Справа № 560/5867/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
30 січня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Курка О. П. Боровицького О. А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 19.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та перерахувати та виплатити пенсії з 19.10.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн,
позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дії щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 19.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн та перерахувати та виплатити пенсії з 19.10.2023 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі №560/5867/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2023 з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням виплачених сум.
03.09.2025 Відділом примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) подано заяву про зміну способу та порядку виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/5867/24, у якій останній просить змінити спосіб та порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі №560/5867/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійної фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з виплати нарахованої з 19.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням виплачених сум у розмірі 80529,86 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2025 заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №560/5867/24 - задоволено. Змінено спосіб та порядок виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі №560/5867/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії шляхом стягнення з Головного управління Пенсійної фонду України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з виплати нарахованої з 19.10.2023 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням виплачених сум у розмірі 80529,86 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 виправлено описку в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2025 по адміністративній справі №560/5867/24, вказавши суму заборгованості з виплати "16579,17 грн." замість "80529,86 грн.".
Не погоджуючись з ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2025 відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказану ухвалу та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №560/5867/24 відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідача зазначає, що оскільки виконання рішення суду залежить виключно від бюджетного фінансування, то його виконання можливо і в такий спосіб як зобов'язання виплатити позивачеві пенсію (здійснити виплату донарахованої суми пенсії), хоча і за певних умов (такими умовами є здійснення належного фінансування на виплату заборгованості з Державного бюджету України).
Крім того вказує, що судом першої інстанції помилково вказано суму заборгованості 80529,86 грн., в той час як загальна сума заборгованості на виконання вищевказаного рішення суду становить 16579,17 грн.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла вважає, що остання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Положеннями абзацу першого частини першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Водночас, з 19 грудня 2024 року положення частини третьої статті 378 КАС України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21 листопада 2024 року №4094-IX (далі - Закон №4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.».
Ця норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про пенсійні виплати.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом №4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
Відтак, прийняттям Закону №4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію статті 378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення.
Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Такого ж висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 28.10.2025 у справі № 380/7706/22.
Водночас позиція Верховного Суду, відображена, зокрема, в ухвалі від 03 березня 2025 року у справі №160/5259/20, послідовно підкреслює, що формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, особливо у справах щодо пенсійних виплат. Судовий контроль має гарантувати ефективний захист соціальних прав.
Вищенаведений правовий підхід Верховного Суду полягає в тому, що метою судового контролю за виконанням рішення суду є не лише перевірка звіту боржника, а й забезпечення фактичного поновлення прав. Якщо виконання рішення про зобов'язання вчинити дії блокується неправомірною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, суд зобов'язаний обрати інший спосіб виконання, який забезпечить безумовне і реальне поновлення прав, а саме - стягнення коштів.
Застосовуючи абзац другий частини третьої статті 378 КАС України під час розгляду заяви, колегія суддів зазначає, що на виконання рішення Xмельницького окружною адміністративного суду від 10.06.2024, яке набрало законної сили 11.07.2024 Головне управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.10.2023 з урахуванням щомісячної доплат до пенсії у розмірі 2000.00 грн. передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням виплачених сум. Розмір пенсії після перерахунку станом на 19.10.2023 склав 14922,99 грн. Сума доплат за період з 19.10.2023 по 31.08.2024 становить 16579,17 грн.
Апеляційний суд зазначає, що оскільки сума заборгованості у розмірі 16579,17 грн. є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем, а тому суд першої інстанції обґрунтовано здійснив заміну невиконаного зобов'язання нарахувати та виплатити грошові кошти на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області цих коштів для забезпечення належної реалізації права позивача.
При цьому, твердження відповідача викладені в апеляційній скарзі, що судом першої інстанції помилково вказано суму заборгованості 80529,86 грн., в той час як загальна сума заборгованості на виконання вищевказаного рішення суду становить 16579,17 грн. колегія суддів відхиляє, оскільки ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 виправлено описку в ухвалі Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.09.2025 по адміністративній справі №560/5867/24, вказавши суму заборгованості з виплати "16579,17 грн." замість "80529,86 грн.".
Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Курко О. П. Боровицький О. А.