Рішення від 27.01.2026 по справі 908/3530/25

номер провадження справи 15/187/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.2026 Справа № 908/3530/25

м. Запоріжжя Запорізька область

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали справи

за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Стар-К», 69032, м. Запоріжжя, вул. Автоклубна (Виборзька), буд. 31

про стягнення коштів

без повідомлення (виклику) учасників справи

установив

26.11.2025 через підсистему “Електронний суд» до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Запорізької міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Стар-К» про стягнення заборгованості за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 за період з 01.07.2025 по 31.07.2025 включно в розмірі 603 820,94 грн.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 26.11.2025 здійснено автоматизований розподіл зазначеної позовної заяви між суддями, присвоєно їй єдиний унікальний номер судової справи 908/3530/25 та визначено до розгляду судді Горохову І.С.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 28.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3530/25. Присвоєно справі номер провадження 15/187/25, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення (виклику) судового засідання.

Запропоновано відповідачу у строк до 29.12.2025 подати відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі докази не надані позивачем; роз'яснено відповідачу право подачі у строк до 29.12.2025 заяви із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; позивачу запропоновано у строк до 13.01.2026 подати письмову відповідь щодо відзиву на позовну заяву, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, а також запропоновано відповідачу у строк до 27.01.2026 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.

Підставою для звернення з позовом зазначено неналежне виконання відповідачем зобов'язань з своєчасного та повного внесення орендних платежів за договори оренди землі за період з 01.07.2024 по 31.07.2025 в загальній сумі 603 820,94 грн. Позов обґрунтовано ст. ст. 11, 509, 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. ст. 83, 124 Земельного кодексу України, Законом України “Про оренду землі».

За офіційним даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань (відповідь на запит суду № 2053799 від 27.11.2025) місцезнаходженням відповідача є адреса: 69042, м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 31. Електронний кабінет у підсистемі “Електронний суд» у відповідача відсутній.

Поштове відправлення (копія ухвали Господарського суду Запорізької області від 28.11.2025 у справі № 908/3530/25), надіслане на вказану адресу відповідача, повернулось до суду не врученим відповідачеві.

Судом за допомогою сайту АТ “Укрпошта» здійснено відстеження поштового відправлення за трек-номером R067048165130 /ухвала суду від 28.11.2025/ та встановлено причини повернення поштового відправлення без вручення адресату: “одержувач відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (за текстом - ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Заяви про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.

Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Крім того, за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Ухвала суду від 28.11.2025 також була розміщена на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.

Суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд справи та забезпечення реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата підписання повного судового рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд щодо спору зазначає наступне.

01.04.2010 між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Стар-К» (орендар за договором) укладений договір оренди землі (надалі - договір 1), який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах 26.04.2010, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 0410026101260.

За умовами п. 1 договору 1 орендодавець, відповідно рішення тридцять восьмої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 61/260 від 23.12.2009, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування виробничої бази, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 31-а.

Відповідно до п. п. 2-5 договору 1, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4029 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі і забудови орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями і забудовами орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 424 654,40 грн (один мільйон чотириста двадцять чотири тисячі шістсот п'ятдесят чотири гривні 40 коп.).

Відповідно до п. 8 договору 1, останній укладається на дев'ятнадцять років.

У пункті 9 договору 1 встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 42 739 грн 62 коп. (сорок дві тисячі сімсот тридцять дев'ять гривень 62 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.

За змістом п. 10 договору 1, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнта індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п. 11 договору 1, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району в управлінні Держказначейства у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області.

За умовами п. 14 договору 1 земельна ділянка передається в оренду для розташування виробничої бази.

У п. 15 договору 1 визначено цільове призначення земельної ділянки (категорія земель), а саме: землі промисловості.

Згідно з п. 30 договору 1 серед обов'язків орендаря закріплено своєчасне внесення орендної плати.

На виконання умов договору 1 Запорізька міська рада (орендодавець) передала орендарю земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:013:0139, загальною площею 0,4029 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 31-а, а відповідач (орендар) прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується актом приймання-передачі об'єкта оренди за договором, підписаний та скріплений печатками сторін договору 1.

10.06.2010 між орендодавцем та орендарем укладена додаткова угода до договору № 1, якою п. 9 договору 1 викладено в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 19 232 грн 83 коп. (дев'ятнадцять тисяч двісті тридцять дві гривні 83 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7».

За таких умов, у орендаря за результатами підписання договору 1 виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату за оренду земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:013:0139.

01.04.2010 між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Стар-К» (орендар за договором) укладений договір оренди землі (договір 2), який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» при Державному комітеті України по земельних ресурсах 26.04.2010, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 041026101261.

За умовами п. 1 договору 2 орендодавець, відповідно рішення тридцять восьмої сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради № 61/249 від 23.12.2009, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування адміністративно-господарського комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 31.

Відповідно до п. п. 2-5 договору 2, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2257 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі і забудови орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з будівлями і забудовами орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 784 984,60 грн (сімсот вісімдесят чотири тисячі дев'ятсот вісімдесят чотири гривні 60 коп.).

Відповідно до п. 8 договору 2, останній укладається на дев'ятнадцять років.

У пункті 9 договору 2 встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 28 729 грн 68 коп. (двадцять вісім тисяч сімсот двадцять дев'ять гривень 68 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.

За змістом п. 10 договору 2, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно до п. 11 договору 2, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району в управлінні Держказначейства у Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя Головного управління Держказначейства України в Запорізькій області.

За умовами п. 14 договору 2 земельна ділянка передається в оренду для розташування адміністративно - господарського комплексу.

У п. 15 договору 2 визначено цільове призначення земельної ділянки (категорія земель), а саме: землі промисловості.

Згідно з п. 30 договору 2 серед обов'язків орендаря закріплено своєчасне внесення орендної плати.

На виконання умов договору 2 Запорізька міська рада (орендодавець) передала орендарю земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:05:013:0130, загальною площею 0,2257 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Виборзька, буд. 31, а відповідач (орендар) прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується актом приймання-передачі об'єкта оренди за договором, підписаний та скріплений печатками сторін договору 2.

10.06.2010 між орендодавцем та орендарем укладена додаткова угода до договору № 2, якою п. 9 договору 2 викладено в наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі: 12 928 грн 36 коп. (дванадцять тисяч дев'ятсот двадцять вісім гривень 36 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 р. із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.2008 та Запорізької обласної ради від 27.11.2008 № 7».

За таких умов, у орендаря за результатами підписання договору 2 виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату за оренду земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:013:0139.

30.06.2015 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за № 7 було оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01.01.2016.

28.11.2018 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було затверджено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності в межах міста Запоріжжя (далі - рішення № 26). Відповідно до додатку до рішення № 26, розмір орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку, складає 3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі. Зазначене рішення введено в дію з 01.01.2019.

04.12.2024 Запорізька міська рада прийняла рішення №103 «Про внесення змін до рішення від 28.11.2018 №26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю»» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради за посиланням: https://zp.gov.ua/documents/186088-pro vnesennia-zmin-do-risennia-vid-28112018-26-pro-vstanovlennia-rozmiru-orendnoyi-plati za-zemliu).

Рішення Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26, від 30.06.2015 № 7 та від 04.12.2024 № 103 не скасовувалися та є чинними.

Відповідно до рішень Запорізької міської ради №26 та №103 річний розмір орендної плати для земельних ділянок з кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 складає 3% від нормативної грошової оцінки.

Згідно із витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300080192024 від 13.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 у цінах 2024 року становить 10 678 058,70 грн.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300077482024 від 07.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 у цінах 2024 року становить 6 773 414,99 грн.

Зміна нормативної грошової оцінки землі призвела до зміни розміру орендної плати за договорами.

Позивач вказує, що відповідач не сплачував орендну плату за договорами 1 та 2 у відповідності до нової нормативної грошової оцінки земель з 2016, у зв'язку із чим у відповідача утворилась заборгованість з орендної плати за договорами за період з 01.07.2024 по 31.07.2025 включно в загальному розмірі 603 820,94 грн.

Неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо своєчасної та повної сплати орендних платежів за договорами 1 та 2 за період з 01.07.2024 по 31.07.2025 стало підставою для звернення позивача до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договорами за вказаний період в сумі 603 820,94 грн.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Статтею 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ “Податок на майно») об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.

Передача прав володіння і користування земельною ділянкою згідно статті 206 Земельного кодексу України, пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України здійснюється за плату, що має вноситися на користь міської територіальної громади, на підставі договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до вимог статті 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з ст. 13 Закону України “Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 21 Закону України “Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

За положеннями ст. 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно положень ст. 21 Закону України “Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Цивільні зобов'язання виникають з підстав, передбачених ст. 11 Цивільного кодексу України, зокрема з договорів та інших правочинів.

Відповідно до приписів ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з ч. 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

За приписами п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до приписів ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Виходячи із змісту вищенаведених норм права, на Відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.

Отже, саме на відповідача покладено обов'язок щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування земельними ділянками за договорами.

Згідно з ст. 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням Господарського суду Запорізької області у складі судді Дроздової С.С. від 02.07.2025 у справі № 908/2987/24 були задоволенні у повному обсязі позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261, за період 01.01.2021 по 30.06.2024 включно в розмірі 1 327 890,73 грн.

Як встановлено судом при розгляді справи № 908/2987/24:

“… Земельні ділянки з кадастровими номерами 2310100000:05:013:0130 та 2310100000:05:013:0139 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується інформацією з Державного земельного кадастру. Цільове призначення земельної ділянки - 03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - 03.07….

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України “Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Аналогічний висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України “Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок…

Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України “Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки…»

Рішення Господарського суду Запорізької області від 02.07.2025 у справі № 908/2987/24 не було оскаржено сторонами в апеляційному порядку, набрало законної сили 05.08.2025, і наразі є чинним.

У постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 Велика Палата Верховного Суду конкретизує свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України «Про оцінку земель», статті 21 Закону України «Про оренду землі», пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Натомість Велика Палата Верховного Суду висновує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки.

В матеріалах справи міститься Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300080192024 від 13.06.2024, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139 у цінах 2024 року становить 10 678 058,70 грн.

За даними витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № НВ-2300077482024 від 07.06.2024, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130 у цінах 2024 року становить 6 773 414,99 грн.

За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

За даними листа Державної служби статистики України № 09.1-03/5-25 від 10.01.2025 індекс споживчих цін по Україні (без урахування тимчасово окупованих російською федерацією територій та частини територій, на яких ведуться (велися) бойові дії) у 2024 становив 112,0 %.

Інформація про коефіцієнти індексації земель та земельних ділянок перебуває у відкритому доступі в мережі Інтернет, тобто є загальнодоступною.

Так, на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (за посиланням: https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2024-rik/), на виконання статті 289 Податкового кодексу України, з посиланням на відомості Державної служби статистики України, вказано, що індекс споживчих цін за 2024 рік становить 112,0%. Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить 1,12 (зазначений коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується для всіх категорій земель і видів земельних угідь).

Позивач розраховує розмір заборгованості відповідача з орендної плати за період 01.07.2024 - 31.07.2025 наступним чином:

1) за договором оренди землі № 041026101260 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0139

- 10 678 058,70 грн (НГО в цінах 2024 року) * 3% = 320 341,76 грн (орендна плата за 2024 рік);

320 341,76 грн / 12 * 6 = 160 170,88 грн (орендна плата за період з 01.07.2024 по 31.12.2024;

- 10 678 058,70 грн (НГО в цінах 2024 року) * 1,12 (коефіцієнт індексації НГО за 2024 рік ) * 3% = 358 782,77 грн (орендна плата за 2025 рік);

358 782,77 грн / 12 * 7 = 209 289,92 грн (орендна плата за період з 01.01.2025 по 31.07.2025);

2) за договором оренди землі № 041026101261 стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:013:0130

- 6 773 414,99 грн (НГО в цінах 2024 року) * 3% = 203 202,45 грн (орендна плата за 2024 рік);

203 202,45 грн / 12 * 6 = 101 601,22 грн (орендна плата за період з 01.07.2024 по 31.12.2024);

- 6 773 414,99 грн (НГО в цінах 2024 року) * 1,12 (коефіцієнт індексації НГО за 2024 рік ) * 3% = 227 586,74 грн (орендна плата за 2024 рік);

227 586,74 грн / 12 * 7 = 132 758,92 грн (орендна плата за період з 01.01.2025 по 31.07.2025).

Загальний розмір заборгованості з орендної плати відповідача за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261, за підрахунком позивача, становить: 132 758,92 грн + 209 289,92 грн + 101 601,22 грн + 160 170,88 грн = 603 820,94 грн.

Судом перевірено розрахунок заборгованості орендної плати, наведений позивача в позовній заяві. Розрахунок є вірним.

Доказів сплати відповідачем орендних платежів за період з 01.07.2024 по 31.07.2025 за договорами оренди землі № 041026101260 та № 041026101261 в сумі 603 820,94 грн матеріали справи не містять.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статті 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивачем доведено правомірність заявлених позовних вимог.

Відповідачем доказів сплати орендної плати у встановленому розмірі не надано, відсутність порушень умов договору та чинного законодавства не доведено.

На підставі викладеного, враховуючи що за відповідачем рахується прострочена заборгованість зі сплати орендної плати за орендовані земельні ділянки, яка /орендна плата/ відповідно до умов договорів та чинного законодавства підлягає сплаті відповідачем, судом вимоги позивача визнаються обґрунтованими та правомірними, тому задовольняються у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, з урахуванням застосування коефіцієнт 0,8 для пониження розміру ставки судового збору, у зв'язку із поданням позивачем позовної заяви в електронній формі через підсистему “Електронний суд».

Керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стар-К» (69032, м. Запоріжжя, вул. Автоклубна (Виборзька), буд. 31; ідентифікаційний код юридичної особи 34595272) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за договорами оренди землі, державна реєстрація яких проведена 26.04.2010 за № 041026101260 та № 041026101261, за період з 01.07.2024 по 31.07.2025 включно в розмірі 603 820,94 грн (шістсот три тисячі вісімсот двадцять гривень 94 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стар-К» (69032, м. Запоріжжя, вул. Автоклубна (Виборзька), буд. 31; ідентифікаційний код юридичної особи 34595272) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206; ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в розмірі 7245,85 грн (сім тисяч двісті сорок п'ять гривень 85 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02.02.2026.

Суддя І. С. Горохов