Постанова від 02.02.2026 по справі 420/25117/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/25117/25

Перша інстанція: суддя Караван Р.В.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.

суддів - Бойка А.В., Єщенка О.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:

- визнати протиправними дії щодо обчислення пенсії по втраті годувальника, при її призначенні, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО116344 від 02.04.2018;

зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити з 28.05.2025 пенсію по втраті годувальника на підставі довідки від 17.10.2024 № ЮО116344 виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію по втраті годувальника, відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Далі позивачка пояснює, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 420/17369/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовив довідку від 17.10.2024 № ЮО116344 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , станом на 01.01.2023.

25.06.2025 за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просила перерахувати та виплатити пенсію по втраті годувальника на підставі довідки від 17.10.2024 № ЮО116344 виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 28.05.2025, однак отримала відмову із посиланням на відсутність правових підстав для такого перерахунку.

На думку позивачки протиправні дії відповідача порушують її конституційне право на справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, зокрема, отримання пенсії в розмірі відповідно до норм чинного законодавства.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.

Мотивуючи свою позицію апелянтка наголошувала на тому, що предметом спору у цій справі є виключно дії органу Пенсійного фонду щодо відмови у проведенні перерахунку і виплати пенсії на підставі наданої довідки, а, отже, з'ясуванню при розгляді цієї справи підлягають саме підстави відмови, їх законність та обґрунтованість.

На переконання апелянтки, суд першої інстанції під час розгляду справи по суті надав оцінку оновленій довідці, її показникам та структурі, та зробив висновок, що не погоджується з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 420/17369/24, на виконання якого така довідка була видана.

Отже, як зазначає апелянтка, суд першої інстанції під час розгляду справи фактично, виходячи за межі предмету спору, грубо порушуючи норми процесуального права надав оцінку відносинам та фактам, які були предметом розгляду в іншій справі №420/17369/24 щодо видачі довідки та не погоджується з рішенням суду, яке набуло законної сили, не оскаржувалося та є виконаним.

Апелянтка посилаючись на позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 20.03.2025 у справі № 420/18361/23, наполягає, що ГУ ПФУ в Одеській області має перерахувати та виплатити пенсію по втраті годувальника, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.10.2024 № ЮО116344.

Відповідач своїм процесуальним правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм процесуального права, колегія суддів вважає, що наявні підстави для часткового задоволення апеляції, з огляду на таке.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 28.05.2025 отримує пенсію по втраті годувальника, ОСОБА_2 , відповідно до положень Закону №2262-ХІІ.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі №420/17369/24, яке набрало законної сили 03.10.2024, задоволений адміністративний позов ОСОБА_2 ..

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови підготовити та надати до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), за відповідною чи аналогічною посадою, з якої позивача було звільнено з військової служби, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 підготовити та надати до ГУ ПФУ в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, за відповідною чи аналогічною посадою, з якої позивача було звільнено з військової служби, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії із 01.02.2023.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 420/17369/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 підготував та надав до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення від 17.10.2024 №ЮО116344 відповідно до якої грошове забезпечення ОСОБА_2 за посадою викладач кафедри ВВАУШ, яку він займав на день звільнення зі служби становить:

Посадовий оклад - 9660,00 грн.;

Оклад за військовим званням підполковник - 2150,00 грн.;

Надбавка за вислугу років 50% - 5905,00 грн.;

Надбавка за особливості проходження служби 65% - 7556,25 грн.;

Надбавка за таємність 10% - 634,00 грн.;

Премія 140% - 8876,00 грн.

Всього: 34781,25 грн.

25.06.2025 позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області з проханням перерахувати та виплатити з 28.05.2025 пенсію на підставі довідки від 17.10.2024 №ЮО116344 виданої ІНФОРМАЦІЯ_3 .

24.07.2025 ГУ ПФУ в Одеській області листом 20543-18119/С-02/8-1500/25 повідомило, що оскільки відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до приписів Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 не надходило, тому для проведення перерахунку пенсії на основі довідки від 17.010.2024 № ЮО116344 підстав немає.

Позивачка, вважаючи протиправною відмову, звернулася до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір та відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність відмови органу Пенсійного фонду, оскільки вважав, що перерахунок пенсії позивачці на підставі довідки від 17.10.2024 №ЮО116344, яка видана з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом станом на 01.01.2023, за умови відсутності прийнятого Кабінетом Міністрів України рішення про перерахунок пенсій військовослужбовців у 2023 році, не буде відповідати вимогам діючого законодавства та конституційному принципу збалансованості бюджету.

Водночас, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За правилами частини 1 статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно статті 1 Закону №2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Частини 1 та 2 статті 30 Закону № 2262-XII визначають, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Приписи статті 40 Закону № 2262-XII визначають, що пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - довічно. Зміна розміру пенсії, якщо у складі сім'ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім'ї або сім'я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, у якому сталася зміна.

Стаття 51 зазначеного Закону унормовує, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачений йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подає додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відтак, стаття 63 Закону №2262-ХІІ делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

У свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі і вище - Постанова №704 ) затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 внесені зміни до постанов, зокрема, до Постанови №704, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладений у новій редакції, а саме: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

У подальшому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнаний протиправним та скасований пункт 6 Постанови №103, яким, зокрема, у пункт 4 Постанови №704 внесені відповідні зміни.

Отже, з 29.01.2020 відновлена дія пункту 4 Постанови №704 в первісній редакції, яка визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року).

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі №440/6017/21, у якій Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 дійшов наступних правових висновків:

- з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Вказаний висновок був підтриманий Верховним Судом у справі №120/8603/21 в постанові від 31.08.2022 та у справі №500/1813/21 в постанові від 12.09.2022.

Повертаючись до матеріалів справи колегія суддів враховує, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі №420/17369/24 ІНФОРМАЦІЯ_3 підготував та надав до ГУ ПФУ в Одеській області довідку від 17.10.2024 №ЮО116344 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 за посадою викладач кафедри ВВАУШ, яку він займав на день звільнення зі служби станом на 01.01.2023, згідно якої розміри грошового забезпечення обчислені відповідно до Постанови №704.

Надалі позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку її пенсії по втраті годувальника на підставі вказаної довідки, однак відповідач повідомив про те, що рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

З цього приводу колегія суддів зауважує, що виникнення права на перерахунок пенсії за Законом № 2262-ХІІ пов'язується із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських, або у зв'язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Враховуючи, що позивачка надала до територіального органу Пенсійного фонду довідку від 17.10.2024 №ЮО116344 про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2023, відповідач - ГУ ПФУ в Одеській області протиправно відмовив позивачці у здійсненні перерахунку розміру пенсії по втраті годувальника на підставі цієї довідки.

Більш того, з копії наявного в матеріалах справи протоколу від 07.07.2025 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 вбачається, що розмір пенсії по втраті годувальника обрахований останній на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ЮО116344 від 02.04.2018.

За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог та, відповідно, наявність підстав для визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ЮО116344 від 02.04.2018.

Разом з цим, вирішуючи питання з якого часу слід здійснити перерахунок пенсії колегія суддів керується приписами статті 51 Закону №2262-ХІІ, згідно якої при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Абзац 1 частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною 1 статті 35, частиною 2 статті 38, частиною 3 статті 42 і частиною 5 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

Враховуючи, що ОСОБА_1 із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника разом із довідкою ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення від 17.10.2024 №ЮО116344, звернулася до ГУ ПФУ в Одеській області 25.06.2025, колегія суддів вважає, що відповідно до наведених вище приписів законодавства, перерахунок пенсіє має бути проведений з 01.07.2025.

Отже, з метою відновлення порушених прав позивачки необхідно зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2025 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 про розмір грошового забезпечення від 17.10.2024 №ЮО116344, виданої на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 у справі № 420/17369/24.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

За таких підстав, колегія суддів констатує, що висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні заявленого позову ОСОБА_1 є помилковим.

Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції під час розгляду справи по суті помилково надав оцінку самій довідці, її показникам та структурі, та фактично, виходячи за межі предмету спору надав оцінку відносинам та фактам, які були предметом розгляду в іншій справі №420/17369/24 щодо видачі довідки.

З цього приводу, колегія суддів вважає необхідним зауважити на тому, що згідно частини 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Преюдиційні факти це факти, встановлені рішенням чи вироком суду, що набрали законної сили. Преюдиційність ґрунтується на правовій властивості законної сили судового рішення і означається його суб'єктивними і об'єктивними межами, за якими сторони та інші особи, які брали участь у розгляді справи, а також їх правонаступники не можуть знову оспорювати в іншому процесі встановлені судовим рішенням у такій справі правовідносини. Преюдиційні обставини є обов'язковими для суду, який розглядає справу навіть у тому випадку, коли він вважає, що вони встановлені неправильно. Таким чином, законодавець намагається забезпечити єдність судової практики та запобігти появі протилежних за змістом судових рішень.

Оскільки доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду, а висновки суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції визнав помилковими, тому наявні підстави для скасування рішення суду та часткового задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до приписів статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права..

Колегія суддів вважає, що в даному випадку має місце помилкове застосування норм матеріального права та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

Оскільки суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, колегія суддів вважає, що судове рішення слід скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 листопада 2025 року - скасувати та ухвалити постанову про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО116344 від 02.04.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2025 перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника на підставі довідки від 17.10.2024 № ЮО116344, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням виплачених сум.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України

Головуюча суддя О. А. Шевчук

суддя А. В. Бойко

суддя О. В. Єщенко