Постанова від 02.02.2026 по справі 133/4558/25

133/4558/25

3/133/390/26

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА

Іменем України

02.02.26 м.Козятин

Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Дем'янова Ж.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Козятині справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №525243 (надалі - протокол) встановлюється, що ОСОБА_1 06.11.2025 року на дорозі Н-02 304 км будучи посадовою особою, а саме начальником дільниці ТОВ «ГК «Автострада» порушив правила, норми та стандарти що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме не вжив комплекс заходів щодо належного утримання автомобільної дороги, не ліквідував вибоїни на проїзній частині. Своїми діями вчинив п. 5.2 ДСТУ 3587-22 чим порушив ст. 12 ЗУ ДР.

Такими діями ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 140 КУпАП.

В судове засідання з'явився захисник ОСОБА_1 , адвокат Кургаєв Д.М., який зазначив, що вказаний вище протокол є безпідставним та незаконним, у зв'язку із тим, що відповідальною особою за експлуатаційне утримання на вказаній в протоколі дорозі є начальник дорожньо-будівельної дільниці №10 ТОВ «ГК «Автострада» ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 , у зв'язку із чим, підстав для притягнення до відповідальності останнього немає.

Просив долучити до матеріалів справи ордер №6 від 03.02.2025 (чинний до 31.12.2025) на право виконання робіт з експлуатаційного утримання та Договір №52/24/Е про експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них у Вінницькій області, укладений між ТОВ «Група компаній «Автострада» та Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області.

Також до суду 27.01.2026 надійшли пояснення у справі про адміністративне правопорушення від представника ОСОБА_1 , адвоката Кургаєв Д.М.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до такого висновку.

Згідно зі ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимогст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У частині 2статті 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП, полягає у порушенні правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд.

Пунктом 11 Постанови КМУ №198 від 30.03.1994 передбачено обов'язок власників дорожніх об'єктів або уповноважених ними органів, дорожньоексплуатаційних організацій, зокрема: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; контролювати якість робіт, що виконуються підрядними організаціями; забезпечувати дотримання вимог техніки безпеки, а також безпеки дорожнього руху під час виконання дорожньоексплуатаційних робіт.

Згідно з ч. 3 ст.12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов'язані зокрема, забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху. Вимогами ст.53 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України. Відповідно до ч. 2, 3 ст. 6 Закону України «Про автомобільні дороги» експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування та інших видів автомобільних доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів (контрактів) про утримання автомобільних доріг загального користування за принципом забезпечення їх експлуатаційного стану відповідно до нормативно-правових актів, норм та стандартів.

Таким чином, з огляду на бланкетний характер положень статті 140 КУпАП, суб'єктами даного правопорушення виступають або власники автомобільних доріг, або уповноважені ними органи.

Відповідно до ст. 15 закону України «Про благоустрій населених пунктів» органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.

Так власником (балансоутримувачем) А/Д на вказаному відрізку є Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області.

При цьому, між ТОВ «Група компаній «Автострада» та Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області ( надалі по тексту - Служба) було укладено Договір №52/24/Е про експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них у Вінницькій області.

За своє правовою природою вказаний вище договір є договором підряду. Для виконання окремих видів робіт, встановлених законом, підрядник (субпідрядник) зобов'язаний одержати спеціальний дозвіл (ч.3 ст.837 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст.26 Закону України "Про дорожній рух" при виконанні робіт в смузі відведення автомобільної дороги, вулиці та залізничного переїзду, якщо це загрожує безпечному чи безперебійному руху транспорту і пішоходів, організації, що відповідають за утримання автомобільної дороги, вулиці та залізничного переїзду, можуть закрити чи обмежити рух на основі погодженого з Національною поліцією ордера, який видається відповідним дорожнім органом, а в містах - службою місцевого державного органу виконавчої влади та місцевого самоврядування. У ордері викладаються умови заборони або обмеження руху, порядок інформування про це учасників дорожнього руху, заходи щодо безпеки дорожнього руху і строки проведення робіт. Порушення цих вимог тягне за собою матеріальну відповідальність організацій, що виконують роботи. Обмеження або заборона руху без ордера можливі лише у випадках, пов'язаних із стихійними явищами, а також з необхідністю виконання аварійних робіт, про що повідомляється місцевим органам державної виконавчої влади, органам місцевого самоврядування і відповідним підрозділам Національної поліції.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України "Про автомобільні дороги" будівництво споруд, об'єктів дорожнього сервісу, автозаправних станцій, прокладення інженерних мереж та виконання інших робіт у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюються згідно з дозволом органів державного управління автомобільними дорогами та за попереднім погодженням з відповідними підрозділами Національної поліції в порядку, передбаченому законодавством України.

Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Вінницькій області і є тим органом, який здійснює державне управління автомобільними дорогами у Вінницькій області та на який покладено функцію видачі відповідних дозволів.

Отже, на виконання вимог Закону України "Про дорожній рух" та Закону України "Про автомобільні дороги", з метою належної організації забезпечення безпеки дорожнього руху на автомобільних дорогах (в тому числі ремонтних робіт та інших), Службою надається ТОВ «ГК «Автострада» ордер (дозвіл) на право виконання робіт з експлуатаційного утримання АД, який відповідно до вищезазначених норм чинного законодавства погоджує УПП у Вінницькій області ДПП.

Судом встановлено, що відповідно до ордеру № 6 від 03.02. 2025 року (чинний до 31.12.2025 року) на право виконання робіт з експлуатаційного утримання (перелік робіт згідно ДСТУ 8747:2017 АВТОМОБІЛЬНІ ДОРОГИ.

Види та переліки робіт з ремонтів та експлуатаційного утримання) згідно договору № 52/24-Е від 14.06.2024 року в смузі відводу автомобільних доріг: М-3 М-21 Виступовичі Житомир Могилів-Подільський км 232+340307+958, 309-321-326+38 Під'їзд до м. Калинівка км 0+0000+219, Зворотний проїзд на перехресті з М-30 км 0+000 0+431; М-30 Стрий - Умань - Дніпро Ізварине км 333-317-379-330, 387+511-455+503, Східни під'їзд до м. Вінниці км 0+000 - 0+762; Н-02 /М-06/ - Кременець Біла Церква - Ржищів - Кан - Софіївка км 260+650-306+155; P-08 Немирів Ямпіль км 0+000-12+112; Р-17 Біла Церква Тетіїв - Липовець Гуменне /М-30/ км 75+197-168+804; Р-31 Бердичів Хмільник /М-3 км 23+235 -81+568; Р-33 Вінниця Турбів Гайсин Балта Велика Михайлівка /М-1 км 3+664-51+997, 53+487-85+265; Р-36 Немирів Могилів-Подільський км 0+000-14+71 Т-02-03 Турбів - Погребище - Сквира км 0+000 - 43+173, 48+148-70-898; Т-02-04 Південни об'їзд м. Вінниці км 0+000 - 6+481, 16+000-19+327; Т-06-10 Любар Хмільник Лука-Барсь - Нова Ушиця км 24+058-99+231; Т-02-12 Вінниця Шпиків Комаргород км 2+946-23+65 27+190-44+554; T-02-14 /M-30/ Біликівці км 0+000-12+417; Т-02-31 Під'їзд до аеропорту "Вінниця" км 0+000-1+198. Загальна протяжність доріг 745,8 км.

Ордер виданий: ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АВТОСТРАДА», м. Вінниця, вул. Праведників світу, буд. 4-А, каб. 313. Відповідальна особа за експлуатаційне утримання зазначених автомобільних доріг загального користування державного значення у Вінницькій області: ОСОБА_2 , начальник дорожньо-будівельної дільниці № 10 ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АВТОСТРАДА».

Отже, відповідно до ордеру (дозволу) на право виконання робіт з експлуатаційного утримання, зокрема, Н-02 304 км, виданого Службою, вказана ділянка обслуговується ТОВ «Автострада». Відповідальна особа на об'єкті ОСОБА_2 , ордер дійсний до 31.12.2025.

Зважаючи на наведені обставини, з огляду на те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винуватості особи, яка притягається до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суд дійшов висновку, що до протоколу не надано достатніх доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, а тому провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, що відповідає завданню адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 163-1, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -

постановив:

Провадження в справі № 133/4558/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Вінницького апеляційного суду через Козятинський міськрайонний суд. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Жанна ДЕМ'ЯНОВА