Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 лютого 2026 року Справа№200/8953/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -
19.11.2025 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - Відповідач 2), в якому просить суд:
визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними;
зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу роботи згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) період з 31.07.1997 по 02.09.1997; з 03.09.1997 по 21.01.1998 та з 21.01.1998 по 20.07.2008 роки та призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення за призначенням пенсії, а саме з 23.10.2025 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 з дати її призначення, а саме з 23.10.2025 року.
В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що він 23.10.2025 звернувся до Відповідача 2 через веб-портал електронних послуг ПФУ із використанням електронного цифрового підпису із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підтвердження стажу роботи на посадах, віднесених до Списку №1 Позивач надав оригінали всіх необхідних документів, а саме: паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, трудову книжку, диплом, військовий квиток, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №718 від 18.10.2024, видану Лиманським депо АТ “Укрзалізниця» за період з 31.07.1997 по 02.09.1997; з 03.09.1997 по 21.01.1998, з 21.01.1998 по 20.07.2008; завірену копії наказу від 23.03.1994 «про підсумки атестації робочих місць»; завірену копію наказу №156 від 09.08.2001 «про підсумки атестації робочих місць за умовами праці»; завірену копію додатку №1 до наказу №156 від 09.08.2001; завірену копію наказ по підсумкам атестації робочого місця №156 від 09.08.2001». Своїм Листом № 204950023846 від 31.10.2025 року Відповідач 1 повідомив Позивача, що «До пільгового стажу роботи за Списком №1 не враховано періоди роботи згідно довідки від 20.09.2024 № 718, виданою АТ «Укрзалізниця» Лиманське вагонне ДЕПО з 31.07.1997 по 20.07.2008, оскільки довідка не відповідає додатку 5 до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, зокрема, не вказано посилання на позицію назви професії (розділ, підрозділ), що чинні на період роботи особи згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах». Враховуючи вищевикладене та той факт, що до Відповідачів надано всі необхідні документи, Позивач змушений звернутися до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 24 листопада 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На підставі розпорядження керівника апарату суду № 537 від 16 грудня 2025 року проведений повторний автоматичний розподіл справи зв'язку із перебуванням судді Давиденко Т.В. на лікарняному.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 16 грудня 2025 року справа № 200/8953/25 передана на розгляд судді Христофорову А.Б.
Ухвалою суду від 17 грудня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/8953/25. Справу вирішено розглядати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження одноособово суддею, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач 1 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що Позивач, 23.10.2025 звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі Закон №1058). Так, відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи. Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 08.11.2005р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1451/11731 від 01.12.2005р., при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці на час виконання роботи до 21.08.1992р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992р.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Форму довідки затверджено Додатком № 5 Порядку № 637.
До пільгового стажу не зараховано період роботи:
- з 31.07.1997 по 20.07.2008 на посаді промивальника-пропарювача цистерн промивально-пропарювальної станції Новозолотарівка, оскільки довідка не відповідає додатку 5 до пункту 20 Порядку № 637, зокрема, не вказано посилання на позицію назви професії (розділ, підрозділ) згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
- з 31.07.1997 по21.07.2008, є дані про атестацію робочого місця промивальника пропарювача цистерн за Списком №1 згідно з наказами від 10.01.2000 № 3, від 09.08.2001 № 156, від 08.08.2006 № 157. Однак, записи не мають інформацію про роботу повний робочий день, посилання на відповідні Списки відсутні, що не відповідає вимогам пункту 10 Порядку № 383.
З огляду на вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області 31.10.2025 прийнято рішення №204950023846 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Відповідач 2 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, підтримав правову позицію наведену Відповідачем 1 у відзиві. Також зазначив, що оскільки рішення про відмову у призначенні пенсії виносив Відповідач 1, то немає жодних підстав для визнання протиправними дій Відповідача 2.
Представником позивача було надано відповідь на відзив, в якій представник заперечив проти доводів викладених відповідачем 1 та 2 у відзивах підтримав позицію викладену у позові та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 Позивач в спірні періоди працював:
31.07.1997 року прийнято учнем промивальник-пропарювач цистерн на Промивально-пропарювальну станцію Новозолотарівка;
03.09.1997 року присвоєно 3 розряд промивальника-пропарювача цистерн;
22.01.1998 року присвоєно 4 розряд промивальника-пропарювача цистерн;
Згідно нак. № 3 від 10.01.2000 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
Згідно нак. № 156 від 09.08.2001 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
Згідно нак. № 157 від 08.08.2006 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
21.07.2008 року переведено на ділянку з ремонту електричного та механічного устаткування слюсарем-ремонтником.
В матеріалах справи також наявні накази № 87 від 21.03.1994 року та № 156 від 09.08.2001 року Про атестацію робочих місць за умовами праці, відповідно до яких професія «промивальник-пропарювач цистерн» передбачена Списком №1 та дає право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній № 718 від 18.10.2024 року виданої Лиманським вагонним депо, Позивач дійсно працював повний робочий день у Промивально-пропарювальній станції Новозолотарівка Донецької області за період з 31.07.1997 року по 02.09.1997 року на посаді промивальник-пропарювач цистерн (учень) промивально-пропарювальної станції Новозолотарівка, з 03.09.1997 року по 21.01.1998 року на посаді промивальник-пропарювач цистерн 3 розряду промивально-пропарювальної станції Новозолотарівка, з 22.01.1998 року по 20.07.2008 року на посаді промивальник-пропарювач цистерн 4 розряду промивально-пропарювальної станції Новозолотарівка, що передбачено Списком 1 розділ ХХХІІІ, підстава пільгові списки затверджені Постановою Ради Міністрів СССР №10 від 26.01.1991, пільгові списки затверджені Постановою КМУ №162 від 11.03.1994, пільгові списки затверджені Постановою КМУ №36 від 16.01.2003, пільгові списки затверджені Постановою КМУ №461 від 24.06.2016.
23.10.2025 року позивач звернувся до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказана заява розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 204950023846 від 31.10.2025 року відмовлено позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з не підтвердженням пільгового стажу роботи за Списком №1.
В рішенні зазначено:
Пенсійний вік становить 50 років. Вік заявника 51 рік 2 місяці. Страховий стаж особи становить 32 роки 07 місяців 07 днів.
За результатом розгляду долучених до заяви документів до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу роботи за Списком №1 не враховано періоди роботи згідно довідки від 20.09.2024 № 718, виданою АТ «Укрзалізниця» Лиманське вагонне ДЕПО з 31.07.1997 по 20.07.2008, оскільки довідка не відповідає додатку 5 до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, зокрема, не вказано посилання на позицію назви професії (розділ, підрозділ) що чинні на період роботи особи згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах».
Відповідно до розрахунку стажу форма РС-право, періоди роботи з 31.07.1997 по 02.09.1997, з 03.09.1997 по 21.01.1998, з 22.01.1998 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 20.07.2008 зараховано до страхового стажу Позивача.
Згідно даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Форма ОК-5) період роботи з 1999 року по 2008 рік обліковується за кодом спецстажу «ЗПЗ013А1».
Не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно із ст. 24 Закону України №1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» трудова книжка є основним документом, що підтверджує загальний стаж роботи.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України та пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Тобто, відповідно до наведених приписів законодавства, обов'язок щодо підтвердження трудового стажу на підставі відповідних довідок, покладається на особу, яка звертається із заявою про призначення пенсії, у разу відсутності у неї (особи) трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи.
Пунктом 10 Порядку застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
При цьому, пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі - Порядок № 18-1).
Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно трудової книжки НОМЕР_3 Позивач в спірні періоди працював:
31.07.1997 року прийнято учнем промивальник-пропарювач цистерн на Промивально-пропарювальну станцію Новозолотарівка;
03.09.1997 року присвоєно 3 розряд промивальника-пропарювача цистерн;
22.01.1998 року присвоєно 4 розряд промивальника-пропарювача цистерн;
Згідно нак. № 3 від 10.01.2000 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
Згідно нак. № 156 від 09.08.2001 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
Згідно нак. № 157 від 08.08.2006 року на підставі проведеної атестації робочих місць за умовами праці професія промивальник-пропарювач цистерн відповідає Списку №1 професій якій дають право на пільгове пенсійне забезпечення;
21.07.2008 року переведено на ділянку з ремонту електричного та механічного устаткування слюсарем-ремонтником.
В матеріалах справи також наявні накази № 87 від 21.03.1994 року та № 156 від 09.08.2001 року Про атестацію робочих місць за умовами праці, відповідно до яких професія «промивальник-пропарювач цистерн» передбачена Списком №1 та дає право на пенсію на пільгових умовах.
Суд зазначає, законодавством визначено, що тільки у випадку відсутності необхідних записів в трудовій книжці, заявнику необхідно вчиняти дії щодо додаткового підтвердження пільгового стажу.
Також, суд враховує відомості у довідці форми ОК-5 у розділі Відомості по спеціальному стажу де міститься інформація, що трудовий стаж позивача за період з 1999 року по 2008 рік включно облікований за кодом спецстажу ЗПЗ013А1.
Наказом Мінфіну від 14.04.2015 №435 (наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 814 від 28.12.2020}) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
Згідно зазначеного довідника код підстави ЗПЗ013А1 - це працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються зі зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону: на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
Суд наголошує, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Вказана позиція узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17 провадження К/9901/2399/17.
Суд вважає за необхідне зазначити, що записи в трудовій книжці позивача виконані без перекреслень, виправлень, чітким правописом, у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, на підставі якого внесено відповідний запис, і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 року №58.
Суд звертає увагу на те, що записи трудової книжки позивача щодо спірних періодів його роботи містять повну інформацію про роботу на пільгових умовах, також містять повні відомості про характер виконуваних позивачем робіт, оскільки зазначеними записами чітко визначено, що у спірні періоди позивач виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, занятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд зазначає, що позивач має відповідні записи у трудовій книжці щодо спірних періодів роботи, та ці записи є належними та допустимими доказами підтвердження його трудового стажу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.02.2018 року у справі № 275/615/17 (К/9901/768/17).
Отже, враховуючи викладене, зазначена посада, на якій працював позивач у спірні періоди роботи, віднесена до Списку №1 та встановлені у цій справі обставини свідчать, що спеціальний трудовий стаж позивача у спірні періоди підтверджується насамперед записами в його трудовій книжці.
Суд вважає за необхідне зазначити про те, що Верховний Суд у постанові від 30.09.2019 №638/18467/15-а акцентував увагу, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак, під час судового розгляду, судом не встановлено, що відповідачем були здійснені дії, спрямовані на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити трудовий стаж позивача.
Враховуючи зазначене, періоди роботи позивача з 31.07.1997 по 02.09.1997, з 03.09.1997 по 21.01.1998, з 21.01.1998 по 20.07.2008 підлягають зарахуванню до пільгового стажу за Списком 1.
Таким чином, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 204950023846 від 31.10.2025 року є таким, що прийнято необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, та непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення, а тому таке визнається судом протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Щодо обраного способу захисту порушеного права.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Тобто, для того, щоб особа могла реалізувати своє право на судовий захист, необхідно встановити, що оскаржуваними рішенням чи діянням суб'єкта владних повноважень порушено права, свободи чи інтереси саме цієї особи або особи в інтересах якої вона звертається.
При цьому, як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21.05.2013 року № 21-87а13.
Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
З метою належного захисту порушених прав позивача, керуючись положеннями частини 2 статті 9 КАС України, суд приходить до висновку, що належним способом відновлення прав позивача буде зобов'язання Відповідача 1 повторно розглянути заяву Позивача про призначення пенсії від 23.10.2025 року та зарахувати до пільгового стажу Позивача за Списком №1 періоди роботи з 31.07.1997 року по 02.09.1997 року, з 03.09.1997 року по 21.01.1998 року, з 21.01.1998 року по 20.07.2008 року згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Щодо вимоги Позивача про визнання протиправними дій Відповідача 1 щодо відмови в призначенні Позивачу, пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними, суд вважає що така вимога у повній мірі охоплюється скасуванням рішення Відповідача 1 про відмову Позивачу в поновленні страхових виплат.
Оскільки, самі по собі дії Відповідача 1 не тягнуть для Позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав Позивача. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні цієї вимоги Позивача.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання Відповідача 2 виплатити пенсію з дати її призначення, суд звертає увагу, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Судовим розглядом встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що відповідачем взагалі не було призначено позивачу пенсію за віком.
Суд звертає увагу, що відповідачем будь-якого рішення щодо невиплати пенсії відповідач не приймав. Враховуючи положення ст. 2 КАС України, судовому захисту підлягають тільки порушені права.
При цьому, враховуючи вищезазначені положення Порядку №22-1 виплата пенсії проводиться органом Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання особи після передання електронної пенсійної справи за наслідками опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії.
Таким чином, права позивача в цій частині не порушені, отже вимоги позивача є передчасними, та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).
Згідно квитанції № 7842-3038-9621-9386 від 18.11.2025 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Таким чином, на користь Позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 600,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача 1.
Керуючись статтями 2, 9, 32, 77, 139, 243-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 204950023846 від 31.10.2025 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії від 23.10.2025 року зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періоди роботи з 31.07.1997 року по 02.09.1997 року, з 03.09.1997 року по 21.01.1998 року, з 21.01.1998 року по 20.07.2008 року згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 600 (шістсот) грн. 00 коп.
Повне судове рішення складено та підписане 02 лютого 2026.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров