Справа № 643/16884/25
Провадження № 3/643/542/26
22.01.2026 року м. Харків
Суддя Салтівського районного суду міста Харкова Харченко А.М.
за участю секретаря Риндіч О.Б.,
прокурора Маркевич Ю.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли від начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця міста Харкова, працював у Територіальному управління Служби судової охорони у Харківській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи контролером ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 17.02, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік (далі - щорічна декларація за 2021 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 04.03.2022 звільненим з посади контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 16.24, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2022 по 04.03.2022, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи 04.03.2022 звільненим з посади контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 02.05.2025 о 10.04, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2022 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Постановою Салтівського районного суду міста Харкова від 19.11.2025 об'єднані в єдине провадження адміністративні матеріали № 643/16884/25, № 643/16889/25 та 643/16892/25 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Об'єднаному провадженню присвоєно єдиний номер 643/16884/25, 3/643/3298/25.
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав свою провину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП, щиро розкаявся. Просив долучити його письмові пояснення до матеріалів справи, які підтримав в судовому засіданні. Крім того, просив суворо його не карати, звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Прокурор Маркевич Ю.В. в судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколі, просила визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 1726 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн. на користь держави. Свій письмовий висновок просила долучити до матеріалів справи.
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи інших державних органів є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно зі ст. ст. 161, 162-1, 164 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони складається з центрального органу управління та територіальних підрозділів Служби. До працівників Служби судової охорони належать особи, яким присвоєно спеціальні звання співробітників Служби судової охорони, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір із Службою судової охорони. Установлюються такі спеціальні звання співробітників Служби судової охорони: спеціальні звання молодшого складу: сержанта Служби судової охорони.
Відповідно до п. 1.2 р. 1 Положення територіальне управління Служби судової охорони у Харківській області, затвердженого головою Служби судової охорони 06.08.2019, Управління є територіальним підрозділом Служби судової охорони. Управління є юридичною особою.
Наказом тимчасово виконувача обов'язків начальника територіального управління Служби судової охорони у Харківській області від 05.10.2021 № 287 о/с ОСОБА_1 з 06.10.2021 призначено контролером ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області.
Відповідно до наказу начальника територіального управління Служби судової охорони у Харківській області від 06.11.2019 № 76 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання сержанта Служби судової охорони.
Згідно з Функціональними обов'язками контролер ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області безпосередньо на об'єкті виконує завдання з підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, охорони приміщень суду, органу та/або установи системи правосуддя, забезпечення в суді безпеки учасників судового процесу.
ОСОБА_1 08.11.2019 склав присягу співробітника Служби судової охорони.
Статтею 163 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» встановлено, що на співробітників Служби судової охорони поширюються обмеження та вимоги, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", а також передбачені для поліцейських Законом України "Про Національну поліцію" обмеження, пов'язані зі службою в поліції.
Таким чином, ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.
Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Так, ОСОБА_1 08.02.2024 о 17.02 подав щорічну декларацію за 2021 рік, а 02.05.2025 о 10.04 подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2021 рік та щорічну декларацію за 2022 рік (які відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав несвоєчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи контролером ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 17.02, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік, та 02.05.2025 о 10.04 подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Також встановлено, що наказом начальника територіального управління Служби судової охорони у Харківській області від 04.03.2022 № 85 о/с ОСОБА_1 з 04.03.2022 звільнено з посади контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області.
Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності він знову діяльність, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжував та не розпочав.
Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.
Так, ОСОБА_1 , який припинив займати посаду контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, 08.02.2025 о 16.24 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 декларацію при звільненні (яку відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 08.02.2024, тобто несвоєчасно.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII, правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Частиною 1 ст. 65 1 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 будучи контролером ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 17.02, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Крім того, ОСОБА_1 , будучи 04.03.2022 звільненим з посади контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.02.2024 о 16.24, подав без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим з посади контролера ІІ категорії 1 відділення (Харківський апеляційний суд, ТУ ДСА, Регіональне відділення Національної школи суддів України) 1 взводу охорони 1 підрозділу охорони територіального управління Служби судової охорони у Харківській області, являючись згідно з п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 02.05.2025 о 10.04, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Таким чином, ОСОБА_1 не виконав вимоги п. 27 р. XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч.1 ст. 1726 КУпАП.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 , суд визнає щире розкаяння.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, під час розгляду даного матеріалу судом не встановлено.
Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав до визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст. 1726 КУпАП та накладає на нього стягнення в межах санкції зазначеної статті у вигляді штрафу на користь держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665 грн. 60 коп., які підлягають стягненню з правопорушника.
Керуючись ст. 1726, ст. ст. 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, Закон України «Про запобігання корупції» суд,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 1726 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп. (Отримувач ГУК Харків обл/МГТ Харків/ 21081100, код отримувача 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача 899998, Р/р UA928999980314020542000020649, призначення платежу: «сплата штрафу по справі про адміністративне правопорушення»).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. (Отримувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106; призначення платежу: "судовий збір при ухваленні судом постанови про накладення адміністративного стягнення»).
Роз'яснити, що у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. В порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до апеляційного суду через місцевий суд протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя Харченко А.М.