02 лютого 2026 року Справа № 580/1514/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача по виконанню рішення суду поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у справі № 580/1514/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
27.01.2026 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій з посиланням на ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України, заявник просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у невиконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №580/1514/25 щодо не виплати ОСОБА_1 нарахованої пенсії у розмірі 44398,56 (сорок чотири тисячі триста дев'яносто вісім гривень) 56 копійок та нарахованої доплати пенсі 168405,00 грн. області вжити;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню пункту 9 частини 1 статті 129, статті 129-1 Конституції України, статті 370 КАС України під час виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №580/1514/25 в частині щомісячної виплати ОСОБА_1 нарахованої пенсії у розмірі 44398,56 (сорок чотири тисячі триста дев'яносто вісім гривень) 56 копійок та виплати нарахованої за період із 01.01.2025 до 31.12.2025 доплати пенсії 168405,00 грн.;
встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області строк з дня отримання (вручення) ухвали суду для подання до суду доказів про вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону під час виконання судового рішення.
Заява обґрунтована тим, що на заяву ОСОБА_1 від 19.12.2025 про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 16.01.2026 повідомило Костецького, що з 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії , на виконання рішення суду, без застосування понижуючих коефіцієнтів встановлених постановою КМ України від 03.01.2025 №1, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат. Крім того, управління повідомило, що розмір пенсії з 01.01.2025 становив 44398,56 грн. розмір пенсії до виплати із 01.01.2026 становить 32494,21. Доплата пенсії, нарахованої на виконання рішення суду від 19.03.2026 у справі №580/1514/25, за період із 01.01.2025 до 31.12.2025 у загальній сумі становить 168405,00 грн". На думку заявника, відповідач письмово у листі визнав що він не виконує рішення суду щодо виплати позивачу нарахованої пенсії у розмірі 44398,56 грн., тому і звернувся до суду з даною заявою.
Розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Крім того, за ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Судом враховано, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 560/523/19.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №580/1514/25 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.
Позивач 19.12.2025 року на адресу ГУ ПФУ подав заяву про виконання рішення суду у справі №580/1514/25.
Листом від 16.01.2026 №1032- 16933/К-02/8-2300/26, Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській повідомило позивача, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.202 управлінням з 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів встановлених постановою КМ України від 03.01.2025 №1, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат. Розмір пенсії з 01.01.2025 становить 44398,56 грн.
Крім того, управління в листі повідомило позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» із 1 січня 2026 року для тієї частини пенсійних виплат, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, встановлюються коефіцієнти до відповідних сум підвищення: - від 10 до 11 прожиткових мінімумів - 0,5; - від 11 до 13 прожиткових мінімумів - 0,4; - від 13 до 17 прожиткових мінімумів - 0,3; - від 17 до 21 прожиткових мінімумів - 0,2. Для виплат, які перевищують 21 розмір прожиткового мінімуму встановлено коефіцієнт 0,1. Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії позивача до виплати із 01.01.2026 становить 32494,21 грн.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що після перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 пенсії ОСОБА_1 її розмір обмежено з 01.01.2026 на виконання постанови Кабінету Міністрів Україні від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
Таким чином, суд зазначає, що між позивачем та відповідачем після виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №580/1514/25 виникли нові спірні правовідносини щодо обмеження розміру пенсії позивача.
Щодо заяви позивача в частині виплати нарахованої за період із 01.01.2025 до 31.12.2025 доплати пенсії 168405,00 грн.; суд зазначає наступне.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 16.01.2026 №1032-16933/к-02/8-2300/26, вбачається, що рішення суду буде виконано відповідно до Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, яким визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі - Порядок №821).
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку №821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Згідно пункту 7 Порядку №821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Пунктом 8 Порядку №821 встановлено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Таким чином, з огляду на приписи Порядку №821, нарахована позивачу за судовим рішення сума має виплачуватись у відповідності до Порядку №821.
Наданими суду доказами підтверджується, що Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснило перерахунок пенсії позивача.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснено розрахунок суми пенсії, встановленої до виплати ОСОБА_1 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 у справі №580/1514/25 у загальній сумі 168405,00 грн. та повідомлено позивача, що виконання рішення суду відбувається згідно з Порядком №821.
Таким чином, з викладеного вбачається, що покладені судом зобов'язання щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат, виконані відповідачем у відповідності до судового рішення та виплата нарахованої доплат буде здійснена відповідно до вимог, встановлених чинним законодавством, а саме - Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025.
Враховуючи вищенаведене, суд не може прийти до висновку про наявність бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду у даній справі.
В постанові від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 Верховним Судом висловлена наступна позиція: "Сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи".
Суд зазначає, що позивачу не відмовлено у виконанні судового рішення у справі №580/1514/25, оскільки таке рішення перебуває на виконанні у пенсійного органу з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Зважаючи на те, що відповідачем було здійснено конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення суду, а також матеріали справи містять докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, зокрема, з урахуванням приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, суд приходить до висновку про залишення без задоволення заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №580/1514/25.
З огляду на відсутність підстав для задоволення заяви, суд не вбачає підстав для постановлення окремої ухвали в порядку ст. 249 КАС України.
Заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду у справі №580/1514/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяВіталіна ГАЙДАШ