02 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/7238/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,-
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області (надалі - відповідач 1), Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області (надалі - відповідач 2), у якій просить суд, з урахуванням уточнених позовних вимог:
- визнати протиправною відмову Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області від 01.10.2025 року у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки взамін втраченого паспорта громадянина України;
- зобов'язати Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки взамін втраченого паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з втратою паспорта громадянина України серія НОМЕР_1 у формі книжечки зразка 1994 року, звернулась із заявою до Фортечного відділу у м. Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального Управління Державної Міграційної служби щодо оформлення паспорта громадянина України відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ (далі - Положення №2503-ХІІ).
Листом від 01.10.2025 №3510-1331/3510.1-25 Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області надав відповідь про відмову в оформленні паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.
З такими діями відповідача2 не погоджується, вважає їх протиправними та такими, що суперечать вимогами чинного законодавства.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обґрунтування заперечень зазначив, що звернення від 24.09.2025 було подано позивачем у довільній формі та не відповідає додатку 1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 № 456 (далі - Тимчасовий порядок №456). Крім цього, до заяви не додано передбачених пунктом 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку №456 документів.
Вказує, що висновки, наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі № 806/3265/17, не можуть бути застосовані під час розгляду у даній справі, оскільки відмова в оформленні паспорта громадянина України у формі книжечки не стосується ненадання особою згоди на обробку її персональних даних.
Крім того, враховуючи положення статей 22, 32, 34 Конституції України, відповідач вважає, що виготовлення паспорта громадянина України у формі картки з безконтактним електронним носієм не звужує змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, в тому числі не порушує сутності права особи на повагу до приватного життя.
Наголошує, що у спірних правовідносинах не допустив жодного порушення таких прав і свобод позивача та просить відмовити у задоволенні позову.
Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області також надало суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог.
На обґрунтування заперечень зазначає, що є неналежним відповідачем у справі, адже позивач з будь-яких питань до Міжрегіонального управління не зверталась, а повноваження щодо оформлення паспортних документів належать територіальним підрозділам ЦПМУ ДМС.
Звертає увагу, що звернення позивача від 23.09.2025 викладено у довільній формі та не відповідає додатку 5 до Порядку № 456, адже до заяви не були долучені усі необхідні документи. З урахуванням наведеного вважає, що таке звернення ОСОБА_1 не створює для Фортечного відділу правових підстав із оформлення та видачі заявнику паспорта громадянина України зразка 1994 року.
Знову ж таки зазначає, що зміна форми паспорта громадянина України із паспорта-книжечки на паспорт у вигляді ID-картки не призводить до порушення сутності права на повагу до приватного життя особи.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
06.11.2025 позивачем на виконання ухвали суду подано заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано позовну заяву у новій редакції.
Будь-яких інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.
27.10.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
11.11.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Матеріалами справи підтверджено, що 23.09.2025 позивач звернулася до Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області із заявою про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ у зв'язку із втратою паспорта НОМЕР_2 , виданого 09.12.1998 Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області. Бажання отримати паспорт зразка 1994 року у формі книжечки обґрунтувала релігійними переконаннями.
До вказаної заяви додала копії: паспорта громадянина України НОМЕР_2 , довідки до акта огляду МСЕК серія 2-18 ВБ №155291, свідоцтва про народження ОСОБА_1 , витягу з реєстру територіальної громади від 10.09.2025, талону-повідомлення єдиного обліку №20154 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 22.09.2025 (а.с. 5-9).
Листом №3510-1331/3510.1-25 від 01.10.2025 Фортечний відділ ЦПМУ ДМС повідомив позивачу, що на даний час відсутні законні підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України відповідно до Постанови №2503-ХІІ, адже звернення від 23.09.2025 не відповідає вимогам підпункту 1 пункту 3 розділу І Порядку №456, а додані до нього документи - пункту 1 розділу ІІІ Порядку №456, а тому таке звернення не може бути розглянуте Відділом як заява про надання адміністративної послуги в розумінні Закону №5203-VІ, Постанови №302 або Порядку №456 (а.с. 10-12).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає, що частина 2 статті 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Згідно частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України, зокрема, визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; громадянство, правосуб'єктність громадян, засади регулювання демографічних та міграційних процесів.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначено Законом України від 20.11.2012 №5492-VI «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» (далі - Закон №5492-VI).
За змістом частини 1 статті 4 Закону №5492-VI Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-комунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.
Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи.
Відповідно до пункту а) частини першої статті 13 Закону №5492-VI документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є паспорт громадянина України.
За приписами частини третьої статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Згідно із частиною 1 та 2 статті 16 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Одночасне оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України та паспорта/паспортів громадянина України для виїзду за кордон здійснюються розпорядником Реєстру у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Про втрату або викрадення документа на території України заявник (батьки особи, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, або інші її законні представники, представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою) зобов'язаний у порядку і строки, визначені законодавством, повідомити уповноваженому суб'єкту, який здійснив видачу документа, та органам Національної поліції, якщо інше не передбачено цим Законом. Про втрату або викрадення документа, що дає право особі на виїзд з України та в'їзд в Україну, за кордоном заявник зобов'язаний повідомити компетентним органам іноземної держави та ЗДУ за місцем перебування, яка протягом доби інформує уповноваженого суб'єкта, який видав документ, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону України, Національне центральне бюро Інтерполу в Україні із зазначенням внесеної до документа інформації.
Відповідно до частини 7 статті 16 Закону №5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові в оформленні (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміні, видачі документа виключно у разі, якщо:
1) за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку (чотирнадцятирічного віку - для паспорта громадянина України), або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа, та не усунув у встановлений строк виявлені недоліки;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій, не підтверджують інформацію, надану заявником;
5) оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін, видача документа не належать до компетенції уповноваженого суб'єкта;
6) у разі смерті заявника або оголошення його померлим.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови та порядок його оскарження. Особа має право повторно звернутися до уповноваженого суб'єкта із заявою у разі зміни або усунення обставин, які були підставою для прийняття рішення про відмову у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено в адміністративному порядку відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, або до адміністративного суду.
Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Перелік інформації, яка вноситься до паспорта громадянина України, визначено у частині сьомій статті 21 Закону № 5492-VI, відповідно до якої містить: 1) назва держави; 2) назва документа; 3) ім'я особи; 4) стать; 5) громадянство; 6) дата народження; 7) унікальний номер запису в Реєстрі; 8) номер документа; 9) дата закінчення строку дії документа; 10) дата видачі документа; 11) уповноважений суб'єкт, що видав документ (код); 12) місце народження; 13) відцифрований образ обличчя особи; 14) відцифрований підпис особи; 15) податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків проставляється слово "відмова".
Таким чином, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні данні особи.
Відповідно до пунктів 1 та 3 Положення №2503-ХІІ (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Документом, що посвідчує особу громадянина України за кордоном і при перетинанні державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон або дипломатичний і службовий паспорти, посвідчення особи моряка і проїзний документ дитини. Ці документи виготовляються і оформляються відповідно до положень, що затверджуються Кабінетом Міністрів України на підставі рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO, Doc. N 9303).
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Згідно із пунктом 12, 13 Положення №2503-ХІІ видача та обмін паспорта провадиться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
25.03.2015 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова №302).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 №745 (далі - Постанова №745), яка набрала чинності з 01.11.2016, внесено зміни до Постанови №302, і з цієї ж дати паспорт громадянина України оформляється у формі картки з безконтактним електронним носієм з використанням бланка, затвердженого Постановою №302.
Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Пунктом 46 Постанови №302 встановлено, що заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи: 1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта); 2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); 6) документ, що посвідчує особу законного представника / уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника / уповноваженої особи; 7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу / територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації; 9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби); 10) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну); 11) заява про зняття з консульського обліку.
Відповідно до пункту 24 Постанови №302 працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Пунктом 131 Постанови №132 передбачено, що до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься така інформація, зокрема: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 №398 (далі - Постанова №398) було внесено зміни до пункту 3 Постанови №302, доповнивши його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року."
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 за №620/33591, було затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України.
Згідно з пунктом 1 Тимчасового порядку №456 цей Тимчасовий порядок, розроблений відповідно до Постанови №302, Постанови №398, Положення №2503-XII, визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі - паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі - рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Відповідно до вимог пункту 2 Тимчасового порядку №456 паспорт оформлюється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 №353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України".
Розділом VІ Тимчасового порядку №456 визначено процедуру видачі паспорту замість утраченого або украденого.
Так, пунктом 1 розділу VI Тимчасового порядку №456 встановлено, що для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає: 1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку; 2) рішення суду; 3) заяву; 4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта); 6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України); 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив свою діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи. Для оформлення паспорта замість втраченого/викраденого, рішення суду не подається, якщо паспорт, який було втрачено/викрадено оформлювався на підставі рішення суду.
Отже, чинне законодавство передбачає можливість оформлення паспорта громадянина України замість втраченого або викраденого, яке реалізовується особою шляхом подання до органу міграційної служби відповідної заяви.
За встановлених обставин цієї справи ОСОБА_1 звернулася із заявою від 23.09.2025 до Фортечного відділу у місті Кропивницький ЦПМУ ДМС (зареєстрована з №544/3510.1-25 від 24.09.2025), у якій просила оформити та видати їй паспорт зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ у зв'язку із втратою паспорта НОМЕР_2 , виданого 09.12.1998 Кіровським РВ УМВС України в Кіровоградській області.
До вказаної заяви додала копії: паспорта громадянина України НОМЕР_2 , довідки до акта огляду МСЕК серія 2-18 ВБ №155291, свідоцтва про народження ОСОБА_1 , витягу з реєстру територіальної громади від 10.09.2025, талону-повідомлення єдиного обліку №20154 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 22.09.2025
Бажання отримати паспорт зразка 1994 року у формі книжечки обґрунтувала релігійними переконаннями.
Отже, у даному випадку, подана позивачем 23.09.2025 заява про видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки обумовлена релігійним переконанням та відмовою, у зв'язку з цим, отримувати паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм, а додані до цієї заяви документи давали можливість відповідачу прийняти рішення по суті звернення.
Разом з тим, листом №3510-1331/3510.1-25 від 01.10.2025 Фортечний відділ ЦПМУ ДМС повідомив позивачу про відсутність законних підстав для видачі позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року, посилаючись, окрім іншого, на те, що оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року можливі лише після надання вказаних у пункті 1 розділу VI Тимчасового порядку №456 документів. Вказав, що оскільки звернення не відповідає вимогам підпункту пункту 3 розділу І Тимчасового порядку №456, а додані до нього документи не відповідають переліку, визначеному пунктом 2 розділу IV Тимчасового порядку № 456, вказане звернення розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР.
Суд погоджується із доводами позивача, що за своєю суттю такий лист відповідача є відмовою органу міграційної служби у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. При цьому, не містить будь-якої оцінки наведеним позивачем обґрунтувань її релігійних переконань та відмовою, у зв'язку з цим, отримувати паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм.
Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі №806/3265/17 дійшла висновку, що згідно зі статті 6 Закону України "Про захист персональних даних", мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.
Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Водночас, Велика Палата Верховного Суду звернула увагу, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватися, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Також, за висновком Великої Палати Верховного Суду норми Закону №5492-VI на відміну від норм Положення №2503-XII (теж діючого на момент виникнення правовідносин) не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорту у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, ім'я та по-батькові та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій, що є безумовним порушенням вимог ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.
Законодавець, приймаючи Закон №1474-VIII, яким внесено зміни до Закону №5492-VI, не дотримав вимог, за якими такі зміни повинні бути зрозумілими і виконуваними, не мати подвійного тлумачення, не звужувати права громадян у спосіб, не передбачений Конституцією України та не допускати жодної дискримінації у залежності від часу виникнення правовідносин з отриманням паспорта громадянина України. Відтак, дії відповідача щодо відмови позивачу видати паспорт громадянина України у формі книжечки визнані Великою Палатою Верховного Суду у вказаній зразковій справі протиправними.
У цій же постанові Велика Палата Верховного Суду вказала, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення №2503-XII.
Отже, аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, беручи до увагу правову позицію Верховного Суду у справах цієї категорії, суд уважає відмову Фортечного відділу у місті Кропивницький ЦПМУ ДМС в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ у зв'язку з втратою паспорта протиправною.
Щодо доводів відповідача в частині неповноти поданих документів для оформлення і видачі ОСОБА_1 паспорта зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ згідно з Тимчасовим порядком № 456, то це стосується лише тих випадків, коли оформлення та видача паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснюється особі, щодо якої прийнято рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов'язання державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
Разом із тим, як вказувалося вище, пункт 13 Положення № 2503-ХІІ визначає, що для одержання паспорта громадянин подає: (1) заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; (2) свідоцтво про народження; (3) дві фотокартки розміром 35 х 45 мм; (4) у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Форма такої заяви, зазначеної у підпункті 1 пункті 13 Положення № 2503-ХІІ, була затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України № 320 від 13.04.2012 "Про затвердження порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України", а саме Додаток 1. Однак вказаний наказ втратив чинність на підставі наказу цього ж Міністерства від 01.03.2018 №161. На сьогодні немає іншого зразка форми про видачу паспорта громадянина України, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 13 Положення №2503-ХІІ.
Водночас, наказ Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06.06.2019 "Про затвердження Тимчасового порядку оформленні і видачі паспорта громадянина України" хоч і містить форму заяви про видачу паспорта громадянина України (додаток 1), проте цей наказ, виходячи із його суті і змісту, не може бути застосовано у спірних правовідносинах, оскільки на дату подання документів відсутнє на користь заявника рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Наведене свідчить, що відповідачем помилково застосовано до спірних правовідносин Тимчасовий порядок №456 та не застосовано до них Положення №2503-ХІІ.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, то суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 26 Положення про Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби, затвердженого наказом ЦПМУ ДМС від 10.04.2024 №53, Відділ оформлює, видає, обмінює, пересилає, вилучає (у тому числі тимчасово), повертає державі, визнає недійсними, знищує документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус:
Пунктом 8 вказаного Положення встановлено, що Відділ є структурними та територіальним підрозділом ЦПМУ ДМС.
Із заявою про отримання паспорта громадянина України позивач зверталась до Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, який є структурним підрозділом та територіальним підрозділом Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, та приймав рішення за поданою заявою.
Отже, дії зобов'язального характеру має вчинити саме Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, тому позовні вимоги, заявлені до Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, задоволенню не підлягають.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
З огляду на викладене, суд має право визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати вчинити певні дії. При цьому суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту, застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи.
Так, у випадку невиконання обов'язку відповідачем, за наявності визначених законом умов, у суду виникають підстави для ефективного захисту порушеного права позивача шляхом, зокрема, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, спрямовані на відновлення порушеного права, або шляхом зобов'язання прийняти рішення.
Виходячи з встановлених у справі обставин, суті спірних відносин, які виникли між сторонами, задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача2 оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки, замість втраченого, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом часткового задоволення позову.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не понесла та доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області, про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Фортечного відділу у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області від 01.10.2025 року у видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки взамін втраченого паспорта громадянина України.
Зобов'язати Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі паспортної книжечки взамін втраченого паспорта громадянина України відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 02 лютого 2026 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) .
Відповідач1 - Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби (код ЄДРПОУ 45200774, вул. Замороцького Ігоря, 25-а, м. Кропивницький, 25015).
Відповідач2 - Фортечний відділ у місті Кропивницький Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби в Кіровоградській області (вулиця Соборна, будинок 14, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25015).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК