ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
02.02.2026Справа № 910/13047/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Пукаса А.Ю., за участю секретаря судового засідання Салацької О.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Минрейз» (вул. Романа Шухевича, буд. 14а,, кв. 44, м. Київ, 02223; ідентифікаційний код 38012892)
до Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» (вул. Леонтовича, буд. 6, м. Київ, 01030; ідентифікаційний код 35210739)
про визнання договору продовженим,
Представники сторін:
від позивача: Сабадин Алла Василівна
від відповідача: Волосюк Тетяна Сергіївна
1. Стислий виклад позиції Позивача
До Господарського суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Минрейз» (далі за текстом - ТОВ «Минрейз», Позивач) з позовом до Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» (далі за текстом - КП «Київтранспарксервіс», Відповідач), в якому Позивач просить суд визнати договір про надання майданчика для експлуатації, утримання та облаштування № ДНП-2019-10/3 від 18.10.2019, продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану в силу положень пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
2. Стислий виклад позиції Відповідача-1
Заперечуючи щодо задоволення позову, Відповідач стверджує, що договір № ДНП-2019-10/03 про надання майданчика для експлуатації, утримання та облаштування закінчив свою дію 21.10.2022 у зв'язку із закінченням строку, на який його було укладено.
3. Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 08.12.2025.
07.11.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшов відзив на позовну заяву.
12.11.2025 через загальний відділ діловодства до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
У підготовчому засіданні 08.12.2025 судом закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 12.01.2026.
Судове засідання 12.01.2026 не відбулося у зв'язку із перебуванням судді Пукаса А.Ю. у відпустці.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2026 судове засідання призначено на 26.01.2026.
У зв'язку із тривалою повітряної тривогою судове засідання 26.01.2026 не відбулося.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2026 розгляд справи призначено на 02.02.2026.
У судовому засіданні 02.02.2026 представник Позивача просив суд задовольнити позов.
Представник Відповідача заперечував щодо задоволення позову.
Заслухавши вступні слова представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, у судовому засіданні 02.02.2026 відповідно до статті 240 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України) судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Рішенням Київської міської ради від 26.06.2007 №930/1591 «Про вдосконалення паркування автотранспорту в м. Києві» Комунальне підприємство «Київстранспарксервіс» визначено єдиним оператором з паркування транспортних засобів в м. Києві.
Згідно з пункту 4 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 (далі за текстом - Правила паркування транспортних засобів): спеціально обладнані майданчики для паркування - майданчики для паркування, розміщені поза межами проїзної частини вулиці або дороги та обладнані відповідно до вимог цих Правил і Правил дорожнього руху; оператор - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка організовує та провадить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для паркування, здійснює їх утримання, облаштування та обладнання, надає послуги з користування такими майданчиками, забезпечує відповідно до Податкового кодексу України сплату збору за місця для паркування транспортних засобів.
Відповідно до пункту 7 Правил паркування транспортних засобів майданчики для паркування є об'єктами благоустрою і повинні відповідати нормам, нормативам, стандартам у сфері благоустрою населених пунктів.
Рішенням Київської міської ради №1051/1051 від 25.12.2008 затверджено Правила благоустрою міста Києва.
Пунктами 17.3.1-17.3.2 вказаних Правил передбачено, що платні місця для паркування транспортних засобів (майданчики для платного паркування) призначені для тимчасової стоянки транспортного засобу зі стягненням плати за паркування у відведених або спеціально обладнаних місцях без відповідальності за збереження транспортного засобу або з такою відповідальністю, якщо можливе оснащення місця для паркування транспортних засобів необхідним обладнанням. Організація та експлуатація місць платного паркування транспортних засобів здійснюється лише оператором або підприємствами, з якими оператор уклав відповідний договір. Особливі умови користування земельними ділянками, на яких розташовані спеціально обладнані та відведені місця, полягають в розробці та погодженні в установленому цими Правилами порядку схем організації дорожнього руху, згідно з якими у оператора виникає право надання платних послуг паркування транспортних засобів та не потребує розроблення проектів відведення цих земельних ділянок.
Таблицею №1 до додатка 5 до рішення Київської міської ради 23.06.2011 №242/5629 визначено перелік паркувальних майданчиків, які закріплені за Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс».
Згідно з Таблицею №1 до додатка 5 до рішення Київської міської ради 23.06.2011 №242/5629 (зі змінами) за Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс» закріплено спеціально обладнаний майданчик для паркування за адресою: м. Київ, Оболонський р-н, вул. Новокостянтинівська, 22/15.
Рішенням Київської міської ради від 5 березня 2019 року № 184/6840 «Про вдосконалення системи організації паркувального простору в місті Києві» Київська міська рада вирішила:
1. Доручити комунальному підприємству «Київтранспарксервіс» спільно з Департаментом транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): 1.1 Після 3 (трьох) місяців з дня прийняття цього рішення розпочати продаж прав на розміщення та/або облаштування паркувальних майданчиків у місті Києві, що відносяться до сфери управління комунального підприємства «Київтранспарксервіс», відповідно до рішень Київської міської ради, виключно у системі електронних продажів ProZorro.Продажі (https://prozorro.sale), крім тих, що визначені для безпосереднього облаштування та/або експлуатації комунальним підприємством «Київтранспарксервіс», без передачі будь-яких прав на них третім особам.
1.2. Забезпечувати систематизацію та оприлюднення інформації щодо продажів, визначених пунктом 1.1 цього рішення, відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» з одночасною систематизацією та оприлюдненням такої інформації в окремому розділі на офіційному веб-сайті Київської міської ради.
04.10.2019 проведено аукціон щодо визначення переможця: право на експлуатацію майданчика для паркування транспортних засобів за адресою: м. Київ, Оболонський р-н, вул. Новокостянтинівська, 22/15, в межах територіальної ІІІ зони паркування м. Києва.
Згідно з протоколом електронного аукціону №UA-PS-2019-09-19-000032-1 від 04.10.2019 переможцем визначено ТОВ «Минрейз».
18.10.2019 між КП «Київтранспарксервіс» (Сторона-1) та ТОВ «Минрейз» (Сторона-2) укладено договір про надання майданчика для експлуатації, утримання та облаштування № ДНП-2019-10/03 (далі за текстом - Договір).
Відповідно до пункту 1.1 Договору Сторона-1 передає за плату Стороні-2 для експлуатації, утримання та облаштування майданчик для паркування транспортних засобів за адресою: м. Київ, Оболонський р-н, вул. Новокостянтинівська, 22/15, в межах територіальної ІІІ зони паркування м. Києва (надалі - майданчик для паркування), що включає 27 (двадцять сім) місць для платного паркування транспортних засобів, а також 3 (три) спеціальних місця для безкоштовного паркування транспортних засобів, які перевозять осіб з інвалідністю, для ведення діяльності з паркування транспортних засобів та здійснення розрахунків з юридичними та фізичними особами за паркування їхніх транспортних засобів.
Пунктом 3.1 Договору визначено, що майданчик для паркування вважається переданим в експлуатацію Стороні-2 з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі майданчика для паркування в експлуатацію.
Згідно з пунктом 7.1 Договору останній вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами.
Відповідно до пункту 7.2 Договору строк дії договору становить 1096 календарних днів від дати підписання акту приймання передачі Стороною-1 в експлуатацію Стороні-2 майданчика для паркування.
Право Сторони - 1 на дострокове розірвання Договору закріплено пунктом 7.7 Договору, про яке остання має повідомити Сторону - 2 не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати розірвання договору.
22.10.2019 між Сторонами підписано акт приймання-передачі паркувального майданчика.
Відповідно до листа КП «Київтранспарксервіс» від 06.02.2023 № 053/05-419 строк дії Договору закінчився 21.10.2022, а у зв'язку із припиненням дії договору ТОВ «Минрейз» зобов'язаний був в термін до 05.11.2022 включно звільнити паркувальний майданчик.
Зважаючи на те, що ТОВ «Минрейз» не з'явився на підприємство для підписання акту повернення з експлуатації майданчика для паркування, КП «Київтранспарксервіс» повідомило, що підписує даний акт в односторонньому порядку.
Судом встановлено, що будь яких інших листів від Відповідача в частині повідомлення Позивача про припинення дії Договору матеріали справи не містять.
Позивач не погоджується з такими діями Відповідача та стверджує, що станом на дату закінчення дії Договору діяла редакція від 16.09.2022 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», згідно пункту 5 якої дія Договору продовжена на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.
Заперечення Відповідача по суті заявлених вимог ґрунтуються на тому, що дія Договору закінчилась 21.10.2022 в силу закінчення строку на який останній укладався.
При цьому, сторона Відповідача стверджує, що за своєю правовою природою договори, які укладає КП «Київтранспарксервіс» із суб'єктами господарювання щодо експлуатації паркувальних майданчиків, належать до договорів про надання послуг (відповідна правова позиція сформована щодо подібних правовідносин та викладена у постановах Верховного Суду по справі № 910/6312/19 від 03.02.2020 та по справі №910/20720/16 від 04.06.2018).
Згідно позиції Відповідача, оскільки Договір закінчив свою дію відповідно до умов, що погоджені сторонами у цьому Договорі, які відповідали нормам чинного на момент дії Договору законодавства та усталеній судовій практиці, він не може бути продовжений на підставі пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану».
ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА МОТИВИ, З ЯКИХ ВИХОДИТЬ СУД
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Статтею 202 ЦК України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Правочини можуть бути односторонніми та дво - чи багатосторонніми (договори).
Згідно зі статтею 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 759 ЦК України за договором найму наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна» (частина 3 статті 759 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Як встановлено судом вище, строк дії Договору згідно пункту 7.2 визначено сторонами - до 21.10.2022.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-XII від 10.04.1992 орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 «Про оренду державного та комунального майна» останній набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1.02.2020.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону визначено, що договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
У постанові Об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 15.03.2024 по справі №910/1248/23 судом сформульвано правовий висновок щодо правової природи договору про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування та вказано, що оскільки предметом користування є майданчик для паркування як майно, і таке користування носить строковий та оплатний характер, то укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором найму. При цьому, доводи суду апеляційної інстанції про те, що зазначений договір за своєю правовою природою є договором надання послуг, Верховний Суд вважає помилковими, оскільки цей договір не передбачає завдання замовника, не визначає процесу надання послуг КП «Київтранспарксервіс», наявність чи відсутність результату таких послуг, а визначає умови передання та користування майданчиком для паркування, визначає права та обов'язки сторін, які пов'язані із цим. Тому необхідно відступити шляхом уточнення також від висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 11.06.2018 у справі №910/8413/17 про те, що договір про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування є договором найму майнових прав. Уточнення полягає в тому, що такий договір є договором найму комунального майна (паркувального майданчика).
Отже, з наведеного вбачається, що майданчик для паркування є територією (земельною ділянкою), яка обладнана відповідно до вимог Правил паркування транспортних засобів і Правил дорожнього руху; територія як земельна ділянка є предметом матеріального світу, а тому майданчик для паркування є майном у розумінні Цивільного кодексу. Правовідносини між сторонами, що засновані на договорі, пов'язані з користуванням позивачем майданчиком для паркування як майном, мета такого користування витікає з функціональних якостей майна - надання третім особам місця для паркування транспортних засобів.
Відтак, за правовою природою Договір є договором найму комунального майна в силу чого аргументи Відповідача з посиланням на неактуальну станом на момент розгляду даної справи практику є безпідставними та не можуть впливати на результати судового розгляду оскільки не змінюють суті матеріальних норм, якими регулюються спірні правовідносини.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, який затверджено Законом №2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває до цього часу.
У пункті 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» (в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) визначено, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про не продовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято: у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону; якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю; якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк; якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця; якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців; якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів; якщо до юридичної особи - орендаря на момент подання ним заяви про продовження договору, поданої орендодавцю відповідно до частини третьої статті 18 цього Закону, застосовано додатковий (нефінансовий) захід кримінально-правового характеру, передбачений пунктом 4 частини першої статті 96-10-1 Кримінального кодексу України.
Пунктом 16 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» орендодавцям державного та комунального майна постановлено забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї Постанови, починаючи з 24.02.2022.
Враховуючи положення пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 27.05.2022 № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», відсутність повідомлення Відповідача за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди про не продовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону, вимоги Позивача є обґрунтованими та правомірними в силу чого Договір вважається продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану.
Спосіб захисту, обраний позивачем, щодо визнання договору оренди продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 15.10.2024 по справі №920/910/23.
Враховуючи встановлені судом обставини за сукупністю наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку, що Позивачем доведено наявність підстав для визнання Договору продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану в силу чого вимоги Позивача підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до статті 129 ГПК України покладаються на Відповідача.
Kеруючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, 123, 129, статтями 236-238, статтями 240 та 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Минрейз» - задовольнити.
2. Визнати Договір про надання майданчика для експлуатації, утримання та облаштування №ДНП-2019-10/3 від 18.10.2019, укладений між Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Минрейз», продовженим на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану
3. Стягнути з Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» (вул. Леонтовича, буд. 6, м. Київ, 01030; ідентифікаційний код 35210739) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Минрейз» (вул. Романа Шухевича, буд. 14а,, кв. 44, м. Київ, 02223; ідентифікаційний код 38012892) судовий збір 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення підписано: 02.02.2026
Суддя Антон ПУКАС