Рішення від 02.02.2026 по справі 160/24542/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 рокуСправа №160/24542/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

26.08.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Болотін Андрій Євгенович звернувся через підсистему "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Кривому Розі в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійснені надсилання заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та доданих до неї документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_1 направити до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву (з доданими до неї документами) ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю під час дії військового стану її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що її чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в період з 27.05.2022 року по жовтень 2023 року, будучи призваний до лав ЗСУ під час мобілізації, в особливий період, проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . В період проходження військової служби та під час виконання службових обов'язків, знаходячись на робочому місці а саме у період часу приблизно з 19 год. по 21 год. 30 хв. 16.10.2023 року, в результаті злочинних дій військовослужбовців, ОСОБА_2 отримав чисельні тілесні ушкодження, від яких помер. За фактом загибелі ОСОБА_2 в СВ Купянського РВП ГНП в Харківській області було відкрито кримінальне провадження №1202322100002962 від 27.10.2023 року. В липні 2025 року позивач у встановленому законом порядку звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно за формою передбаченим додатком 2 та всіма документами, зазначеними у додатку 5 Порядку № 45. За результатами розгляду заяви позивач та доданих до неї документів ІНФОРМАЦІЯ_7 листом № К/776 від 07.08.2025 року надав відповідь про неможливість направити матеріали до комісії Міністерства Оборони України у зв'язку з тим, що на теперішній час триває судовий розгляд кримінального провадження №12023221100002962. Бездіяльність відповідача щодо ненаправлення матеріалів до ІНФОРМАЦІЯ_8 , а потім - до комісії Міністерства Оборони України - є протиправною, оскільки діюче законодавство (в тому числі - Порядок № 45) не ставить процедуру розгляду заяви про надання одноразової грошової допомоги в залежність від результатів розгляду кримінального провадження за фактом смерті (загибелі, вбивства) військовослужбовця. Враховуючи викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2025 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами з 13.10.2025 року. Також вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кривому Розі письмовий відзив на позов на адресу суду не надходив.

Від третьої особи письмові пояснення щодо позовних вимог не надходили.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 року відмовлено у залученні третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору до участі у справі №160/24542/25.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 02.02.2026 року.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 , уклала шлюб зі ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , яке видано Саксаганським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області 25.05.2019 року, актовий запис № 192.

Від цього шлюбу в них народилась донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_3 , виданим Саксаганським відділом ДРАЦС реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області 18.09.2013 року.

Батьком дитини записаний ОСОБА_2 .

Чоловік позивачки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в період з 27 травня 2022 року по жовтень 2023 року, будучи призваний до лав ЗСУ під час мобілізації, в особливий період, проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

У період проходження військової служби та під час виконання службових обов'язків, знаходячись на робочому місці а саме у період часу приблизно з 19 год. по 21 год. 30 хв. 16.10.2023 року, в результаті злочинних дій військовослужбовців, ОСОБА_2 отримав чисельні тілесні ушкодження, від яких помер.

За фактом загибелі ОСОБА_2 в СВ Купянського РВП ГНП в Харківській області було відкрито кримінальне провадження №1202322100002962 від 27.10.2023 року.

Після завершення досудового розслідування та встановлення причетних до вчинення злочинів осіб кримінальне провадження №1202322100002962 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , обвинувачених у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених п. 3 ч. 2 ст. 115, ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 396 КК України, направлено з обвинувальним актом до Чугуївського міського суду Харківської області для розгляду по суті. Після зміни підсудності кримінальне провадження направлено до Немишлянського (стара назва - Фрунзенського) районного суду м.Харкова, де і перебуває на цей час на стадії дослідження доказів.

Як убачається зі сповіщення сім'ї №К/10816/339 від 28.10.2023 року, молодший сержант ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_11 помер біля н.п. Аркушине Куп'янського району Харківської області від травматичних внутрішньочерепних крововиливів, набрякання головного мозку, закритої черепно-мозкової травми.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 25.11.2023 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_11 .

У липні 2025 року позивач у встановленому законом порядку звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно за формою передбаченим додатком 2 та всіма документами, зазначеними у додатку 5 Порядку № 45.

За результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів ІНФОРМАЦІЯ_7 листом № К/776 від 07.08.2025 року надав відповідь про неможливість направити матеріали до комісії Міністерства оборони України у зв'язку з тим, що на теперішній час триває судовий розгляд кримінального провадження №12023221100002962.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача щодо ненаправлення матеріалів до ІНФОРМАЦІЯ_8 , позивач звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України від 25.03.1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Відповідно до статті 41 Закону №2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом №2011-XII.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначені Законом №2011-ХІІ.

Згідно із статтею 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення та військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

- загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

- смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Відповідно до статті 16-1 Закону №2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом "а" частини 1 статті 16-2 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону; 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.

Відповідно до статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Пунктом 4 статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок №975 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата огляду, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Згідно з пунктом 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається, зокрема у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Відповідно до пункту 9 Порядку №975 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 4 цього Порядку, належать: діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); онуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 12 Порядку №975 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

Згідно з пунктом 20 Порядку №975 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.

Пунктом 22 Порядку №975 визначено, що призначення одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюються Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, розвідувальним органом Міноборони, Службою зовнішньої розвідки та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 23 вказаного Порядку визначено, що керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Так, судом встановлено, що у липні 2025 року позивач у встановленому законом порядку звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату одноразової грошової допомоги.

Як убачається з наявного в матеріалах справи листа № К/776 від 07.08.2025 року відповідач надав відповідь про неможливість направити матеріали до комісії Міністерства оборони України у зв'язку з тим, що на теперішній час триває судовий розгляд кримінального провадження №12023221100002962.

Вирішуючи питання щодо порушення відповідачем порядку розгляду заяви особи про призначення одноразової грошової допомоги, суд виходить з наступних міркувань.

Питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги також врегульоване Порядком і умовами призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану від 25.01.2023 року №45 (далі - Порядок №45).

Цей Порядок №45 визначає завдання органів військового управління, військових частин, установ, військових навчальних закладів щодо оформлення документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги (далі - ОГД), передбаченої пунктом 2 Постанови №168, алгоритм її призначення та виплати, перелік необхідних документів.

Відповідно до пункту 1.2. розділу I Порядку №45 визначено, що ОГД призначається та виплачується в разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі у Збройних Силах України в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави агресора в період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Відповідно до пункту 1.7. вказаного Порядку ОГД призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. Заява (додаток 1) подається до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2) незалежно від місця реєстрації заявника.

Призначення і виплата ОГД не здійснюються у випадках, визначених статтею 16-4 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Розділ ІІІ Порядку №45 передбачає повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД.

Так, пунктом 3.1 визначено, що районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 1) є органом, уповноваженим приймати документи (додаток 2) від осіб, які можуть звернутися за ОГД, оформлювати документи для її призначення та виплати. Доповідь про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), подається за підпорядкованістю у обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_2; 2) інформує про осіб, які можуть звернутися за ОГД та проживають поза територією відповідальності районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2, ті обласні (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_2, на території відповідальності яких (за наявною інформацією) вони проживають, з наданням копій документів щодо загиблого та його сім'ї,- не пізніше 5-ти робочих днів після отримання відповідної інформації; 3) якщо після надсилання доповіді про результати проведеної роботи щодо встановлення осіб, які можуть звернутися за ОГД (додаток 3), отримано документи (інформацію) щодо інших осіб, які можуть бути віднесені до зазначених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», не пізніше наступного робочого дня повідомляє про це засобами зв'язку та письмово за підпорядкованістю обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 для подальшого невідкладного інформування Департаменту соціального забезпечення; 4) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до цих справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 5) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

В свою чергу, відповідно до пункту 3.2. Порядку №45 обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 1) є органом, уповноваженим подавати висновок щодо можливості призначення ОГД (додаток 4). У разі отримання інформації, яка не відповідає раніше наданому висновку, не пізніше 3 робочих днів подається новий висновок з урахуванням встановлених обставин; 2) проводить перевірку отриманих з Департаменту соціального забезпечення результатів попереднього опрацювання документів для призначення ОГД, та не пізніше 3 робочих днів після їх реєстрації письмово повідомляє про результати проведеної роботи; 3) у встановленому порядку представляє інтереси Міністерства оборони України у судових справах, пов'язаних з визначенням кола осіб, яким виплачується ОГД, звертається до суду щодо залучення до справ інших членів сім'ї загиблого, інтересів яких вони стосуються; 4) веде облік осіб загиблих (померлих) військовослужбовців (осіб, звільнених з військової служби), та осіб, які звернулися (можуть звернутися) за отриманням ОГД.

Алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД визначено в пунктах 4.1. - 4.4 розділу IV Порядку №45, якими передбачено, що члени сім'ї звертаються до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_2 незалежно від місця реєстрації та подають документи, зазначені в додатку 2. Районний (міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 приймає від заявника (незалежно від місця його реєстрації) документи, завіряє копії цих документів, не пізніше 7 робочих днів після надходження всіх документів (додаток 5) надсилає їх обласному (Київському міському) ІНФОРМАЦІЯ_2 за підпорядкуванням. Обласний (Київський міський) ІНФОРМАЦІЯ_2 перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД, складає висновок (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки). В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.

Згідно з пунктом 4.5 Порядку №45, після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_12 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ІНФОРМАЦІЯ_2, та, у разі її призначення,- готує проєкти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ІНФОРМАЦІЯ_2.

Враховуючи наведене, суд зауважує, що Порядком №45 встановлена чітка процедура щодо звернення осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, повноваження органів військового управління щодо призначення та виплати ОГД та алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД, який повинен бути дотриманий як особами, які звертаються за такою виплатою, так і органами військового управління.

При цьому, суд зазначає, що з огляду на наведені вище норми Порядку №975 та Порядку №45 рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання приймає розпорядник бюджетних коштів, позаяк таку відмову було надано відповідачем, що суперечить Порядку №45, оскільки як судом вже зазначалось вище, вказаним Порядком до повноважень районного ІНФОРМАЦІЯ_2 належить лише прийом документів від заявника (незалежно від місця його реєстрації) та надсилання їх обласному (Київському міського) ІНФОРМАЦІЯ_2 за підпорядкуванням.

При цьому, суд констатує факт відсутності такого скерування заяви позивача за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Окрім того, слід зазначити, що діюче законодавство (в тому числі - Порядок № 45) не ставить процедуру розгляду заяви про надання одноразової грошової допомоги в залежність від результатів розгляду кримінального провадження за фактом смерті (загибелі, вбивства) військовослужбовця.

Суд зазначає, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку територіального центру комплектування та соціальної підтримки, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).

Разом з цим, у спірних правовідносинах відповідач діяв протиправно, оскільки повинен був здійснити дії щодо підготовки поданих позивачем документів, з подальшою передачею їх до ІНФОРМАЦІЯ_3 , а потім - до комісії Міністерства оборони України для вирішення питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

Тобто, має місце факт ухилення суб'єкта владних повноважень від виконання покладених на нього законодавством прямих обов'язків.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.04.2020 року у справі №456/2215/17 та від 27.07.2023 року у справі №640/20147/19.

Суд, виходячи з вищенаведеного правового обґрунтування, визнає протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Кривому Розі в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійснені надсилання заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та доданих до неї документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки вона не ґрунтується на нормах законодавства, що врегульовують такі правовідносини, порушує процедуру розгляду звернення позивача про отримання ОГД та права дружини і дітей загиблого військовослужбовця на одержання одноразової грошової винагороди.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_1 направити до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву (з доданими до неї документами) ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю під час дії військового стану її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність висновку про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-03-28-010688-a від 29.05.2025 року.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат, суд виходив з того, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю, на користь позивача слід стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви до суду судовий збір у сумі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 .

Згідно ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 77, 241-246, 250, 255, 295 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Кривому Розі в Дніпропетровській області, яка полягає у нездійснені надсилання заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та доданих до неї документів до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 у АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) направити до ІНФОРМАЦІЯ_3 заяву (з доданими до неї документами) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю під час дії військового стану її чоловіка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 у АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна