Рішення від 02.02.2026 по справі 160/33178/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 рокуСправа №160/33178/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

20.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні періодів ОСОБА_1 з 19.03.2022 року по 08.05.2022 року безпосередньої участі у бойових діях для забезпечення оборони України та з 09.05.2022 року по 03.01.2023 року перебування на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях до загального стажу в трикратному розмірі - один місяць служби за три., оформлених у формі відмови № 62507-47049/Ф-01/8-0400/25 від 13.11.2025 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 призначеної пенсії по інвалідності, періоди з 19.03.2022 року по 08.05.2022 року безпосередньої участі у бойових діях для забезпечення оборони України та з 09.05.2022 року по 03.01.2023 року перебування на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях до загального стажу в трикратному розмірі - один місяць служби за три та здійснити перерахунок пенсії з дати направлення заяви 14.10.2025 року.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 14.10.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення, призначеного по інвалідності та зарахування періодів проходження військової служби та участі у бойових діях у розрахунку один місяць за три місяці (в кратному обчисленні). 17.11.2025 року позивач отримав відмову № 62507-47049/Ф-01/8-0400/25 від 13.11.2025 року, згідно якої позивачу повідомлено, що він не має права на пільгове обчислення пенсійного забезпечення у зв'язку із тим, що пенсія йому призначалась по інвалідності, а таке право розповсюджується лише на вид пенсії за віком на пільгових умовах. Вказану відмову вважає повністю протиправною, та такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства, тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами 09.12.2025 року.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області письмовий відзив на позов на адресу суду не надходив.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 року продовжено строк розгляду адміністративної справи до 02.02.2026 року.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.10.2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсійного забезпечення, призначеного по інвалідності та зарахування періодів проходження військової служби та участі у бойових діях у розрахунку один місяць за три місяці (в кратному обчисленні).

Листом Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області №62507-47049/Ф-01/8-0400/25 від 13.11.2025 року позивачу повідомлено, що він не має права на пільгове обчислення пенсійного забезпечення у зв'язку із тим, що пенсія йому призначалась по інвалідності, а таке право розповсюджується лише на вид пенсії за віком на пільгових умовах.

Не погодившись з відмовою відповідача у зарахуванні періодів безпосередньої участі у бойових діях для забезпечення оборони України та перебування на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях до загального стажу в трикратному розмірі - один місяць служби за три, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).

Статтею 1 Закону №1058-IV визначено, що пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону №1058-IV).

Періоди, з яких складається страховий стаж визначені в статті 24 Закону №1058-IV, відповідно до якої страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (частина перша статті 24 Закону №1058-IV).

У розумінні приписів частини першої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частиною 6 вказаної статті передбачено види військової служби, до яких віднесено: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року №3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 року №1932-XII "Про оборону України" (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 09.11.1991 року №1788-ХІІ передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

На підставі пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час безперервного перебування на лікуванні в лікувальних закладах унаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань, одержаних військовослужбовцями у військових частинах, штабах та установах, які входили до складу діючої армії; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, - з 26 квітня 1986 року до 01 січня 1988 року; час виконання обов'язків у складі національного контингенту і національного персоналу відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки"; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення; час служби, зазначений у постанові Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року №30 "Про пільги щодо обчислення вислуги років військовослужбовцям Збройних Сил України, які брали участь в операціях Миротворчих Сил ООН" (зі змінами); час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки України, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичних установ України, їх співробітників та членів їх сімей; інші періоди, зазначені в підпункті "а" пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей".

В пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" визначено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час перебування під вартою, час відбуття покарання в місцях позбавлення волі та висилки військовослужбовців, безпідставно притягнутих до кримінальної відповідальності, безпідставно репресованих і надалі реабілітованих; час виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 1 січня 1988 року; таємно; час проходження служби військовослужбовцями Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, направленими у відрядження до Республіки Ірак з метою забезпечення в умовах посилення терористичних посягань безпеки дипломатичної установи України, її співробітників та членів їх сімей; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Так, з матеріалів справи встановлено, що згідно із посвідчення серії НОМЕР_1 від 22.03.2023 року ОСОБА_1 є учасником бойових дій.

Згідно довідки № 5603 від 22.11.2022 року позивач брав безпосередню участь в бойових діях у період із 19.03.2022 року по 08.05.2022 року.

Згідно медичної документації ОСОБА_1 , отримав поранення 07.05.2022 року внаслідок ведення бою у н.п. Розівка Донецької області, доставлений до 66 ВМГ де був прооперований, 08.05.2022 року евакуйований до ВМКЦ СР,

10.05.2022 року евакуйований до ВМКЦ ЦР, що підтверджується копією Виписного епікризу № 4555 від 21.05.2022 року Військово-медичного клінічного центру.

Для подальшого лікування переведений до Хмільницького реабілітаційного госпіталю. Згідно виписного епікризу № 5431 від 08.05.2022 року позивач був переведений на наступний етап медичної евакуації.

Виписним епікризом № 605 ОСОБА_1 перебував на лікуванні у відділенні медичної реабілітації вч НОМЕР_2 з основним діагнозом: стан після вогнепального кульового сліпого проникаючого поранення черевної порожнини з пошкодженням тонкої кишки, сліпого кульового поранення низхідної кишки з наявністю стороннього тіла - кулі, надриву капсули нижнього полюсу селезінки, гемоперитонеум, травматичний шок 1 ступеню, повторної хірургічної обробки, монтажу VАС-системи, ревізії десцендостоми, повторної хірургічної обробки вогнепальної рани підреберної ділянки зліва, демонтажу VАС-системи, накладання первинно відстрочених швів.

Довідкою ВЛК № 362 від 17.06.2022 року вч НОМЕР_2 діагноз підтверджено, поранення Так, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 81 графи ІІ Розкладу хвороб - потребує відпустки за станом здоров'я на 30 діб.

Довідкою ВЛК № 516 від 21.07.2022 року вч НОМЕР_3 підтверджено, що позивач потребує відпустки за станом здоров'я терміном на 30 діб. Поранення Так, пов'язане з проходженням військової служби.

Перевідним епікризом із медичної карти стаціонарного хворого хірургічного відділення від 24.08.2022 року переведений на наступний етап медичної евакуації.

Перевідним епікризом № 8094 продовжено лікування в умовах Хмільникського військового шпиталю.

Виписним епікризом № 1452 вч НОМЕР_2 за особливостями перебігу захворювання встановлено, що ОСОБА_1 07.05.2022 року отримав поранення, 08.05.2022 року евакуйований, 21.05.2022 року до вч НОМЕР_2 для подальшого лікування та реабілітації. Рішенням ВЛК № 362 від 17.06.2022 року надано відпустку, лікарем частини від 22.08.2022 року направлений в ВМКЦЦР, де 27.08.2022 року виконано реконструктивне оперативне втручання.

01.09.2022 року евакуйований до вч НОМЕР_2 .

Довідкою ВЛК вч НОМЕР_2 № 190 від 15.09.2022 року підтверджено, що позивач потребує відпустки за станом здоров'я терміном на 30 діб. Поранення Так, пов'язане з проходженням військової служби.

Довідкою ВЛК вч НОМЕР_3 № 1409 від 18.10.2022 року підтверджено, що позивач потребує відпустки за станом здоров'я терміном на 30 діб. Поранення Так, пов'язане з захистом Батьківщини.

Згідно довідки ВЛК вч НОМЕР_3 № 1861 від 25.11.2022 року позивач потребує відпустки за станом здоров'я терміном на 30 діб. Поранення Так, пов'язане з захистом Батьківщини.

Довідкою ВЛК вч НОМЕР_3 № 306 від 03.01.2023 року визнано обмежено придатним до військової служби, непридатним до служби у десантно-штурмових військах, плавскладах, морській піхоті, спецспорудах, придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. Поранення Так, пов'язане з захистом Батьківщини.

Саме після цієї комісії позивач закінчив лікування та почав реабілітацію, перебуваючи на службі.

Суд зазначає, що час проходження такої служби зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

Такий правовий висновок у подібних правовідносинах також викладений Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 року в адміністративній справі №348/347/17 та постанові від 30.07.2019 року в адміністративній справі №346/1454/17.

З урахуванням того, що матеріали справи достовірно підтверджують, що позивач у спірні періоди безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичній операції та перебував на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях, то не зарахування відповідачем з огляду на наявне правове регулювання такого періоду військової служби з розрахунку один місяць служби за три є протиправним, а відтак наявні підстави для зобов'язання пенсійного органу, в якому позивач знаходиться на обліку, зарахувати спірні періоди у пільговому розмірі.

Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню судом.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Доказів понесення судових витрат не пов'язаних із сплатою судового збору позивачем не надано.

Тобто, у разі задоволення позовних вимог позивача, звільненого від сплати судового збору, питання щодо розподілу судових витрат, пов'язаних із сплатою судового збору судом не вирішується.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 255, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні періодів ОСОБА_1 з 19.03.2022 року по 08.05.2022 року безпосередньої участі у бойових діях для забезпечення оборони України та з 09.05.2022 року по 03.01.2023 року перебування на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях до загального стажу в трикратному розмірі - один місяць служби за три., оформлених у формі відмови № 62507-47049/Ф-01/8-0400/25 від 13.11.2025 року;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 21910427) зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) призначеної пенсії по інвалідності, періоди з 19.03.2022 року по 08.05.2022 року безпосередньої участі у бойових діях для забезпечення оборони України та з 09.05.2022 року по 03.01.2023 року перебування на лікуванні у зв'язку із отриманими травмами під час участі у бойових діях до загального стажу в трикратному розмірі - один місяць служби за три та здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати направлення заяви 14.10.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Серьогіна