Рішення від 02.02.2026 по справі 916/3940/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"02" лютого 2026 р.м. Одеса Справа № 916/3940/25

Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження

справу № 916/3940/25

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 1, код ЄДРПОУ 42399676)

до відповідача: Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (65074, м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, буд. 5А, Код ЄДРПОУ 38477737) в особі Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" (67300, Одеська обл., Березівський р-н, м. Березівка, вул. Бессарабська, буд. 33, Код ЄДРПОУ 38723493);

про стягнення 84 785,18 грн.,

ВСТАНОВИВ:

25.09.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою (вх. № 4045/25) до Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» в особі Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ", в якій просить суд стягнути з відповідача 84 785,18 грн. - заборгованості, у тому числі: 74 411,23 грн. - суму основної заборгованості, 8 402,21 грн. - пені, 813,11 грн. - 3% річних та 1 158,63 грн. - інфляційних витрат, а також суму судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору постачання природного газу №14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024, в частині повної та своєчасної оплати за спожитий природній газ за період з жовтня 2024 року по квітень 2025 року.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 26.09.2025 позовну заяву ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" залишено без руху та встановлено позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

29.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх.№27765/25), згідно якої останнім такі недоліки усунуто.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 06.10.2025 зазначену позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/3940/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч. 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

20.10.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №33044/25), згідно якого останній визнає позовні вимоги ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" в частині стягнення основної заборгованості в розмірі 74 411,23 грн., несплаченої за поставлений природний газ. Разом з тим, у задоволенні позовних вимог позивача в частині стягнення 8 402,21 грн. - пені, 813,11 грн. - 3% річних та 1 158,63 грн. - інфляційних витрат просить суд відмовити, з огляду на їх необгрунтованість. При цьому, звертає увагу, що ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" фінансується за рахунок державного бюджету, з якого в умовах воєнного стану в країні більша частина бюджетних коштів направляється на потреби армії, тому стягнення з державної установи додаткових коштів в рахунок санкцій, тягне за собою додаткове навантаження на бюджет України.

23.10.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №33458/25), згідно якої останній не погоджується із запереченнями відповідача щодо відсутності підстав для стягнення пені, 3 % річних та інфляційних витрат. Так, зазначає, що у зв'язку з тим, що відповідач прострочив виконання грошового зобов'язання зідно договору № 14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024, позивачем правомірно нараховано пеню, 3% річних та інфляційні втрати, відповідно до договору та положень чинного законодавства, що підтверджується матеріалами справи. При цьому, звертає увагу, що наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді трьох процентів річних та інфляційних втрат не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов'язання.

Згідно з ч. ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Згідно положень ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно практики Європейського суду з прав людини щодо тлумачення поняття розумний строк вбачається, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ і було б неприродно встановлювати один і той самий строк для всіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин (рішення у справі Броуган та інші проти Сполученого Королівства).

Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі Смірнова проти України).

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Конвенція на відміну від національного законодавства України не запроваджує чітких строків розгляду справи, проте посилання на строк містить ст. 6 Конвенції, яка постулює дефініцію розумного строку розгляду справи.

Таким чином, враховуючи введення воєнного стану в Україні згідно Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, суд застосовує принцип розумного строку тривалості провадження відповідно до зазначеної вище практики Європейського суду з прав людини.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

19.09.2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (постачальник) (ЕІС-код №56Х930000010610Х) та Березівським районним відокремленим підрозділом ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" (споживач) (ЕІС-код № 56XS00012K3DP00P) було укладено договір № 14-7395/24-БО-Т постачання природного газу, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого позивач, як постачальник, зобов'язується поставити споживачу природий газ за ДК 021:2015 код 09120000-6 «Газове паливо» (природний газ), а відповідач, як споживач, зобов'язується прийняти його та оплатити на умовах цього договору. Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем для власних потреб.

В п. 1.3 договору визначено, що за цим договором може бути поставлений природний газ (за кодом згідно з УКТЗЕД 2711 21 00 00) власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, ввезений на митну територію України.

Згідно п. 1.4 договору, споживач підтверджує та гарантує, що на момент підписання цього договору у споживача є в наявності укладений договір на розподіл природного газу між споживачем та оператором газорозподільчої мережі (оператор ГРМ) та присвоєний оператором ГРМ персональний ЕІС-код та/або укладений договір транспортування природного газу між споживачем та оператором газотранспортної системи (Оператор ГТС) та присвоєний оператором ГТС персональний ЕІС-код (якщо об'єкти споживача безпосередньо приєднані до газотранспортної мережи). Відповідальність за достовірність інформації, зазначеної в цьому пункті, несе споживач.

Відповідно до п. 2.1 договору, постачальник передає споживачу на умовах цього договору замовлений споживачем обсяг (об'єм) природного газу з вересня 2024 по 25 квітня 2025 року (включно), в кількості 3,75000 тис.куб.метрів.

Підписанням цього договору споживач дає згоду постачальнику на включення його до Реєстру споживачів постачальника, розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС (п. 2.3 договору).

В п. 2.4 договору сторони погодили, зокрема, що в будь-якому випадку обсяг, зазначений в акті приймання-передачі природного газу, оформленого відповідно до пункту 3.5 цього договору, вважається фактично використаним за цим договором обсягом природного газу.

Згідно п. 3.5 договору, приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання-передачі газу.

Згідно з пп. 3.5.1 договору, споживач зобов'язується надати постачальнику не пізніше 5-го (п'ятого) числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, завірену належним чином копію відповідного акту надання послуг з розподілу/транспортування газу за такий розрахунковий період, що складений між Оператором(ами) ГРМ та/або Оператором ГТС та Споживачем, на підставі даних комерційного вузла обліку Споживача, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРМ.

На підставі отриманих від споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на інформаційній платформі оператора ГТС постачальник готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі також акт), підписані уповноваженим представником постачальника (п. 3.5.2 договору).

Споживач протягом 2-х (двох) робочих днів з дати одержання акту зобов'язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання (п.3.5.3 договору).

У випадку неповернення споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від споживача відповідно до підпункту 3.5.1 цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на інформаційній платформі оператора ГТС, обсяг (об'єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних інформаційної платформи оператора ГТС та переданим у власність споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених в розділі 4 цього договору (п. 3.5.4 договору).

В пункті 3.6 договору зазначено, що звірка фактично використаного обсягу газу за цим договором на певну дату чи протягом відповідного розрахункового періоду ведеться сторонами на підставі даних комерційних вузлів обліку газу та інформації про фактично поставлений споживачу обсяг газу згідно з даними Інформаційної платформи оператора ГТС.

Відповідно до п. 4.1 договору, ціна природного газу за 1000 куб.м.газу без ПДВ - 13 658,33 грн, крім того податок на додану вартість за ставкою 20%; ціна природного газу за 1000 куб.м з ПДВ 16 390 грн., крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124,16 грн без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,576 грн, крім того ПДВ 20%-27,315 грн., всього з ПДВ-163,89 грн за 1000 куб.м. Всього ціна газу за 1000 куб.м. з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу, за цим договором становить 16 553,89 грн.

Згідно п. 4.2 договору, у разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов?язковими для сторін за цим договором з дати набрання чинності відповідних змін.

Загальна вартість цього договору на дату укладання становить 51 730,91 грн, крім того ПДВ - 10 346,18 грн, разом з ПДВ - 62 077,09 грн (п. 4.3 договору).

Пунктом 5.1 договору, оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку: 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період. У разі відсутності акту приймання-передачі, фактична вартість використаного споживачем газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 цього договору. Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду.

Відповідно до п. 5.3 договору оплата за природний газ здійснюється споживачем шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника, зазначений в розділі 14 цього договору. Споживач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до п. 5.1 цього договору.

Згідно пп. 4 п. 6.2 договору, споживач зобов'язаний прийняти газ на умовах цього договору, своєчасно оплачувати вартість поставленого газу в розмірі та порядку, що передбачені цим договором.

Згідно пп. 4 п. 6.3 договору, постачальник має право отримату плату за переданий за цим Договором природний газ в розмірі та в строки, визначені цим Договором.

Відповідно до п. 7.2 договору, у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно п. 5.1 та/або строків оплати за п. 8.4 цього договору, споживач зобов'язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Даний договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підписів печаткою (за наявності) та діє в частині поставки газу до «25» квітня 2025 року (включно), а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору.

Цей Договір може бути підписаний шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису (КЕП)/удосконаленого електронного підпису (УЕП), відбитків підписів електронної печатки (за наявності) з використанням сервісів для обміну електронними документами.

Сторони, підписуючи договір, підтверджують, що визнають форми електронних документів, що будуть укладатись сторонами під час дії цього договору, з дотриманням вимог щодо реєстрації КЕП/УЕП та печатки (за наявності) засобами телекомунікаційного зв'язку, підписані з використанням спеціалізованих рішень, зокрема, але не виключно, системи обміну електронним документами «М.Е.Doc», «ВЧАСНО» (п. 13.1 договору).

Договір підписано представниками сторін шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору № 14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024, в період з жовтня 2024 по квітень 2025 року відповідачу було поставлено природний газ (у тому числі послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи) в загальному обсязі 8,080 тис.куб.м на загальну суму 136 488,32 грн., про що було складено акти приймання-передачі природного газу до договору № 14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024, а саме:

- акт приймання-передачі природного газу від 12.11.2024, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в жовтні 2024 року природний газ у обсязі 0,01900 тис.куб.м на загальну суму 314,52 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.12.2024, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в листопаді 2024 року природний газ у обсязі 0,99900 тис.куб.м на загальну суму 16 537,33 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 13.01.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в грудні 2024 року природний газ у обсязі 1,58200 тис.куб.м на загальну суму 26 188,25 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.02.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в січні 2025 року природний газ у обсязі 1,67700 тис.куб.м на загальну суму 28 597,20 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 11.03.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в лютому 2025 року природний газ у обсязі 2,08700 тис.куб.м на загальну суму 35 588,76 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 11.04.2022, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в березні 2025 року природний газ у обсязі 1,25100 тис.куб.м на загальну суму 21 332,80 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.05.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в квітні 2025 року природний газ у обсязі 0,46500 тис.куб.м на загальну суму 7 929,46 грн. з ПДВ.

Зазначені акти приймання-передачі природного газу були надіслані на електронну пошту відповідача, зазначену у розділі 14 договору № 14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024 (ivanotdolcmoz@ukr.net), про що свідчать наявні в матеріалах справи роздруківки електронних листів. При цьому, як зазначає позивач останні залишились непідписаними з боку споживача - Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" та за поставлений природний газ останній розрахувався лише частково і з порушенням строків здійснення оплат.

Згідно наданої позивачем Інформації про надходження коштів на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" від Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" за період з 23.10.2024 р. по 06.05.2025 р., останнім були здійснені наступні оплати за отриманий природний газ:

- 23.10.2024 р. у розмірі 1 539,50 грн. з призначенням платежу: « 2301040;2274; природний газ; акт №8 вiд 17.10.2024р. зг. дог. №14-7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 256,58»;

- 20.11.2024 р. у розмірі 314,52 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; природний газ; акт №2 вiд 12.11.2024р. зг. дог. №14-7395/24-Б-ОТ вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 52,42.";

- 17.12.2024 р. у розмірі 16 537,33 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; газ природний; акт №4 вiд 16.12.2024р. зг. дог. №14- 7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2756,22.";

- 21.12.2024 р. у розмірі 13 243,10 грн. з призначенням платежу: "2301040;2274; газ природний; акт №14-7395/24-БО-Т/Р вiд 19.12.2024р. зг. дог. №14-7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2207,18.";

- 26.12.2024 р. у розмірі 16 119,30 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; газ природний; акт №3 вiд 25.12.2024р. зг. дог. №14-7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2686,55.";

- 06.05.2025 р. у розмірі 14 323,34 грн. з призначенням платежу:" 2301040;2274;природний газ; акт №3 вiд 05.05.2025р. зг. дог. №14-7395/24-БО-Т. вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2387,22.".

Крім того, ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" звернулось із адвокатським запитом №1258/3/2-22354 від 25.08.2025 до ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» із проханням надати інформацію з Інформаційної платформи оператора ГТС щодо остаточної алокації відборів природного газу з ресурсу ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" споживачам, у тому числі щодо споживання обсягів газу Березівським районним відокремленим підрозділом ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" в жовтні - грудні 2024 року, в січні - квітні 2025 року.

Листом №ТОВВИХ-25-13384 від 27.08.2025 ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» надав відповідь на вказаний адвокатський запит, додатком до якого, зокрема, додано інформацію щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕС-кодом №56XS00012K3DP00P, з якої вбачається, що постачальником - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (ЕІС код постачальника: 56Х930000010610Х) було поставлено природного газу в період з 01.10.2024 по 25.04.2025, а Березівським районним відокремленим підрозділом ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" (ЕІС-код №56XS00012K3DP00P) спожито: з 01.10.2024 по 31.10.2024 - 19,00 куб.м., з 01.11.2024 по 30.11.2024 - 999,00 куб.м., з 01.12.2024 по 31.12.2024 - 1 582,00 куб.м., з 01.01.2025 по 31.01.2025 - 1 677,00 куб.м., з 01.02.2025 по 28.02.2025 - 2087,00 куб.м., з 01.03.2025 по 31.03.2025 - 1251,00 куб.м., з 01.04.2025 по 25.04.2025 - 465,00 куб.м.

З огляду на зазначене, ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» і звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою про стягнення з Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» в особі Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" 84 785,18 грн. - заборгованості, у тому числі: 74 411,23 грн. - суми основної заборгованості, 8 402,21 грн. - пені, 813,11 грн. - 3% річних та 1 158,63 грн. - інфляційних витрат.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому, за правилами статті 14 Цивільного кодексу України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Так, вищевказаний договір постачання природного газу є підставою для виникнення у сторін за цим договором господарських зобов'язань відповідно до ст. ст. 173, 174 ГК України (ст. ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

У відповідності з ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов'язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов'язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Згідно з частиною 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження споживання відповідачем заявлених позивачем обсягів природного газу за спірним договором ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" були складені відповідні акти приймання-передачі природного газу до договору № 14-7395/24-БО-Т від 19.09.2024, а саме:

- акт приймання-передачі природного газу від 12.11.2024, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в жовтні 2024 року природний газ у обсязі 0,01900 тис.куб.м на загальну суму 314,52 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.12.2024, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в листопаді 2024 року природний газ у обсязі 0,99900 тис.куб.м на загальну суму 16 537,33 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 13.01.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в грудні 2024 року природний газ у обсязі 1,58200 тис.куб.м на загальну суму 26 188,25 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.02.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в січні 2025 року природний газ у обсязі 1,67700 тис.куб.м на загальну суму 28 597,20 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 11.03.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в лютому 2025 року природний газ у обсязі 2,08700 тис.куб.м на загальну суму 35 588,76 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 11.04.2022, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в березні 2025 року природний газ у обсязі 1,25100 тис.куб.м на загальну суму 21 332,80 грн. з ПДВ;

- акт приймання-передачі природного газу від 12.05.2025, за яким ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" передало, а Березівський районний відокремлений підрозділ ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" прийняло в квітні 2025 року природний газ у обсязі 0,46500 тис.куб.м на загальну суму 7 929,46 грн. з ПДВ.

Разом з тим, зазначені акти приймання-передачі природного газу підписано лише представником постачальника та скріплено відповідною печаткою ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", доказів підписання актів зі сторони споживача останні не містять. На підтвердження надсилання вказаних актів приймання-передачі природного газу за жовтень - квітень 2025 року на електронну пошту відповідача ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" надано суду відповідні роздруківки електронних листів. При цьому, в матеріалах справи відсутні докази письмової мотивованої відмови Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" від підписання зазначених вище актів приймання-передачі природного газу за за жовтень - квітень 2025 року, що свідчить про погодження останнім із вказаними актами та зазначеними в них даними.

Крім того, як встановлено судом, на підтвердження споживання відповідачем вищевказаного обсягу природного газу по непідписаним актам приймання-передачі за жовтень - квітень 2025 року ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" зверталось із адвокатським запитом №1258/3/2-22354 від 25.08.2025 до ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» із проханням надати інформацію з Інформаційної платформи оператора ГТС щодо остаточної алокації відборів природного газу з ресурсу ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг" споживачам, у тому числі, щодо споживання обсягів газу Березівським районним відокремленим підрозділом ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" у жовтні - грудні 2024 року, в січні - квітні 2025 року.

Листом №ТОВВИХ-25-13384 від 27.08.2025 ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» надав відповідь на вказаний адвокатський запит, додатком до якого, зокрема, додано інформацію щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕС-кодом №56XS00012K3DP00P, з якої вбачається, що постачальником - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг", (ЕІС код постачальника: 56Х930000010610Х) було поставлено природного газу в період з 01.10.2024 по 25.04.2025, а Березівським районним відокремленим підрозділом ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" (ЕІС-код №56XS00012K3DP00P) спожито: з 01.10.2024 по 31.10.2024 - 19,00 куб.м., з 01.11.2024 по 30.11.2024 - 999,00 куб.м., з 01.12.2024 по 31.12.2024 - 1 582,00 куб.м., з 01.01.2025 по 31.01.2025 - 1 677,00 куб.м., з 01.02.2025 по 28.02.2025 - 2087,00 куб.м., з 01.03.2025 по 31.03.2025 - 1251,00 куб.м., з 01.04.2025 по 25.04.2025 - 465,00 куб.м.

Наразі, слід зауважити, що правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу визначаються Законом України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 09.04.2015 р.

За змістом статті 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із нормативно-правовими актами.

Статтею 13 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що споживач має право, зокрема, на вільний вибір постачальника; безоплатну зміну постачальника, крім випадків, передбачених абзацом другим частини першої статті 14 цього Закону. Споживач зобов'язаний, зокрема, укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1382/27827, були затверджені Правила постачання природного газу. Так, відповідно до пункту 1 розділу І Правил постачання природного газу ці Правила розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України «Про ринок природного газу» та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).

Відповідно до п. 3 розділу І Правил постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи. Постачальник не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

У відповідності з п. 1- 3, 5 розділу ІІ Правил, підставою для постачання природного газу споживачу, зокрема, є:

- наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов;

- включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді;

- відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків, або наявність письмового дозволу діючого постачальника на перехід споживача до нового постачальника.

Постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Укладення договору постачання природного газу здійснюється з урахуванням, зокрема, таких вимог:

- споживач має право укласти договір постачання природного газу з будь-яким постачальником за умови відсутності простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником, що підтверджується письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків, або за умови наявності письмового дозволу діючого постачальника на перехід споживача до нового постачальника;

- договір постачання природного газу укладається на весь очікуваний обсяг споживання природного газу в розрахунковому періоді, необхідний споживачу, або по його точці комерційного обліку, якій присвоєно окремий EIC-код.

Договір постачання природного газу повинен містити, зокрема, такі умови, що є істотними та обов'язковими для цього виду договору:

- предмет договору, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити споживачу природний газ в необхідних для нього об'ємах (обсягах);

- річні, місячні та/або добові обсяги природного газу, у тому числі в розрізі точок комерційного обліку (за необхідності), та/або допустиме їх відхилення;

- відповідальність сторін за невиконання умов договору та підстави її застосування, у тому числі в разі перевищення споживачем підтверджених обсягів природного газу за відповідний період;

- порядок зміни постачальника.

Пунктами 9, 10 розділу ІІ Правил визначено, що постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу.

Споживач самостійно контролює власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу в розрахунковому періоді має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні заходи з боку постачальника, передбачені цим розділом та розділом VII цих Правил, у тому числі примусове обмеження (припинення) газопостачання.

Постачальник має право оперативно контролювати обсяг споживання природного газу споживачем, використовуючи інформаційну платформу Оператора ГТС або інформацію споживача, а також шляхом самостійного контролю обсягів споживання природного газу на об'єкті споживача.

Також в п. 1-2 глави 5 розділу ІV Кодексу ГТС, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 р. за № 1378/27823 (далі - Кодекс ГTС), який здійснює правове регулювання технічних, організаційних, економічних та правових засад функціонування газотранспортної системи України, передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи Реєстр споживачів постачальника це перелік споживачів, які в інформаційній платформі закріплені за певним постачальником у розрахунковому періоді.

Інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.

Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГTC).

Отже, суб'єкти ринку природного газу (в даному випадку позивач та відповідач як продавець та покупець природного газу відповідно) користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГTC.

Інформаційна платформа має бути доступною всім суб'єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов'язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.

Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГTC).

Таким чином, враховуючи наявні в матеріалах справи дані з Інформаційної платформи оператора ГТС, суд доходить висновку, що позивачем належним чином підтверджено обсяги поставленого ним спожитого відповідачем природного газу у період з 01.10.2024 по 25.04.2025 в загальній кількості 8,080 тис.куб.м., незважаючи, що акти приймання-передачі природного газу за жовтень-квітень 2025 року не підписані відповідачем.

В силу статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов'язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов'язку, є зустрічним виконанням зобов'язання, при якому сторони повинні виконувати свої обов'язки одночасно, якщо інше не встановлено умовами договору, актами цивільного законодавства тощо.

Отже, прийняття відповідачем природного газу від позивача є підставою виникнення у відповідача зобов'язання відповідно до умов цього договору оплатити поставлений природний газ.

За приписами пункту 2 частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов'язаний, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів.

Так, за умовами п. 5.1 договору оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку: 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15 числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період. У разі відсутності акту приймання-передачі, фактична вартість використаного споживачем газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 цього договору. Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду.

Свобода договору є однією із загальних засад цивільного законодавства (пункт 3 частини першої статті 3 ЦК України). Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено судом із наданої позивачем Інформації про надходження коштів на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" від Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" за період з 23.10.2024 р. по 06.05.2025 р., останнім були здійснені оплати за отриманий природний газ на загальну суму 62 077,09 грн., а саме:

- 23.10.2024 р. у розмірі 1 539,50 грн. з призначенням платежу: « 2301040;2274; природний газ; акт №8 вiд 17.10.2024р. зг. дог. №14- 7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 256,58»;

- 20.11.2024 р. у розмірі 314,52 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; природний газ; акт №2 вiд 12.11.2024р. зг. дог. №14- 7395/24-Б-ОТ вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 52,42.";

- 17.12.2024 р. у розмірі 16 537,33 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; газ природний; акт №4 вiд 16.12.2024р. зг. дог. №14- 7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2756,22.";

- 21.12.2024 р. у розмірі 13 243,10 грн. з призначенням платежу: "2301040;2274; газ природний; акт №14-7395/24-БО-Т/Р вiд 19.12.2024р. зг. дог. №14-7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2207,18.";

- 26.12.2024 р. у розмірі 16 119,30 грн. з призначенням платежу: " 2301040;2274; газ природний; акт №3 вiд 25.12.2024р. зг. дог. №14- 7395/24-БО-Т вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2686,55.";

- 06.05.2025 р. у розмірі 14 323,34 грн. з призначенням платежу: "2301040;2274; природний газ; акт №3 вiд 05.05.2025р. зг. дог. №14- 7395/24-БО-Т. вiд 19.09.24р.; у т.ч. ПДВ - 2387,22.".

Відтак, виходячи з наведеного, ДУ «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» в особі Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" не оплатило фактично спожитий природний газ по актам за січень-квітень 2025 року, які не підписані відповідачем, а саме: за січень 2025 року на суму 9 560,21 грн. (з урахуванням зарахованих часткових оплат на суму 19 036,99 грн.) з ПДВ, за лютий 2025 року на суму 35 588,76 грн. з ПДВ, за березень 2025 року на суму 21 332,80 грн. з ПДВ та за квітень 2022 року на суму 7 929,46 грн. з ПДВ, всього 74 411,23 грн.

Несплатою позивачу вказаної суми за поставлений природний газ за період з січня по квітень 2025 року за спірним договором відповідач порушив прийняті на себе зобов'язання відповідно до умов п. 5.1, 5.3 договору, що є недопустимим згідно ст. 525 Цивільного кодексу України.

При цьому, зазначена заборгованість у розмірі 74 411,23 грн. повністю визнається відповідачем.

Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 46 ГПК України крім прав та обов'язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку, що позовна вимога позивача про стягнення з відповідача суми основної заборгованості в розмірі 74 411,23 грн. за отриманий природний газ за січень-квітень 2025 року, підлягає задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способом захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Слід зазначити, що виходячи з положень ст. 625 ЦК України, право кредитора на стягнення процентів річних та інфляційних втрат не залежить від моменту пред'явлення вимоги про таке стягнення (до моменту погашення боргу або після цього). При цьому визначальним є наявність факту порушення боржником строків виконання грошового зобов'язання. Тобто, право кредитора на стягнення процентів річних може бути реалізовано у будь-який момент при наявності вищезазначених вимог, передбачених законодавством.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що за змістом наведеної норми закону нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах №703/2718/16-ц та №646/14523/15-ц, постанови Верховного Суду від 04.10.2019 у справі №915/880/18, від 26.09.2019 у справі №912/48/19, від 18.09.2019 у справі №908/1379/17 тощо).

Сплата 3% річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.02.2018 у справі № 922/4544/16, від 26.04.2018 у справі № 910/11857/17, від 16.10.2018 у справі № 910/19094/17, від 06.11.2018 у справі № 910/9947/15, від 29.01.2019 у справі № 910/11249/17, від 19.02.2019 у справі № 910/7086/17, від 10.09.2019 у справі № 920/792/18

З огляду на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за спірним договором щодо здійснення повної та своєчасної оплати за поставлений природний газ позивачем нараховано відповідачу 3% річних на суму 813,11 грн. та інфляційні витрати на суму 1 158,63 грн за несвоєчасну оплату вартості поставленого природного газу.

Суд, перевіривши здійснені позивачем розрахунки сум 3% річних в розмірі 813,11 грн. (за загальний період з 18.03.2025 по 28.08.2025) та інфляційних витрат в розмірі 1 158,63 грн (за загальний період з 01.04.2025 по 31.07.2025), вважає їх вірними, обґрунтованими та здійсненими відповідно до вимог чинного законодавства, з огляду на що позовні вимоги в зазначеній частині підлягають задоволенню.

Щодо стягнення з відповідача пені в сумі 8 402,21 грн. суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до п. 7.2 договору, у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно п. 5.1 та/або строків оплати за п. 8.4 цього договору, споживач зобов'язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожен день прострочення.

Так, з огляду на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за спірним договором щодо здійснення повної та своєчасної оплати за поставлений природний газ позивачем також було нараховано відповідачу пеню за прострочення оплати за поставлений газ на загальну суму 8 402,21 грн.

Суд, перевіривши здійснений позивачем розрахунок пені в сумі 8 402,21 грн. за загальний період з 18.03.2025 по 28.08.2025, вважає його вірним, обґрунтованим та здійсненим відповідно до вимог чинного законодавства.

Разом з тим, суд зазначає, що цивільні та господарські відносини повинні ґрунтува-тись на засадах справедливості, добросовісності, розумності, як складових елементів принципу верховенства права.

Частиною першої статті 233 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.

Згідно із частиною третьою статті 551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

Вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, господарський суд повинен оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеню виконання зобов'язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо.

При цьому, в чинному законодавстві України не міститься переліку виняткових випадків (обставин, які мають істотне значення), за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку, тому вирішення цього питання покладається безпосередньо на суд, який розглядає відповідне питання з урахуванням всіх конкретних обставин справи в їх сукупності (подібний висновок міститься у п. 67 постанови Верховного Суду від 16.03.2021 у справі № 922/266/20).

Зменшення неустойки (штрафу, пені) є протидією необґрунтованого збагачення однією з сторін за рахунок іншої; відповідає цивільно-правовим принципам рівності і балансу інтересів сторін; право на зменшення штрафу направлене на захист слабшої сторони договору, яка в силу зацікавленості в укладенні договору, монополістичного положення контрагенту на ринку, відсутності часу чи інших причин не має можливості оскаржити включення в договір завищених санкцій.

Водночас, слід зазначити, що чинним законодавством не врегульований розмір (відсоткове співвідношення) можливого зменшення штрафних санкцій. Відповідно, таке питання вирішується господарським судом згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, тобто за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінюючи можливість зменшення суми пені, суд враховує, що:

- відповідач є бюджетною неприбутковим установою, фінансування якої здійснюється за рахунок державного бюджету. У зв'язку з цим майновий тягар штрафних санкцій в умовах недостатності державного фінансування в період збройної агресії може бути невиправдано обтяжливим чи навіть непосильним для останньої;

- доказів, які свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання позивачу збитків в результаті дій саме відповідача, до суду не надано;

- часткову оплату вартості поставленого природного газу за спірним договором.

З урахуванням викладеного у сукупності, враховуючи дискреційність наданих суду повноважень щодо зменшення розміру штрафних санкцій, виходячи з необхідності дотримання балансу інтересів обох сторін, в умовах воєнного стану, введеного за наслідком збройної агресії Росії проти України, суд вважає справедливим, доцільним, обґрунтованим, таким, що цілком відповідає принципу верховенства права висновок щодо необхідності зменшення розміру пені на 70% до 2520,66 грн. На думку суду, стягнення з відповідача такої суми пені компенсує негативні наслідки, пов'язані з порушенням відповідачем строку оплати за поставлений природний газ, стягнення ж з відповідача пені у повному обсязі не є співмірним з можливими негативними наслідками від порушення відповідачем зобов'язання. Адже, компенсаційний характер невиконання відповідачем зобов'язань за договором позивачем забезпечено додатково (крім пені) вимогами про стягнення з відповідача також 3% річних та інфляційних втрат.

Поряд з цим, суд також вважає за необхідне відзначити, що зменшення судом розміру пені, враховуючи положення ст. 219 Господарського кодексу України, яка регулює межі господарсько-правової відповідальності, порядок і умови зменшення розміру та звільнення від відповідальності, свідчить про те, що зменшення судом розміру стягуваної пені є проявом обмеження відповідальності боржника, та жодним чином не є звільненням його від відповідальності.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд вважає за доцільне частково задовольнити позовні вимоги зі стягненням з відповідача на користь позивача 74 411,23 грн. - суми основної заборгованості, 2520,66 грн. - пені, 813,11 грн. - 3% річних та 1 158,63 грн. - інфляційних витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи часткове визнання відповідачем позовних вимог до початку розгляду справи по суті, суд вказує про наявність підстав для застосування положень ст. 130 ГПК України та повернення позивачу 50% суми судового збору, за позовну вимогу щодо стягнення суми основної заборгованості у сумі 1063 грн.

У пункті 4.3. постанови від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI господарського процесуального кодексу України" пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що у разі, коли господарський суд зменшує розмір неустойки (штрафу, пені), витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору, відшкодовуються за рахунок відповідача у сумі, сплаченій позивачем за позовною вимогою, яка підлягала б задоволенню, якби зазначений розмір судом не було зменшено.

Таким чином, судовий збір в іншій частині в сумі 1359,40 грн., без врахування зменшення судом розміру пені з власної ініціативи, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Державної установи «Одеський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України» (65074, м. Одеса, вул. Лип Івана та Юрія, буд. 5А, Код ЄДРПОУ 38477737) в особі Березівського районного відокремленого підрозділу ДУ "ОДЕСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ" (67300, Одеська обл., Березівський р-н, м. Березівка, вул. Бессарабська, буд. 33, Код ЄДРПОУ 38723493) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 1, код ЄДРПОУ 42399676) 74 411 (сімдесят чотири тисячі чотириста одинадцять) грн. 23 коп. - основної заборгованості, 2520 (дві тисячі п'ятсот двадцять) грн. 66 коп. - пені, 813 (вісімсот тринадцять) грн. 11 коп. - 3% річних, 1 158 (одну тисячу сто п'ятдесят вісім) грн. 63 коп.- інфляційних витрат та 1359 (одну тисячу триста п'ятдесят дев'ять) грн. 40 коп. - витрат по сплаті судового збору.

3. Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 1, код ЄДРПОУ 42399676) з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, Одеська область, місто Одеса, вул. Садова, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 37607526) 1063 (одну тисячу шістдесят три) грн. - судового збору, сплаченого згідно платіжної інструкції № 0000029124 від 24.09.2025 на загальну суму 2422,40 грн.

4. В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено до Південно - західного апеляційного господарського суду в порядку ст. 256 ГПК України.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.І. Мостепаненко