про прийняття позовної заяви до розгляду
та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
02 лютого 2026 року справа № 580/828/26
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
28.01.2026 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; ЄДРПОУ 42098368) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним рішення про відмову у перерахунку його пенсії та виплаті без обмежень;
зобов'язання відповідача здійснити з 01.08.2021 перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідок Служби зовнішньої розвідки України від 24.09.2025 № 297 (з 01.08.2021), № 298 (з 01.02.2022) та №299 (з 01.02.2023), з урахуванням усіх складових, індексацій та надбавок, без обмеження пенсії максимальним розміром та із виплатою 100% суми підвищення пенсії (без понижуючих коефіцієнтів), а також виплатити різницю між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії за весь період, починаючи з 01.08.2021;
стягнення на користь позивача судові витрати при сплаті судового збору та оплати правничої допомоги у сумі 21000грн.
Додатково просив зобов'язати відповідача подати до Черкаського окружного адміністративного суду звіт про його виконання.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач безпідставно обмежує фактичний розмір його пенсії до виплати.
Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства. Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність. Також відповідає вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі відсутні.
Отже, наявні підстави прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Оскільки предметом спору є дії щодо перерахунку позивачу пенсії, відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а відповідне клопотання позивача підлягає задоволенню. Відповідно до вимог ч.2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Для правильного вирішення спору доцільно витребувати письмові докази та на їх підставі встановити вид призначеної позивачу пенсії, обставини щодо її спірного перерахунку.
Керуючись ст. ст.2-20, 160-161, 168, 171, 243, 248, 259-263 КАС України, суддя
1. Прийняти позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрити провадження у справі.
Здійснити розгляд справи правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
2. Повідомити учасників, що судовий розгляд відбудеться суддею Бабич А.М. одноособово в залі Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: бульвар Шевченка, 117, місто Черкаси, 18002.
3. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення відмовити повністю.
4. Установити відповідачу строк, тривалістю п'ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надіслання: суду - відзиву на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів. Зобов'язати відповідача в разі надання відзиву зазначити у ньому, серед іншого, конкретні правові підстави й фактичні обставини не призначення пенсії та надати суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали належним чином завірені копії: документів, з якими звертався позивач для призначення пенсії та які стали підставою відмови у такому призначенні, докази їх розгляду уповноваженою посадовою особою відповідача; рішення про призначення позивачу пенсії, про її перерахунок з 01.01.2021 до дати судового розгляду та рішення про відмову у перерахунку пенсії, копію заяви позивача щодо спірного перерахунку. У разі неможливості надати наявні докази у вищевказаний строк, письмово повідомити суд про причини та надати на їх підтвердження відповідні докази. Попередити, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.
5. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
6. Копію ухвали направити учасникам спору.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Анжеліка БАБИЧ