Ухвала від 26.01.2026 по справі 918/1086/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"26" січня 2026 р. Справа № 918/1086/25

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А.,

за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелект Консалт Груп"

до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області про стягнення заборгованості в сумі 12 813 621 грн 94 коп.,

у підготовчому засіданні приймали участь:

від позивача - Савенко Є.В., ордер серія АР № 1278100 від 17.11.2025 р.;

від відповідача - Цимбалюк О.П. (самопредставництво).

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Інтелект Консалт Груп" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області про стягнення заборгованості в сумі 12 813 621 грн 94 коп., з яких: 12 651 920 грн 00 коп. - основний борг, 47 834 грн 66 коп. - 3% річні та 113 867 грн 28 коп. - інфляційні втрати.

Ухвалою суду від 26 листопада 2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтелект Консалт Груп" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13 січня 2026 року (суддя Романюк Ю.Г.).

15 грудня 2025 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву.

Також 15 грудня 2025 року від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи.

17 грудня 2025 року від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.

Розпорядженням керівника апарату від 18 грудня 2025 року № 03-04/112/2025 в зв'язку з указом Президента України від 13.12.2025 № 951/2025 "Про призначення судді" відповідно до підпунктів 2.3.43- 2.3.48 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39, введеного в дію з 01.04.2025 відповідно до рішення Ради суддів України від 06.03.2025 № 7, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 918/1086/25.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.12.2025 року справу № 918/1086/25 передано судді Політиці Н.А.

Крім того протоколами передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.12.2025 року клопотання представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області про призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі № 918/1086/25 та клопотання представника Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області про приєднання доказів до матеріалів справи № 918/1086/25 також передано судді Політиці Н.А.

19 грудня 2025 року від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшли заперечення проти клопотання відповідача про призначення судової будівельно-технічної експертизи.

Ухвалою суду від 22 грудня 2025 року справу № 918/1086/25 прийнято до провадження судді Політики Н.А. та постановлено розгляд справи розпочати спочатку. Крім того вказаною ухвалою підготовче засідання призначено на 12 січня 2026 року.

Ухвалою суду від 12 січня 2026 року підготовче засідання відкладено на 26 січня 2026 року.

У підготовче засідання 26 січня 2026 року з'явилися представники позивача та відповідача.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у підготовчому засіданні суд вирішує заяви та клопотання учасників справи.

На розгляді у підготовчому засіданні 26 січня 2026 року перебуває клопотання Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області від 15.12.2025 року про призначення судової будівельно-технічної експертизи.

Представник відповідача у підготовчому засіданні 26 січня 2026 року клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи підтримав, просив суд призначити у даній справі судову експертизу.

Представник позивача у підготовчому засіданні 26 січня 2026 року щодо призначення судової експертизи у даній справі заперечив.

Розглянувши у підготовчому засіданні 26 січня 2026 року клопотання Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області від 15.12.2025 року про призначення судової будівельно-технічної експертизи, заслухавши пояснення учасників справи та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо необхідності призначення у справі судової експертизи.

Згідно п. 8 ч. 2 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.

Як визначено в ст. 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.

Необхідність судової експертизи в господарському судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Частиною 1 статті 99 ГПК України встановлено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 99 ГПК України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов'язаний мотивувати таке відхилення або зміну.

При визначенні експертної установи, якій може бути доручено проведення експертизи, судом враховано наступне.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках - також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. До державних спеціалізованих установ належать, зокрема, науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.

Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб (ст. 7-1 Закону України "Про судову експертизу").

Пунктом 1.6 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (зі змінами та доповненнями) (далі - Інструкція), встановлено, що експертизи та дослідження проводяться експертними установами за зонами регіонального обслуговування згідно з Переліком регіональних зон обслуговування науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції України, наведеним у додатку 1 до цієї Інструкції.

Згідно з ч. 3 ст. 99 ГПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

Таким чином, право остаточного визначення експертної установи, яка буде проводити експертизу, належить органу, який призначає таку експертизу, а в даному випадку - суду, з урахуванням думок та пропозицій учасників справи, та, приймаючи до уваги конкретні обставини справи, враховуючи зону регіонального обслуговування відповідної експертної установи.

З метою правильного, об'єктивного розгляду справи, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених ч. 1 ст. 99 ГПК України, для призначення у справі судової експертизи.

З урахуванням вимог Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, які затверджено Наказом № 53/5 від 08.10.1998 року Міністерства юстиції України, суд вважає за необхідне прийняти питання, які підлягають дослідженню судовим експертом, запропоновані відповідачем та поставити на вирішення експерта наступні питання:

І. Який перелік та об'єми послуг інженера-консультанта були фактично надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтелект Консалт Груп" згідно Договору № 2-05/23 від 17.05.2023, додаткової угоди № 6 від 22.03.2024 у період з 17 травня 2023 року по 22 березня 2024 року, враховуючи, що до послуг інженера-консультанта у загальному сторони Договору № 2-05/23 від 17.05.2023 віднесли наступний перелік:

- консультування Замовника з питань залучення проектних та підрядних організацій, вибору постачальників, участь у підготовці і проведенні закупівель, розробленні документації, пов'язаної із закупівлями, переліку вимог і критеріїв до учасників, підготовці договорів, надання пропозицій щодо визначення сторони, відповідальної за страхування (за наявності);

- аналіз проблем, спорів і претензій, що виникають під час проектування та будівництва, розроблення пропозицій щодо їх усунення, вжиття заходів для досудового врегулювання спорів, у т.ч. медіація;

- здійснення управління проектом, представлення інтересів Замовника та забезпечення взаємодії з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, зокрема під час отримання адміністративних послуг, у тому числі здійснення дозвільних (погоджувальних) процедур та проведення перевірок;

- участь за потреби у виконанні передпроектних робіт, отриманні вихідних даних, підготовці завдання на проектування, матеріалів для проведення оцінки впливу на довкілля;

- аналіз вихідних даних, надання Замовнику пропозицій щодо кількості стадій проектування, черг будівництва, удосконалення проектних рішень, методів виконання робіт, організації будівництва, вибору будівельної продукції та обладнання, супроводження розроблення та експертизи проектної документації на всіх стадіях проектування;

- аналіз проектної документації та за необхідності надання Замовнику пропозицій щодо удосконалення інженерно-конструкторських рішень, методів виконання робіт, організації будівництва, вибору будівельної продукції та обладнання для забезпечення надійності та оптимізації вартості будівництва;

- консультування Замовника щодо забезпечення організації управління з охорони праці на будівельному майданчику та координації заходів з охорони праці, участь у розробленні плану з охорони праці;

- моніторинг дотримання Підрядником графіків виконання робіт, витрат, відповідності будівництва графікам фінансування;

- участь у проведенні перевірки якості окремих конструкцій і вузлів, будівельних робіт усіх видів, відповідності змонтованого обладнання, устатковання і механізмів технічним умовам перед прийняттям Об'єкта в експлуатацію;

- участь у проведенні перевірок органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

- прийняття від імені Замовника відповідних рішень та виконання інших функцій, визначених цим Договором та законодавством.

ІІ. Яка вартість фактично наданих послуг інженера-консультанта згідно Договору № 2-05/23 від 17.05.2023, додаткової угоди № 6 від 22.03.2024 у період з 17 травня 2023 року по 22 березня 2024 року?

Суд дійшов висновку про доручення проведення судової експертизи Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 6).

У ч. 2 ст. 125 ГПК України передбачено, що суд може зобов'язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов'язані з відповідною процесуальною дією. Якщо клопотання заявили декілька учасників справи, необхідну грошову суму авансом в рівних частках сплачують відповідні учасники справи, а у випадках, коли відповідна процесуальна дія здійснюється з ініціативи суду, - сторони в рівних частках.

Враховуючи, що питання про призначення судової експертизи було розглянуто судом за клопотанням відповідача, приймаючи до уваги предмет дослідження, витрати, пов'язані з попередньою оплатою проведення судової експертизи, покладаються на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області з наступним віднесенням цих витрат на винну сторону.

Одночасно необхідно зазначити, що згідно п. 2 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно ст. п. 6 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

За таких обставин, господарський суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час проведення судової експертизи.

Згідно з ч. 1 ст. 100 ГПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 125, 182, 228, 229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Клопотання Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області від 15.12.2025 року про призначення судової будівельно-технічної експертизи - задовольнити.

2. Призначити у справі № 918/1086/25 судову будівельно-технічну експертизу.

3. Проведення судової експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 6).

4. Поставити перед судовим експертом наступні питання:

І. Який перелік та об'єми послуг інженера-консультанта були фактично надані Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтелект Консалт Груп" згідно Договору № 2-05/23 від 17.05.2023, додаткової угоди № 6 від 22.03.2024 у період з 17 травня 2023 року по 22 березня 2024 року, враховуючи, що до послуг інженера-консультанта у загальному сторони Договору № 2-05/23 від 17.05.2023 віднесли наступний перелік:

- консультування Замовника з питань залучення проектних та підрядних організацій, вибору постачальників, участь у підготовці і проведенні закупівель, розробленні документації, пов'язаної із закупівлями, переліку вимог і критеріїв до учасників, підготовці договорів, надання пропозицій щодо визначення сторони, відповідальної за страхування (за наявності);

- аналіз проблем, спорів і претензій, що виникають під час проектування та будівництва, розроблення пропозицій щодо їх усунення, вжиття заходів для досудового врегулювання спорів, у т.ч. медіація;

- здійснення управління проектом, представлення інтересів Замовника та забезпечення взаємодії з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, зокрема під час отримання адміністративних послуг, у тому числі здійснення дозвільних (погоджувальних) процедур та проведення перевірок;

- участь за потреби у виконанні передпроектних робіт, отриманні вихідних даних, підготовці завдання на проектування, матеріалів для проведення оцінки впливу на довкілля;

- аналіз вихідних даних, надання Замовнику пропозицій щодо кількості стадій проектування, черг будівництва, удосконалення проектних рішень, методів виконання робіт, організації будівництва, вибору будівельної продукції та обладнання, супроводження розроблення та експертизи проектної документації на всіх стадіях проектування;

- аналіз проектної документації та за необхідності надання Замовнику пропозицій щодо удосконалення інженерно-конструкторських рішень, методів виконання робіт, організації будівництва, вибору будівельної продукції та обладнання для забезпечення надійності та оптимізації вартості будівництва;

- консультування Замовника щодо забезпечення організації управління з охорони праці на будівельному майданчику та координації заходів з охорони праці, участь у розробленні плану з охорони праці;

- моніторинг дотримання Підрядником графіків виконання робіт, витрат, відповідності будівництва графікам фінансування;

- участь у проведенні перевірки якості окремих конструкцій і вузлів, будівельних робіт усіх видів, відповідності змонтованого обладнання, устатковання і механізмів технічним умовам перед прийняттям Об'єкта в експлуатацію;

- участь у проведенні перевірок органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

- прийняття від імені Замовника відповідних рішень та виконання інших функцій, визначених цим Договором та законодавством.

ІІ. Яка вартість фактично наданих послуг інженера-консультанта згідно Договору № 2-05/23 від 17.05.2023, додаткової угоди № 6 від 22.03.2024 у період з 17 травня 2023 року по 22 березня 2024 року?

5. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за достовірність експертизи, передбачену статтею 384 Кримінального кодексу України.

6. Попередню оплату вартості судової експертизи в повному обсязі покласти на Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області з наступним віднесенням цих витрат на винну сторону. Зобов'язати Службу відновлення та розвитку інфраструктури у Рівненській області провести своєчасну та повну оплату експертизи.

7. Зобов'язати сторін надати експерту Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 6) за його клопотанням визначені ним документи, необхідні для проведення призначеної судової експертизи.

8. Провадження у справі № 918/1086/25 зупинити на час проведення експертизи.

9. Матеріали справи № 918/1086/25 направити до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (03057, м. Київ, вул. Сім'ї Бродських, 6).

Ухвала набирає законної сили 26 січня 2026 року та відповідно до Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.

Суддя Політика Н.А.