Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 січня 2026 року Справа№200/30/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії з вимогами (з урахуванням уточнень):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01 березня 2023 року на 1352,78 грн. та з 01 березня 2025 року на 652,05 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити без обмежень послідовний перерахунок основного розміру мінімальної пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2025 року у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
За змістом викладеного позивач не отримує з 01 березня 2023 року мінімальну пенсію встановлену статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% від середньомісячного заробітку. З 01 березня 2025 року також обмежено право позивача на отримання мінімальної пенсії встановленої статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у розмірі 80% від середньомісячного заробітку. Відповідач здійснивши індексацію пенсії позивача у 2023-2025 роках, обмежив мінімальний розмір пенсії позивача.
Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позову. У наданому до суду відзиві на позов відповідач зазначив, що пунктом 9 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 визначено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. Загальний розмір пенсії позивача внаслідок проведення збільшився на 2852,78 грн., з урахуванням пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 до пенсії позивача застосовано обмеження розміру індексації у сумі 1352,78 грн. (різниця між розміром, на який збільшується пенсія і суми у 1500,00 грн.). Розмір пенсії позивача з 01 березня 2023 року обчислений наступним чином: середньомісячний заробіток 21667,34 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 17333,87 грн. - 1352,78 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) = 15981,09 грн. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 з 01 березня 2024 року розмір пенсії позивача проіндексовано та загальний розмір становив 17360,87 грн. Оскільки внаслідок проведеного перерахунку сума підвищення не перевищив 1500,00 грн., у 2024 році обмежень до розміру індексації пенсії не було застосовано. На підставі постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25 лютого 2025 року з 01 березня 2025 року проведено перерахунок пенсії позивача та її загальний розмір склав 18860,87 грн. Відповідно до абзацу 2 пункту 3 Кабінету Міністрів України №209 від 25 лютого 2025 року розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн. При цьому, оскільки внаслідок перерахунку пенсії розмір індексації перевищував 1500,00 грн., відносно позивача застосовано обмеження в розмірі, що перевищував 1500,00 грн. (-652,05 грн.). Відповідач вважає, що обчислення пенсії в повній мірі відповідають положенням чинного законодавства, а спір фактично виник внаслідок нерозуміння позивачем порядку обчислення розміру його пенсії.
Представник позивача у додаткових поясненнях по справі заперечує проти доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву, та наголошує, що відповідач визнає та підтверджує, що відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсія позивача має обчислюватися з розрахунку 80 відсотків від заробітної плати, та розмір пенсії позивача з 01 березня 2023 року мав становити 17333,87 грн., а з 01 березня 2025 року - 26082,13 грн. При цьому, законодавством не передбачено зменшення мінімального розміру пенсії у наслідок проведення її перерахунку. Також, представник позивача звертає увагу, що статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому, розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі №200/30/24 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, буд. 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951250140980 від 25 лютого 2023 року в частині обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1, 197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1 500 грн. та без обмеження пенсії мінімальним розміром, передбаченим ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та виплатити позивачу різницю.
В решті заявлених вимог - відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі №200/30/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі №200/30/24 - задоволено. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі №200/30/24 - скасовано. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 грудня 2025 року у справі №200/30/24 касаційну скаргу Євдокімова Олексія Миколайовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 березня 2024 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2024 року у справі №200/30/24 скасовано. Справу №200/30/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 07 січня 2026 року, визначено головуючим суддею у справі №200/30/24 суддю Молочну І. С.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12 січня 2026 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/30/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії з урахуванням уточнених позовних вимог. Вирішено ряд процесуальних питань.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року витребувано визначені судом докази по справі.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та є одержувачем пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951250140980 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2023 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2023 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: Розмір пенсії за віком (ст.27) (21667.34 * 0.60000) - 13000,40 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) - 732,55 грн., загальний розмір пенсії - 13732,95 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3600,92 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 21667,34 грн.) - 17333,87 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2023 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1352,78 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 15981,09 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2023 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 21667,34 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 17333,87 грн. - 1352,78 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) = 15981,09 грн.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951250140980 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 28 лютого 2024 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2024 року, вид перерахунку: «У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: Розмір пенсії за віком (ст.27) (23392,06 * 0.60000) - 14035,24 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) - 826,35 грн., загальний розмір пенсії - 14861,59 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 3852,06 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 23392,06 грн.) - 18713,65 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2024 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1352,78 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 17360,87 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2024 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відповідно до протокольного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951250140980 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 25 лютого 2025 року здійснено перерахунок пенсії за віком з 01 березня 2025 року, вид перерахунку: «Індексація заробітку. (масовий)», пенсію обчислено наступним чином: Розмір пенсії за віком (ст.27) (26082.13 * 0.60000) - 15649,28 грн., доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 35 років) - 826,35 грн., загальний розмір пенсії - 16475,63 грн., доплата до пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - 4390,07 грн., сума пенсії по Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 26082,13 грн.) - 20865,70 грн., місяць підвищення розміру пенсії - 01 березня 2025 року, обмеження в індексації з 01 березня 2023 року - -1352,78 грн., обмеження в індексації з 01 березня 2025 року - -652,05 грн. Розмір пенсії з надбавками склав 18860,87 грн.
Згідно з розрахунком пенсії ОСОБА_1 для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2025 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн., що не є спірним питанням у справі.
Відтак, з 01 березня 2025 року ОСОБА_1 пенсію обчислено наступним чином: середньомісячний заробіток 26082,13 грн. х 80% (відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») = 20865,70 грн. - 1352,78 грн. (обмеження індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168) - 652,05 грн. (обмеження індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209) = 18860,87 грн.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Згідно з частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345-VI) встановлено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Індексація пенсій в 2023 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 (далі - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 6 Постанови №168 встановлено, що з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., № 17, ст. 679) та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Індексація пенсій в 2025 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року №209 (далі - Постанова №209).
За пунктом 1 Постанови №209 встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Згідно з пунктом 6 Постанови №209 з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525), в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Крім того, у постанові від 30 січня 2020 року у справі № 345/882/17 зазначено наступне «З аналізу наведених вище законодавчих норм убачається, що якщо цей розмір пенсії в сукупності менший за мінімальний розмір, установлений для шахтарів у розмірі 80 % його заробітку, але не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність (абзац 3 частини першої статті 28 Закону №1058-IV), пенсія встановлюється в мінімальному розмірі.
Відповідно до частини третьої статті 42 Закону № 1058-IV з 01 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до статті 27, із врахуванням статей 28, 42 Закону №1058-IV.
До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.
З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір «доплати шахтарю».
Водночас, судом встановлено, що «обмеження в індексації» застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.
Як встановлено судом вище, для розрахунку заробітку для обчислення пенсії позивача з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2025 року застосовувався середній заробіток за три попередні роки (за 2014-2016 роки) у розмірі 3764,40 грн.
Згідно з розрахунками пенсії позивача сума пенсії з урахуванням Закону №345-VI є більшою, аніж розмір пенсії до виплати.
Позивач вважає таке обмеження необґрунтованим, оскільки в підсумку розмір пенсії з 01 березня 2023 року у сумі 15981,09 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI - 17333,87 грн., з 01 березня 2025 року у сумі 18860,87 грн. є меншим, ніж розмір пенсії з урахуванням Закону №345-VI - 20865,70 грн.
Як на підстави обмеження розміру збільшення пенсії позивача під час її індексації, відповідач посилався виключно на приписи Постанови №168 та Постанови №209.
Отже, судом установлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01 березня 2023 року, відповідачем обмежено передбачений статтею 8 Закону №345-VI її розмір на 1352,78 грн., з 01 березня 2025 року - на 2004,83 грн (1352,78 грн.+ 652,05 грн).
Аналіз норм статті 8 Закону №345-VI та статті 28 Закону №1058-IV свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22 грудня 2025 року у справі №200/30/24.
Крім того, у вказані постанові судом зазначено, що Верховний Суд у своїй постанові від 28 січня 2025 року у справі №400/4663/24 сформував правовий висновок відповідно до якого під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення, у зв'язку з чим, індексація пенсій, зокрема у 2023 році повинна проводитись відповідно до Постанови №168, Порядку №124, та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 відповідно.
Також, колегія суддів зазначила, що індексація пенсії за віком, зокрема у 2023 році має здійснюватися із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії. При цьому, особі, на яку поширюються положення статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», така пенсія після здійснення відповідного перерахунку має становити не менше як 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з якої обчислювалась пенсія, або не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відтак, суд констатує, що відповідач фактично порушив передбачену законодавством для позивача як шахтаря гарантію мінімального розміру його пенсії, оскільки згідно розрахунків розміру пенсії позивача така пенсія виплачується у розмірі меншому, ніж розмір пенсії позивача, обчислений згідно зі статтею 8 Закону №345-VI. Тобто, фактично відповідач обчислив розмір пенсії позивача менше мінімально гарантованого законодавством рівня, чим допустив порушення прав позивача.
Подібне правозастосування здійснене Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду у постанові від 26 серпня 2025 року у справі №360/948/24.
Суд зауважує, що відповідач в цілому неправильно здійснює індексацію пенсії позивача, допускаючи порушення гарантій частини третьої статті 28 Закону №1058-IV та статті 8 Закону №345-VI.
Як наслідок, а також зважаючи на висновки Верховного Суду про ефективний спосіб захисту прав позивача у постанові від 26 серпня 2025 року у справі №360/948/24, суд обирає відповідний спосіб захисту права згідно суті протиправний дій відповідача та порушеного права позивача. Суд підкреслює, що розмір пенсії позивача в будь-якому разі не може бути меншим, ніж 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону №1058-IV.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до пункту 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи, суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищевикладене, повно та всебічно проаналізувавши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до квитанції ID №4670-7406-2181-9856 від 16 січня 2024 року позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн.
Згідно частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, зважаючи на те, що позивачем сплачено суму судового збору та позовні вимоги задоволено, суд приходить висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65012; код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження ОСОБА_1 , розрахованої відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при перерахунку з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2025 року розміру пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2025 року відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без обмеження розміру індексації з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 30 січня 2026 року.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.С. Молочна