Рішення від 02.02.2026 по справі 380/25378/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 рокусправа № 380/25378/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Глинянської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до Глинянської міської ради (далі відповідач), в якому просить визнати дії Глинянської міської ради Львівського району Львівської області незаконними та протиправними щодо ненадання відповіді на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025 року; зобов'язання Глинянську міську раду належним чином розглянути згаданий запит та надати журналісту ВГО «Журналісти проти корупції» ОСОБА_1 повну, точну та достовірну інформацію на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

Згідно ухвали від 02.01.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Аргументи учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача з запитом на публічну інформацію № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025, просив надати скановану копію рішення Глинянської міської ради, яким затверджено доходи місцевого бюджету на 2021 рік та Додатку до цього рішення у вигляді таблиці із зазначенням кодів бюджетної класифікації, найменування доходів, розмірів та розподіл їх по загальному та спеціальному фондах та надати скановану копію рішення сесії Глинянської міської ради, яким затверджено виконання дохідної частини бюджету Глинянської міської територіальної громади за 2021 рік та Додатку до цього рішення у вигляді таблиці із зазначенням найменування, коду бюджетної класифікації, виконання з початку року тощо.

Позивач стверджує, що у встановлений вимогами ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строк відповідь на запит та запитувана інформація на його електронну пошту не надійшла. Не надійшла вона і станом на дату складання позовної заяви.

Позивач повідомляє, що запит був відправлений о 04.14 год 14.12.2025 (неділя, вихідний день) з його електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_2 на електронну пошту Глинянської міської ради (ІНФОРМАЦІЯ_1). Днем отримання запиту слід рахувати понеділок, 15 грудня 2025 року, а останній день, у який розпорядник мав би надати відповідь на запит, п'ятниця - 19.12.2025. 23.12.2025 за вих. № ВСПОО1/23/12/25 на електронну пошту розпорядника інформації скеровано повторний запит на публічну інформацію.

Позивач наполягає, що станом на 29.12.2025 року розпорядник інформації ні відповіді на запит, ні запитуваної інформації на запит ВСП001/14/12/25 не надав, хоч 23.12.2025 на електронну пошту розпорядника інформації було скеровано ще чотири аналогічні повторні запити (надання копій рішень сесій міської ради з додатками про заплановані доходи місцевого бюджету та виконання дохідної частини бюджету за 2022, 2023, 2024 роки.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позовну заяву вказав, що на електронну адресу Глинянської міської ради Львівського району Львівської області починаючи з 14.12.2025 регулярно надходять запити щодо надання інформації журналісту ВГО «Журналісти проти корупції» ОСОБА_1 . Всього було надіслано близько 20-ти запитів що стосуються надання інформації та копій документів за 2021-2025 р.р. У відповідь на ці запити № 3117-3121 від 15.12.2025 Глинянська міська рада повідомила заявника, що запитувана інформація та матеріали потребують залучення додаткових часових ресурсів та зусиль (велика кількість запитуваного матеріалу, минулі архівні періоди, скерування запитів до різних підрозділів за належністю). Глинянська міська рада повідомила заявника про продовження розгляду запитів до 20-ти робочих днів. Після збігу цього терміну на електронну адресу заявника було скеровано відповіді на запити. Глинянська міська рада Львівського району Львівської області в своїй діяльності використовує електронну систему документообігу "Мегаполіс", котра надає можливість реєстрації вхідної та вихідної кореспонденції в електронних журналах, а також накладення електронного цифрового підпису посадових осіб на документи. Після підписання документа йому присвоюється вихідний номер та здійснюється автоматична пересилка на електронну адресу отримувача. Підтвердженням, що всі ці дії відбулися вдало є згенерована на кожному електронному документі інформація у вигляді QR-коду.

Позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що оскільки 14.12.2025 в проміжку між 04:14 та 05:13 на електронну адресу відповідача позивач скерував 17 запитів на публічну інформацію, відповідь на запити за № 3117-3121 від 15.12.2025, про які згадувалось у листі № 1722/05-31 від 18.12.2025, не стосувалась конкретно його запиту за вих. № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025, а тому позивач не брав цю відповідь до уваги, тим більше, що вона надійшла на його адресу 24.12.2025, тобто після закінчення строку, встановленого ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Позивач звертає увагу, що запит був направлений розпоряднику інформації 14.12.2025, тому 20-денний строк розгляду запиту закінчився 04.01.2026, але як вбачається з наданих копій документів (копій супровідних листів за вих.№№ 29/05-31 від 09.01.2026; 30/05-31 від 09.01.2026; 31/05-31 від 09.01.2026; 32/05-31 від 09.01.2026) строк пропущений відповідачем.

Позивач стверджує, що відповідач надав йому неповну, неточну та недостовірну інформацію на його запит, адже згаданим запитом позивач не просив надати інформацію та копії сканованих документів про витратну частину бюджету Глинянської міської ради за 2021 рік, а просив надати скановані копії рішення сесії Глинянської міської ради, яким затверджено виконання дохідної частини бюджету Глинянської міської територіальної громади за 2021 рік та Додатку до цього рішення у вигляді таблиці із зазначенням найменування, коду бюджетної класифікації, виконання з початку року тощо.

Відповідач надав додаткові пояснення у справі, стверджує, що запит позивача було розглянуто належним чином, надав лист, яким повідомив позивача про те, що його запити, зокрема спірний запит розглянуто.

Обставини справи встановлені судом.

ОСОБА_1 звернувся до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області з запитом на публічну інформацію № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025, просив надати скановану копію рішення Глинянської міської ради, яким затверджено доходи місцевого бюджету на 2021 рік та Додатку до цього рішення у вигляді таблиці із зазначенням кодів бюджетної класифікації, найменування доходів, розмірів та розподіл їх по загальному та спеціальному фондах та надати скановану копію рішення сесії Глинянської міської ради, яким затверджено виконання дохідної частини бюджету Глинянської міської територіальної громади за 2021 рік та Додатку до цього рішення у вигляді таблиці із зазначенням найменування, коду бюджетної класифікації, виконання з початку року тощо.

Глинянська міської ради Львівського району Львівської області листом від 18.12.2025 повідомила заявника, що запитувана інформація та матеріали потребують залучення додаткових часових ресурсів та зусиль (велика кількість запитуваного матеріалу, минулі архівні періоди, скерування запитів до різних підрозділів за належністю) та повідомила заявника про продовження розгляду запитів до 20-ти робочих днів.

У подальшому Глинянська міська рада Львівського району Львівської області у відповідь на запит ВСП 001/09/01/26, листом № 29/05-31 від 09.01.2026, надала скановану копію рішення, яким затверджено доходи місцевого бюджету на 2021 рік та додатки до цього рішення та надала скановану копію рішення, яким затверджено виконання дохідної частини бюджету за 2021 рік.

Позивач вважає, що відповідач не розглянув запит на публічну інформацію ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025 та звернувся до суду.

Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Частиною 1 ст. 5 Закону України від 2 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 21 указаного Закону до інформації з обмеженим доступом не можуть бути віднесені такі відомості: про незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VІ).

Відповідно до ст.1 Закону №2939-VІ публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з п.1, 3 ч.1 ст.3 Закону №2939-VІ право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом та максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону №2939-VІ доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.

Приписами ч.ч. 1, 2, 4 і 8 ст. 6 Закону № 2939-VI встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Статтею 12 Закону №2939-VI визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Положенням п.1 ч.1 ст.13 Закону №2939-VІ встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом (ч.4 ст. 13 Закону №2939-VІ).

Статтею 14 Закону №2939-VІ передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Згідно з ч.ч.1-4 ст. 19 Закону №2939-VІ запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Частина 5 статті 19 Закону №2939-VІ передбачає, що запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Відповідно до ч.1, 4 ст.20 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

З аналізу наведених норм слідує, що з запитом на інформацію до розпорядника інформації має право звернутися фізична особа. Запит може надаватися у письмовій формі чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Розпорядник повинен надати відповідь на запит не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. Проте, строк може бути продовженим у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Закону №2939-VІ розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Згідно з ч.2 ст. 22 Закону №2939-VІ відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником (ч.3 ст. 22 Закону №2939-VІ).

Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 звернувся до Глинянської міської ради Львівського району Львівської області з запитом на публічну інформацію № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025. Запит відповідач отримав 15.12.2025.

Відповідач стверджує, що на цей, а також інші запити позивача, які надійшли у цей же день, направлено відповідь листом від 18.12.2025, якою повідомлено заявника, що запитувана інформація та матеріали потребують залучення додаткових часових ресурсів та зусиль (велика кількість запитуваного матеріалу, минулі архівні періоди, скерування запитів до різних підрозділів за належністю) та повідомила заявника про продовження розгляду запитів до 20-ти робочих днів.

Суд зауважує, що у згаданому листі не вказується, що відповідь надається у тому числі на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

Тому суд бере до уваги доводи позивача, що йому не було відомо, що відповідь від 18.12.2025 стосується запиту № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

У подальшому Глинянська міська рада Львівського району Львівської області надала ВГО «Журналісти проти корупції» ОСОБА_1 декілька відповідей на його запити листами від 09.01.2026. Зокрема, згідно супровідного листа № 29/05-31 від 09.01.2025 позивачу було направлено скановану копію рішення, яким затверджено доходи місцевого бюджету на 2021 рік та додатки до цього рішення та скановану копію рішення, яким затверджено виконання дохідної частини бюджету за 2021 рік. Проте, у згаданому листі зазначено, що відповідь надається на запит ВСП 001/09/01/26.

До відзиву на позовну заяву відповідач не долучив доказів, які б підтверджували надання відповіді на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025 (супровідного листа з додатками).

Тому в межах спірних правовідносин відсутні підстави вважати, що запит позивача ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025 належним чином розглянуто і на нього надана запитувана інформація.

За наведених обставин справи, суд вважає правомірною вимогу позивача визнати протиправною бездіяльність Глинянської міської ради Львівського району Львівської області щодо ненадання відповіді на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025 та зобов'язати Глинянську міську раду розглянути та надати повну, точну та достовірну інформацію на запит ОСОБА_1 № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Судові витрати зі сплати судового збору покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Глинянської міської ради Львівського району Львівської області щодо ненадання відповіді на запит № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

Зобов'язати Глинянську міську раду розглянути та надати повну, точну і достовірну інформацію на запит ОСОБА_1 № ВСП001/14/12/25 від 14.12.2025.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Глинянської міської ради (адреса: 80720, Львівська обл., м. Глиняни, вул. Шевченка, 38, ЄДРПОУ: 04374430) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) 1211,20 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна