Рішення від 21.01.2026 по справі 922/3789/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/3789/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Пономаренко Т.О.

при секретарі судового засідання Стеріоні В.С.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» (61047, м. Харків, вул. Плиткова, 19, кв.53; адреса для листування: 61082, м. Харків, пр-т Героїв Харкова, 202/2, кв. 2; код ЄДРПОУ: 38630645)

до 1) Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області (63002, Харківська обл., Богодухівський р-н, м. Валки, вул. Харківська, 16; код ЄДРПОУ: 04058657) , 2) Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП: НОМЕР_1 )

про визнання недійсним договору та зобов'язання укласти договір

за участю представників:

позивача - Бєлової О.Є., ордер АХ №1297825 від 23.10.2025;

відповідача 1 - не з'явився;

відповідача 2 - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

23.10.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області та Фізичної особи ОСОБА_1 , в якій просить суд:

- визнати договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, укладений між ОСОБА_1 та Валківською міською радою Богодухівського району Харківської області, недійсним;

- зобов'язати Валківську міську раду Богодухівського району Харківської області укласти договір оренди земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 6321280500:01:000:1335 із Товариством з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» у редакції, що відповідає проекту договору оренди, оприлюдненому під час проведення аукціону №LRE001-UA-20250902-96254.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами аукціону, між ОСОБА_1 та Валківською міською радою Богодухівського району Харківської області укладено договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

На думку Позивача, укладення зазначеного договору оренди земельної ділянки порушує права та законні інтереси ТОВ «Пилипгруп» і здійснене всупереч вимогам чинного законодавства України.

Внаслідок укладення спірного договору оренди земельної ділянки водного фонду з іншою особою виникла ситуація правової невизначеності, за якої ТОВ «Пилипгруп», маючи чинні дозвільні документи, позбавлене можливості їх реалізації.

Як зазначалося вище, Позивач володіє режимом рибогосподарської експлуатації, погодженим Державним агентством рибного господарства України та Управлінням Державного агентства рибного господарства України в Харківській області. Зазначений документ є чинними та не скасованими у встановленому законом порядку.

Як зазначає Позивач, укладення органом місцевого самоврядування договору оренди цієї ж земельної ділянки водного фонду з іншою особою фактично блокує реалізацію наданих позивачу державних дозволів, адже орендар набуває виключного права користування ділянкою, що охоплює і водний об'єкт, на який видано дозвіл ТОВ «Пилипгруп».

Разом з позовною заявою представник позивача звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, в якій просить суд забезпечити позов ТОВ «Пилипгруп» до ОСОБА_1 та Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області про питання договору оренди земельної ділянки недійсним та зобов'язання укласти договір шляхом:

- заборони Валківській міській раді Богодухівського району Харківської області приймати будь-які рішення щодо розпорядження, передачі у користування, зміни цільового призначення або умов оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6321280500:01:000:1335;

- заборони державним реєстраторам прав на нерухоме майно (у тому числі нотаріусам) вчиняти будь-які реєстраційні дії, пов'язані з переходом, зміною чи припиненням речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 6321280500:01:000:1335;

- заборони орендарю земельної ділянки з кадастровим номером 6321280500:01:000:1335 ОСОБА_1 здійснювати будь-які дії з фактичного користування спірною земельною ділянкою, у тому числі будівельні, господарські, рибогосподарські або меліоративні роботи до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Ухвалою від 24.10.2025 у задоволенні заяви (вх.№3789 від 23.10.2025) представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» Бєлової Олександри Євгеніївни про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 24.10.2025 прийнято позовну заяву (вх.№3789/25 від 23.10.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області та Фізичної особи ОСОБА_1 про визнання недійсним договору та зобов'язання укласти договір до розгляду та відкрити провадження у справі №922/3789/25. Вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження і призначено підготовче засідання на 19.11.2025.

Через систему "Електронний суд" від Валківської міської ради надійшов відзив на позовну заяву (вх.№25896 від 06.11.2025), в якому зазначено, що земельні торги були проведені у відповідності до чинного законодавства, їх підготовка та процедура проведення не оскаржувалися учасниками земельних торгів.

Підставою для підготовки лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області слугувало прийняте рішення XV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 22 вересня 2021 року №537 «Про затвердження Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та виготовлення паспортів водних об'єктів» (із змінами, внесеними рішенням XL сесії Валківської міської ради VIII скликання від 03 листопада 2023 року №1276 «Про внесення змін до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, затвердженого рішенням XV сесії VIII скликання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області від 22.09.2021 №537».

Щодо виданого Позивачу Дозволу №17 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) від 21 липня 2020 року Управлінням Державного агентства рибного господарства у Харківській області, представник відповідача-1 зазначає, що строк дії зазначеного Дозволу закінчився 20 липня 2025 року і на момент проведення земельних торгів у формі аукціону не діяв.

Проте, наявність такого дозволу не надавало Позивачу права на отримання земельної ділянки водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом без проведення земельних торгів у формі аукціону відповідно частини другої статті 134 Земельного кодексу України, оскільки спеціального дозволу на водокористування, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Держводагентство) ТОВ «ПИЛИПГРУП» не мало.

Таким чином Валківська міська рада просить в задоволенні позову ТОВ «ПИЛИПГРУП» до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області та гр. ОСОБА_1 про визнання недійсним договору та зобов'язання укласти договір відмовити в повному обсязі.

Від Позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив (вх.№25991 від 07.11.2025), в якій представник позивача повідомляє, що відповідно до ч.1 Закону України №3869-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період дії воєнного стану в Україні», внесено зміни до Закону України №2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», за яким доповнено Статтю 11 "Прикінцеві положення" наступним змістом: «Документи дозвільного характеру, строк дії яких закінчується у період дії воєнного стану, вважаються такими, дію яких продовжено на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування».

Отже, починаючи з 17.07.2024 питання регулювання строків дії документів дозвільного характеру регулюється Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» із внесеними змінами Законом України №3869-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період дії воєнного стану в Україні».

Таким чином, на думку Позивача, на момент проведення земельних торгів у формі аукціону дозвіл №17 від 21.07.2020 був чинним і наразі залишається дійсним.

10.11.2025 через канцелярію Господарського суду Харківської області від Відповідача-2 ОСОБА_1 надійшов відзив на позовну заяву (вх.№26082 від 10.11.2025), в якому зазначено, що зазначений позов є навмисним перешкоджанням у користуванні набутого Відповідачем-2 на земельних торгах у формі аукціону права оренди земельною ділянкою водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, в тому числі і у виконанні обов'язків орендаря відповідно до укладеного договору.

Через систему "Електронний суд" від Валківської міської ради надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх.№26242 від 11.11.2025), з яких вбачається, що зазначення представником позивача про продовження строку дії Дозволу №17, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 року №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» щодо автоматичного продовження строків дії документів дозвільного характеру на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, та прийнятого 17.07.2024 Верховною Радою України Закону №3869-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період дії воєнного стану в Україні» (який набрав чинності 02.09.2024), не надає права Позивачу - ТОВ «ПИЛИПГРУП» добровільно користуватися земельною ділянкою водного фонду, що має кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га), розташованої за межами населених пунктів біля с.Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області без укладеного, в установленому законодавством порядку, договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

Позивач - ТОВ «ПИЛИПГРУП» не має спеціального дозволу на водокористування, у зв'язку з чим Валківською міською радою дана земельна ділянка водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом була включена до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та виготовлення паспортів водних об'єктів» (рішення XV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 22 вересня 2021 року №537, із змінами, внесеними рішенням XL сесії Валківської міської ради VIII скликання від 03 листопада 2023 року №1276 та щодо якої Валківською міською радою були проведені земельні торги у формі аукціону.

Від Позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив Відповідача-2 (вх.№26431 від 13.11.2025), в якій представник позивача повідомляє, що саме протиправна дія уповноваженого державного органу призвела до порушення прав позивача ТОВ «Пилипгруп», як добросовісного користувача відповідної земельної ділянки, що охоплює водний об'єкт, що здійснює господарську діяльність на підставі чинних погоджень та дозволів.

18.11.2025 від Позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про долучення документів (вх.№26855 від 18.11.2025), а саме пропозиції щодо укладення мирової угоди.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.11.2025 відкладено підготовче засідання на 10.12.2025.

24.11.2025 через систему "Електронний суд" від Валківської міської ради надійшла заява (вх.№27248 від 24.11.2025) про відмову ТОВ "ПИЛИПГРУП" в укладанні запропонованої мирової угоди.

27.11.2025 через канцелярію Господарського суду Харківської області від Відповідача-2 ОСОБА_1 надійшла заява (вх.№27648 від 27.11.2025) про відмову в укладанні мирової угоди.

09.12.2025 від Позивача через систему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення (вх.№28772 від 09.12.2025), в яких зазначено, що 25.11.2025 скеровано адвокатський запит до Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Харківській області щодо наявності режиму рибогосподарської експлуатації водойми.

Відповіддю від 01.12.2025 №1-3-16/1468-25 Харківським рибоохоронним патрулем надано інформацію, що режим рибогосподарської експлуатації водойми, яка розташована у лівобережній балці р.Мокрий Мерчик біля с.Тетющине на території Валківської територіальної громади Богодухівського району Харківської області гр. ОСОБА_1 Держрибагентством не погоджувався, дозвіл на спеціальне використання біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах Управлінням не видавався.

Надано інформацію, що Режим рибогосподарської експлуатації ставка за вищевказаною адресою розроблений на замовлення ТОВ «ПИЛИПГРУП», погоджений Держрибагентством України 11.07.2018 та має термін дії до 31.12.2027.

Також, Управлінням видано дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) №17 від 21.07.2020 для здійснення промислового рибальства ТОВ «ПИЛИПГРУП» на ставку, розташованому у лівобережній балці р.Мокрий Мерчик біля с.Тетющине на території Валківської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, який є чинним на теперішній час.

25.11.2025 до Регіонального офісу водних ресурсів у Харківській області Державного агентства водних ресурсів щодо отримання режиму роботи штучного водного об'єкту орендарем ОСОБА_1 .

Відповіддю від 28.11.2025 №1669/08 надано інформацію про те, що орендар ОСОБА_1 за отриманням режиму роботи штучного водного об'єкту (ставка) площею водного дзеркала 4,3423 га, який розташований за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області до Офісу не звертався.

Отримані від органів рибоохорони та водних ресурсів офіційні відповіді підтверджують, що жодних дозвільних документів, необхідних для здійснення рибогосподарської діяльності чи управління водним об'єктом, орендарем не оформлено. При цьому ТОВ «Пилипгруп» має чинний та належним чином погоджений режим рибогосподарської експлуатації із строком дії до 31.12.2027, а також діючий дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів. Отже, існує підтверджене право позивача на використання цього водного об'єкта відповідно до публічно-правового режиму спеціального водокористування, встановленого державою.

На думку Позивача, фактичне користування ставком орендарем, зокрема, самовільний спуск води, не лише здійснюється всупереч вимогам Водного кодексу України та Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», але й прямо порушує чинний рибогосподарський режим, затверджений спеціально уповноваженим органом державної влади для ТОВ «Пилипгруп». Таким чином, дії орендаря є несумісними з режимом спеціального водокористування, що вже існує та реалізується позивачем на законних підставах, і свідчать про те, що укладення договору оренди створило ситуацію правової колізії та позбавило позивача реальної можливості здійснювати законну господарську діяльність.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.12.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 24.12.2025.

18.12.2025 через канцелярію Господарського суду Харківської області від Відповідача-2 ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення (вх.№29741 від 18.12.2025), з яких вбачається, що станом на 15.12.2025 Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм інформація про водний об'єкт, ставок площею водного дзеркала 4,3423 га, який розташований за межами населених пунктів біля с.Тетющине на території Валківської територіальної громади Богодухівського району Харківської області кадастровий номер 6321280500:01:000:1335, який належить Відповідачу-2 на праві оренди відповідно до укладеного договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом від 14.10.2025, внесений до Державного реєстру рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) за реєстраційним номером 200100047.

24.12.2025 через систему "Електронний суд" від Валківської міської ради надійшли додаткові пояснення (вх.№30162 від 24.12.2025), в яких зазначається, що згідно частини другої статті 49 Водного кодексу України дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Держводагентство).

Позивачу - ТОВ «ПИЛИПГРУП» був виданий Управлінням Державного агентства рибного господарства у Харківській області 21 липня 2020 року Дозвіл №17 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), а не спеціальний дозвіл на водокористування, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Держводагентство).

23 грудня 2025 року Держекоінспекцією у Харківській області за участю представника Валківської міської ради здійснено за зверненням Бєлової О.Є. від 16.12.2025 огляд даного водного об'єкта та в ході візуального обстеження зафіксовано зниження рівня води.

Окрім того, Державним агентством України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм (Держрибагентство) за зверненням орендаря ОСОБА_1 (Відповідач-2) водний об'єкт, ставок площею водного дзеркала 4,3423 га, що розташований за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, що має кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335, внесено до Державного реєстру рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) за реєстраційним номером 200100047, що надає повне право Відповідачу-2 здійснювати рибогосподарську діяльність на водному об'єкті.

Отже, на думку Відповідача-1, Відповідач-2 має всі законні підстави згідно укладеного договору оренди землі та зареєстрованого права оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень користуватися вищевказаною земельною ділянкою водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

Крім того, Відповідач-1 зазначає, що зниження чи збільшення рівня води у водному об'єкті не є предметом даного позову.

Судове засідання, призначене на 24.12.2025 о 12:30, знято з розгляду з технічних причин. Наступне судове засідання у справі відбудеться 21 січня 2026 року.

14.01.2026 від Позивача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№1087 від 14.01.2026), а саме відповіді Державної екологічної інспекції в Харківській області від 13.01.2026 №Б-185/01-09/0.5/7 на лист адвоката Бєлової О.Є. про порушення екологічного законодавства орендарем земельної ділянки ОСОБА_1

20.01.2026 через систему "Електронний суд" від Валківської міської ради надійшли додаткові пояснення (вх.№1633 від 20.01.2026), з яких вбачається, що надана Державною екологічною інспекцією у Харківській області відповідь по заяві представника ТОВ «ПИЛИПГРУП» адвоката Бєлової О.Є. не може слугувати безперечним доказом того, що саме орендар ОСОБА_1 здійснив зниження рівня води у водному об'єкті та порушив умови договору, оскільки будь-яких досліджень з залученням спеціалістів щодо стану водного об'єкта на момент обстеження не проводилося.

Присутня у судовому засіданні 21.01.2026 представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник Валківської міської ради у судове засідання 21.01.2026 не з'явився, через систему "Електронний суд" до суду надійшло клопотання (вх.№1637 від 20.01.2026) про проведення судового засідання 21.01.2026 за відсутності представника Валківської міської ради.

Відповідач-2 в судове засідання 21.01.2026 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Суд наголошує, що право бути почутим є одним з ключових принципів процесуальної справедливості, яка передбачена статтею 129 Конституції України і статтею 6 Конвенції. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді. Така можливість сприяє дотриманню принципу змагальності через право особи бути почутою та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення. Загальна концепція справедливого судочинства, яка охоплює основний принцип, згідно з яким провадження має бути змагальним, вимагає, щоб особа була поінформована про порушення справи та хід її розгляду.

Такі принципи господарського судочинства, як рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі, реалізуються, зокрема, шляхом надання особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов'язків, до яких, зокрема, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, а також право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення (відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 03.08.2022 у справі №909/595/21).

Згідно з частиною 1 та пунктом 1 частини 2 статті 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Разом з цим, частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України закріплено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Право особи на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення від 07.07.1989 Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо доказів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними матеріалами.

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу по суті.

У судовому засіданні 21.01.2026 судом проголошено скорочене рішення (вступна та резолютивна частини).

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши промову присутніх учасників справи у судових дебатах, суд встановив наступне.

01 жовтня 2025 року в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі» (Prrozorro.Sale) в режимі реального часу проведено земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, організатором яких є Валківська міська рада.

За результатами проведення аукціону, у якому приймали участь ОСОБА_3 , ТОВ «ПИЛИПГРУП» та ОСОБА_1 , було визначено переможцем ОСОБА_1 , який подав найвищу цінову пропозицію (річну орендну плату за користування земельною ділянкою водного фонду), 28 100 грн. Цінова пропозиція ТОВ «ПИЛИПГРУП» в розмірі 28000 грн. виявилася нижчою за цінову пропозицію переможця ОСОБА_1.

За результатами проведення земельних торгів між організатором торгів - Валківською міською радою та переможцем - гр. ОСОБА_1 02 жовтня 2025 року підписано протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20250902-96254.

14 жовтня 2025 року між Валківською міською радою та гр. ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, який зареєстрований у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" 23.10.2025, номер запису про інше речове право 62058310.

Відповідно до акту приймання-передачі об'єкта оренди від 14.10.2025 між Валківською міською радою та гр.ОСОБА_1, згідно з пунктами 1 та 2 договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом від 14.10.2025 Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку водного фонду, загальною площею 13,6500 га, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335, разом з розташованим на ній водним об'єктом для рибогосподарських потреб.

У відповідності до умов земельних торгів переможцем гр.ОСОБА_1 до бюджету Валківської міської ради сплачена річна орендна плата за користування земельною ділянкою і водним об'єктом та відшкодовано суму витрат (видатків), здійснених на підготовку лоту для продажу, про що свідчить платіжна інструкція №59988735SB від 16.10.2025 на суму 36 902,50 грн та платіжна інструкція №59988734SB від 16.10.2025 на суму 10 227,50 грн.

Підставою для підготовки лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с.Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, слугувало прийняте рішення XV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 22 вересня 2021 року №537 «Про затвердження Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та виготовлення паспортів водних об'єктів» (із змінами, внесеними рішенням XL сесії Валківської міської ради VIII скликання від 03 листопада 2023 року №1276 «Про внесення змін до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, затвердженого рішенням XV сесії VIII скликання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області від 22.09.2021 року №537».

Зазначена земельна ділянка водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом була включена до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону та зазначена в Додатку №1 під №3 та в Додатку №2 під №1 «поряд з селом Тетющене (найближчий кадастровий номер: 6321280500:01:000:1135), орієнтовною площею 15,2 га».

За результатами розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду була визначена площа земельної ділянки, яка склала 13,6500 га та здійснено реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номеру: 6321280500:01:000:1335.

Загальна сума витрат бюджету Валківської міської територіальної громади на підготовку лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду (кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335) склала 58 302,82 грн. Дані кошти були включені у суму витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу та сплачені переможцем земельних торгів.

Позивач звертався до Валківської міської ради листом від 08 грудня 2022 року №1/22 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття Валківською міською радою рішення з цього питання.

ТОВ «Пилипгруп» 11.07.2018 отримало режим рибогосподарської експлуатації ставку, розташованого в лівобережній балці річки Мокрий Мерчик поблизу села Тетющине на території Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, який погоджено Державним агентством рибного господарства України, строк його дії встановлено до 31 грудня 2027 року.

Разом із вказаною заявою та режимом позивачем було подано дозвіл №17 від 21.07.2020, виданого Державним агентством рибного господарства у Харківській області, на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), в якому зазначений вид спеціального використання - промислове рибальство. Строк дії дозволу по 20.07.2025.

В силу приписів частини першої статті 134 та частини п'ятої статті 136 Земельного кодексу України, Валківською міською радою 20.12.2022 листом №04-39/3614 було відмовлено ТОВ «ПИЛИПГРУП» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Позивач вважає, що укладення зазначеного договору оренди земельної ділянки з гр. ОСОБА_1 порушує права та законні інтереси ТОВ «Пилипгруп» і здійснене всупереч вимогам чинного законодавства України.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши промову присутніх учасників справи у судових дебатах, суд встановив наступне.

Щодо порушеного права ТОВ «Пилипгруп»:

Відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

За приписами ст.ст.15-16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно із ч.1 ст.13 та ч.1 ст.14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.

За положеннями п.5 ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються засади використання природних ресурсів, виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу, освоєння космічного простору, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку.

Відповідно до статті 1 Водного кодексу України у цьому Кодексі вживаються такі терміни: водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт; водосховище - штучна водойма місткістю більше 1 млн. кубічних метрів, збудована для створення запасу води та регулювання її стоку; водосховище комплексного призначення - водосховище, яке відповідно до паспорта використовується для двох і більше цілей (крім рекреаційних); використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб; рибництво - штучне розведення і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; рибогосподарський водний об'єкт - водний об'єкт (його частина), що використовується для рибогосподарських цілей.

Положеннями статі 3 Водного кодексу України визначено, що усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд, до якого належать поверхневі води, зокрема штучні водойми (водосховища, ставки) і канали.

Згідно статті 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до статті 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.

Згідно із ст.51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об'єкти, що: використовуються для питних потреб; розташовані в межах територій та об'єктів, що перебувають під охороною відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань видами економічної діяльності ТОВ «ПИЛИПГРУП» є у тому числі 03.12 Прісноводне рибальство та 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура).

У дозволі №17 від 21.07.2020, виданого ТОВ «ПИЛИПГРУП» Державним агентством рибного господарства у Харківській області, на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), зазначений вид спеціального використання - промислове рибальство.

Відповідно до наданих Позивачем до позовної заяви актів про виконання робіт із вселення водних біоресурсів за 2020 та 2021 роки, які затверджені начальником Управління Державного агентства рибного господарства у Харківській області, та відповідно до листа ТОВ «ПИЛИПГРУП» на адресу начальника Управління Державного агентства рибного господарства у Харківській області від 26.12.2019 №1/12 у ставку, розташованому у лівобережній балці р.Мокрий Мерчик біля с.Тетющине на території Баранівської сільської ради Валківського району Харківської області, було здійснено вселення водних біоресурсів (товтолобик, короп, білий амур).

Таким чином з матеріалів справи встановлено, що ТОВ «ПИЛИПГРУП» здійснювало рибогосподарську діяльність на водному об'єкті (ставок - 4,3423 га), розташованому за межами населених пунктів біля с.Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, на підставі Дозволу №17 від 21.07.2020, виданого Державним агентством рибного господарства у Харківській області, на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах), та Режиму рибогосподарської експлуатації ставку, розташованого в лівобережній балці річки Мокрий Мерчик поблизу села Тетющине на території Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, який погоджено Державним агентством рибного господарства України.

Згідно статті 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" водні біоресурси (водні біологічні ресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді. До водних біоресурсів належать прісноводні, морські, анадромні та катадромні риби на всіх стадіях розвитку, круглороті, водні безхребетні, у тому числі молюски, ракоподібні, черви, голкошкірі, губки, кишковопорожнинні, наземні безхребетні у водній стадії розвитку, водорості та інші водні рослини; добування (вилов) - вилучення водних біоресурсів із середовища їх перебування; режим промислу - встановлена на певний проміжок часу сукупність вимог та правил, які уточнюють, доповнюють або скасовують правила рибальства для оптимізації кількісного та видового складу водних біоресурсів у визначеному водному об'єкті (його частині); режим рибогосподарської експлуатації водного об'єкта - установлена на відповідний термін сукупність вимог, умов та заходів щодо обсягів робіт з відтворення водних біоресурсів за їх віковими та видовими характеристиками, строків лову, типів і кількості знарядь та засобів лову, обсягів вилучення, регламентації любительського рибальства, ощадливого використання водних біоресурсів рибогосподарського водного об'єкта (його частини).

Використання водних біоресурсів, які перебувають у стані природної волі, здійснюється в порядку загального і спеціального використання (стаття 25 вказаного Закону).

Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється шляхом їх вилучення з природного середовища (крім любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування в межах та обсягах безоплатного вилову) і включає в себе, в тому числі і промислове рибальство (стаття 27 вказаного Закону).

Отже, спеціальне використання водних біоресурсів може здійснюватися відповідно до одного з режимів, визначених Законом України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", зокрема, режиму промислу або режиму рибогосподарської експлуатації.

Положеннями частини 1 статті 34 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" визначено, що суб'єкти рибного господарства мають право на користування рибогосподарськими водними об'єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів на недискримінаційних умовах у встановленому порядку.

Відповідно до частин 1, 3 статті 36 цього Закону юридичні та фізичні особи мають право користуватися водними біоресурсами як об'єктами права власності Українського народу відповідно до Конституції України та цього закону.

Надання у користування рибогосподарських водних об'єктів (їх частин) місцевого значення для провадження рибогосподарської діяльності здійснюється відповідно до закону.

Комплексний правовий аналіз наведених вище норм свідчить, що законодавець розрізнив користування рибогосподарськими водними об'єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів, як окремими об'єктами користування. Можливості використання водних біоресурсів без обов'язкового отримання в установленому Земельним кодексом України порядку в користування на умовах оренди рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об'єктами), де здійснюється використання цих водних біоресурсів, чинним законодавством не передбачена. Таке використання водних біоресурсів є нерозривно пов'язаним з використанням зазначених рибогосподарських водних об'єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об'єктами). Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.03.2019 у справі №923/213/18, від 06.10.2021 у справі №914/1326/16, від 05.01.2022 у справі №908/2153/20.

Закон України "Про тваринний світ" у статті 3 визначає об'єкти тваринного світу, на які поширюється дія цього Закону, серед яких є дикі тварини - хордові, в тому числі хребетні (ссавці, птахи, плазуни, земноводні, риби та інші).

Відповідно до статті 20 Закону України "Про тваринний світ" за умови додержання вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів може здійснюватися такий вид використання об'єктів тваринного світу як рибальство.

Згідно статті 25 Закону України "Про тваринний світ" рибальством вважається добування риби та водних безхребетних. На території України відповідно до законодавства може здійснюватися промислове, любительське та спортивне рибальство.

Підприємствам, установам, організаціям і громадянам у порядку спеціального використання об'єктів тваринного світу надається право ведення промислового рибальства, включаючи промисел водних безхребетних на промислових ділянках рибогосподарських водних об'єктів та континентальному шельфі України (стаття 26 Закон України "Про тваринний світ").

Статтею 17 Закону України "Про тваринний світ" визначено, що до спеціального використання об'єктів тваринного світу належать усі види використання тваринного світу (за винятком передбачених законодавством випадків безоплатного любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування), що здійснюються з їх вилученням (добуванням, збиранням тощо) із природного середовища.

Спеціальне використання об'єктів тваринного світу в порядку ведення мисливського і рибного господарства здійснюється з наданням відповідно до закону підприємствам, установам, організаціям і громадянам права користування мисливськими угіддями та рибогосподарськими водними об'єктами.

З вищенаведеного вбачається, що рибне господарство, яким займається Позивач у цій справі, належить до спеціального використання об'єктів тваринного світу, оскільки промислове рибальство передбачає вилучення риби із природного середовища та є відмінним від любительського і спортивного рибальства, та передбачає отримання права користування рибогосподарськими водними об'єктами.

Статтею 23 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері рибного господарства, видає і такий документ дозвільного характеру як Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) (в редакції, що діяла на момент видачі Дозволу №17 від 21.07.2020).

Процедура видачі суб'єктам господарювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) регулювалась Порядком видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення та анулювання зазначеного дозволу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №801 від 30.10.2013 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку дозвіл видається на кожний рибогосподарський водний об'єкт (його частину) Держрибагентством або його територіальним органом.

Дозвіл видається територіальним органом суб'єктові господарювання для здійснення промислового рибальства, вилову водних біоресурсів у науково-дослідних, науково-промислових, дослідно-конструкторських цілях, а також визначення їх санітарно-епідеміологічного стану, меліоративного вилову водних біоресурсів з метою формування їх оптимального видового та вікового складу, вилову водних біоресурсів з метою отримання біологічного матеріалу для штучного відтворення їх запасів та здійснення аквакультури, любительського і спортивного рибальства у водних об'єктах загального користування, що перевищує встановлені обсяги безоплатного вилову.

Згідно пункту 3 Порядку передбачено перелік документів, які суб'єкт господарювання подає державному адміністраторові для одержання дозволу, серед яких документи, що посвідчують право користування водними об'єктами чи земельними ділянками водного фонду, відсутні.

З матеріалів справи вбачається, що 11.07.2018 ТОВ «Пилипгруп» отримало режим рибогосподарської експлуатації ставку, розташованого в лівобережній балці річки Мокрий Мерчик поблизу села Тетющине на території Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, який погоджено Державним агентством рибного господарства України, строк його дії встановлено до 31 грудня 2027 року.

Cуд зазначає, що для затвердження Режиму чи отримання Дозволу зацікавлені особи не представляють жодних документів, які б свідчили про їхні права на водні об'єкти і земельні ділянки водного фонду, на яких знаходяться водні об'єкти, стосовно яких затверджується Режим або видається Дозвіл.

При затвердженні Режиму і видачі Дозволу відповідні органи не досліджують питання набуття речових прав, не є розпорядниками та не надають права користуватися водними об'єктами і землями водного фонду.

18.09.2012 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про аквакультуру", який визначає принципи державної політики, основні засади розвитку і функціонування аквакультури, правові основи діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у сфері аквакультури.

За змістом цього Закону аквакультура (рибництво) - сільськогосподарська діяльність із штучного розведення, утримання та вирощування об'єктів аквакультури у повністю або частково контрольованих умовах для одержання сільськогосподарської продукції (продукції аквакультури) та її реалізації, виробництва кормів, відтворення біоресурсів, ведення селекційно-племінної роботи, інтродукції, переселення, акліматизації та реакліматизації гідробіонтів, поповнення запасів водних біоресурсів, збереження їх біорізноманіття, а також надання рекреаційних послуг.

Водночас цей закон також визначає необхідність отримання права на користування водоймою (її частиною) та земельною ділянкою. Так статтею 14 Закону України "Про аквакультуру" передбачено, що:

1. Рибогосподарський водний об'єкт для цілей аквакультури надається в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі відповідно до Водного кодексу України.

Частини рибогосподарського водного об'єкта надаються в користування на умовах оренди юридичній чи фізичній особі органами, які здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) відповідно до Земельним коденком України, лише для розміщення плавучих рибницьких садків. У такому разі межі наданої в користування частини рибогосподарського водного об'єкта визначаються координатами відведеної акваторії. Відведення земельної ділянки водного фонду під водою (водним простором) та встановлення її меж у натурі (на місцевості) не здійснюються.

2. Рибогосподарська технологічна водойма для цілей аквакультури надається юридичній чи фізичній особі органом, який здійснює розпорядження земельною ділянкою під водою (водним простором) відповідно до Земельного кодексу України, за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

При передачі юридичній чи фізичній особі в оренду рибогосподарської технологічної водойми такій особі одночасно можуть передаватися в користування гідротехнічні споруди рибогосподарської технологічної водойми.

Надання рибогосподарської технологічної водойми у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта рибогосподарської технологічної водойми та/або технічного проекту рибогосподарської технологічної водойми.

Порядок розроблення та форма паспорта затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері рибного господарства.

3. Об'єктом користування на умовах оренди рибогосподарської технологічної водойми є земельна ділянка під водою, в межах якої здійснюється аквакультура, та вода (водний простір), які в комплексі одночасно надаються в користування одній і тій самій юридичній чи фізичній особі.

Плата за користування на умовах оренди рибогосподарською технологічною водоймою складається з орендної плати за використання земельних ділянок та орендної плати за рибогосподарську технологічну водойму.

Статтею 85 Водного кодексу України передбачено, що порядок надання земель водного фонду у користування та припинення користування ними встановлюється земельним законодавством.

Відповідно до ч.4 ст.59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, тощо.

Згідно ч.5 ст.59 Земельного кодексу України використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.

Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ч.ч.2,3 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб; використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів; використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; будівництва об'єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів; надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні; надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено; розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб; надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках публічно-приватного партнерства відповідно до закону; надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала; будівництва, обслуговування об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, мультимодальних терміналів, електронних комунікаційних мереж та об'єктів дорожнього господарства (крім об'єктів дорожнього сервісу); будівництва об'єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об'єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд); передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва; надання земельних ділянок суб'єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб'єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим; поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря; передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності; надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків; надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 37-1 цього Кодексу; надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення; надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями; передачі в оренду земельної ділянки акціонерному товариству, товариству з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебувала така земельна ділянка; передачі в оренду земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення колишньому суборендарю земельної ділянки у випадках, визначених частиною шостою статті 16 Закону України "Про оренду землі"; продажу, передачі в користування земельних ділянок колишнім власникам знищеного внаслідок обставин, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, нерухомого майна (будівель, споруд), право власності на яке відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно припинено у зв'язку із знищенням майна. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Як зазначалося вище, розпорядником земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області є Валківська міська рада.

Згідно ч.2 ст.79 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться, якщо інше не встановлено законом та не порушує прав інших осіб.

Положеннями статті 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Із системного аналізу наведених законодавчих норм слідує, що використання водосховища для рибогосподарської експлуатації, промислового вилову та вирощування риби повинно здійснюватися тільки за наявності права на водний об'єкт (води) разом із розташованою (ми) під ним земельною (ми) ділянкою (ми) водного фонду.

Проте, Позивач, здійснюючи рибогосподарську діяльність на водному об'єкті біля с.Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області на підставі Режиму та Дозволу, не отримав водний об'єкт та земельну ділянку водного фонду в користування.

Щодо визнання договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, укладеним між ОСОБА_1 та Валківською міською радою Богодухівського району Харківської області, недійсним, та зобов'язання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області укласти договір оренди земельної ділянки водного фонду із Позивачем, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтями 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.

Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

З матеріалів справи вбачається, що 01 жовтня 2025 року в електронній торговій системі «Прозорро.Продажі» (Prrozorro.Sale) в режимі реального часу проведено земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області, організатором яких є Валківська міська рада.

За результатами проведення аукціону, у якому приймали участь ОСОБА_3 , ТОВ «ПИЛИПГРУП» та ОСОБА_1 , було визначено переможцем ОСОБА_1 , про що між організатором торгів - Валківською міською радою та переможцем - гр. ОСОБА_1 02 жовтня 2025 року підписано протокол про результати земельних торгів №LRE001-UA-20250902-96254.

14 жовтня 2025 року між Валківською міською радою та гр. ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, який зареєстрований у відповідності до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" 23.10.2025, номер запису про інше речове право 62058310.

У відповідності до умов земельних торгів переможцем гр. ОСОБА_1 до бюджету Валківської міської ради сплачена річна орендна плата за користування земельною ділянкою і водним об'єктом та відшкодовано суму витрат (видатків), здійснених на підготовку лоту для продажу.

Законом України №1423-IX від 28.04.2021 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин", який набув чинності 27.05.2021, розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, згідно з яким землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Отже, в силу зазначених норм законодавства розпорядником земель комунальної власності, в тому числі і земельних ділянок водного фонду комунальної власності на території Валківської міської територіальної громади є Валківська міська рада.

Відповідно до статті 51 Водного кодексу України водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.

Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Порядок надання земельних ділянок в оренду визначений статтями 123, 124 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини першої статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до частини другої статті 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності, зокрема, використання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.

Порядок проведення земельних торгів визначений статтями 135-139 Земельного кодексу України.

Згідно частини другої статті 135 земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 року №1013 «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)» затверджено вимоги щодо підготовки та проведення земельних торгів, а також визначено акціонерне товариство «Прозорро.Продажі», управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки, - адміністратором електронної торгової системи.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для підготовки лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області слугувало прийняте рішення XV сесії Валківської міської ради VIII скликання від 22 вересня 2021 року №537 «Про затвердження Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та виготовлення паспортів водних об'єктів» (із змінами, внесеними рішенням XL сесії Валківської міської ради VIII скликання від 03 листопада 2023 року №1276 «Про внесення змін до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону, затвердженого рішенням XV сесії VIII скликання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області від 22.09.2021 року №537».

Зазначена земельна ділянка водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом була включена до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону та зазначена в Додатку № 1 під №3 та в Додатку №2 під №1 «поряд з селом Тетющене (найближчий кадастровий номер: 6321280500:01:000:1135), орієнтовною площею 15,2 га».

Також ця земельна ділянка водного фонду була включена до Переліку земельних ділянок водного фонду разом з розташованими на них водними об'єктами, право оренди на які може бути реалізовано на земельних торгах у формі аукціону на підставі звернення ТОВ «ПИЛИПГРУП» від 27 липня 2021 року №4/21.

З метою підготовки лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом Валківською міською радою за рахунок бюджетних коштів, у відповідності до частини першої статті 136 Земельного кодексу України, було здійснено підготовку лоту до продажу та розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду, паспорт водного об'єкту та технічну документацію з нормативної грошової оцінки зазначеної земельної ділянки.

За результатами розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду була визначена площа земельної ділянки, яка склала 13,6500 га та здійснено реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі з присвоєнням їй кадастрового номеру: 6321280500:01:000:1335.

Загальна сума витрат бюджету Валківської міської територіальної громади на підготовку лоту до продажу права оренди земельної ділянки водного фонду кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 склала 58 302,82 грн. Дані кошти були включені у суму витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу та сплачені переможцем земельних торгів.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що ТОВ «ПИЛИПГРУП» приймало участь в аукціоні з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, кадастровий номер: 6321280500:01:000:1335 площею 13,6500 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом (ставок - 4,3423 га) із земель водного фонду комунальної власності для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД - 10.07), розташованої за межами населених пунктів біля с. Тетющине на території Валківської міської територіальної громади Богодухівського району Харківської області організатором яких є Валківська міська рада.

Також слід зазначити, що в матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження Позивачем результатів та порядку проведення зазначених земельних торгів.

З огляду на вищезазначене, cуд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання Договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, укладений між ОСОБА_1 та Валківською міською радою Богодухівського району Харківської області, недійсним, а також зобов'язання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області укласти договір оренди земельної ділянки водного фонду із Позивачем.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010).

Принцип змагальності процесу означає, що кожній стороні повинна бути надана можливість ознайомитися з усіма доказами та зауваженнями, наданими іншою стороною, і відповісти на них (п. 63 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Руїс-Матеос проти Іспанії" від 23 червня 1993 р.).

Захищене статтею 6 Європейської конвенції з прав людини право на справедливий судовий розгляд також передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та має отримувати нагоду коментувати чи спростовувати їх.

Дія принципу змагальності ґрунтується на переконанні: протилежність інтересів сторін найкраще забезпечить повноту матеріалів справи через активне виконання сторонами процесу тільки їм притаманних функцій. Принцип змагальності припускає поєднання активності сторін у забезпеченні виконання ними своїх процесуальних обов'язків із забезпеченням судом умов для здійснення наданих їм прав.

У п.26 рішення від 15.05.2008 Європейського суду з прав людини у справі "Надточій проти України" суд нагадує, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

Питання справедливості розгляду не обов'язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008 року).

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац десятий пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003).

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З огляду на зазначене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області та Фізичної особи ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом, укладений між ОСОБА_1 та Валківською міською радою Богодухівського району Харківської області, та зобов'язання Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області укласти договір оренди земельної ділянки водного фонду є необґрунтованими та безпідставними, а відтак не підлягають задоволенню.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд у задоволенні позову відмовив, у відповідності до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати щодо сплати судового збору покладаються на позивача у повному розмірі.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Пилипгруп» до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, Фізичної особи ОСОБА_1 про визнання недійсним договору та зобов'язання укласти договір - відмовити.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено "02" лютого 2026 р.

СуддяТ.О. Пономаренко