Ухвала від 29.01.2026 по справі 916/615/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про визнання вимог кредитора

"29" січня 2026 р.м. ОдесаСправа № 916/615/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Деркач Т. Г.,

за участю секретаря судового засідання Шпарія А. О.

розглянувши у судовому засіданні справу № 916/615/25

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Оператор газотранспортної системи України» (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44, код ЄДРПОУ 42795490);

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю “Амбра Інвест Юкрейнінг» (вул. Троїцька, 33, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 37401913)

про банкрутство

за участю представників:

від кредитора ТОВ “Оператор газотранспортної системи України»: Митюк С. П.;

від кредитора Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг: Костюк В. В.;

арбітражний керуючий: Степаненко І. Є.;

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» звернулось до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Амбра Інвест Юкрейнінг».

Постановою Господарського суду Одеської області від 09.09.2024 (суддя Шаратов Ю. А.) визнано банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг». Відкрито стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг» ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців до 09.09.2025. Ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг» призначено арбітражного керуючого Степаненко Ірину Євгеніївну. Оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг» банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. Припинено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг». Припинено повноваження розпорядника майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг» арбітражного керуючого Степаненко Ірину Євгеніївну. Призначено судове засідання на 21.11.2024 о 10:00.

04.12.2025 на адресу суду надійшла заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про грошові вимоги кредитора до боржника від 04.12.2025 (вх. № 3-1195/25) в якій просила:

- визнати кредиторські вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю Амбра Інвест Юкрейнінг в сумі 102 000 (сто дві тисячі) грн, що зараховуються в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 Адміністративні штрафи та інші санкції);

- задовольнити кредиторські вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Амбра Інвест Юкрейнінг» в сумі 102 000 (сто дві тисячі) грн;

- визнати грошові вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю Амбра Інвест Юкрейнінг в розмірі 4 844,80 грн судових витрат.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 05.12.2025 прийнято заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.12.2025 (вх. № 3-1195/25) про грошові вимоги до боржника в сумі 102 000,00 грн та призначено до розгляду в засіданні суду на 08.01.2026 о 12:00.

08.12.2025 за вх.№26043/25 господарський суд одержав повідомлення арбітражного керуючого Степаненко І. Є., в якому остання заявлені вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визнає у повному обсязі.

У зв'язку з відрахуванням наказом голови суду №30-к від 16.12.2025 судді Шаратова Ю. А. зі штату суду, відповідно до Указу Президента України №943/2025 від 13.12.2025 "Про призначення судді", статті 15 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", пункту 9 статті 32 Господарського процесуального кодексу України та на виконання пункту 10.6.4. Засад використання автоматизованої системи документообігу в Господарському суді Одеської області, затверджених рішенням зборів суддів від 20.03.2025 №17-01/2025, з метою дотримання строків визначених ГПК України, на підставі розпорядження керівника апарату суду №454 від 18.12.2025 було призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №916/615/24 та справу передано на розгляд судді Деркач Т. Г.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.12.2025 прийнято справу № 916/615/24 до свого провадження. Призначено судове засідання на "29" січня 2026 р. о 10:30.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.

У судовому засіданні 29.01.2026 суд постановив скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду.

Розглянувши заяву кредитора, суд встановив таке.

Частиною 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Поняття грошового зобов'язання визначено у статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.

Частиною 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.

Відповідно до ч. 6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.

Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.

За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.

Згідно з ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково), що не може бути оскаржена окремо від ухвали господарського суду, постановленої за результатами попереднього засідання.

Відповідно до заяви Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання грошових вимог до боржника та доданих документів заборгованість боржника перед Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за становить 102 000,00 грн та складається з 51 000,00грн штрафу, 51 000,00 грн пені та 4 844,80 грн судового збору.

Відповідно до статті 1 Закону України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII) Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Згідно зі статтею 2 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії. Відповідно до статті 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу. Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно зі статтею 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Статтею 22 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії. Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30 денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України. У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону. Водночас, відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону № 1540-VIII (у редакції чинній на момент виникнення правовідносин), за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Постановою № 1917 на ТОВ «Рутенська ПЕК» (станом на сьогодні ТОВ “Амбра Інвест Юкрейнінг» у зв'язку з перейменуванням) за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, було накладено штраф у розмірі 51 000 (п'ятдесят одна тисяча) грн (доказ додається). Постанову № 1917 ТОВ «Рутенська ПЕК» отримано 28.10.2020. Отже, враховуючи вимоги ст. 22 Закону № 1540-VIII, ТОВ «Рутенська ПЕК» було зобов'язане сплатити штраф до 27.11.2020 включно. Водночас, зазначена сума штрафу Ліцензіатом сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили. Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом № 1540-VIII строк, кредитором нараховано пеню у розмірі 51 000 грн.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16.11.2022 у справі № 320/1958/21 адміністративний позов НКРЕКП до ТОВ «Рутенська ПЕК» задоволено повністю. Ухвалено стягнути з ТОВ «Рутенська ПЕК» - 102 000,00 грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»). Таким чином, правомірність Постанови № 1917, а також відповідність розрахунку пені, нарахованої ТОВ «АМРА ІНВЕСТ ЮКРЕЙНІНГ» згідно з нормами статті 22 Закону № 1540-VIII, та штрафу, накладеного Постановою № 1917 вже встановлені рішенням суду в адміністративній справі № 320/1958/21, відтак є обставинами, що мають преюдиційний характер, тому не підлягають повторному доказуванню при розгляді даної справи № 916/615/24.

Згідно з повідомленням керуючим реструктуризацією арбітражним керуючим Степаненко І. Є. визнано вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до боржника ТОВ «Амбра Інвест Юкрейнінг» - повністю.

Дослідивши заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з грошовими вимогами до ТОВ «Амбра Інвест Юкрейнінг», господарський суд дійшов висновку, що вона є обґрунтованою та підтвердженою належними та допустимими доказами, визнаною арбітражним керуючим у розмірі 102 000,00 грн, з яких - 51 000,00 грн штраф, 51 000,00 грн пеня та 4844,80 грн судових витрат.

Приписами ч. 2 ст. 133 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Беручи до уваги наведене, господарський суд визнає грошові вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до ТОВ «Амбра Інвест Юкрейнінг» у розмірі 102 000,00 грн, з яких - 51 000,00 грн штраф, 51 000,00 грн пеня та 4844,80 грн судових витрат, у такій черговості: 4 844, 80 грн - позачергово (судовий збір); 102 000,00 грн, з яких - 51 000,00 грн штраф, 51 000,00 грн пеня - шоста черга задоволення вимог кредиторів (обов'язковий платіж).

Керуючись ст.ст. 45, 122, 133 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 120, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати грошові вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у розмірі 102 000,00 грн та 4844,80 грн судових витрат, у такій черговості:

4 844,80 грн (судовий збір) - 1 черга задоволення вимог кредиторів

102 000, 00 грн. (штраф) - 6 черга задоволення вимог кредиторів

Ухвала набирає законної сили 29.01.2026 та може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 9, ч.ч. 2, 3 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства, та ст.ст. 254, 255 Господарського процесуального кодексу України шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду.

Повну ухвалу складено 02.02.2026.

Суддя Т.Г. Деркач