26.01.2026м. СумиСправа № 920/1509/25
Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,
Розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу № 920/1509/25:
за позовом Сумського обласного центру зайнятості (40030, м. Суми, майдан Незалежності, 3-1, код ЄДРПОУ 03491406)
до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (01001, м. Київ, вул. Госпітальна 12Г, ЄДРПОУ 00032129)
про стягнення 250000 грн 00 коп.
1. Стислий виклад позицій учасників справи.
1.1. 30.10.2025 до Господарського суду Сумської області надійшла позовна заява Сумського обласного центру зайнятості, згідно якої позивач просить суд стягнути з відповідача на рахунок в АТ «Ощадбанк» повну суму мікрогранту в розмірі 250000 грн 00 коп., отриманого відповідачем на підставі договору про надання мікрогранту від 20.02.2024.
1.2. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що ОСОБА_1, будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець, отримала мікрогрант в розмірі 250000 грн 00 коп., проте припинила підприємницьку діяльність як суб'єкт господарювання, суму мікрогранту не повернула, чим порушила обов'язкові умови отримання гранту, що стало підставою для звернення позивача з цим позовом.
1.3. Відповідач відзив на позовну заяву до суду не надав. Враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву, суд вирішує справу за наявними матеріалами справи, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
2. Заяви, які подавались сторонами. Процесуальні дії, які вчинялись судом.
2.1. 30.10.2025 призначення судді не відбулось, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи. Про що складено протокол щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
2.2. 31.10.2025 призначення судді не відбулось, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи. Про що складено протокол щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями.
2.3. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.11.2025 справу № 920/1509/25 призначено до розгляду судді Жерьобкіній Є.А.
2.4. Пункт 1 частими 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України закріплює, що господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких с фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
2.5. У пунктах 4.17 - 4.23 постанови від 13.02.2019 по справі № 910/8729/18 Велика Палата Верховного Суду роз'яснила, що відповідно до статті 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
2.6. За положеннями статті 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
2.7. Відповідно до статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа-підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
2.8. За змістом статей 51, 52, 598-609 Цивільного кодексу України, статей 202-208 Господарського кодексу України, частини восьмої статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у випадку припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця (із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію такого припинення) її зобов'язання (господарські зобов'язання) за укладеними договорами не припиняються, а продовжують існувати, оскільки вона як фізична особа не перестає існувати та відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
2.9. Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 припинено 31.08.2025 за власним рішенням.
2.10. Господарські суди мають юрисдикцію щодо розгляду спорів, в яких стороною є фізична особа, яка на дату подання позову втратила статус суб'єкта підприємницької діяльності, якщо ці спори пов'язані, зокрема, з підприємницькою діяльністю, що раніше здійснювалась зазначеною фізичною особою, зареєстрованою підприємцем.
2.11. Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 05.06.2018 року у справі № 338/180/17, а також у постанові Верховного суду від 27.02.2019 у справі № 724/38/18.
2.12. За змістом ч. 6 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
2.13. Згідно ч. 8 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
2.14. Згідно відповіді № 1969708 від 04.11.2025 на запит судді до Єдиного державного демографічного реєстру встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
2.15. Згідно інформації, зазначеної позивачем у матеріалах позовної заяви у справі № 920/1509/25, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
2.16. У зв'язку з викладеним, Господарський суд Сумської області направив звернення № 920/1509/25/6539/25 від 14.11.2025 в Управління ЦНАП Виконавчого комітету Путивльської міської ради про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
2.17. 14.11.2025 до суду надійшов лист № 07-07/815 від 14.11.2025 з інформацією стосовно ОСОБА_1, (вх. № 5719 від 14.11.2025, ел.пошта), відповідно до якої ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .
2.18. Ухвалою від 18.11.2025 у справі № 920/1509/25 Господарський суд Сумської області залишив позовну заяву без руху; надав Сумському обласному центру зайнятості десятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви: подання доказів надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу листом з описом вкладення.
2.19. 22.11.2025 позивач, на виконання вимог ухвали суду від 18.11.2025, згідно заяви про усунення недоліків (вх. № 5588 від 21.11.2025), надав суду докази надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідачу листом з описом вкладення.
2.20. Ухвалою від 25.11.2025 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/1509/25; визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, відповідно до ст. 165 ГПК України; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив, відповідно до ст. 166 ГПК України; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, відповідно до ст. 167 ГПК України.
2.21. За приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
2.22. Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
2.23. Ухвала суду про відкриття провадження у справі від 25.11.2025, що направлена відповідачу, повернута поштовим відділенням з відміткою: «адресат відсутній».
2.24. Згідно з ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
2.25. Пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
2.26. Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк, будь-яких клопотань чи заяв не подав.
2.27. Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
2.28. Ухвалою від 23.12.2025 Господарський суд Сумської області, відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України, залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» (вул. Госпітальна 12Г, м. Київ, 01001, ЄДРПОУ 00032129).
2.29. 06.01.2026 від третьої особи надійшли письмові пояснення (вх. № 64 від 06.01.2026), в яких АТ «Ощадбанк» підтверджує надання відповідачу мікрогранту в сумі 250000 грн 00 коп. які зараховані на спеціальний рахунок відповідача з призначенням платежу «Зарахування коштів мікрогранту згідно Постанови КМУ № 738 від 21.06.2022». За період з 11.03.2024 до 29.03.2024 ФОП ОСОБА_1 були використані кошти мікрогранту в сумі 250000 грн 00 коп., 10.09.2024 рахунок мікрогранту було закрито автоматично, згідно умов обслуговування за тарифним пакетом «Мікрогрант». У поданих поясненнях АТ «Ощадбанк» просить суд врахувати його пояснення та розглянути справу без його участі.
2.30. Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
2.31. Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Оцінка суду, висновки суду та законодавство, що підлягає застосуванню.
3.1. 27.01.2024 Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія» із заявою № URD344 на отримання гранту на власну справу на умовах Порядку № 738 у розмірі 250000 грн 00 коп.
3.2. Відповідно до наказу Державного центру зайнятості «Про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу» від 16.02.2024 № 28 надано мікрогранти на загальну суму 103053161,00 грн на створення або розвиток власного бізнесу 434 отримувачам (а. с. 17-18).
3.3. Згідно з додатком № 1 до наказу «Список заявників, які отримали позитивне рішення комісії ДЦЗ та набрали найбільшу кількість балів,в межах наявної граничної суми мікрогрантів», серед заявників, яким схвалений грант, заява відповідача № URD344 (порядковий номер 91) із сумою виплати гранту 250000,00 грн.
3.4. 20.02.2024 Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано заяву про приєднання до договору про надання мікрогранту (а. с. 18).
3.5. Форма договору про надання мікрогранту затверджена наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 № 1969. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання АТ «Ощадбанк» заяви про приєднання до умов цього договору, який укладається між Державним центром зайнятості, з однієї сторони та суб'єктом господарювання - отримувачем, з іншої сторони, щодо якого Державний центр зайнятості прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов цього договору.
3.6. Положеннями заяви про приєднання до договору про надання мігрогранту встановлено, укладання договору внаслідок приєднання ФОП ОСОБА_1 до його умов передбачає надання мікрогранту сумою 250000,00 грн, що перераховується на рахунок ФОП ОСОБА_1: НОМЕР_2 в AT «Ощадбанк» (третя особа).
3.7. Відповідно до умов заяви про приєднання до договору про надання мігрогранту, абз. 3 п. 20 Порядку 738, обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення отримувачем протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту.
3.8. Уповноваженим банком на час надання мікрогранту ФОП ОСОБА_1 був АТ «Ощадбанк» згідно договору про взаємодію від 13.03.2023 № 2/19-23.
3.9. 06.03.2024 на спеціальний рахунок ФОП ОСОБА_1 у АТ «Ощадбанк» зараховані кошти мікрогранту в сумі 250000 грн., що підтверджено витягом з електронного реєстру мікрогрантів.
3.10. За пунктом 3 розділу IV договору отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому.
3.11. Відповідно до змісту наданого ФОП ОСОБА_1 бізнес-плану, останній підлягав реалізації протягом 36 місяців з дня зарахування коштів мікрогранту на рахунок.
3.12. Таким чином, строк реалізації проекту за договором про надання мікрогранту ФОП ОСОБА_1 обчислюється до 06.03.2027 (+ 3 роки з дня зарахування коштів мікрогранту на рахунок).
3.13. Відповідно до п. 1 розділу IV договору, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.
3.14. Відповідно до п. 2 розділу IV договору, отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).
3.15. Відповідно до п. 4 розділу IV договору, для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідаю цільовому призначенню мікрогранту за бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі документів, зазначених в абзаці першому цього пункту, Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.
3.16. Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.
3.17. Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» визначено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.
3.18. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
3.19. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
3.20. Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
3.21. Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки «Фонд підтримки малого та середнього бізнесу», відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
3.22. Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
3.23. Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
3.24. Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 75000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача зареєструватися фізичною особою - підприємцем; 150000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250000 гривень включно у разі зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком (п. 4 Порядку).
3.25. Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1) (п. 6 Порядку).
3.26. Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
3.27. Відповідно до п. 20 Порядку, для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов'язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абзацом другим пункту 4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
3.28. Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абз. 3 п. 20 Порядку № 738.
3.29. Відповідно до абз. 4 п. 20 Порядку, для виконання отримувачем обов'язкової умови договору щодо працевлаштування міський, районний, міськрайонний центр зайнятості, філія регіонального центру зайнятості (далі - центр зайнятості) за місцем укладення договору мікрогранту інформує суб'єкта господарювання про можливість укомплектування робочих місць особами з числа зареєстрованих безробітних. Центр зайнятості та суб'єкт господарювання вживають спільних заходів для добору працівників із числа зареєстрованих безробітних.
3.30. За положеннями п. 21 Порядку, Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.
3.31. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.
Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пункту 20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
3.32. Путивльським управлінням Конотопської філії Сумського обласного центру зайнятості перевірено дотримання ФОП ОСОБА_1 виконання умов договору про надання мікрогранту.
3.33. Актом № 1 перевірки дотримання умов договору мікрогранту підтверджено відсутність порушень, встановлено, що ФОП ОСОБА_1 працевлаштовано дві особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а. с. 29-30).
3.34. Актом № 2 перевірки/огляду дотримання умов договору мікрогранту/гранту від 29.08.2025 підтверджено відсутність порушень (а. с. 31-33).
3.35. Відповідно до абзацу 30 пункту 20 Порядку № 738, суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.
3.36. Суд установив, що відповідно до службової записки заступника начальника управління Конотопської філії відділу Сумського обласного центру зайнятості № 01-04/627-13.5/25 від 03.09.2025, відповідач припинила підприємницьку діяльність 31.08.2025 не попередивши центр зайнятості про намір здійснити ліквідацію (а. с. 33).
3.37. Згідно даних до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ФОП ОСОБА_1 припинила підприємницьку діяльність за власним рішенням 31.08.2025.
3.38. 11.09.2025 Сумський обласний центр зайнятості наказом № 204 ухвалив рішення про повернення повної суми мікрогранту, виплачених ФОП ОСОБА_1 протягом одного місяця (а. с. 34).
3.39. Сума мікрогранту 250000 грн 00 коп. вважається заборгованістю ОСОБА_1, яка підлягає поверненню у повному обсязі на рахунок АТ «Ощадбанк». Спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку для повернення коштів мікрогранту.
3.40. Позивач на адресу відповідача надіслав претензію з вимогою про повернення повної суми мікрогранту, відповідно до якої позивач вказує на те, що сума мікрогранту в розмірі 250000 грн 00 коп. підлягає поверненню у повному обсязі на рахунок AT «Ощадбанк» протягом одного місяця з дня отримання претензії (а. с. 35).
3.41. Таким чином, сума неповернутих відповідачем коштів мікрогранту в розмірі 250000 грн 00 коп. відповідно до положень Порядку № 738 вважаються заборгованістю.
3.42. Положенням ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
3.43. З урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, пункту 20 Порядку № 738, строк виконання відповідачем зобов'язання щодо повернення коштів мікрогранту на момент розгляду справи настав.
3.44. Відповідач свого обов'язку з повернення мікрогранту не виконала, доказів повернення отриманих коштів не надала.
3.45. Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 250000 грн 00 коп. заборгованості є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
5. Розподіл судових витрат між сторонам.
5.1 Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору в сумі 3000 грн 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на рахунок Акціонерного товариства «Ощадбанк» (отримувач: AT «Ощадбанк», код отримувача 00032129, надавач платіжних послуг отримувача: AT «Ощадбанк», рахунок отримувача: НОМЕР_3 ); стягувач Сумський обласний центр зайнятості (40000, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 3-1, код ЄДРПОУ 03491406) 250000 грн 00 коп. мікрогранту.
3. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Сумського обласного центру зайнятості Державного центру зайнятості (40000, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 3/1, код ЄДРПОУ 03491406) 3000 грн 00 коп. витрат зі сплати судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане суддею 02.02.2026.
СуддяЄ.А. Жерьобкіна