02 лютого 2026 року м. Ужгород№ 260/7492/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить:
1.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без обмеження максимальним розміром.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 у справі № 260/1078/25, листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.06.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надіслано 4 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Отже, враховуючи наведені законодавчі положення та висновки Верховного Суду у цитованій зразковій справі, у зв'язку з направленням ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідок станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023.
Втім, всупереч зазначеному, ГУ ПФУ в Закарпатській області не здійснило перерахунку пенсії позивача на підставі скерованих йому ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок.
Так, представник позивача звернувся в інтересах останнього до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з заявою про перерахунок пенсії позивача на підставі поданих ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок про розмір грошового забезпечення позивача.
Вказаний перерахунок представник позивача просив провести без обмеження максимальним розміром, адже попри висновок Верховного Суду, викладений у численних постановах (зокрема від 25 липня 2022 року у справі № 580/3451/21; від 20 липня 2022 року у справі № 340/2476/21; від 11 липня 2022 року у справі №620/613/21; від 29 червня 2022 року у справі №640/19118/18; від 18 травня 2022 року у справі № 380/12337/20), про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії особи, право на пенсійне забезпечення якої встановлене Законом № 2262-ХІІ, органи Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку пенсій продовжують обмежувати розміри пенсій максимальним розміром.
Так, обчислюючи розмір пенсії позивача, виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці № ХР14240 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, отримуємо суму, що перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, а саме станом на 01.01.2023 - 28 823,03 грн (70% від 41175,75 грн).
Факт обмеження розміру пенсії позивача максимальним розміром підтверджується розрахунком пенсії станом на 01.03.2025, відповідно до якого підсумок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавок склав 23674,24 грн, з урахуванням максимального розміру - 23610,00 грн.
Тому звертаючись до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач просив провести такий без обмеження максимальним розміром, однак отримала відмову відповідача.
З огляду на викладене, позивач вважає, що найбільш ефективним способом захисту порушеного права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечив би його виконання та унеможливлював необхідність наступних звернень до суду, є: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2025 року - (суддя Рейті С.І.) відкрито провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі наявних у ній матеріалів.
23 грудня 2025 року суддя ОСОБА_2 відрахований із штату суду, як такий, що звільнений у відставку. У зв'язку із цим та відповідно до статті 31 КАС України дану адміністративну справу, передано на повторний автоматизований розподіл за результатами якого, 01 січня 2026 року визначено головуючого суддю по вказаній справі - Дору Ю.Ю..
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.01.2026 року прийнято справу до розгляду.
09.10.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що у Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, так як КМУ після скасування п. 1, 2 Постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 нового порядку, не прийнято.
З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 у справі № 260/1078/25, листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.06.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надіслано 4 довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023.
11.07.2025 представник позивача звернувся в інтересах останнього до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 на підставі поданих ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 без обмеження максимальним розміром.
У відповідь на вказану заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом № 3237-3316/З-02/8-0700/25 від 31.07.2025 повідомило, що підстав для перерахунку пенсії позивача немає.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами 1, 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових помісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, визначений Порядком №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
В даному ж випадку, як слідує із матеріалів справи, позивач, отримавши нові довідки про розмір його грошового забезпечення, звернувся до відповідача із відповідною заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у відповідних довідках.
Разом із тим, відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що фактичної зміни грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців не відбулося, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №260/1078/25 не містить зобов'язань для Головного управління.
Натомість, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення довідки.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії із урахуванням оновлених довідок, з огляду на те, що 20.05.2023 року відбулися зміни до абз.1 п.4 Постанови №704 де вказано: установити, що розміри посадових окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатками 1,12,13 і 14, суд оцінює критично адже факт внесення змін вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача, на підставі оновлених довідок є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
В даному ж випадку, враховуючи те, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в здійсненні перерахунку його пенсії, а тому належним для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача з урахуванням оновлених довідок про розмір грошового забезпечення визначеного станом на 29.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, 01.01.2023 року.
При цьому, визначаючись щодо строку з якого позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд враховує, що строки перерахунку призначених пенсій визначені статтею 51 Закону №2262-ХІІ.
Зокрема, частиною 2 вказаної статті визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З огляду на викладене, перерахунок пенсії позивача повинен бути проведений з 01.02.2020 року, 01.02.2021 року, 01.02.2022 року, 01.02.2023 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Щодо позовних вимог у частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки без обмеження її максимальним розміром, суд вказує наступне.
Як слідує з матеріалів справи, зокрема розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2025 підсумок пенсії позивача складає 23674,24 грн та з урахуванням максимального розміру пенсії - 23610,00. Тобто відповідачем обмежено розмір пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд вказує, що з 01 січня 2008 року ст. 43 Закону доповнено положенням, яким пенсії військовослужбовців обмежено максимальним розміром.
Так, згідно ч. 7 ст. 43 (в редакції Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08 липня 2011 року) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, рішенням Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме: частини 7 статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року положення ч. 7 ст. 43 Закону, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Згідно ст. 152 Конституції України, закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року ст. 43 Закону не містить положень щодо обмеження максимального розміру пенсій військовослужбовців.
Конституційний Суд України в п. 7 рішення № 4-рп/2016 від 08 червня 2016 року вже висловив правову позицію, згідно з якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України повинні відповідати їй.
Отже, застосування положень Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668 від 08.07.2011 по відношенню до військовослужбовців фактично суперечить висновкам Рішення №7-рп/2016, яким встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає статті 17 Конституції України.
З цього приводу суд зазначає, що законодавчими нормами (чинними станом на день виникнення спірних правовідносин) не було передбачено можливість обмеження пенсій військовослужбовців 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, або будь-якими іншими максимальними розмірами.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022, 01.02.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, без обмеження максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023 перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 : № ХР14240/ПМ2020 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2020, № ХР14240/ПМ2021 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, № ХР14240/ПМ2022 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022, № ХР14240/ПМ2023 від 11.06.2025 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без обмеження максимальним розміром.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору