Рішення від 23.01.2026 по справі 160/31458/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2026 рокуСправа №160/31458/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу №160/31458/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа: Покровський відділ державної виконавчої служби у місті Кривому розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправною та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

31.10.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу №Ф-1146-23 У від 09.02.2021 року.

В обґрунтування позовних вимог вказує на протиправне складання вимоги про сплату боргу, оскільки вона направлена за неналежною адресою проживання позивача. Також зазначено, що позивач є пенсіонером за віком з 25.06.2019 року, а тому відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» звільнений від сплати єдиного внеску.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 року адміністративний позов було залишено без руху, оскільки позовна заява була подана без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.11.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/31458/25. Розглядати справу вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

11.12.2025 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції вказує на те, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України ОСОБА_1 з 27.02.2007 по теперішній час перебуває на податковому обліку в Криворізькій ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , як фізична особа - підприємець та відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464 є платником єдиного внеску. За період з 01.01.2012 по 30.09.2017 обліковувався на спрощеній системі оподаткування (3 група). Інформація про державну реєстрацію змін відомостей щодо реєстраційного номеру облікової картки платника податків ФОП ОСОБА_1 в Криворізькій ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області відсутня. Відповідно і відсутня інформація про набуття статусу пенсіонера. Так, в ІКП по КБК 71040000 ФОП ОСОБА_1 за РНОКПП НОМЕР_1 відображені наступні щоквартальні нарахування за період з 3 квартала 2013 по 2020 роки. Всього нараховано за вказаний період єдиного внеску в сумі 54364,76 гривень. Згідно даних ІКС станом на 31.12.2020, в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 , за РНОКПП НОМЕР_1 , обліковувалась заборгованість з єдиного внеску у сумі 64380,58 гривень. 19.01.2021, згідно даних Інтегрованої картки платника ЄСВ, позивачу було нараховано суму єдиного внеску у розмірі 2 200,00 грн та збільшено суму заборгованості з єдиного внеску до 66 580,58 грн. У зв'язку із зростанням заборгованості та на виконання вимог пункту 3 розділу VI Інструкції № 449, ГУ ДПС в автоматичному режимі сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску № Ф-1146-23 від 09.02.2021 на загальну суму заборгованості 66580,58 грн. У зв'язку з несплатою суми заборгованості з єдиного внеску та відсутністю інформації про оскарження вимоги від 09.02.2021 № Ф-1146-23, ГУ ДПС сформовано узгоджену вимогу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 09.02.2021 № Ф-1146-23У на суму заборгованості 2200,0 гривень.

19.12.2025 року до суду позивачем надано відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.02.2007 року зареєстрований фізичною особою-підприємцем, про що свідчить запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

09.02.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі даних інформаційної системи податкового органу прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1146-23 У, якою позивачу визначено до сплати недоїмку з єдиного внеску в сумі 2200,00 грн.

17.09.2025 року позивачем було подано скаргу на вказану вимогу про сплату боргу (недоїмки) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, однак рішенням Державної податкової служби України від 10.10.2025 року скаргу залишено без задоволення.

Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 09.02.2021 року №Ф-1146-23У, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до пункту 2 та пункту 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно з абзацом другим пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Так, пунктом 4 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з-поміж інших платників єдиного внеску визначено й фізичних осіб - підприємців, в тому числі й тих, які обрали спрощену систему оподаткування.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 та пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України “Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами; для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Частиною 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що фізичні особи-підприємці зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Таким чином, метою встановлення розміру мінімального страхового внеску та обов'язку сплачувати його незалежно від наявності бази для нарахування є забезпечення у передбачених законодавством випадках мінімального рівня соціального захисту осіб шляхом отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до платника єдиного внеску застосовується штраф у розмірі 10 відсотків, а починаючи з 01.01.2015 у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Частиною 10 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно частини 13 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 27.02.2007 року перебуває на податковому обліку в Криворізькій ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області, за реєстраційним номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , як фізична особа - підприємець та відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464 є платником єдиного внеску.

Згідно даних ІКС станом на 04.12.2025, в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 , за РНОКПП НОМЕР_1 , обліковувалась заборгованість з єдиного внеску у сумі 66580,58 гривень.

09.02.2021 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області на підставі даних інформаційної системи податкового органу прийнято вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1146-23 У, якою позивачу визначено до сплати недоїмку з єдиного внеску в сумі 2200,00 грн.

Щодо направлення вимоги на адресу позивача, суд зазначає наступне.

В матеріалах справи наявні докази направлення вимоги про сплату боргу № Ф-1146-23 У від 09.02.2021 року на адресу ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 .

Відповідно до абзацу 7 пункту 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449, вимога про сплату боргу (недоїмки) у паперовій формі вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

Пунктами 1, 6 розділу ІІ Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.11.2014 № 1162, встановлено, що взяття на облік платників єдиного внеску, на яких поширюється дія Закону № 755, здійснюється контролюючим органом за їх місцезнаходженням чи місцем проживання на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом № 755, у день отримання зазначених відомостей контролюючим органом. У разі отримання контролюючим органом від державного реєстратора відомостей з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, на проведення державної реєстрації змін до установчих документів про юридичну особу із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру та відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме змін щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або серії (за наявності) та номера паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснення платежів за серією (за наявності) та номером паспорта), контролюючий орган вносить відповідні зміни до реєстру страхувальників.

Таким чином, у разі зміни місця проживання платника єдиного внеску, платник має зареєструвати відповідні відомості в Єдиному державному реєстрі. Контролюючий орган зобов'язаний внести відповідні зміни до реєстру страхувальників тільки у разі проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Отже суд вважає, що вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1146-23 У від 09.02.2021 була направлена за адресою, що містилася в Єдиному державному реєстрі стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , а тому позивач вважається таким, що отримав оскаржувану вимогу про сплату боргу (недоїмки).

Щодо статусу пенсіонера позивача, суд зазначає наступне.

Так, згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.06.2019 року позивач є пенсіонером, вид пенсії: за віком.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», особи, зазначені у пунктах 4 (фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів) ), 5 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони пенсію за віком отримують або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість з єдиного внеску позивачу нараховано за період 2013-2020 роки, який зокрема охоплює період з 28.03.2019 року, з якого позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а отже суд вважає, що заборгованість з єдиного внеску була нарахована позивачу в порушення частини 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідачем у відзиві на позовну заяву зазначено весь триваючий період заборгованості, суми нараховані у розрізі періодів, однак не визначено на який саме період нараховано суму недоїмки у розмірі 2200 грн., яку виставлено позивачу оскаржуваною вимогою.

Також відзив містить посилання, що в ІКП позивача відображено нарахування єдиного внеску 19.01.2021 року за 4 квартал 2020 року у сумі 2200 грн на яку збільшеного суму недоїмки.

Нарахування єдиного внеску у розмірі 2200 грн. 19.01.2021 року за 4 квартал 2020 року протирічить положенням статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», оскільки позивач у вказаний період отримував пенсію за віком та звільнявся від сплати за себе єдиного внеску.

Під час перевірки правомірності оскаржуваного рішення суд враховує, чи прийнято воно з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-1146-23У від 09.02.2021 року є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частинами 1-2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд наголошує, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1211,20 грн., що документально підтверджується квитанцією від 27.10.2025 року.

Отже, судовий збір у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Керуючись статтями 139, 193, 241-246, 255, 257-262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № Ф-1146-23 У від 09.02.2021 року про сплату боргу (недоїмки).

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська