Справа № 560/18139/25
іменем України
02 лютого 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування акту розслідування,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправним та скасувати акт розслідування нещасного випадку № 21 від 19 вересня 2025 року (форми Н-1/НПВ), та зобов'язати відповідача об'єктивно провести повторне розслідування нещасного випадку, який стався 23 травня 2025 року об 11:00 год., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_1 , у висновку якого підтвердити, що даний нещасний випадок трапився в період проходження служби і пов'язаний із виконанням службових обов'язків, взявши зазначений випадок на облік.
Позивач в підтвердження позовних вимог зазначив, що з 18 лютого 2021 року він проходить службу на посаді поліцейського водія сектору логістики Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
23 травня 2025 року позивач, перебуваючи на службі на території Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області разом із старшим сержантом поліції ОСОБА_2 , допомагав розвантажувати засоби індивідуального захисту із службового автомобіля марки Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 , який заїхав на територію Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області в 10:35.
Об 11:00 позивач, стрибнувши із автомобіля марки Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 підвернув ліву ногу. В зв'язку із отриманою травмою, позивач звернувся до травмпункту Хмельницької міської лікарні де йому встановлено діагноз "Розтягнення зв'язок лівого гомілковоступного суглоба", в подальшому проходив амбулаторне лікування з 23.05.2025 по 05.06.2025 в ДУ "ТМО МВС України в Хмельницькій області".
За фактом отримання позивачем травми, відповідачем проведено службове розслідування нещасного випадку та складено акт № 21 від 19 вересня 2025 року (форми Н-1/НПВ) у висновку якого зазначено, що нещасний випадок 23 травня 2025 року об 11:00 год., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, адже є діянням потерпілого поліцейського не пов'язаного з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію" та є учиненням потерпілим поліцейським діяння яке є дисциплінарним проступком, що полягає у тому, що останній не подбав про особисту безпеку і здоров'я, не вжив заходів щодо усунення будь-якої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, допустив дії, які призвели до нещасного випадку.
Оскільки акт розслідування нещасного випадку від 19 вересня 2025 року (форми Н-1/НПВ) на думку позивача складений та виданий з порушенням вимог Закону України "Про Національну поліцію", Закону України від 14.10.1992 "Про охорону праці", Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705, тому є незаконним, в зв'язку із чим він звернувся в суд за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав в суд відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, тому просить відмовити в повному обсязі у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача пояснив, що пунктом 7 розділу III Порядку розслідування та ведення нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 750, наведені обставини настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків, зокрема:
1) виконання потерпілим поліцейським завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», здійснення діяння з припинення правопорушення у вільний від служби час;
2) вплив на потерпілого поліцейського шкідливих чи небезпечних факторів під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», унаслідок яких виникло гостре професійне захворювання (отруєння), що підтверджено медичним висновком.
Завдання та повноваження поліції визначені статтею 2 та розділом IV Закону України «Про Національну поліцію».
Обставини за яких стався нещасний випадок із позивачем, а саме отримання травми, при здійсненні розвантаження засобів індивідуального захисту із автомобіля, не віднесені до завдань та повноважень поліції.
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправним та скасувати акт розслідування нещасного випадку № 21 від 19 вересня 2025 року (форми Н-1/НПВ).
Представник позивача подав в суд відповідь на відзив, в якому заперечив обґрунтування представника відповідача щодо відмови у задоволенні позовних вимог та просить задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 .
Представник відповідача подав в суд заперечення на відповідь на відзив, в яких підтвердив обставини якими обґрунтовує не визнання позовних вимог, та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 з 18 лютого 2021 року проходить службу на посаді поліцейського водія сектору логістики Хмельницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Хмельницькій області.
23.05.2025 року близько 8:30 позивач прийшов для проходження служби до адміністративної будівлі Хмельницького РУП ГУНП Національної поліції в Хмельницькій області, пройшов медичний огляд перед подальшим виїздом на службовому автомобілі, та почав перевіряти у внутрішньому дворі Хмельницького РУП автотранспорт, який знаходиться на балансі поліції на справність та зовнішній вигляд.
23.05.2025 року о 10:35 на територію Хмельницького РУП ГУНП Національної поліції в Хмельницькій області заїхав службовий автомобіль марки Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 для розвантаження в гаражне приміщення засобів індивідуального захисту.
Позивач, перебуваючи біля гаражного приміщення, о 10:35 розпочав допомагати розвантажувати автомобіль із засобами індивідуального захисту, о 10:36 з переднього сидіння службового автомобіля вийшов старший сержант поліції ОСОБА_2 , який також розвантажував засоби індивідуального захисту.
Об 11:00 позивач, зістрибнувши із автомобіля підвернув ліву ногу. В зв'язку із отриманою травмою 23.05.2025 року об 12 годині 15 хвилин ОСОБА_1 , звернувся до травмпункту КП "Хмельницька міська лікарня" ХМР, де йому встановлено діагноз: "розтягнення зв'язок лівого гомілковостопного суглоба".
Завідувачем сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області на ім'я начальника УЛМТЗ ГУНП в Хмельницькій області 23.05.2025 року за № 51551-2025 направлено повідомлення про нещасний випадок, що стався із потерпілим-поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 із наведенням опису стислих обставин нещасного випадку.
З 23.05.2025 року по 05.06.2025 року позивач в зв'язку із отриманою травмою проходив амбулаторне лікування в ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області".
Для з'ясування обставин та причин нещасного випадку, що стався 23.05.2025 року об 11:00 із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 , відповідно до пунктів 3, 4 розділу II Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися із поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705, наказом начальника Головного управління національної поліції в Хмельницькій області від 26.05.2025 року № 1016 створено комісію для проведення розслідування нещасного випадку.
Наказом начальника Головного управління національної поліції в Хмельницькій області від 12.06.2025 року № 1139 внесено зміни до наказу ГУНП в Хмельницькій області від 26.05.2025 року № 1016 "Про створення комісії із розслідування нещасного випадку".
За результатами розслідування нещасного випадку, комісією складено акт № 29 від 19 вересня 2025 року розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв. із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 . Акт затверджений начальником ГУНП в Хмельницькій області 19 вересня 2025 року.
Згідно із пунктом 2 "Характеристика органу (підрозділу) поліції та місця, де стався нещасний випадок" Акту № 29, наведено внутрішній розпорядок дня поліцейських, державних службовців, працівників апарату та відділів, відділень ГУНП в Хмельницькій області, затвердженого наказом ГУНП в Хмельницькій області від 02.01.2019 № 3, та зазначено, що нещасний випадок стався у внутрішньому дворі Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області (вул. Героя України Олексія Скоблі, б. 15, м. Хмельницького Хмельницької області), а саме в гаражному боксі № 6 (який використовується для зберігання службових авто). Перед в'їздом в гаражний бокс знаходився службовий автомобіль білого кольору Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 , 2011 року випуску, тип кузова фургон, країна марки Німеччина, кількість дверей 4, кількість місць 4. Автомобіль стояв задньою частиною до гаража.
Відповідно до пункту 3 "Обставини за яких стався нещасний випадок" Акту № 29, нещасний випадок стався за таких обставин.
23.05.2025 року близько 8:30 позивач прийшов для проходження служби до адміністративної будівлі Хмельницького РУП ГУНП Національної поліції в Хмельницькій області, пройшов медичний огляд перед подальшим виїздом на службовому автомобілі, та почав перевіряти у внутрішньому дворі Хмельницького РУП автотранспорт, який знаходиться на балансі поліції на справність та зовнішній вигляд.
23.05.2025 року о 10:35 на територію Хмельницького РУП ГУНП Національної поліції в Хмельницькій області заїхав службовий автомобіль марки Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 для розвантаження в гаражне приміщення засобів індивідуального захисту.
Позивач, перебуваючи біля гаражного приміщення, о 10.35 розпочав допомагати розвантажувати автомобіль із засобами індивідуального захисту, о 10:36 з переднього сидіння службового автомобіля вийшов старший сержант поліції ОСОБА_2 , який також розвантажував засоби індивідуального захисту.
Об 11:00 позивач, зістрибнувши із автомобіля підвернув ліву ногу. В зв'язку із отриманою травмою 23.05.2025 року об 12 годині 15 хвилин ОСОБА_1 , звернувся до травмпункту КП "Хмельницька міська лікарня" ХМР, де йому встановлено діагноз: "розтягнення зв'язок лівого гомілковостопного суглоба".
23.05.2025 ОСОБА_1 , звернувся до Державної Установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" де перебував на амбулаторному лікуванні з 23.05.2025 по 05.06.2025 із вищевказаним діагнозом.
Відповідно до пункту 4 "Вид події та причини настання нещасного випадку" Акту № 29,-травма під час пересування потерпілого поліцейського, організаційні: неналежне виконання службової дисципліни, а саме порушення пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію", пунктів 2, 8 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, статті 14 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.8 Інструкції з охорони праці № 2 "Загальні вимоги безпеки працівників", затвердженої наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.03.2023 № 559, що полягає у не подбанні про особисту безпеку і здоров'я, не вжитті заходів щодо усунення будь-якої ситуації яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, допуск дій які призвели до нещасного випадку; психофізіологічні (особиста необережність потерпілого поліцейського).
Свідок нещасного випадку ОСОБА_2 , поліцейський водій сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Згідно із пунктом 7 "Висновок комісії" Акту № 29, до нещасного випадку призвели неналежне виконання службової дисципліни та особиста необережність потерпілого поліцейського.
Відповідно до посадової інструкції поліцейського водія сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області встановлено, що розвантаження засобів індивідуального захисту до посадових обов'язків ОСОБА_1 , не входить.
Згідно пункту 3 висновку № 2368/121/119-2025 від 14.07.2025 службового розслідування за фактом отримання травми поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 за неналежне виконання службової дисципліни, яке полягає у порушенні пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію", пунктів 2, 8 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, статті 14 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.8 Інструкції з охорони праці № 2 "Загальні вимоги безпеки працівників", затвердженої наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.03.2023 № 559, що полягає у не подбанні про особисту безпеку і здоров'я, не вжитті заходів щодо усунення будь-якої ситуації яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, допуск дій які призвели до нещасного випадку, заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності старший сержант поліції ОСОБА_1 , однак враховуючи те, що останній сприяв проведенню службового розслідування та має позитивну характеристику, на підставі частини 11 статті 19 Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" обмежитись до нього попередженням про необхідність дотримання службової дисципліни та суворо вказати на дотримання мір особистої безпеки під час пересування.
Згідно із пунктом 8 розділу III Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом МВС України від 05.10.2020 № 705 (зі змінами), нещасний випадок 23 травня 2025 року об 11:00 год. із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 стався в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків, адже є діянням потерпілого поліцейського не пов'язаним з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію" та є учиненням потерпілим поліцейським діяння яке є дисциплінарним проступком.
Відповідно до пункту 8 "Особи які допустили порушення вимог законодавства з охорони праці" Акту № 29,-поліцейський водій сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старший сержант поліції ОСОБА_1 , порушено вимоги пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію", пунктів 2, 8 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, статті 14 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.8 Інструкції з охорони праці № 2 "Загальні вимоги безпеки працівників", затвердженої наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.03.2023 № 559, що полягає у не подбанні про особисту безпеку і здоров'я, не вжитті заходів щодо усунення будь-якої ситуації яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, допуск дій які призвели до нещасного випадку.
Пунктом 9 "Заходи із запобігання подібним нещасним випадкам" Акту № 29, визначено заходи із запобігання подібним нещасним випадкам, в зв'язку із чим начальником ГУНП в Хмельницькій області прийнято наказ "Про виконання заходів із запобігання нещасним випадкам" № 1881 від 22.09.2025 року.
Необхідність проведення службового розслідування, висновок якого наведений у пункті 7 "Висновок комісії" Акту № 29, вказала у доповідній записці 04.05.2025 року за № 55819-2025 на ім'я начальника ГУНП в Хмельницькій області Голова комісії із розслідування нещасного випадку.
Наказом начальника Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 756 від 16.06.2025 призначено службове розслідування за фактом отримання травми поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 .
Наказом начальника Хмельницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області № 816 від 30.06.2025 продовжено термін проведення службового розслідування, призначеного наказом Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області від 16.06.2025 № 756 "Про призначення службового розслідування за фактом отримання травми поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 ".
За результатами службового розслідування за фактом отримання травми поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 , комісією складено висновок № 2368/181/115-2025 від 14.07.2025, затверджений начальником ГУНП в Хмельницькій області 14 липня 2025 року.
У висновку дисциплінарна комісія пропонує: за неналежне виконання службової дисципліни, яка полягає у порушенні пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію", пунктів 2, 8 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII, статті 14 Закону України "Про охорону праці", пункту 1.8 Інструкції з охорони праці № 2 "Загальні вимоги безпеки працівників", затвердженої наказом ГУНП в Хмельницькій області від 22.03.2023 № 559, що полягає у не подбанні про особисту безпеку і здоров'я, не вжитті заходів щодо усунення будь-якої ситуації яка створює загрозу його життю чи здоров'ю, допуск дій які призвели до нещасного випадку, заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейський водій сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старший сержант поліції ОСОБА_1 , однак враховуючи те, що останній сприяв проведенню службового розслідування та має позитивну характеристику, на підставі частини 11 статті 19 Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" обмежитись до нього попередженням про необхідність дотримання службової дисципліни та суворо вказати на дотримання мір особистої безпеки під час пересування.
Травму яку отримав старший сержант поліції ОСОБА_1 , 23.05.2025 з службового автомобіля марки Mercedes Sprinter 313 д.н. НОМЕР_1 , отримав внаслідок власної необережності в ситуації не пов'язаній із виконанням завдань та повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII).
Відповідно до статті 2 Закону № 580-VIII, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:
1) забезпечення публічної безпеки і порядку;
2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;
3) протидії злочинності;
4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону № 580-VIII, у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно із пунктами 1, 2, 3 статті 8 Закону № 580-VIII, поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Поліцейському заборонено виконувати злочинні чи явно незаконні розпорядження та накази.
Накази, розпорядження та доручення вищих органів, керівників, посадових та службових осіб, службова, політична, економічна або інша доцільність не можуть бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 18 Закону № 580-VIII, поліцейський зобов'язаний:
1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Основні повноваження поліції відповідно до покладених на неї завдань наведені у статті 23 Закону № 580-VIII.
Статтями 97, 98, 99 Закону № 580-VIII врегульовано порядок виплати одноразової грошової допомоги в разі визначення втрати працездатності поліцейського.
Так згідно із пунктами 3, 4, 5, 6 частини 1 статті 97 Закону № 580-VIII, одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
-визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, протягом шести місяців після його звільнення з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
-визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
-отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
-отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Згідно із частиною 2 статті 6 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля. Він зобов'язаний негайно повідомити про це безпосереднього керівника або роботодавця. Факт наявності такої ситуації за необхідності підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства за участю представника профспілки, членом якої він є, або уповноваженої працівниками особи з питань охорони праці (якщо професійна спілка на підприємстві не створювалася), а також страхового експерта з охорони праці (далі Закон № 2694-XII).
Відповідно до статті 13 Закону № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Статтею 14 Закону № 2694-XII, передбачено, що працівник зобов'язаний:
-дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
-знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
-проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до статті 22 Закону № 2694-XII, роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.
За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.
У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом питання вирішуються посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов'язковим для роботодавця.
Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.
Згідно із статтею 27 Закону № 2694-XII, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про охорону праці" і статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Кабінет Міністрів України постановою від 17 квітня 2019 р. № 337 затвердив "Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві" (далі Порядок № 337).
Пунктами 1, 2 Порядку № 337 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.
Дія цього Порядку не поширюється на осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії, курсантів (слухачів) закладів освіти МВС і Національної гвардії.
Розслідування та облік нещасних випадків щодо осіб, зазначених в абзацах третьому-восьмому цього пункту (пункт 2), здійснюються у порядку, визначеному міністерствами та іншими державними органами, в управлінні яких перебувають військові частини, установи, організації, заклади освіти та підрозділи, де проходять службу або утримуються такі особи.
Відповідно до статті 22 Закону України "Про охорону праці", абзацу десятого пункту 2 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, з метою встановлення єдиного порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 жовтня 2020 року № 705 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2020 р. за № 1139/35422, затверджено "Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими" (далі Порядок № 705).
Згідно із пунктами 1-4, 6 розділу I Порядку № 705, цей Порядок визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими центрального органу управління поліції, територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції, установ та організацій, що належать до сфери управління Національної поліції України (далі-орган (підрозділ) поліції).
Дія цього Порядку не поширюється на державних службовців та осіб, які працюють за трудовими договорами в органах (підрозділах) поліції.
У цьому Порядку терміни вжито в таких значеннях: нещасний випадок-отримання поліцейським під час проходження служби в поліції травми, тілесних ушкоджень, які призвели до втрати працездатності на один день чи більше або смерті, а також зникнення поліцейського.
Розслідування проводиться в разі настання нещасного випадку, у тому числі про який своєчасно не повідомлено керівника органу (підрозділу) поліції.
Строк давності для розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку становить три роки з дня його настання.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу II Порядку № 705, про кожний нещасний випадок потерпілий поліцейський або особа, яка його виявила, негайно повідомляє прямому керівникові.
Прямий керівник після отримання відомостей про настання нещасного випадку зобов'язаний негайно повідомити про нещасний випадок керівникові органу (підрозділу) поліції та посадовій особі з державного нагляду за охороною праці.
Керівник органу (підрозділу) поліції, де стався нещасний випадок, наказом не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про нещасний випадок утворює комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 розділу III Порядку № 705, розслідування нещасного випадку проводиться протягом п'яти робочих днів з дня утворення комісії з розслідування нещасного випадку.
Розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку може бути продовжено керівником органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, за мотивованим рапортом (доповідною запискою) голови комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку до отримання необхідних матеріалів (експертиз, висновків, постанов, рішень, пояснень тощо) для встановлення обставин і причин нещасного випадку.
За результатами розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку складається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) (додаток 2).
Обов'язки комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку визначені пунктом 6 розділу III Порядку № 705, зокрема в тому числі комісія зобов'язана:
-провести засідання, на якому розглянути інформацію про нещасний випадок, розподілити функції між членами комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та скласти протокол засідання (додаток 3);
-кваліфікувати нещасний випадок відповідно до обставин: у період проходження служби під час виконання службових обов'язків або не пов'язаний з виконанням службових обов'язків;
-прийняти рішення шляхом голосування членів комісії (спеціальної комісії), у разі рівної кількості їхніх голосів голос голови комісії (спеціальної комісії) вирішальний;
-скласти акти за формою Н-1 у кількості примірників, визначених рішенням комісії (спеціальної комісії) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку. У разі групового нещасного випадку скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого поліцейського. Акти за формою Н-1 прошиваються та скріплюються печаткою органу (підрозділу) поліції;
-передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та примірники актів за формою Н-1 керівникові органу (підрозділу) поліції, що утворив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, для їх розгляду та затвердження.
Згідно із пунктами 7, 8 розділу III Порядку № 705, обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби під час виконання службових обов'язків є:
1) виконання потерпілим поліцейським завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», здійснення діяння з припинення правопорушення у вільний від служби час;
2) вплив на потерпілого поліцейського шкідливих чи небезпечних факторів під час виконання завдань та повноважень поліції, визначених Законом України «Про Національну поліцію», унаслідок яких виникло гостре професійне захворювання (отруєння), що підтверджено медичним висновком.
Обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є:
1) діяння потерпілого поліцейського, не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію";
2) навмисне спричинення потерпілим поліцейським тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, що доведений судом);
3) учинення потерпілим поліцейським діяння, яке є кримінальним, адміністративним правопорушенням або дисциплінарним проступком;
4) учинення дій під час несення служби потерпілим поліцейським у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (за наявності медичного висновку).
Обов'язки керівника органу (підрозділу) поліції, який призначив комісію (спеціальну комісію) з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку встановлені пунктом 9 розділу III Порядку № 705.
Пунктом 10 розділу III Порядку № 705 визначено, що належить до матеріалів розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.
Відповідно до пунктів 6, 7 розділу IV Порядку № 705, облік нещасних випадків, за результатами розслідувань яких складено акти за формою Н-1, здійснюють посадові особи з державного нагляду за охороною праці в журналі обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими (додаток 7).
Органи (підрозділи) поліції складають звітність про нещасні випадки та надсилають зведену інформацію до сектору державного нагляду за охороною праці Департаменту управління майном Національної поліції України для опрацювання та аналізу.
Аналіз змісту наведених правових норм та оцінка встановлених у справі обставин дає суду підстави зробити такі висновки.
Із змісту акту № 29 від 19 вересня 2025 року розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 , затвердженого начальником ГУНП в Хмельницькій області 19 вересня 2025 року, матеріалів розслідування нещасного випадку, а також висновку службового розслідування № 2368/181/115-2025 від 14.07.2025 за фактом отримання травми поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції Герасименком Віктором Володимировичем, затвердженого начальником ГУНП в Хмельницькій області 14 липня 2025 року висновки якого є складовою частиною акту розслідування нещасного випадку та наведені у пункті 7 "Висновок комісії" Акту № 29, необхідність проведення якого вказала у доповідній записці 04.05.2025 року за № 55819-2025 на ім'я начальника ГУНП в Хмельницькій області голова комісії із розслідування нещасного випадку із посиланням на пункт 8 розділу III Порядку № 705 і матеріалів службового розслідування, судом встановлено, що розслідування нещасного випадку проведено у повній відповідності до вимог Закону № 580-VIII, а також Порядку № 705, в зв'язку із тим, що позивачем не наведено, а судом не встановлено підстав для визнання протиправним та скасування акту розслідування нещасного випадку № 21 від 19 вересня 2025 року (форми Н-1/НПВ) щодо порушення процедури проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими територіальних (міжрегіональних) органів (підрозділів) поліції.
Згідно із статтею 97 Закону № 580-VIII та Порядком № 705, отримання поліцейським травми можливе під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності, або пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Суд не наділений повноваженнями самостійно визнавати нещасний випадок таким, що пов'язаний з виконанням службових обов'язків, оскільки це виключна компетенція спеціальної комісії, так як саме спеціальна комісія, а не суд, встановлює зв'язок нещасного випадку з виконанням службових обов'язків.
Підставами для скасування Акту № 29, може бути тільки неправильне застосування норм матеріального права комісією або порушення процедури розслідування, передбаченої Порядком № 705, суд лише перевіряє законність дій комісії та правильність встановлення фактів.
Обставинами настання нещасного випадку в період проходження служби і не пов'язаного з виконанням службових обов'язків є діяння потерпілого поліцейського, яке не пов'язане з виконанням завдань і повноважень поліції, визначених Законом України "Про Національну поліцію".
Суд при вирішенні спору враховує, що саме такі обставини встановлені комісією при проведені розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 .
Разом з тим суд звертає увагу на правильність та повноту встановлення таких фактів при проведені розслідування нещасного випадку, а саме: Акт розслідування нещасного випадку, а також матеріали такого розслідування свідчать про те, що розслідуванням не надано відповіді на такі питання: як організовано в Хмельницькому РУП ГУНП в Хмельницькій області розвантаження службових автомобілів на території територіального підрозділу у разі необхідності проведення таких робіт, чи є для цього спеціально виділені працівники які проінструктовані щодо правил техніки безпеки при проведенні розвантаження, хто із посадових осіб несе відповідальність за організацію проведення розвантаження із службових автомобілів на території підрозділу, чи отримував позивач усний чи письмовий наказ (розпорядження) від будь-якої службової особи підрозділу щодо проведення розвантажувальних робіт, чи натомість виконував роботи із розвантаження службового автомобіля за власною ініціативою чи за проханням колеги який доставив вантаж-засоби індивідуального захисту службовим автомобілем на територію підрозділу, чи є встановлені дії позивача щодо розвантаження службових автомобілів сталою практикою підрозділу, неврегульованою службовими документами в тому числі і посадовими обов'язками поліцейських водіїв сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Відповіді на такі запитання на думку суду можуть суттєво вплинути на висновки комісії за результатами розслідуванні нещасного випадку.
Враховуючи наведене, суд робить висновок про те, що акт № 29 від 19 вересня 2025 року розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв. із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 , затверджений начальником ГУНП в Хмельницькій області 19 вересня 2025 року, необхідно визнати протиправним та скасувати.
Якщо акт визнано протиправним та скасовано, для дослідження ключових обставин нещасного випадку суд зобов'язує відповідний орган провести повторне розслідування, в даному випадку ГУНП в Хмельницькій області.
Таким чином, підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обґрунтований частково, доведений дослідженими доказами частково, тому підлягає частковому задоволенню, оскільки у частині позовних вимог де позивач просить зобов'язати відповідача у висновку за результатами повторного розслідування нещасного випадку підтвердити, що даний нещасний випадок трапився в період проходження служби і пов'язаний із виконанням службових обов'язків, взявши зазначений випадок на облік, необхідно відмовити, оскільки як наведено вище у мотивувальній частині рішення, суд не наділений повноваженнями самостійно визнавати нещасний випадок таким, що пов'язаний з виконанням службових обов'язків, оскільки це виключна компетенція спеціальної комісії, так як саме спеціальна комісія, а не суд, встановлює зв'язок нещасного випадку з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати акт № 29 від 19 вересня 2025 року розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції Герасименком Віктором Володимировичем, затвердженим начальником ГУНП в Хмельницькій області 19 вересня 2025 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався 23 травня 2025 року об 11 год. 00 хв., із поліцейським водієм сектору логістики Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області старшим сержантом поліції ОСОБА_1 , із врахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області судовий збір в сумі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя В.К. Блонський