Справа № 2-а/714/4/22
ЄУН: 714/88/26
про залишення позовної заяви без руху
"02" лютого 2026 р. м.Герца
Суддя Герцаївського районного суду Чернівецької області Костишин Н.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови, -
У поданому 29 січня 2026 р. до суду позові ОСОБА_1 просить суд скасувати постанову №1486 від 12.03.2025 р. про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП.
Пунктами 3 та 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Ознайомившись із позовною заявою та доданими документами, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).
Частиною 3 статті 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Зі змісту позову видно, що позивачем оскаржується рішення суб'єкта владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності. Строк оскарження такого рішення встановлений в ч.2 ст.287 КАС України - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Таким чином, положеннями КАС України встановлено спеціальний строк для звернення до суду з даним позовом.
Позивач звернувся до суду з даним позовом 29 січня 2026 р., однак у позовній заяві стверджує, що постанову №1486 від 12.03.2025 р. особисто не отримував. При явці 31 березня 2025 р. на розгляд справи про адміністративне правопорушення йому повідомили, що рішення по ньому прийняте і йому прийде постанова по пошті. При його ознайомленні з матеріалами справи було з'ясовано, що постанова по справі була винесена заднім числом - 12 березня 2025 р. Натомість, жодного доказу на підтвердження вказаних обставин до позову не додано та взагалі не зазначено коли конкретно така обставина (ознайомлення із постановою) виникла. При цьому, до позовної заяви позивачем додано копію оспорюваної постанови. З огляду на те, що оскаржувана постанова прийнята 12 березня 2025 р., виникає об'єктивний сумнів у підтвердженні причин пропуску строку звернення до суду з цим позовом. Відтак на даний час у суду немає можливості вирішити питання чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
В ч.6 ст.161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, у разі пропуску строку звернення до суду з даним позовом позивачу необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску.
Указані недоліки позовної заяви перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у даній справі, оскільки позивачем не дотримано вимог ст.161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відтак суд робить висновок про наявність правових підстав для залишення даного позову без руху.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5-ти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя