Справа № 522/24530/25
Провадження № 1-кс/522/94/26
08 січня 2025 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання дізнавача СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Приморської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12025164500000226 від 05.08.2025, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів,-
До слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання дізнавача СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Приморської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12025164500000226 від 05.08.2025, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів.
Зазначене клопотання обґрунтовано тим, що Сектором дізнання ВП №5 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню №12025164500000226 від 05.08.2025, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про те, що 05.08.2025 до ВП № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області, з Національної поліції України, надійшов лист голови ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 щодо виявлених порушень та можливої підробки документів при проведенні перевірки правомірності результатів роботи у 2020-2025 роках обласних адміністрацій, комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (ЄО №17059 від 05.08.2025)..
За даним фактом СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, яке зареєстровано 05.08.2025 року у Єдиному реєстрі досудових розслідувань за №12025164500000226.
Відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 для підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та щодо використання території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - ТСК) від 30 травня 2025 року, було витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) інформацію про результати роботи у 2020-2025 роках комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених обласними, ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян». Супровідним листом від 15.06.2025 року вих.№6597/0/2-25/56 ІНФОРМАЦІЯ_3 надало інформацію про кількість засідань комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розрізі кожної області та відповідно наданих статусів ліквідаторів та потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Зокрема, згідно наданої інформації вищевказаними комісіями в 2020 р. надано 7410 статусів ліквідатора, в 2021 р. - 4634 статусів, в 2022 р. - 2633 статусів, в 2023 р. - 2608 статусів, в 2024 - 2086 статусів, в І кв. 2025 р. - 517 статусів. Також, в 2020 р. надано 25439 статусів потерпілих, в 2021 р. - 21959 статусів, в 2022 р. - 16232 статусів, в 2023 р. - 21030 статусів, в 2024 р. - 17012 статусів, в І кв. 2025 р. - 3583 статусів. Всього за період з 2020 по І кв. 2025 року надано 19888 статусів ліквідаторів, та 105255 статусів потерпілих. З урахуванням всіх соціальних гарантій та виплат, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надання статусу ліквідатора та потерпілого тягне за собою відповідні виплати з державного бюджету. В той же час, викликає занепокоєння, що зі спливом майже 40 років після Чорнобильської катастрофи є доволі стрімкою динаміка збільшення статусів ліквідаторів. Дана позиція підтримується профільними громадськими організаціями, які об'єднують ліквідаторів Чорнобильської катастрофи, які вказують на наявність випадків підроблення документів, для отримання відповідних статусів.
З огляду на наведене, є необхідність верифікації фактів можливого підроблення документів або внесення завідомо неправдивих відомостей до поданих документів, які надаються для розгляду комісіям з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 2020 по І кв. 2025 року.
Під час проведення перевірки було направлено запит Голові ІНФОРМАЦІЯ_5 яка розташована за адресою АДРЕСА_1 щодо результатів роботи у 2020-2025 роках з визначення статусу осіб, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених адміністрацією відповідно до постанови КМУ від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також належним чином завірені копії документів, а саме: наказів про призначення, посадових інструкцій, функціональних обов?язків та інших документів членів комісій з визначення статусу осіб, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи.
В ході досудового розслідування було отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 про те, що вказані в запиті документи можуть бути надані відповідно до кримінально-процесуального законодавства на підставі ухвали слідчого судді або суду, у зв'язку з тим, що містить особисті дані.
На теперішній час для об'єктивності здійснення досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у власності ІНФОРМАЦІЯ_5 яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , а саме до оригіналів документів результатів роботи у 2020-2025 роках з визначення статусу осіб, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених адміністрацією відповідно до постанови КМУ від 11.07.2018 № 551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також належним чином завірені копії документів, а саме: наказів про призначення, посадових інструкцій, функціональних обов?язків та інших документів членів комісій з визначення статусу осіб, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи.
Тому дізнавач просить надати тимчасовий доступ до зазначених документів.
Також у клопотанні дізнавач просить розглянути клопотання слідчим суддею без виклику осіб у володінні, яких знаходяться вказані документи, у зв'язку з тим, що є безпосередні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів та інформації.
З цього приводу, слідчий суддя, приходить до висновку, що з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загрози передчасного розголошення відомостей про обставини, відносно яких проводиться досудове розслідування, що може призвести до втрати можливості отримати фактичні дані, які можливо використати як доказ у кримінальному провадженні внаслідок їх зміни або знищення, а також з метою оперативного розслідування кримінального провадження, вважаю за доцільне розглянути дане клопотання без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Дослідивши надані матеріали, якими обґрунтовано доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які мають значення для встановлення як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та у разі неможливості іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, а також у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
З наданих матеріалів вбачається, що Сектором дізнання ВП №5 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню №12025164500000226 від 05.08.2025, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про те, що 05.08.2025 до ВП № 5 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області, з Національної поліції України, надійшов лист голови ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 щодо виявлених порушень та можливої підробки документів при проведенні перевірки правомірності результатів роботи у 2020-2025 роках обласних адміністрацій, комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (ЄО №17059 від 05.08.2025).
Вбачається необхідність верифікації фактів можливого підроблення документів або внесення завідомо неправдивих відомостей до поданих документів, які надаються для розгляду комісіям з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 2020 по І кв. 2025 року.
Зміст ст. 2 КПК України, серед інших, закріплює завдання кримінального провадження такі як захист суспільства та держави від кримінальних правопорушень, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Встановлено наявність достатніх підстав вважати, що у вищезазначених документах може міститися інформація, яка може мати доказове значення для досудового розслідування. Проте без розкриття охоронюваної законом таємниці дослідити вказану інформацію не виявляється можливим, а вказані дані мають важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Вказані відомості мають важливе значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні відповідно до ст. 91 КПК України, встановлення осіб причетних до вчинення вказаного злочину, а також з метою надання документам належної правової оцінки, всебічного повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до відомостей, які містять охоронювану законом таємницю, отримати інформацію, що має доказове значення в провадженні та довести обставини, які передбачається довести за її допомогою, неможливо.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що є підстави, передбачені ст. 159-163 КПК України, для задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до зазначеної у клопотанні інформації.
Керуючись ст.ст.159-166 КПК України,-
Клопотання дізнавача СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Приморської окружної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №12025164500000226 від 05.08.2025, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей та документів- задовольнити.
Надати дізнавачу СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , дізнавачу СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 , старшому дізнавачу СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_7 , старшому дізнавачу СД Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_8 або іншому дізнавачу зі складу групи дізнавачів, або за дорученням іншій особі, яка уповноважена на проведення слідчих розшукових дій, до документів, які знаходяться у власності знаходяться у власності ІНФОРМАЦІЯ_5 яка розташована за адресою АДРЕСА_1 , а саме до копій особистих справ осіб зазначених в протоколах засідання обласної комісії з визначенням статусу осіб, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, та з питань видачі окремих категорій громадян у 2020-2025 роках.
Встановити строк дії ухвали протягом двох місяців з дня її постановлення, а саме до 08.03.2026 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
08.01.26