Ухвала від 02.02.2026 по справі 260/6746/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про змiну чи встановлення способу i порядку виконання судового рішення

02 лютого 2026 рокум. Ужгород№ 260/6746/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про зміну порядку і способу виконання рішення в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить: «Триваючу бездіяльність (підтверджену листом №13/12389 від 24.07.2025 року) відповідача, що полягає у неприведенні недостовірних персональних даних щодо позивача, наявних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у відповідність до офіційно встановленого (довідка №276 від 19.12.2006 року видана ІНФОРМАЦІЯ_2 , рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 року у справі 260/7765/24 яке набуло законної сили 12.05.2025 року) правового статусу позивача як особи, яка не є військовозобов'язаним визнати протиправною, зобов'язавши відповідача видалити (виключити) з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів недостовірні персональні дані (запис) щодо позивача, який в дійсності не є військовозобов'язаним (та не був в цьому статусі на момент створення цього реєстру)».

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови листом від 24.07.2025 року № 13/12389 у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року набрало законної сили 09 грудня 2025 року.

19 січня 2026 року до суду надійшла заява позивача про зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій просить ухвалити, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 року у справі № 260/6746/25 підлягає виконанню боржником, зокрема структурним підрозділом боржника - ІНФОРМАЦІЯ_5 . Заява обґрунтована тим, що в ході узгодження порядку, способу виконання судового рішення з представником боржника, останнім повідомлено, що рішення суду буде виконане, якщо суд прямо зазначить, що останнє підлягає виконанню структурним підрозділом боржника - ІНФОРМАЦІЯ_5 .

19 січня 2026 року позивачем подано до суду клопотання про розгляд вказаної заяви без його участі.

20 січня 2026 року представником відповідача подано до суду заяву, відповідно до якої зазначає, що не заперечує щодо заяви позивача про встановлення або зміну способу виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року у справі № 260/6746/25, оскільки таке рішення неможливе до виконання безпосередньо відповідачем. Таким чином, представник відповідача просить встановити спосіб виконання рішення для ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом надання ІНФОРМАЦІЯ_3 розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі рішення суду та довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276. Також, представник відповідача просив здійснювати розгляд заяви без його участі.

20 січня 2026 року позивачем подано до суду заяву, відповідно до якої, враховуючи пропозицію боржника, просить встановити наступний спосіб та порядок виконання судового рішення, ухваливши, що: рішення суду від 15.10.2025 року підлягає виконанню боржником (зокрема структурним підрозділом боржника - ІНФОРМАЦІЯ_5 ), шляхом надання ІНФОРМАЦІЯ_3 розпорядження (із забезпеченням контролю за його виконанням) ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі рішення суду від 15 жовтня 2025 року та довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276.

Заява про зміну способу та порядку виконання судового рішення призначена до розгляду на 02.02.2026 року.

Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, однак у поданих до суду заявах від 19.01.2026 року та від 20.01.2026 року сторони просили розгляд заяви здійснювати без їх участі.

Згідно ч. 2 ст. 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши подану позивачем заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій, спрямованих на виконання рішення суду.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу судового захисту порушених прав.

Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.

Так, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови листом від 24.07.2025 року № 13/12389 у виключенні ОСОБА_1 з військового обліку.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276.

Нормативним актом, що регулює правові засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 154 від 23 лютого 2022 року.

Відповідно до зазначеного Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, які утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.

В свою чергу, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

Відповідно до пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: здійснюють приписку допризовників до призовних дільниць; розподіляють призовників під час їх приписки до призовних дільниць і призову на строкову військову службу за видами (родами сил і військ) Збройних Сил, іншими військовими формуваннями; організовують та проводять професійно-психологічний відбір громадян під час приписки до призовної дільниці, призову на військову службу, службу у військовому резерві, відбору кандидатів на військову службу за контрактом; сприяють організації призовними комісіями проведення медичного огляду, обстеження та лікування призовників; організовують з визначеною періодичністю проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Згідно частини 6 статті 5 Закону № 1951-VIII органи адміністрування Реєстру здійснюють: аналітичну обробку даних; забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру; забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України; організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII визначено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України та відповідно до частини 9 зазначеної вище статті Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 , який є органом ведення Реєстру і до повноважень якого входить постановка, зняття, виключення громадян на/з військового обліку. Таким чином, саме вказаний орган військового управління наділений повноваженнями на внесення змін до Реєстру, зокрема виключення з військового обліку.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року у справі № 260/6746/25, шляхом надання ІНФОРМАЦІЯ_3 розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276.

Враховуючи викладене, з огляду на положення частини 3 статті 378 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення заяви позивача про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву позивача про зміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2025 року у справі № 260/6746/25 у частині щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276, шляхом надання ІНФОРМАЦІЯ_3 розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_6 виключити ОСОБА_1 з військового обліку, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 грудня 2006 року № 276.

3. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду, або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Н.Д. Маєцька