Ухвала від 02.02.2026 по справі 140/6102/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення

02 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/6102/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульський В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 позов задоволено: визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у проведенні перерахунку та виплатити ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_1 з 03 грудня 2024 року перерахунок та виплату пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, визначених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, щомісячно з урахуванням раніше виплачених сум.

20.01.2026 до суду, в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення у цій справі. Заява обґрунтована тим, що відповідач здійснив перерахунок пенсії на виконання рішення суду у справі №140/6102/25, однак при цьому розмір нарахованої пенсії по інвалідності складає 23 610,00 грн, тоді як розмір виплачуваної - 20 207,12 грн.

Ухвалою суду від 22.01.2026 прийняти до розгляду заяву та постановлено її розгляд здійснювати в порядку письмового провадження. Встановлено відповідачу строк до 30.01.2026 для подання до суду письмових пояснень щодо поданої заяви (у тому числі щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 в частині перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, передбаченої статтею 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком) та їх документальне підтвердження разом із доказом направлення їх копій заявнику.

Відповідач письмових пояснень щодо поданої заяви не подав.

Відповідно до частини першої статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Підстави для розгляду заяви ОСОБА_1 у судовому засіданні відсутні, тому така заява розглянута судом в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, суд дійшов висновку заява про встановлення судового контролю не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Як установлено статтею 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За змістом статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина перша статті 373 КАС України).

Частиною другою статті 381-1 КАС України передбачено, що суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Пунктом 4-1 частини шостої статті 246 КАС України установлено, що у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про здійснення судового контролю, передбаченого частинами п'ятою, шостою статті 382 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, наведені процесуальні норми мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Та обставина, що у рішенні суд не зобов'язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення, не позбавляє позивача права звернутися до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду після його ухвалення. Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення суду від 10.07.2025, яке набрало законної сили 26.09.2025, в частині перерахунку та виплати пенсії відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ у розмірі не менше десяти мінімальних пенсій за віком, ГУ ПФУ у Волинській області прийняло рішення від 23.10.2025 №907080133969 про перерахунок пенсії. Перерахований розмір пенсії, передбаченої статтею 54 вказаного Закону, становить 23 610,00 грн, а загальний розмір пенсійної виплати - 26 312,64 грн.

Наведене підтверджує, що рішення суду виконувалося відповідачем.

За змістом заяви позивач не погоджується з діями відповідача щодо перерахунку пенсії, оскільки, незважаючи на здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду у справі №140/6102/25, фактичний розмір виплачуваної пенсії по інвалідності становить 20 207,12 грн, тоді як розмір нарахованої пенсії складає 23 610,00 грн.

Разом з тим необхідно зауважити, що при вирішенні питання покладення на відповідача обов'язку подати звіт про виконання рішення суду підлягає встановленню сам факт виконання/невиконання судового рішення. У випадку зобов'язання орган Пенсійного фонду провести перерахунок пенсії доказом виконання рішення суду є прийняте рішення про перерахунок пенсії у визначеному розмірі та з відповідної дати.

З наданих ГУ ПФУ у Волинській області доказів вбачається, що рішення про перерахунок пенсії відповідач прийняв 23.10.2025; перерахунок пенсії проведено з 03.12.2024 (як встановлено у резолютивній частині рішення); перерахований розмір пенсії по інвалідності (згідно з рішенням суду - 10 мінімальних пенсій за віком) становить 23 610,00 грн.

У разі незгоди позивача (стягувача) з діями ГУ ПФУ у Волинській області, вчиненими на виконання рішення суду у справі №140/6102/25, зокрема, із способом обчислення та сумою перерахованої пенсії, перевірка рішення, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, повинна здійснюватися судом в порядку, визначеному статтею 383 КАС України.

Отже, на переконання суду, в даному випадку заявником не доведено наявність правових та фактичних підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, тому у задоволенні заяви ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 248, 256, 382, 382-1 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю шляхом зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.В. Мачульський