правилами цивільного процесуального законодавства, заява, подана в порядку окремого провадження, за формою та змістом повинна відповідати вимогам ст. 318 та ст.ст. 175, 177 ЦПК України.
Згідно з вимог ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Як вбачається зі змісту заяви, заявники просять встановити факт родинних відносин між фізичними особами, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є онуками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер на початку 1990 років, по батьковій лінії споріднення, а ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є його сином та батьком заявників, посилаючись на те, що у актовому записі про смерть дідуся його прізвище було невірно вказано як « ОСОБА_6 » замість правильного « ОСОБА_7 ». Через це заявникам в усній формі працівниками відділу ДРАЦС було відмовлено у видачі дублікату свідоцтва про смерть діда.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться у п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати у тому числі і загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви. Якщо в заяві не зазначено, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
За змістом Листа Верховного Суду України «Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 року: якщо у заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує цей факт, якими доказами він підтверджується, або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави для залишення заяви без руху і надає заявникові строк для усунення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Заявники у заяві стверджують про допущення помилки у написанні прізвища їх померлого діда у свідоцтві про його смерть.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу від 26.02.2022 № 606/5), виправлення помилки у свідоцтві здійснюється шляхом внесення змін до актового запису цивільного стану. Для цього потрібно звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Згідно з п. 14 гл. 1 р. ІІ Правил, у період дії воєнного стану заяву про внесення змін можна подати до будь-якого відділу ДРАЦС незалежно від місця проживання.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Відповідно до пункту 2.15.9 Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості). На підставі висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану про виправлення помилок, доповнення запису відомостями тощо виправляються або доповнюються відповідні відомості в актових записах, які зазначено у висновку (п. 2.16.14. Правил).
Так само згідно з п. 1.14. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання щодо померлих проводяться за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України.
З аналізу вище наведених правових норм вбачається, що у разі виявлення помилок у свідоцтвах, які видаються органами державної реєстрації актів цивільного стану, зміни до них вносяться відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану за заявами осіб, які входять до кола спадкоємців за законом або заповітом, згідно з чинним законодавством України, а у разі відмови внести відповідні зміни - така відмова може бути предметом судового провадження.
Таким чином, діючим законодавством визначено позасудовий порядок вирішення спору щодо внесення виправлень до актових записів цивільного стану, паспорта громадянина України.
У разі, якщо у актовому записі було допущено помилку і невірно зазначено прізвище діда, заявники мали б звернутися з відповідною заявою до органу ДРАЦС про внесення виправлень, або, принаймні, за роз'ясненням. На таку заяву останні мали б отримати відповідь органу ДРАЦС, з якої можна було б встановити підстави видачі свідоцтва про смерть на прізвище « ОСОБА_6 ».
Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.02.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення факту, якщо, зокрема, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Заявники у своїй заяві не зазначили причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують факт, який передбачається встановити, не надали докази, що підтверджують неможливість внесення виправлень у актовий запис про смерть та видачі повторного свідоцтва про смерть їх діда із вірними анкетними даними, а також до матеріалів заяви не додано відмову відділу ДРАЦС у видачі заявникам дублікату свідоцтва про смерть діда у зв'язку із зазначеною помилкою.
Згідно ч.7 ст.19 та ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Отже, заявникам слід надати документи щодо неможливості одержання/відновлення втрачених документів, що посвідчують факт родинних відносин.
Крім того, частиною 2 статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, метою фізичної особи звернення до суду з заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту, що має юридичне значення, є виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав.
Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому, в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.
Факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення та породжувати юридичні наслідки.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановлені лише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Залежно від обставин юридичні факти за критерієм їх правових наслідків розрізняють на: правовиникаючі, правозмінюючі, правопризупиняючі, правовідновлюючі, правоприпиняючі.
Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи матиме він правові наслідки.
Такі правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Судувід 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18.
У судовому порядку встановлюються лише ті факти, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності відсутності неоспорюваних прав, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, однак у даній заяві не зазначено виникнення, зміна або припинення яких саме конкретних особистих чи майнових прав заявника залежить від встановлення факту і для охорони яких саме конкретно прав та інтересів заявника або створення умов здійснення яких особистих немайнових чи майнових прав подано до суду вказану заяву, з огляду на те, що суду не надано постанову нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину.
У поданій заяві ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 метою встановлення даного факту зазначають необхідність отримання дублікату свідоцтва про смерть діда заявників.
Разом з тим, зі змісту заяви не вбачається, який саме юридичний наслідок породжує встановлення факту родинних відносин та для реалізації яких саме прав заявників необхідне отримання дубліката свідоцтва про смерть, а отже, відсутнє чітке обґрунтування юридичної значущості становлення заявленого факту. Також заявниками не зазначено, яким чином саме встановлення факту родинних відносин, а не виправлення актового запису, призведе до досягнення заявленої мети.
Вимога про зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту є обов'язковою, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки, так як встановлення юридичного факту має відбуватися лише з метою захисту чи визнання конкретного права заявника. Від мети встановлення юридичного факту також залежить коло заінтересованих осіб, які мають брати участь у справі.
Частиною 1 статті 185 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст.ст.175,177 ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення позовної заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків.
З огляду на зазначене, суддя дійшов висновку про необхідність залишення без руху даної заяви з наданням заявникам строку для усунення виявлених недоліків заяви.
Керуючись ст.ст. 175-177, 185, 318 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі законного представника ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_4 , Бериславський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Одеського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, про встановлення факту родинних відносин залишити без руху.
Надати заявникам десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатися неподаною і повернеться заявникам.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя Г.В. Дорошенко